Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun
Όχι κάτι το ιδιαίτερο, παρόλα όσα είχαμε διαβάσει. Εννοείται προσέχαμε τις γειτονιές που κυκλοφορουσαμε καθώς και τις ώρες. Το να είναι το ξενοδοχείο σε καλή και ζωντανή περιοχή επίσης σημαντικό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun

Oχι ιδιαιτερα απλα χρειαζεται να προσεχετε καποια πραγματα οπως το να μενετε σε κεντρικο σημειο στο Μεξικο Σιτυ και να χρησιμοποιειτε συγκεκριμενων εταιρειων ταξι ή uber για τις βραδινες σας μετακινησεις
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun
Για Cancun μόνο μπορώ να πω. Αν κινηθείτε σε νορμάλ δρόμους και γειτονιές δεν θα νιώσετε ανασφάλεια. Εμείς κυκλοφορήσαμε βράδυ και πεζοί και με το αυτοκίνητο και ήταν όλα εντάξει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ετοιμαζόμαστε μια οικογένεια με 2 παιδιά για Μεξικό και έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ασφάλεια όσο πλησιάζει η ώρα.
Οι μόνοι ταξιδιώτες- χωρίς γκρουπ και οδηγό - νιώσατε ανασφάλεια ή κίνδυνο στο ταξίδι σας?
Το πρόγραμμα μας θα περιλαμβάνει 4 μέρες Μεξικο Σιτυ/ 2 μέρες Oaxaca και 3 Cancun
Έχω πάει δεκάδες φορές, στις περισσότερες από τις επαρχίες της χώρας. Ό,τι είπαν και οι προηγούμενοι, κανένα φόβο/κίνδυνο πουθενά, τηρώντας μερικούς βασικούς κανόνες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όχι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Όσο θα προσεχατε σε κάθε ευρωπαϊκή μεγαλούπολη το ίδιο πρέπει και στο Μεξικό.

Να ρωτήσω κι εγώ. Η Τολούκα αξίζει για 1-2 μέρες; Έχει πάει κανείς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Όσο θα προσεχατε σε κάθε ευρωπαϊκή μεγαλούπολη το ίδιο πρέπει και στο Μεξικό.

Να ρωτήσω κι εγώ. Η Τολούκα αξίζει για 1-2 μέρες; Έχει πάει κανείς;
Ε δεν έχει και τίποτε αξιόλογο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε δεν έχει και τίποτε αξιόλογο.
Δεν θέλω κάτι το αξιόλογο. Απλά να είναι νορμάλ σαν πόλη και όχι καμιά τελείως παραγκούπολη. Είμαι Μέριδα με τραυματισμό, όχι σοβαρό αλλά που προκαλεί αρκετό πόνο και δυσκολία στην κίνηση, και θέλω να μετακινηθω στο Βορρά και προς Puerto Vallarta. Εξαιτίας όμως μιας αγωγής που παίρνω απαγορεύεται να βλέπει το δέρμα μου ο ήλιος, οπότε δεν μπορώ να πάω σε παραλία. Σκεφτόμουν να μην πετάξω απευθείας για Puerto Vallarta αλλά να σταματήσω Τολούκα που είναι layover και να μείνω 2-3 βράδια ώστε και να μην εκτεθω στον ήλιο και να είμαι και κοντά στο Μεξικο σιτυ σε περίπτωση που επιδεινωθεί η κατάσταση μου να γυρίσω άμεσα Γαλλία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν θέλω κάτι το αξιόλογο. Απλά να είναι νορμάλ σαν πόλη και όχι καμιά τελείως παραγκούπολη. Είμαι Μέριδα με τραυματισμό, όχι σοβαρό αλλά που προκαλεί αρκετό πόνο και δυσκολία στην κίνηση, και θέλω να μετακινηθω στο Βορρά και προς Puerto Vallarta. Εξαιτίας όμως μιας αγωγής που παίρνω απαγορεύεται να βλέπει το δέρμα μου ο ήλιος, οπότε δεν μπορώ να πάω σε παραλία. Σκεφτόμουν να μην πετάξω απευθείας για Puerto Vallarta αλλά να σταματήσω Τολούκα που είναι layover και να μείνω 2-3 βράδια ώστε και να μην εκτεθω στον ήλιο και να είμαι και κοντά στο Μεξικο σιτυ σε περίπτωση που επιδεινωθεί η κατάσταση μου να γυρίσω άμεσα Γαλλία.
Μια χαρά πόλη είναι τότε, με έναν ενδιαφέροντα βοτανικό κήπο, κάποιες κιτσαρίες και δυνατότητα για κοντινές αποδράσεις που μάλλον δε θα κάνεις. Βιοτικο επιπεδο άνω του μέσου όρου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια χαρά πόλη είναι τότε, με έναν ενδιαφέροντα βοτανικό κήπο, κάποιες κιτσαρίες και δυνατότητα για κοντινές αποδράσεις που μάλλον δε θα κάνεις. Βιοτικο επιπεδο άνω του μέσου όρου.
Να περπατήσω μπορώ, να ντυθώ δεν μπορώ. Άστα φθηνά τη γλίτωσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom