Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπερα συνφορουμιτες! Θα παμε με τη φιλη μου στο Μεξικο τον Αυγουστο με ενα ταξιδιωτικο γραφειο. Υπαρχουν δυο επιλογες (δύο πακέτα Μεξικου):

To πρωτο περιλαμβανει Ακαπουλκο, Ταξκο, Τεοτιχουακαν, Κουαρναβακα και Μεξικο Σιτυ.

Το δευτερο περιλαμβανει Πουεμπλα, Βερακρουζ, Eλ Ταχιν, Τεοτιχουακαν, Μεξικο Σιτυ, καναλια Χοτσιμιλκο.

Και τα δυο ιδια ακριβως τιμη και ημερομηνια. Εχουμε ηδη παει σε Κουβα και μας μαγεψε η Αβανα και η Τρινιδαδ, επισης να πω πως γενικα ειμαστε πολυ φαν της Λατινικης Αμερικης και ειδικα των πολυχρωμων κτισματων και αυτου του ιδιαιτερου αρωματος αυτων των χωρών.
Απο τη μια θελουμε Ακαπουλκο λογω του θαλασσιου στοιχειου και επειδη οι αλλες δυο πολεις (Ταξκο και Κουαρναβακα) θεωρουνται γραφικες, αλλα απο την αλλη απο το γραφειο συμβουλος που εμπιστευομαστε παντα πριν τα ταξιδια μας προετρεψε να κανουμε το δευτερο που εχει Πουεμπλα και Βερακρουζ. Αν καποιος εχει παει σε αρκετα απο αυτα, μπορει να μας πει τι αξιζει τελικα κ τι οχι? Εμεις θελουμε σιγουρα γραφικα μερη οπως η Τρινιδαδ και η Αβανα και οχι αδιαφορα μερη, που τα ξεχνας ως το επομενο καλοκαιρι. Μας ελκυει δε πολυ το τοπικο στοιχειο ειδικα σ αυτες τις χωρες, ενω δε μας απασχολουν ιδιαιτερα μουσεια, αξιοθεατα κλπ. Ποιο προγραμμα θα προτεινατε απο τα δυο? Μονες μας δεν παιζει να παμε. Ευχαριστω πολυ!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Έχει κανείς καμία πρόταση για διαμονή σε mexico city; Φυσικά να είναι ασφαλής περιοχή κι αν είναι και γραφική ακόμα καλύτερα.
Εμείς μέναμε στο Hotel Fontan Reforma Mexico πολύ καθαρό με καταπληκτικό πρωινό σε πολύ ασφαλή περιοχή. Το είχα βρει πολύ φθηνά 48 δολ το τετράκλινο. Ότι θέλεις ρώτα. Καλό ταξίδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει κανείς καμία πρόταση για διαμονή σε mexico city; Φυσικά να είναι ασφαλής περιοχή κι αν είναι και γραφική ακόμα καλύτερα.
Polanco, καλά εστιατόρια, ασφαλεστατο πάντα ακόμη και στις 3 το πρωί που βγαίναμε για τρέξιμο, καλές τιμές, μετρό κοντά, όχι τουριστικό τσίρκο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ψάχνω για μια στάση μεταξύ Yucatan και Chiapas, λογικά στην περιοχή Campeche. Υπάρχει κάποια αξιόλογη πόλη; Ιδανικά να έχει καλές συνδέσεις με λεωφορεία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψάχνω για μια στάση μεταξύ Yucatan και Chiapas, λογικά στην περιοχή Campeche. Υπάρχει κάποια αξιόλογη πόλη; Ιδανικά να έχει καλές συνδέσεις με λεωφορεία.
Μείνε στο escarcega και πήγαινε στο συγκλονιστικό calakmul. Αλλιώς, αν πρόκειται για απλό stopover, Ε το ίδιο το Campeche δεν είναι άσχημο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μείνε στο escarcega και πήγαινε στο συγκλονιστικό calakmul. Αλλιώς, αν πρόκειται για απλό stopover, Ε το ίδιο το Campeche δεν είναι άσχημο.

Ευχαριστώ πολύ. Δυνατή πρόταση! Το πρόγραμμα έχει βαρύνει επικίνδυνα. Είχα σκοπό να έχω πιο χαλαρό πρόγραμμα και να αποφασίζω επί τόπου που θα πάω, αλλά βλέπω ότι αν δεν φτιάξω ένα πιο σοβαρό πλάνo δεν θα προλάβω να δω αυτά που θέλω! Έχει πολύ ψωμί αυτή η χώρα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ. Δυνατή πρόταση! Το πρόγραμμα έχει βαρύνει επικίνδυνα. Είχα σκοπό να έχω πιο χαλαρό πρόγραμμα και να αποφασίζω επί τόπου που θα πάω, αλλά βλέπω ότι αν δεν φτιάξω ένα πιο σοβαρό πλάνo δεν θα προλάβω να δω αυτά που θέλω! Έχει πολύ ψωμί αυτή η χώρα!
Ατελείωτο! Αλλά το calakmul μην το χάσεις
 

BeUnique

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Καλησπέρα, εμείς πήγαμε τον Νοέμβριο του 2018 στη χερσόνησο του Μεξικού για λιγότερες μέρες (9 μέρες) και κάναμε 2000km.Με τόσες ημέρες που έχετε στη διάθεσή σας,με καλή οργάνωση θα τα προλάβετε όλα. Όσον αφορά το πρόγραμμα το μόνο που θα σου έλεγα είναι ότι 3 ημέρες Playa Del Carmen για εμένα είναι πολλές.Θα έμενα 1-2 το πολύ..καθώς είναι πολύ τουριστικό μέρος .Θα πρόσθετα την μία ημέρα Tulum καθότι πέρα από ότι την παραλία με τα άπειρα ξενοδοχεία και μαγαζιά,η πόλη έχει πολλά μαγαζιά και μόνο να βολτάρεις με το παγωτάκι σου στο χέρι,είναι τέλεια! Επίσης ,η Merida ήταν η αγαπημένη μας πόλη,όμορφη,γραφική και με υπέροχο μαγαζιά. Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το La Negrita!
Όλα αυτά βάση τη δική μου άποψη. Καλό ταξίδι και να περάσετε υπέροχα!
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
DSC00714.JPG
Ήθελα να σου απαντήσω νωρίτερα αλλα δεν είχα χρόνο. Το Campeche είναι όπως το ψευδώνυμο σου εδώ στο φόρουμ, nada , μια στάση για να ξεπιαστεις καθ'οδον στον Άγιο Χριστόφορο η στην κάθοδο σου στη άσπρη πόλη (Μεριδα). Πολλές ώρες είναι στο λεωφορείο και άμα είναι όπως το 8 και είναι ο δρόμος σαν πλησιάζεις το San Christobal γεμάτος με 'σαμαρακια', topes τα λένε εκεί, θα σου γυρίσουνε τα σωθικά στο στόμα. Η στάση αυτή στην κάθοδο και στην άνοδο δεν χρειάζεται γιατί η Μεριδα ειναι 1 1/2 με 2 ώρες μακριά η πιο πριν. Ένα τείχος περιβάλει την πόλη, άμα εχεις κατεβεί στο Ηράκλειο η στα Χανιά το ίδιο και καλύτερα είναι, για να τους προστατεύει από τους πειρατές, ιδίας περίπου αρχιτεκτονικής όπως το Castillo San Cristóbal/San Juan στο Πουερτο Ρικο και το San Juan de Ulúa στο λιμάνι της Βερακρουζ. Δρόμους με πολύχρωμα αποικιακης αρχιτεκτονικής σπίτια, πλακόστρωτους εντός των τείχους. Γύρω απο το Καμπετσε εχει αρκετούς αρχαιολογικούς χώρους που δυστυχώς πρέπει εσυ να βρεις τον τρόπο να τους επισκευθεις διότι δεν είναι απόλυτα οργανωμένοι. Βέβαια αυτό ειναι στα υπέρ διότι δεν θα'χεις τον τουρίστα η τα γκρουπ των τουριστών να τρέχουν πάνω κάτω και ο χωρος θα΄ναι ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ να τον απολαύσεις! Όλα σχεδόν τα μνημεία ειναι κριμένα στην ζουγλα, οπως το Calakmul, η Edzna, το Becan, το Balamku κλπ. Το μόνο που επισκεφτήκαμε ήταν το Calakmul απο το Campeche και ήταν μια ολόκληρη κουραστική μέρα, αλλά άξιζε όλα τα λεφτά και την ταλαιπωρία. Εκει θα δεις και αρκετά άγρια ζώα απο μαϊμούδες μέχρι και τζαγκουαρ! Εχει οργανωμένα τουρ απο το Campeche επίσκεψη των 2 πυραμίδων (Calakmul) και την βιόσφαιρα που αρχίζουν απο τα ξημερώματα με επιστροφή το βράδυ. Από οτι είχαμε ψάξει μπορείς να το κάνεις και το ίδιο μόνος σου απο την πρωτεύουσα της Q. Roo, το Chetumal για Xpujil, μετά η ταξί ή colectivo, απο την Τσετουμάλ είναι η κοντινότερη απόσταση με τα λεωφορεία Β΄θέσης. Ολη η περιοχή επειδή ειναι κοντά στην Γουατεμάλα, γεωγραφικά ανήκει στο λεκανοπέδιο του Πετέν.

Δεν έχεις αναφέρει τι συνδέσεις με λεωφορεία θέλεις; Για που; Διότι πολλά μπορείς να τα κάνεις από Μεριδα!

Τελειώνοντας 2 φωτογραφίες του Campeche από τον 11/2008, το τείχος (Baluarte de la Soledad /Puerta del Mare και το pavilion στο κεντρικό παρκο μπροστά στην μητρόπολη (Parque Principal/Plaza de la Independencia), και καλά σου ταξίδια.
DSC00707.jpg
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
View attachment 275161 Ήθελα να σου απαντήσω νωρίτερα αλλα δεν είχα χρόνο. Το Campeche είναι όπως το ψευδώνυμο σου εδώ στο φόρουμ, nada , μια στάση για να ξεπιαστεις καθ'οδον στον Άγιο Χριστόφορο η στην κάθοδο σου στη άσπρη πόλη (Μεριδα). Πολλές ώρες είναι στο λεωφορείο και άμα είναι όπως το 8 και είναι ο δρόμος σαν πλησιάζεις το San Christobal γεμάτος με 'σαμαρακια', topes τα λένε εκεί, θα σου γυρίσουνε τα σωθικά στο στόμα. Η στάση αυτή στην κάθοδο και στην άνοδο δεν χρειάζεται γιατί η Μεριδα ειναι 1 1/2 με 2 ώρες μακριά η πιο πριν. Ένα τείχος περιβάλει την πόλη, άμα εχεις κατεβεί στο Ηράκλειο η στα Χανιά το ίδιο και καλύτερα είναι, για να τους προστατεύει από τους πειρατές, ιδίας περίπου αρχιτεκτονικής όπως το Castillo San Cristóbal/San Juan στο Πουερτο Ρικο και το San Juan de Ulúa στο λιμάνι της Βερακρουζ. Δρόμους με πολύχρωμα αποικιακης αρχιτεκτονικής σπίτια, πλακόστρωτους εντός των τείχους. Γύρω απο το Καμπετσε εχει αρκετούς αρχαιολογικούς χώρους που δυστυχώς πρέπει εσυ να βρεις τον τρόπο να τους επισκευθεις διότι δεν είναι απόλυτα οργανωμένοι. Βέβαια αυτό ειναι στα υπέρ διότι δεν θα'χεις τον τουρίστα η τα γκρουπ των τουριστών να τρέχουν πάνω κάτω και ο χωρος θα΄ναι ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ να τον απολαύσεις! Όλα σχεδόν τα μνημεία ειναι κριμένα στην ζουγλα, οπως το Calakmul, η Edzna, το Becan, το Balamku κλπ. Το μόνο που επισκεφτήκαμε ήταν το Calakmul απο το Campeche και ήταν μια ολόκληρη κουραστική μέρα, αλλά άξιζε όλα τα λεφτά και την ταλαιπωρία. Εκει θα δεις και αρκετά άγρια ζώα απο μαϊμούδες μέχρι και τζαγκουαρ! Εχει οργανωμένα τουρ απο το Campeche επίσκεψη των 2 πυραμίδων (Calakmul) και την βιόσφαιρα που αρχίζουν απο τα ξημερώματα με επιστροφή το βράδυ. Από οτι είχαμε ψάξει μπορείς να το κάνεις και το ίδιο μόνος σου απο την πρωτεύουσα της Q. Roo, το Chetumal για Xpujil, μετά η ταξί ή colectivo, απο την Τσετουμάλ είναι η κοντινότερη απόσταση με τα λεωφορεία Β΄θέσης. Ολη η περιοχή επειδή ειναι κοντά στην Γουατεμάλα, γεωγραφικά ανήκει στο λεκανοπέδιο του Πετέν.

Δεν έχεις αναφέρει τι συνδέσεις με λεωφορεία θέλεις; Για που; Διότι πολλά μπορείς να τα κάνεις από Μεριδα!

Τελειώνοντας 2 φωτογραφίες του Campeche από τον 11/2008, το τείχος (Baluarte de la Soledad /Puerta del Mare και το pavilion στο κεντρικό παρκο μπροστά στην μητρόπολη (Parque Principal/Plaza de la Independencia), και καλά σου ταξίδια.
View attachment 275162

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση.

Θα μετακινηθω σταδιακά από cancun σε mexico city. Θέλω να πάω από Merida σε palenque και μια στάση στην περιοχή campeche μου φαίνεται απαραίτητη. Προς το παρόν έχω κάποιες μέρες καβατζα να κάψω σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τις μετακινήσεις.

Θα μείνω 24 βράδια στο Μεξικό.
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση.

Θα μετακινηθω σταδιακά από cancun σε mexico city. Θέλω να πάω από Merida σε palenque και μια στάση στην περιοχή campeche μου φαίνεται απαραίτητη. Προς το παρόν έχω κάποιες μέρες καβατζα να κάψω σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με τις μετακινήσεις.

Θα μείνω 24 βράδια στο Μεξικό.
Καλησπέρα,

Έχοντας κάνει σχετική έρευνα στο θέμα της επίσκεψης στο Calakmul ενόψει του δικού μου ταξιδιού και όπως προανέφεραν οι προηγούμενοι συμφορουμίτες, οι οποίοι σαφώς και έχουν περισσότερη εμπειρία στο θέμα mexico, η επίσκεψη στο Calakmul είναι must, μόνο που η προσέγγιση του μέρους είναι πολύ ευκολότερη κινούμενος από την νότια πλευρά του Yucatan (δηλαδή από bakalar ή chetumal) παρά από το campeche. δηλαδή από βορά, ειδικά εάν κινείσαι χωρίς αυτοκίνητο. Οργανωμένα tour γίνονται από Campeche αλλά ξεκινάς αξημέρωτα (τύπου 2 - 3 πμ) και το κόστος είναι περίπου 150 $ p/p. Ο καλύτερος τρόπος είναι να μείνεις Escarcega, όπως ανέφερε ο @Yorgos ή ακόμα καλύτερα να μετακινηθείς από την προηγούμενη ημέρα της επίσκεψης σου και να διανυκτερεύσεις στο Xpujil, το οποίο είναι ο κοντινότερος οικισμός για τις εξορμήσεις στην βιοσφαίρα του Calakmul. Από Xpujil μπορείς να βρεις εύκολα οδηγό και να προγραμματίσεις πρωϊνό tour στο Calakmul, το οποίο απέχει από εκεί περίπου 1,5 ώρα με αυτοκίνητο και σαφώς με λιγότερο κόστος. Λόγω της φύσης του μέρους και για να έχεις την ευκαιρία να συναντήσεις άγρια ζωή, όλα τα tour ξεκινούν γύρω στις 6 π.μ. και επιστρέφουν στις 4 μ.μ. (οπότε και συνήθως αυτήν την εποχή πιάνει η καταιγίδα). Επίσης, στο Xpujil μπορείς να βρεις φτηνή διαμονή και να επισκεφτείς με την ευκαιρία τον αρχαιολογικό του χώρο, ο οποίος συγκαταλέγεται στο σύμπλεγμα της ευρύτερης αρχαιολογικής ζώνης του Calakmul.
Τώρα, εφόσον δεν έχεις ακόμα σφιχτό πρόγραμμα και στο πρόγραμμά σου έχεις προγραμματίσει στάση στο Palenque, σαν σκέψη σου αναφέρω ότι από Palenque γίνονται διήμερα tour (2 διανυκτερεύσεις) σε Tikal με ανάλογο κόστος.. Αν σε ψήνει κάτι τέτοιο υπάρχει τρόπος να το επισκεφτείς και μεμονωμένα ακόμα και μέσω Yaxchilan - πέρασμα frontera corozal (που κατά την γνώμη μου θα πας εφόσον είσαι στο Palenque), προκειμένου να γλιτώσεις χρόνο και χρήμα.
Εμένα στο πρόγραμμα μου δεν χώρεσε Tikal από Palenque λόγω χρόνου, αλλά δεν μπορώ να μην το σκέφτομαι και έχω συγκεντρώσει κάποιες σχετικές πληροφορίες αν σε ψήνει το εγχείρημα..
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Nicklou η γυναίκα θυμάται οτι ξεκινήσαμε στις 05:00, δηλαδή μας μάζεψαν δλδ απο το ξενοδοχείο και μας γύρισαν στον σταθμό, ετσι ηταν η συμφωνία, central de autobuses του Campeche βράδυ, πρέπει να'ταν 20:30-21:30, γιατί ήμασταν στο CAME (Central de Auto...της ΜΕριδας) περασμένα μεσάνυκτα! Η εκδρομή μας έπιασε γυρω στα $50, σε πέσος + μπουρμπουαρ/propina:). Ζητούν δολάρια τους δίνω πάντα πέσος! Ήταν ισπανόφωνη, εμένα δεν με πείραξε και από την στιγμή που μπήκαμε στο πάρκο ήταν και καμιά ώρα δρόμος για ως τις 2 πυραμίδες. 'Κan*.*' κάτι, λεγόταν η agencia de viajes.

Ελα το βρηκα! Eιναι Κa'an Expeditions, NMX$1275 χοντρικά καμιά €65 η εκδρομή/κεφάλι, χωρις propina.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom