Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω και το γούστο σου. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα άλλα μέρη που θα δεις.

Δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό να έχεις γυρίσει στην escarcega απόγευμα ακόμα κι αν πας κατ'ευθείαν στον αρχαιολογικό χώρο χωρίς να κάνεις βόλτα για την πανίδα της περιοχής. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να ξαναγυρισεις στην escarcega, υπάρχει λεωφορείο για palenque απ'το xpujil. Είναι μόνο ένα στις 3.40 αλλά είναι μάλλον ο καλύτερος τρόπος για να γλιτωσεις χρόνο. Είσαι σίγουρος για το 40ε πήγαινε έλα; Μου φαίνεται λίγο.

Χωρίς να έχω πάει για να μπορώ να συγκρίνω, σκέψου την περίπτωση της Coba. Αρχαιολογικος χώρος μέσα σε πυκνή βλάστηση επίσης και πιο εύκολα προσβασιμος. Θα έχει πιο πολλούς τουρίστες σίγουρα αλλά δεν θα πιεστεις με τον χρόνο. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος που τα έχει επισκεφθεί και τα 2.
Ωραίο είναι και το Coba, αλλά το calakmul πιο πάνω ως συνολική εμπειρία για μένα.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω και το γούστο σου. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα άλλα μέρη που θα δεις.

Δεν μου φαίνεται ρεαλιστικό να έχεις γυρίσει στην escarcega απόγευμα ακόμα κι αν πας κατ'ευθείαν στον αρχαιολογικό χώρο χωρίς να κάνεις βόλτα για την πανίδα της περιοχής. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να ξαναγυρισεις στην escarcega, υπάρχει λεωφορείο για palenque απ'το xpujil. Είναι μόνο ένα στις 3.40 αλλά είναι μάλλον ο καλύτερος τρόπος για να γλιτωσεις χρόνο. Είσαι σίγουρος για το 40ε πήγαινε έλα; Μου φαίνεται λίγο.

Χωρίς να έχω πάει για να μπορώ να συγκρίνω, σκέψου την περίπτωση της Coba. Αρχαιολογικος χώρος μέσα σε πυκνή βλάστηση επίσης και πιο εύκολα προσβασιμος. Θα έχει πιο πολλούς τουρίστες σίγουρα αλλά δεν θα πιεστεις με τον χρόνο. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος που τα έχει επισκεφθεί και τα 2.
Όσον αφορά τα γούστα μου θα έλεγα ότι ξετρελαίνομαι με τη φύση.
Έχεις δίκιο για τα 40 ευρώ, έκανα λάθος. Η τιμή αυτή είναι για τη διαδρομή Xpujil - Calakmul και πίσω. Για Escarcega - Calakmul δεν βρήκα online πληροφορίες για τιμές ταξί.

Αν είναι να πάρω το λεωφορείο από Xpujil στις 3 το βράδυ θα κλείσω μία επιπλέον διαμονή Xpujil και θα φύγω το βράδυ για να πάω στη στάση των λεωφορείων, που ακόμα και αυτό δεν ξέρω πόσο safe είναι να κυκλοφορήσω 3 το βράδυ μόνος.
Εσύ πως πήγες στο Calakmul;

Ωραίο είναι και το Coba, αλλά το calakmul πιο πάνω ως συνολική εμπειρία για μένα.
Πως σου φαίνεται το πρόγραμμα Γιώργο; Κάποιο τιπ;
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Όσον αφορά τα γούστα μου θα έλεγα ότι ξετρελαίνομαι με τη φύση.
Έχεις δίκιο για τα 40 ευρώ, έκανα λάθος. Η τιμή αυτή είναι για τη διαδρομή Xpujil - Calakmul και πίσω. Για Escarcega - Calakmul δεν βρήκα online πληροφορίες για τιμές ταξί.

Αν είναι να πάρω το λεωφορείο από Xpujil στις 3 το βράδυ θα κλείσω μία επιπλέον διαμονή Xpujil και θα φύγω το βράδυ για να πάω στη στάση των λεωφορείων, που ακόμα και αυτό δεν ξέρω πόσο safe είναι να κυκλοφορήσω 3 το βράδυ μόνος.
Εσύ πως πήγες στο Calakmul;



Πως σου φαίνεται το πρόγραμμα Γιώργο; Κάποιο τιπ;
Καλησπέρα και από εμένα!

Έχοντας πολύ πρόσφατη εμπειρία και νωπές αναμνήσεις από την επίσκεψη μου στα μέρη, θα συμφωνήσω απόλυτα με την @go2dbeach ! Το πρόγραμμα 14 Κανκούν, 15 Pdc, 16 Holbox και 17 Valladolid είναι σκέτο σκότωμα. Πέρα από το ό,τι δεν θα δεις τίποτα, θα προσθέσεις και επιπλέον έξοδα λόγω των μετακινήσεων. Επιπλέον, σκέψου ότι θα προέρχεσαι ήδη από ένα μεγάλο αεροπορικό ταξίδι και όσο να ναι μια ταλαιπωρία θα την έχεις!
Επειδή δεν επισκέφτηκα το Isla Mujeres δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά για το Holbox μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι σκέτος παράδεισος. Απλά απίστευτο μέρος και όχι τόσο τουριστικό ακόμα. Για μένα σίγουρα θα άξιζε 2 μέρες διαμονής, για να μπορέσεις να νιώσεις και τα vibes του νησιού. Προκειμένου να είναι πιο ρεαλιστικό και ¨ανθρώπινο¨ το πρόγραμμά σου, εγώ θα αναχωρούσα απευθείας για holbox, εφόσον υπάρχει δρομολόγιο, και θα έκανα δύο διανυκτερεύσεις εκεί. Από εκεί θα πήγαινα Valladolid, η οποία είναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, συμμαζεμένη, με ωραία αρχιτεκτονική και αποικιακό στυλ. Την επόμενη μέρα στο Valladolid κάλλιστα θα μπορούσες να την αφιερώσεις για εκδρομή στο Rio Lagartos είτε στο Ek Balam, όπου επίσης δεν είναι ιδιαιτέρως τουριστικό και υπάρχει και cenote δίπλα από τον αρχαιολογικό χώρο. Βέβαιο το εισιτήριο για το Ek Balam είναι ιδιαιτέρως τσουχτερό (νομίζω 430 πεσος - όσο και αυτό του Chichen Itza). Η επίσκεψή σου στο Chichen Itza μπορεί να γίνει κατά την ημέρα που θα φύγεις από το Valladolid για Merida, δεδομένου ότι είναι στην ίδια διαδρομή.
Η Merida επίσης αξίζει 2 ή και 3 μέρες διαμονής. Μία μέρα αξίζει να αφιερώσεις στην πόλη, στην οποία γίνονται και πολλές πολιτιστικές δραστηριότητες (https://yucatanliving.com/calendar) και υπάρχει καθημερινά free walking tour. Από την Merida έχεις πολλές επιλογές για ημερήσιες εκδρομές σε γειτονικά μέρη (https://www.roamingaroundtheworld.com/best-day-trips-yucatan-merida-mexico). Μοναδική εμπειρία είναι η επίσκεψη στις cenotes cuzama!
Το Escarcega - Calakmul - Palenque επίσης δεν γίνεται. Σημειωτέον η Escarcega, που σκέφτεσαι για διανυκτέρευση, είναι η ασχημότερη πόλη που είδα στις 3 βδομάδες που ήμουν στην περιοχή! Εμείς για παράδειγμα στο Calakmul (αρχαιολογικός χώρος και ζούγκλα) αφιερώσαμε περίπου 5 ώρες συν 4 ώρες τα πάνε έλα από Xpujil. Από την διασταύρωση του κεντρικού δρόμου Escarcega - Xpujil μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο είναι περίπου 120 χλμ. Επίσης, το Calakmul είναι από τους χώρους που αξίζει πραγματικά να επισκεφτείς με ξεναγό. Θα μπορούσες να πας από Merida - Xpujil και να διανυκτερεύσεις και ακολούθως από εκεί να κάνεις tour (https://www.facebook.com/tourscalakmul). O Abel είναι εξαιρετικός!Από ιστορική - αρχαιολογική άποψη το Calakmul ήταν από τις σημαντικότερες πόλεις των Maya, με σημαντικότατη επιρροή στην περιοχή, το οποίο κατοικούνταν για σχεδόν μια χιλιετία και ήταν ο κυριότερος αντίπαλος του Tikal. Η υψηλότερη πυραμίδα έχει ύψος 70 μέτρα και επιτρέπεται να ανέβεις. Η θέα φτάνει μέχρι την Γουατεμάλα και με καθαρή ατμόσφαιρα διακρίνεται και το El Mirador - από τις σημαντικότερες προκλασσικές πόλεις των Maya - η επίσκεψη στο οποίο γίνεται μόνο με 5ήμερο trekking στην ζουγκλα, ελλείψει δρόμου και άλλου τρόπου πρόσβασης. @Yorgos το έχεις σκεφτεί :haha:;;
Τέλος, όσον αφορά το Palenque, σίγουρα πρέπει να επισκεφτείς τον αρχαιολογικό χώρο. Όμως, το πιο εντυπωσιακό αξιοθέατο είναι το Yaxchilan, το οποίο είναι χαμένο μέσα στην ζούγκλα και η πρόσβαση του γίνεται μόνο με βάρκα. Σκέψου να είσαι σχεδόν μόνος σε μία χαμένη πόλη μέσα στην ζουγκλα υπό τον ήχο των howler monkeys! Επίσης, μου άρεσαν πιο πολύ οι καταρράκτες Roberto barrios, όπου μπορείς να κολυμπήσεις οπουδήποτε, να κάνεις βουτιές από κλιματσίδες αλά ταρζάν και να κάνεις τσουλήθρα πάνω στα βράχια. Συνολικά είναι ένα σύμπλεγμα 5 καταρρακτών. Το Aqua Azul είναι κορεσμένο τουριστικά και κολυμπάς σε περιορισμένο χώρο! Βέβαια, απ' ότι μάθαμε από ένα ζευγάρι Γάλλων (οι οποίοι σημειωτέον ταξίδευαν για 1 ολόκληρο χρόνο non stop), με τους οποίους ήμασταν μαζί στο Yaxchilan, υπάρχει tour που πας από Palenque - Misol Ha - Aqua Azul - San Cristobal, το οποίο ενδεχομένως να σε ενδιαφέρει. Επίσης, μας είπαν ότι το κόστος ήταν φθηνότερο συγκριτικά με τα εισιτήρια της ADO για το Palenque - San Cristobal (!!!).
Όλα τα ανωτέρω στα αναφέρω χωρίς να έχω γνώση για τα δρομολόγια των λεωφορείων και κατά πόσο θα σε βολέψουν!

Μια τελευταία συμβουλή, εφόσον σε ενδιαφέρει το ιστορικό κομμάτι της περιοχής και ο πολιτισμός των Maya, τα σημάδια του οποίου είναι διάχυτα και πολύ νωπά ακόμα και σήμερα τόσο στο τοπίο όσο και στους ανθρώπους, θα σου πρότεινα να έχεις ξεναγό σε όσο το δυνατόν περισσότερους αρχαιολογικούς χώρους επισκεφτείς! Σου δίνουν άλλη διάσταση των πραγμάτων και μαθαίνεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, τα οποία είναι καλύτερο souvenir και από την ομορφότερη φωτογραφία! Οι περισσότεροι διαπραγματεύονται την τιμή τους..

Για ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω στην διάθεσή σου!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Όσον αφορά τα γούστα μου θα έλεγα ότι ξετρελαίνομαι με τη φύση.
Έχεις δίκιο για τα 40 ευρώ, έκανα λάθος. Η τιμή αυτή είναι για τη διαδρομή Xpujil - Calakmul και πίσω. Για Escarcega - Calakmul δεν βρήκα online πληροφορίες για τιμές ταξί.

Αν είναι να πάρω το λεωφορείο από Xpujil στις 3 το βράδυ θα κλείσω μία επιπλέον διαμονή Xpujil και θα φύγω το βράδυ για να πάω στη στάση των λεωφορείων, που ακόμα και αυτό δεν ξέρω πόσο safe είναι να κυκλοφορήσω 3 το βράδυ μόνος.
Εσύ πως πήγες στο Calakmul;
Εγώ έμεινα Xpujil και την επόμενη μέρα το πρωί πήγα Calakmul. Γύρισα στο Xpujil αργά το απόγευμα, κοιμήθηκα εκεί όσο πρόλαβα κι έφυγα με το λεωφορείο. Το Xpujil είναι πολύ μικρό. Λογικά όπου και να μείνεις θα μπορείς να πας στο σταθμό περπατώντας. Δες τις αποστάσεις σε google maps.

Δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι να φοβάσαι. Ο σταθμός είναι ανοιχτός και μέχρι και φαγητά έφτιαχναν εκείνη την ώρα! Μόνο προσοχή γιατί θυμάμαι ότι δεν έβγαζαν ανακοινώσεις!
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα και από εμένα!
Έχοντας πολύ πρόσφατη εμπειρία και νωπές αναμνήσεις από την επίσκεψη μου στα μέρη, θα συμφωνήσω απόλυτα με την @go2dbeach ! Το πρόγραμμα 14 Κανκούν, 15 Pdc, 16 Holbox και 17 Valladolid είναι σκέτο σκότωμα. Πέρα από το ό,τι δεν θα δεις τίποτα, θα προσθέσεις και επιπλέον έξοδα λόγω των μετακινήσεων. Επιπλέον, σκέψου ότι θα προέρχεσαι ήδη από ένα μεγάλο αεροπορικό ταξίδι και όσο να ναι μια ταλαιπωρία θα την έχεις!
Επειδή δεν επισκέφτηκα το Isla Mujeres δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά για το Holbox μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι σκέτος παράδεισος. Απλά απίστευτο μέρος και όχι τόσο τουριστικό ακόμα. Για μένα σίγουρα θα άξιζε 2 μέρες διαμονής, για να μπορέσεις να νιώσεις και τα vibes του νησιού. Προκειμένου να είναι πιο ρεαλιστικό και ¨ανθρώπινο¨ το πρόγραμμά σου, εγώ θα αναχωρούσα απευθείας για holbox, εφόσον υπάρχει δρομολόγιο, και θα έκανα δύο διανυκτερεύσεις εκεί.
Πωπω! Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις άπειρες προτάσεις/συμβουλές!
Δυστυχώς δεν γίνεται να πάω κατευθείαν Holbox καθώς προσγειώνομαι 17:15 και το τελευταίο ferry είναι στις 21:30, γι 'αυτό σκεφτόμουν να μείνω PDC ή Cancun την πρώτη μέρα και να πήγαινα Holbox την επόμενη.
Από εκεί θα πήγαινα Valladolid, η οποία είναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, συμμαζεμένη, με ωραία αρχιτεκτονική και αποικιακό στυλ. Την επόμενη μέρα στο Valladolid κάλλιστα θα μπορούσες να την αφιερώσεις για εκδρομή στο Rio Lagartos είτε στο Ek Balam, όπου επίσης δεν είναι ιδιαιτέρως τουριστικό και υπάρχει και cenote δίπλα από τον αρχαιολογικό χώρο. Βέβαιο το εισιτήριο για το Ek Balam είναι ιδιαιτέρως τσουχτερό (νομίζω 430 πεσος - όσο και αυτό του Chichen Itza). Η επίσκεψή σου στο Chichen Itza μπορεί να γίνει κατά την ημέρα που θα φύγεις από το Valladolid για Merida, δεδομένου ότι είναι στην ίδια διαδρομή.
Η Merida επίσης αξίζει 2 ή και 3 μέρες διαμονής. Μία μέρα αξίζει να αφιερώσεις στην πόλη, στην οποία γίνονται και πολλές πολιτιστικές δραστηριότητες (https://yucatanliving.com/calendar) και υπάρχει καθημερινά free walking tour. Από την Merida έχεις πολλές επιλογές για ημερήσιες εκδρομές σε γειτονικά μέρη (https://www.roamingaroundtheworld.com/best-day-trips-yucatan-merida-mexico). Μοναδική εμπειρία είναι η επίσκεψη στις cenotes cuzama!
Τα walking tour τα κυνηγάω μανιωδώς όπου πάω οπότε δεν γίνεται να χάσω αυτό της Merida! Είχα διαβάσει ότι καθημερινά γίνονται πολιτιστικές δραστηριότητες, δυστυχώς θα χάσω το Pok ta pok (είναι Σάββατο - εγώ θα είμαι εκεί Τετάρτη, Πέμπτη). Πότε είχατε πάει εσείς;
Το Escarcega - Calakmul - Palenque επίσης δεν γίνεται. Σημειωτέον η Escarcega, που σκέφτεσαι για διανυκτέρευση, είναι η ασχημότερη πόλη που είδα στις 3 βδομάδες που ήμουν στην περιοχή! Εμείς για παράδειγμα στο Calakmul (αρχαιολογικός χώρος και ζούγκλα) αφιερώσαμε περίπου 5 ώρες συν 4 ώρες τα πάνε έλα από Xpujil. Από την διασταύρωση του κεντρικού δρόμου Escarcega - Xpujil μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο είναι περίπου 120 χλμ. Επίσης, το Calakmul είναι από τους χώρους που αξίζει πραγματικά να επισκεφτείς με ξεναγό. Θα μπορούσες να πας από Merida - Xpujil και να διανυκτερεύσεις και ακολούθως από εκεί να κάνεις tour (https://www.facebook.com/tourscalakmul). O Abel είναι εξαιρετικός!Από ιστορική - αρχαιολογική άποψη το Calakmul ήταν από τις σημαντικότερες πόλεις των Maya, με σημαντικότατη επιρροή στην περιοχή, το οποίο κατοικούνταν για σχεδόν μια χιλιετία και ήταν ο κυριότερος αντίπαλος του Tikal. Η υψηλότερη πυραμίδα έχει ύψος 70 μέτρα και επιτρέπεται να ανέβεις.
Ναι ισχύει δεν το έιχα ψάξει τόσο πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι. Σκέφτομαι να ακολουθήσω το πρόγραμμα του Señor Nada. Για τον Abel είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια το πρόβλημα είναι ότι για να γίνει το tour χρειάζονται τουλάχιστον δύο άτομα οπότε ίσως χρειαστεί να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή για επιβεβαίωση γιατί ταξιδεύω μόνος.
Η θέα φτάνει μέχρι την Γουατεμάλα και με καθαρή ατμόσφαιρα διακρίνεται και το El Mirador - από τις σημαντικότερες προκλασσικές πόλεις των Maya - η επίσκεψη στο οποίο γίνεται μόνο με 5ήμερο trekking στην ζουγκλα, ελλείψει δρόμου και άλλου τρόπου πρόσβασης. @Yorgos το έχεις σκεφτεί :haha:;;
Wow!
Τέλος, όσον αφορά το Palenque, σίγουρα πρέπει να επισκεφτείς τον αρχαιολογικό χώρο. Όμως, το πιο εντυπωσιακό αξιοθέατο είναι το Yaxchilan, το οποίο είναι χαμένο μέσα στην ζούγκλα και η πρόσβαση του γίνεται μόνο με βάρκα. Σκέψου να είσαι σχεδόν μόνος σε μία χαμένη πόλη μέσα στην ζουγκλα υπό τον ήχο των howler monkeys! Επίσης, μου άρεσαν πιο πολύ οι καταρράκτες Roberto barrios, όπου μπορείς να κολυμπήσεις οπουδήποτε, να κάνεις βουτιές από κλιματσίδες αλά ταρζάν και να κάνεις τσουλήθρα πάνω στα βράχια. Συνολικά είναι ένα σύμπλεγμα 5 καταρρακτών. Το Aqua Azul είναι κορεσμένο τουριστικά και κολυμπάς σε περιορισμένο χώρο! Βέβαια, απ' ότι μάθαμε από ένα ζευγάρι Γάλλων (οι οποίοι σημειωτέον ταξίδευαν για 1 ολόκληρο χρόνο non stop), με τους οποίους ήμασταν μαζί στο Yaxchilan, υπάρχει tour που πας από Palenque - Misol Ha - Aqua Azul - San Cristobal, το οποίο ενδεχομένως να σε ενδιαφέρει. Επίσης, μας είπαν ότι το κόστος ήταν φθηνότερο συγκριτικά με τα εισιτήρια της ADO για το Palenque - San Cristobal (!!!).
Όλα τα ανωτέρω στα αναφέρω χωρίς να έχω γνώση για τα δρομολόγια των λεωφορείων και κατά πόσο θα σε βολέψουν!
Χμ για να είμαι ειλικρινής δεν γνώριζα για τα Yaxchilan, Roberto barrios καθώς και το tour Palenque - Misol Ha - Aqua Azul - San Cristobal. Δεν βλέπω να μου φτάνουν οι 2 διανυκτερεύσεις στο Palenque. :(

Μια τελευταία συμβουλή, εφόσον σε ενδιαφέρει το ιστορικό κομμάτι της περιοχής και ο πολιτισμός των Maya, τα σημάδια του οποίου είναι διάχυτα και πολύ νωπά ακόμα και σήμερα τόσο στο τοπίο όσο και στους ανθρώπους, θα σου πρότεινα να έχεις ξεναγό σε όσο το δυνατόν περισσότερους αρχαιολογικούς χώρους επισκεφτείς! Σου δίνουν άλλη διάσταση των πραγμάτων και μαθαίνεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, τα οποία είναι καλύτερο souvenir και από την ομορφότερη φωτογραφία! Οι περισσότεροι διαπραγματεύονται την τιμή τους..

Για ό,τι άλλο μπορώ να βοηθήσω στην διάθεσή σου!
Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν για τους ξεναγούς.

Εγώ έμεινα Xpujil και την επόμενη μέρα το πρωί πήγα Calakmul. Γύρισα στο Xpujil αργά το απόγευμα, κοιμήθηκα εκεί όσο πρόλαβα κι έφυγα με το λεωφορείο. Το Xpujil είναι πολύ μικρό. Λογικά όπου και να μείνεις θα μπορείς να πας στο σταθμό περπατώντας. Δες τις αποστάσεις σε google maps.
Μια χαρά, άρα θα μπορούσα να ακολουθήσω και εγώ το ίδιο πρόγραμμα, έτσι θα μου αρκεί μία διανυκτέρευση στο Xpujil.
Δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι να φοβάσαι. Ο σταθμός είναι ανοιχτός και μέχρι και φαγητά έφτιαχναν εκείνη την ώρα! Μόνο προσοχή γιατί θυμάμαι ότι δεν έβγαζαν ανακοινώσεις!
Βλέπω να γίνεται... της Ινδίας που είχα φτάσει στην αποβάθρα μία ώρα πριν την αναχώρηση και μπήκα κυριολεκτικά 10 δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει το λεωφορείο!
Εντωμεταξύ να αναφέρω εδώ ότι δεν ξέρω Ισπανικά, διάβασα και την ιστορία σου και έχω άλλον έναν λόγο να αγχώνομαι ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μια χαρά, άρα θα μπορούσα να ακολουθήσω και εγώ το ίδιο πρόγραμμα, έτσι θα μου αρκεί μία διανυκτέρευση στο Xpujil.


Βλέπω να γίνεται... της Ινδίας που είχα φτάσει στην αποβάθρα μία ώρα πριν την αναχώρηση και μπήκα κυριολεκτικά 10 δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει το λεωφορείο!
Εντωμεταξύ να αναφέρω εδώ ότι δεν ξέρω Ισπανικά, διάβασα και την ιστορία σου και έχω άλλον έναν λόγο να αγχώνομαι ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά!
Ίσως να σε μπέρδεψα, εγώ έκλεισα 2 διανυκτερευσεις στο xpujil. Το calakmul ήταν η πιο κουραστική εκδρομή που έκανα. Αν δεν είχα κλείσει διαμονή να κάνω ένα ντουζ και να ξαπλωσω έστω λίγες ώρες δεν θα την παλευα την επόμενη μέρα στο palenque.

Τα ισπανικά σίγουρα κάνουν το ταξίδι πιο εύκολο, αλλά μην αγχώνεσαι. Γνώρισα πολύ κόσμο που ταξίδευε μόνος του και δεν ήξερε λέξη στα Ισπανικά. Ίσως βάλεις στόχο να μάθεις όταν γυρίσεις απ'το ταξίδι:)

Με αφορμή το μήνυμα του @Nicklou να πω ότι όταν έψαχνα τα μέρη που θέλω να δω στο Μεξικό, έβγαλα 2 ταξίδια. Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα κάνω και το 2ο με yaxchilan, bacalar και πολύ queretaro μέσα. Αν δεν το σκέφτεσαι έτσι @captain-cook αλλά είναι μια κι έξω το Μεξικό για σένα ίσως μπορείς να βγάλεις καλύτερο πρόγραμμα.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Ίσως να σε μπέρδεψα, εγώ έκλεισα 2 διανυκτερευσεις στο xpujil. Το calakmul ήταν η πιο κουραστική εκδρομή που έκανα. Αν δεν είχα κλείσει διαμονή να κάνω ένα ντουζ και να ξαπλωσω έστω λίγες ώρες δεν θα την παλευα την επόμενη μέρα στο palenque.
Χμ, νομίζω το ίδιο λέμε. Φτάνω απόγευμα προς βράδυ Xpujil. Διαμονή εκεί και την επόμενη πάω Calakmul. Απόγευμα επιστρέφω Xpujil, ξεκουράζομαι για κάποιες ώρες και στις 3 το πρωί αναχωρώ για Palenque με το μεταμεσονύχτιο λεωφορείο.

Τα ισπανικά σίγουρα κάνουν το ταξίδι πιο εύκολο, αλλά μην αγχώνεσαι. Γνώρισα πολύ κόσμο που ταξίδευε μόνος του και δεν ήξερε λέξη στα Ισπανικά. Ίσως βάλεις στόχο να μάθεις όταν γυρίσεις απ'το ταξίδι:)
Ισχύει θέλω να μάθω Ισπανικά αλλά είμαι τόσο αναβλητικός και πλέον ο ελεύθερος χρόνος είναι ελάχιστος που δυσκολεύει ακόμα παραπάνω το πράγμα.

Με αφορμή το μήνυμα του @Nicklou να πω ότι όταν έψαχνα τα μέρη που θέλω να δω στο Μεξικό, έβγαλα 2 ταξίδια. Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα κάνω και το 2ο με yaxchilan, bacalar και πολύ queretaro μέσα. Αν δεν το σκέφτεσαι έτσι @captain-cook αλλά είναι μια κι έξω το Μεξικό για σένα ίσως μπορείς να βγάλεις καλύτερο πρόγραμμα.
Κοιτά ξέρω πως το Μεξικό είναι τεράστια χώρα και πως δεν γίνεται να δω τα πάντα σε 20 ημέρες. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω κάποια στιγμή να ξαναπάω. Προσπάθησα, στον χρόνο που έχω, να χωρέσω τα περισσότερα "βασικά".
Αν ήταν να μην ξαναπάω τι αλλαγές θα έκανες στο πρόγραμμα;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αν ήταν να μην ξαναπάω τι αλλαγές θα έκανες στο πρόγραμμα;
Εξαρτάται απ'το τι θα ήθελα να δω φύση, αρχαία ή πόλεις. Δεν έχει νόημα να σου προτείνω μέρη που δεν είδα. Ψάξε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τα μέρη και βρες τι σε τραβάει πιο πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
με καθαρή ατμόσφαιρα διακρίνεται και το El Mirador - από τις σημαντικότερες προκλασσικές πόλεις των Maya - η επίσκεψη στο οποίο γίνεται μόνο με 5ήμερο trekking στην ζουγκλα, ελλείψει δρόμου και άλλου τρόπου πρόσβασης. @Yorgos το έχεις σκεφτεί :haha:;;
Πήγαμε, πήγαμε, από το 2003 κιόλας...

Yaxchilan & Bonampak φοβερή εμπειρία, θα τα έβαζα προτεραιότητα.
 
Last edited:

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή αλλά τρέχει μια προσφορά από Μαδρίτη για Μεξικό Σίτυ στα 282 με Aeromexico (προσοχη περιλαμβάνει μόνο αποσκευη 10κιλων)με διάφορες ημερομηνίες ενδεικτικά υπάρχει μέσα στο Πάσχα 9 με 23 Απριλίου. Αν είναι γραμμένο σε λάθος νήμα ας μεταφερθεί!
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα θα βρίσκομαι στο Μεξικό από 9 εως 22 Απριλίου και θα ήθελα βοήθεια με δύο πλάνα που εχω ετοιμάσει και ποιο θα προτιμούσατε. Από αυτά που βρήκα έχω και τις εξής απορίες.
1) Κατά πόσο το Πάσχα θα επηρεάσει από άποψη κόσμου και ποιο πλάνο θα είναι καλύτερο από άποψη κόσμου
2) Θέλω την βοήθεια σας για ενα daytrip στο SCDC με επιλογες το Sumidero και του Lagos de Montebello +El Chiflon.
3)Επίσης γνώμες για το Bacalar η το Mahahual. Η σκέψη μου ήταν ένα μέρος που να μην έχει άπειρο κόσμο
4) Αν έχω παραλείψει κάτι σημαντικό σε αξιοθέατα.

1)
GDGH.JPG


2)
Καταγραφήnmgbvjk.JPG
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλημέρα θα βρίσκομαι στο Μεξικό από 9 εως 22 Απριλίου και θα ήθελα βοήθεια με δύο πλάνα που εχω ετοιμάσει και ποιο θα προτιμούσατε. Από αυτά που βρήκα έχω και τις εξής απορίες.
1) Κατά πόσο το Πάσχα θα επηρεάσει από άποψη κόσμου και ποιο πλάνο θα είναι καλύτερο από άποψη κόσμου
2) Θέλω την βοήθεια σας για ενα daytrip στο SCDC με επιλογες το Sumidero και του Lagos de Montebello +El Chiflon.
3)Επίσης γνώμες για το Bacalar η το Mahahual. Η σκέψη μου ήταν ένα μέρος που να μην έχει άπειρο κόσμο
4) Αν έχω παραλείψει κάτι σημαντικό σε αξιοθέατα.

1)
View attachment 293536

2)
View attachment 293537


Έχεις ήδη κλείσει τα αεροπορικά ε; Το κακό με το 2ο πρόγραμμα είναι ότι ξαναγυρνάς στο Mexico city ενώ θα μπορούσες εύκολα και χωρίς κούραση να φύγεις απ'το Cancun.

Στο πρώτο πρόγραμμα βλέπω ότι θες να πας οδικώς από Oaxaca σε Puerto Escondido που είναι απίστευτη ταλαιπωρία. Ψάξε περιγραφές για αυτή την διαδρομή να δεις τι σε περιμένει. Επίσης το San Cristobal - Palenque με βραδινό λεωφορείο δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Οι Μεξικάνοι την φοβούνται πολύ αυτή την διαδρομή, ειδικά όταν περνάει από Ococingo. Ήθελα πολύ να πάω Tonina αλλά επειδή ταξίδευα και μόνος μου κώλωσα. Να προλάβεις να δεις και Palenque και Yaxchilan και σε 2 μέρες να είσαι στο Mexico city μου φαίνεται δύσκολο.

Αν αποφασίσεις να πας Sumidero σε συμφέρει να βάλεις διανυκτέρευση tuxla αφού είναι δίπλα και να πας φθηνά και με το πάσο σου την επόμενη ημέρα και το απόγευμα να πας Σαν Κριστομπάλ.

Στο Mexico city δυστυχώς δεν έχεις πολύ χρόνο, αλλά το museo de antropologia είναι φανταστικό κι ας μην σου αρέσουν τα μουσεία γενικότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom