Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Επίσης το San Cristobal - Palenque με βραδινό λεωφορείο δεν είναι πολύ καλή ιδέα.
Εμείς είχαμε πάρει τουριστικό λεωφορείο που ξεκινούσε στις 4 το πρωί από Σαν Κριστομπάλ, πήγαινε στους καταρράκτες Agua Azul, στον αρχαιολογικό χώρο του Παλένκε - σε αφήνουν 2 ώρες- και συνέχιζε για το χωριό.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχεις ήδη κλείσει τα αεροπορικά ε; Το κακό με το 2ο πρόγραμμα είναι ότι ξαναγυρνάς στο Mexico city ενώ θα μπορούσες εύκολα και χωρίς κούραση να φύγεις απ'το Cancun.

Στο πρώτο πρόγραμμα βλέπω ότι θες να πας οδικώς από Oaxaca σε Puerto Escondido που είναι απίστευτη ταλαιπωρία. Ψάξε περιγραφές για αυτή την διαδρομή να δεις τι σε περιμένει. Επίσης το San Cristobal - Palenque με βραδινό λεωφορείο δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Οι Μεξικάνοι την φοβούνται πολύ αυτή την διαδρομή, ειδικά όταν περνάει από Ococingo. Ήθελα πολύ να πάω Tonina αλλά επειδή ταξίδευα και μόνος μου κώλωσα. Να προλάβεις να δεις και Palenque και Yaxchilan και σε 2 μέρες να είσαι στο Mexico city μου φαίνεται δύσκολο.

Αν αποφασίσεις να πας Sumidero σε συμφέρει να βάλεις διανυκτέρευση tuxla αφού είναι δίπλα και να πας φθηνά και με το πάσο σου την επόμενη ημέρα και το απόγευμα να πας Σαν Κριστομπάλ.

Στο Mexico city δυστυχώς δεν έχεις πολύ χρόνο, αλλά το museo de antropologia είναι φανταστικό κι ας μην σου αρέσουν τα μουσεία γενικότερα.
Γενικά θα θέλαμε να εχουμε έστω δύο τρεις μέρες κάπου παραθαλάσσια αλλά αν ο δρόμος από Oaxaca για Puerto Escondido είναι χάλια μήπως να προτιμήσουμε να πάμε από Palenque Tulum με βραδινό λεωφορείο και να περάσουμε εκεί τις 2-3 μέρες θάλασσα κι έπειτα να πετάξουμε για Mexico city?
Επίσης Sumidero η Laguna de montebello + El chiflon για μονοήμερη?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γενικά θα θέλαμε να εχουμε έστω δύο τρεις μέρες κάπου παραθαλάσσια αλλά αν ο δρόμος από Oaxaca για Puerto Escondido είναι χάλια μήπως να προτιμήσουμε να πάμε από Palenque Tulum με βραδινό λεωφορείο και να περάσουμε εκεί τις 2-3 μέρες θάλασσα κι έπειτα να πετάξουμε για Mexico city?
Επίσης Sumidero η Laguna de montebello + El chiflon για μονοήμερη?

Δεν πήγα στο montebello για να μπορώ να συγκρίνω. Βρίσκεται περίπου στην διπλάσια απόσταση απ'το sumidero.

Γενικά θα σου πρότεινα να κάτσεις να δεις όλες τις αποστάσεις στα μέρη που θέλετε να πάτε αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλημέρα θα βρίσκομαι στο Μεξικό από 9 εως 22 Απριλίου και θα ήθελα βοήθεια με δύο πλάνα που εχω ετοιμάσει και ποιο θα προτιμούσατε. Από αυτά που βρήκα έχω και τις εξής απορίες.
1) Κατά πόσο το Πάσχα θα επηρεάσει από άποψη κόσμου και ποιο πλάνο θα είναι καλύτερο από άποψη κόσμου
2) Θέλω την βοήθεια σας για ενα daytrip στο SCDC με επιλογες το Sumidero και του Lagos de Montebello +El Chiflon.
3)Επίσης γνώμες για το Bacalar η το Mahahual. Η σκέψη μου ήταν ένα μέρος που να μην έχει άπειρο κόσμο
4) Αν έχω παραλείψει κάτι σημαντικό σε αξιοθέατα.

1)
View attachment 293536

2)
View attachment 293537
Καλησπέρα. Πάνε 2 βδομάδες που επέστρεψα από Μεξικό και το σκέφτομαι κάθε μέρα.

Καταρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους @Señor_Nada, @Yorgos, @Nicklou, @go2dbeach για όλες τις πολύτιμες συμβουλές και το χρόνο που διέθεσαν για να με βοηθήσουν στην προετοιμασία του ταξιδιού!

Στα δικά σου τώρα. Από τα μέρη που σκέφτεστε να επισκεφτείτε πήγα στα εξής: Valladolid, Merida, Palenque, San Cristobal, Oaxaca City, Mexico City. Είναι δύσκολο να σου πούμε εμείς ποιό από τα δύο προγράμματα να ακολουθήσετε γιατί εξαρτάται αποκλειστικά από εσάς και το τι σας αρέσει/θέλετε να δείτε. Π.χ. αν επιλέξετε το πρώτο βγάζετε εκτός τις Cenotes.

Εγώ προσωπικά ερωτεύτηκα το San Cristobal de Las Casas. Απλά να πω ότι το πρώτο πλάνο θα σας διαλύσει. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και οι δρόμοι φουλ στις στροφές και τις λακούβες. Και σου το γράφει αυτό κάποιος ο οποίος ακολουθεί hectic πρόγραμμα γιατί τρελαίνεται στα ταξίδια του να δει όσα περισσότερα μπορεί.

Γενικά έχετε χρόνο μέχρι το ταξίδι οπότε σκεφτείτε καταρχήν τι θέλετε να δείτε οπωσδήποτε και μετά κοιτάξτε τις αποστάσεις που είπε και ο Señor_Nada.

Εννοείται είμαι εδώ για να βοηθήσω σε ότι χρειαστείτε ειδικά τώρα που τα έχω φρέσκα. Α και μια άσχετη συμβουλή. Πάρτε μαζί σας τουλάχιστον μία travel card (η ψήφος μου πάει στην Ολλανδική bunq).
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα. Πάνε 2 βδομάδες που επέστρεψα από Μεξικό και το σκέφτομαι κάθε μέρα.

Καταρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους @Señor_Nada, @Yorgos, @Nicklou, @go2dbeach για όλες τις πολύτιμες συμβουλές και το χρόνο που διέθεσαν για να με βοηθήσουν στην προετοιμασία του ταξιδιού!

Στα δικά σου τώρα. Από τα μέρη που σκέφτεστε να επισκεφτείτε πήγα στα εξής: Valladolid, Merida, Palenque, San Cristobal, Oaxaca City, Mexico City. Είναι δύσκολο να σου πούμε εμείς ποιό από τα δύο προγράμματα να ακολουθήσετε γιατί εξαρτάται αποκλειστικά από εσάς και το τι σας αρέσει/θέλετε να δείτε. Π.χ. αν επιλέξετε το πρώτο βγάζετε εκτός τις Cenotes.

Εγώ προσωπικά ερωτεύτηκα το San Cristobal de Las Casas. Απλά να πω ότι το πρώτο πλάνο θα σας διαλύσει. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες και οι δρόμοι φουλ στις στροφές και τις λακούβες. Και σου το γράφει αυτό κάποιος ο οποίος ακολουθεί hectic πρόγραμμα γιατί τρελαίνεται στα ταξίδια του να δει όσα περισσότερα μπορεί.

Γενικά έχετε χρόνο μέχρι το ταξίδι οπότε σκεφτείτε καταρχήν τι θέλετε να δείτε οπωσδήποτε και μετά κοιτάξτε τις αποστάσεις που είπε και ο Señor_Nada.

Εννοείται είμαι εδώ για να βοηθήσω σε ότι χρειαστείτε ειδικά τώρα που τα έχω φρέσκα. Α και μια άσχετη συμβουλή. Πάρτε μαζί σας τουλάχιστον μία travel card (η ψήφος μου πάει στην Ολλανδική bunq).
Εγώ γενικά κλίνω προς το πρώτο πρόγραμμα γιατί φοβάμαι ότι στην Γιουκατάν λόγω του Πάσχα θα γίνεται χαμός από κόσμο. Αν αντί για το Oaxaca -Puerto Escondido που είναι 7 ώρες σε χάλια δρόμο το αφαιρέσω και μοιράσω τις 2 έξτρα μέρες σε Mexico city (μονοήμερη σε Nevada de Toluca) και SCDC.. Υπάρχει επίσης η επιλογή αντί του Puerto Escondido να πάω από παλενκε Tulum να περασω τις δύο μέρες εκεί στην θάλασσα και να πάρω πτήση για México city.
Καταγραφήu.JPG
Καταγραφήnn.JPG
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για το πρώτο προγραμμα πιστευω οτι οι 2 μέρες στο Τulum ειναι λίγες. Πέρσι εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και θέλει 3 ώρες και κάτι για να φτάσεις chichen itza. Λιγο να κάτσεις εκεί λίγο στη κενοτα λίγο να μπεις στο Βαγιαδολιδ τελείωσε η μέρα. Επίσης καλό είναι να πας και Isla Mujeres. Ακόμα και να λες οτι δεν με ενδιαφέρουν οι παραλίες εκεί σίγουρα θα σου αρέσει και μην περιμένεις να βρεις ευκολα καθαρες θάλλασες απο φύκια στη περιοχή του Tulum. Cobe δεν θα πάς? Επισης προτείνω την Cenote Azul. Αναμεσα Tulum και Playa del Carmen.
Γνώμη μου οτι θέλει ακόμα μια μέρα η περιοχή.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Για το πρώτο προγραμμα πιστευω οτι οι 2 μέρες στο Τulum ειναι λίγες. Πέρσι εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και θέλει 3 ώρες και κάτι για να φτάσεις chichen itza. Λιγο να κάτσεις εκεί λίγο στη κενοτα λίγο να μπεις στο Βαγιαδολιδ τελείωσε η μέρα. Επίσης καλό είναι να πας και Isla Mujeres. Ακόμα και να λες οτι δεν με ενδιαφέρουν οι παραλίες εκεί σίγουρα θα σου αρέσει και μην περιμένεις να βρεις ευκολα καθαρες θάλλασες απο φύκια στη περιοχή του Tulum. Cobe δεν θα πάς? Επισης προτείνω την Cenote Azul. Αναμεσα Tulum και Playa del Carmen.
Γνώμη μου οτι θέλει ακόμα μια μέρα η περιοχή.
Απλά λόγω του ότι έχω δύο εβδομάδες μόνο και επειδή σκοπεύω να ξαναπάω κάποια στιγμή Μεξικό δεν θέλω να τα κάνω όλα μαζί οπότε καταλήγω μάλλον στο ένα σχέδιο με Mexico city,Oaxaca και Chiapas και το άλλο Yucatan+Palenque για να μην βάλω κ άλλη μετακίνηση. Ξέρει κανένας πόσο περίπου θα εχω κόστος την μέρα εκει? Τα αεροπορικά μου από Αθήνα είναι 420 και υπολογίζω περίπου 60 ευρώ την μέρα για διαμονή διατροφή και αξιοθέατα.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Απλά λόγω του ότι έχω δύο εβδομάδες μόνο και επειδή σκοπεύω να ξαναπάω κάποια στιγμή Μεξικό δεν θέλω να τα κάνω όλα μαζί οπότε καταλήγω μάλλον στο ένα σχέδιο με Mexico city,Oaxaca και Chiapas και το άλλο Yucatan+Palenque για να μην βάλω κ άλλη μετακίνηση. Ξέρει κανένας πόσο περίπου θα εχω κόστος την μέρα εκει? Τα αεροπορικά μου από Αθήνα είναι 420 και υπολογίζω περίπου 60 ευρώ την μέρα για διαμονή διατροφή και αξιοθέατα.
Αν σκοπέυεις να ξαναπάς Μεξικό η απόφαση είναι εύκολη.
Mexico City, Oaxaxa City, Puerto Escondido, San Cristobal de Las Casas. Όταν είσαι στο SCDC να πας οπωσδήποτε στα χωριά Chamula και Zinacantan.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αν σκοπέυεις να ξαναπάς Μεξικό η απόφαση είναι εύκολη.
Mexico City, Oaxaxa City, Puerto Escondido, San Cristobal de Las Casas. Όταν είσαι στο SCDC να πας οπωσδήποτε στα χωριά Chamula και Zinacantan.
Ευχαριστώ αν μπορείς να μου πείς κ μια γνώμη για το κόστος.. θα μείνουμε σε καταλύματα που θα κοστίσουν από 15-20 ευρώ το βράδυ.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Ευχαριστώ αν μπορείς να μου πείς κ μια γνώμη για το κόστος.. θα μείνουμε σε καταλύματα που θα κοστίσουν από 15-20 ευρώ το βράδυ.
Tα 60 ευρώ που λες πιστεύω είναι ένα fair ποσό. Απλά και πάλι εξαρτάται σε τι εστιατόρια θα τρώτε, πόσο θα πίνετε, πόσα tour θα κάνετε κτλ. Γενικά είναι φτηνά.

Btw το Free Walking Tour στο San Cristobal μετράει πάρα πολύ. Όπως και οι καταρράχτες Chiflon (εκεί έχει και φοβερό zipline 600ων μέτρων!).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Tα 60 ευρώ που λες πιστεύω είναι ένα fair ποσό. Απλά και πάλι εξαρτάται σε τι εστιατόρια θα τρώτε, πόσο θα πίνετε, πόσα tour θα κάνετε κτλ. Γενικά είναι φτηνά.

Btw το Free Walking Tour στο San Cristobal μετράει πάρα πολύ. Όπως και οι καταρράχτες Chiflon (εκεί έχει και φοβερό zipline 600ων μέτρων!).

Πήγες και yaxchilan τελικά;

Σκέφτεσαι να γράψεις ιστορία να πάρουμε την δόση μας οι μεξικανοεξαρτημενοι;
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Πήγες και yaxchilan τελικά;

Σκέφτεσαι να γράψεις ιστορία να πάρουμε την δόση μας οι μεξικανοεξαρτημενοι;
Πήγα πήγα, απίστευτη εμπειρία! Μέχρι και κροκόδειλο πετύχαμε στις όχθες του Usumacinta!

Δεν πήγε όμως στο Calakmul. Άφησα κάτι και για την επόμενη φορά. :)

Για ιστορία δεν ξέρω να πω την αλήθεια. Δεν το πολυέχω με το γράψιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom