Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι να κάνω αυτό το ταξίδι τον Δεκέμβριο να ξεκινήσω από Μεξικό Σίτυ με πουλμαν και να καταλήξω κανκουν η πλαγιά ντελ καρμεν, ξέρεις κανεισ κάποιο πρακτορείο εκεί με αγγλόφωνο ξεναγό να καλύπτει μετακινήσεις με πούλμαν και διαμονη σε ξενοδοχεια όπως το τουρ ραντάρ ας πουμε,, επίσης για να κλείσω αεροπορικο από Αθήνα για Μεξικό Σίτυ ποια εποχή θεωρείται καλή ,καμία αεροπορική κάνει καμία προσφορά απο 500 εως600 ευρώ ασ πούμε με χειραποσκευη μόνο.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Η @Klair αναφερει: "Τα σουβενίρ επίσης είναι τσιμπημένα."
Τα σουβενιρ αμα τ'αγοραζει κανεις απο μερη που ειναι γεματα δυτικο ευρωπαιους και βορειο-αμερικανους φυσικα και ειναι τσιμπημενα! Και το κεντρο του Κανκουν εχει 1,2 φτηνα μαγαζια, μετα το τερμιναλ της ADO, αλλα και σ'ολες τι πολεις στις αγορες θα βρει κανεις φτηνα σουβενιρ και καλης ποιοτητας. Φυσικα οχι στο Γιουκαταν η στην Κ. Ρο, αλλα στην Πουεμπλα (ταλαβερα), Αγιο Χριστοφορο, Γουαχακα, κατεβαινουν πολλοι ινδιανοι και μαζευονται στο Ζοκαλο με πολυ χαμηλες τιμες στις artesanias (δλδ σουβενιρ ειδη λαϊκης τεχνης), για μποτες στο Leon GTO, καφε στην Βερακρουζ, ασημικα στην υπογειο αγορα στο Τασκο, guayaberas (ποκαμισα του Γιουκαταν/αν και προερχονται απο την Κουβα) στην Μεριδα, τσιμπημενα τα βρηκα, στην Βερα Κρουζ ηταν μιση τιμη κλπ.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αχ τέλεια σε ευχαριστώ παρά πολύ! Κ έλεγα θα ήταν κάπως να κάτσουμε 10 μέρες μόνο πλαγια! Τέλεια τέλεια! Τουλούμ δεν είναι μακριά ε;επίσης έχεις να προτείνεις κάτι άλλο εκεί κοντά;διάβασα ότι κ στο rio Lagartos είναι ωραία!

Ωραίο είναι και το rio lagartos αλλά πέφτει μακρυά. Ειδικά αν κινηθείτε με λεωφορεία, δεν έχει απευθείας.

Αν θέλετε να δείτε yucatan προτείνω κι εγώ valladolid. Ωραία πόλη και για chichen itza και cenotes τα λόγια είναι περιττά.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ερώτηση! Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο είναι εύκολο; Και γενικά η οδήγηση εκεί είναι εύκολη;
Εμεις είχαμε αυτοκίνητο. Δεν συναντήσαμε καποια δυσκολία. Δεν μας σταμάτησε ποτε η αστυνομία αλλα ημασταν παντα μεσα στα ορια της ταχυτητας.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ωραίο είναι και το rio lagartos αλλά πέφτει μακρυά. Ειδικά αν κινηθείτε με λεωφορεία, δεν έχει απευθείας.

Αν θέλετε να δείτε yucatan προτείνω κι εγώ valladolid. Ωραία πόλη και για chichen itza και cenotes τα λόγια είναι περιττά.
Ναι τα είδα σε φωτογραφίες κ ξετρελάθηκα!!! Λέμε να νοικιάσουνε αυτοκίνητο,αλλά θα δούμε.. έχουμε ακόμα πολύ καιρό !
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μετα απο μερικες μερες αναζητησης κατεληξα σε αυτο

ΚαταγραφήHFHF.JPG


Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό το πλάνο και ποια περιοχή θα προτείνατε για διαμονή στα παράλια της Oaxaca.. @Yorgos έχεις κάποια άποψη για περιοχή?
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Μετα απο μερικες μερες αναζητησης κατεληξα σε αυτο

View attachment 294240

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό το πλάνο και ποια περιοχή θα προτείνατε για διαμονή στα παράλια της Oaxaca.. @Yorgos έχεις κάποια άποψη για περιοχή?
Georgevol αυτό το πρόγραμμα είναι από το τουρ ραντάρ?
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Εμένα δεν μου πέφτει λόγος γιατί έχει πολλούς κατεχαρηδες όπως λένε εδώ στο χωρίο μου και με ένα πεταχτό ταξίδι στο Μεξικό και ακόμα περισσότερο στην Playa & στο Κανκουν που κυκλοφορουνε ασπριδεροί τουρίστες σαν το γάλα με καρό σορτσάκια, δίνουνε συμβουλές και παίρνουνε! Βλέπω οτι υπάρχει περιορισμένο budget και σκοπεύεις να περάσεις τα 1/2 βράδια σου στα λεωφορεία, για να λες οτι πήγες στο Μεξικό! Τα ταξίδια σε'κεινη την πολιτεία είναι 'πόνος' ανε θυμούμαι καλά το'χει γράψει, εκτός απο μένα και άλλοι και ο @Señor_Nada το'χει αναφέρει. Δεν είναι το ανέβασμα & το κατέβασμα, οι συνεχείς στροφές είναι, τα φρεναρίσματα για να περάσουν τα σαμαρακια και να αποφύγουν τις τρύπες στον δρόμο. Όχι μόνο τα λεωφορεία της ADO η ΟCC η της Autobuses Estrella Roja del Sureste η del Valle αλλά και τα colectivos η τα βανακια πολυτελείας, που κουβαλούν τους τουρίστες με τα καρό σορτσάκια, έχουν το ίδιο πρόβλημα. Το ίδιο και από τον Άγιο Χριστόφορο για Παλενκε κλπ. Περιόρισε την ταλαιπωρία σου! Ειδ'αλλως φύλαγε τα λεφτά; σου για του χρόνου! Διότι κάνεις μια προσπάθεια, ας πούμε θυσία, και δεν πρόκειται να απολαύσεις την χώρα. Την περισσότερη ωρα θα'σαι στα λεωφορεία & μπορεί να σαι και πιασμένος! Εδω να ξεχωρίσουμε, αλλο να πας Κανκουν>Βαλαδολιντ>Μεριδα>Καμπετσε η Γουαδαλαχαρα > Πολη του Μεξικου και άλλο να κάνεις τα δρομολόγια που αναφέρεις! Ούτε τα ιδια λεωφορεία είναι, ας ειναι και της ίδιας εταιρείας! Tην προηγούμενη φορά (προηγούμενο πλάνο) που κατέβαινες στο Κανκουν δεν σκέφτηκες να έπαιρνες αεροπορικό για Τουκξλα (Viva Aerobus) και μετα λεωφορείο για τον Αη Χριστόφορο. Με γύρω στα $60 θα'σουνα και μετα λεωφορείο και κατηφόριζες για Παλενκε, Μεριδα κλπ με στάσεις. Το ιδιο και στο τελευταίο, με βραδινό λεοφωρειο στην Γουαχακα, μεγαλοβδομαδα, ενώ θα μπορούσε με αεροπλάνο, μιας που άλλα μερη στον δρόμο δεν επισκέπτεσαι (πχ Ποευμπλα, ακόμα περισσότερο το Ατλισκο την μεγαλοβδομαδα που θα'σαι εκει). Αυτά βέβαια τα'χω ξαναγράψει, δεν ξέρω τι πληροφορίες βρήκες, αλλα εδω στο φόρουμ υπάρχουνε για χρόνια πολλά! Γιατί να πας Μεξικό και να μην είσαι μεγαλοβδομαδα στην πολιτεία της Πουεμπλας η των ψυχών στην Γουαχακα, ειναι σαν να μην πήγες! Καλά σου ταξιδια.
 
Last edited:

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμένα δεν μου πέφτει λόγος γιατί έχει πολλούς κατεχαρηδες όπως λένε εδώ στο χωρίο μου και με ένα πεταχτό ταξίδι στο Μεξικό και ακόμα περισσότερο στην Playa & στο Κανκουν που κυκλοφορουνε ασπριδεροί τουρίστες σαν το γάλα με καρό σορτσάκια, δίνουνε συμβουλές και παίρνουνε! Βλέπω οτι υπάρχει περιορισμένο budget και σκοπεύεις να περάσεις τα 1/2 βράδια σου στα λεωφορεία, για να λες οτι πήγες στο Μεξικό! Τα ταξίδια σε'κεινη την πολιτεία είναι 'πόνος' ανε θυμούμαι καλά το'χει γράψει, εκτός απο μένα και άλλοι και ο @Señor_Nada το'χει αναφέρει. Δεν είναι το ανέβασμα & το κατέβασμα, οι συνεχείς στροφές είναι, τα φρεναρίσματα για να περάσουν τα σαμαρακια και να αποφύγουν τις τρύπες στον δρόμο. Όχι μόνο τα λεωφορεία της ADO η ΟCC η της Autobuses Estrella Roja del Sureste η del Valle αλλά και τα colectivos η τα βανακια πολυτελείας, που κουβαλούν τους τουρίστες με τα καρό σορτσάκια, έχουν το ίδιο πρόβλημα. Το ίδιο και από τον Άγιο Χριστόφορο για Παλενκε κλπ. Περιόρισε την ταλαιπωρία σου! Ειδ'αλλως φύλαγε τα λεφτά; σου για του χρόνου! Διότι κάνεις μια προσπάθεια, ας πούμε θυσία, και δεν πρόκειται να απολαύσεις την χώρα. Την περισσότερη ωρα θα'σαι στα λεωφορεία & μπορεί να σαι και πιασμένος! Εδω να ξεχωρίσουμε, αλλο να πας Κανκουν>Βαλαδολιντ>Μεριδα>Καμπετσε η Γουαδαλαχαρα > Πολη του Μεξικου και άλλο να κάνεις τα δρομολόγια που αναφέρεις! Ούτε τα ιδια λεωφορεία είναι, ας ειναι και της ίδιας εταιρείας! Tην προηγούμενη φορά (προηγούμενο πλάνο) που κατέβαινες στο Κανκουν δεν σκέφτηκες να έπαιρνες αεροπορικό για Τουκξλα (Viva Aerobus) και μετα λεωφορείο για τον Αη Χριστόφορο. Με γύρω στα $60 θα'σουνα και μετα λεωφορείο και κατηφόριζες για Παλενκε, Μεριδα κλπ με στάσεις. Το ιδιο και στο τελευταίο, με βραδινό λεοφωρειο στην Γουαχακα, μεγαλοβδομαδα, ενώ θα μπορούσε με αεροπλάνο, μιας που άλλα μερη στον δρόμο δεν επισκέπτεσαι (πχ Ποευμπλα, ακόμα περισσότερο το Ατλισκο την μεγαλοβδομαδα που θα'σαι εκει). Αυτά βέβαια τα'χω ξαναγράψει, δεν ξέρω τι πληροφορίες βρήκες, αλλα εδω στο φόρουμ υπάρχουνε για χρόνια πολλά! Γιατί να πας Μεξικό και να μην είσαι μεγαλοβδομαδα στην πολιτεία της Πουεμπλας η των ψυχών στην Γουαχακα, ειναι σαν να μην πήγες! Καλά σου ταξιδια.
Φυσικά κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστω για τις πληροφορίες!! Ο λόγος που σκέφτηκα να κινηθώ έτσι είναι ότι πιστεύω ότι η χερσόνησος Γιουκατάν θα έχει πολύ κόσμο λόγω Πάσχα και του θέματος με τα φύκια. Γενικά νομίζω ότι στο πρόγραμμα μπορεί το Oaxaca - San Cristobal να γίνει με πτήση(να φύγει το Puerto Escondido) και να γλιτώσουμε την δυσκολη διαδρομή. Το θέμα μας είναι ότι θέλουμε να περάσουμε έστω ένα διήμερο σε θάλασσα και προσπαθούμε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση. Υπάρχει κάποια εναλλακτική?(btw είμαστε 23 και μπορούμε να αντέξουμε λίγη ταλαιπωρία )
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
@Georgevol : Δεν ξέρω τι εισιτήριο θα έχεις η τι σε συμφέρει. Εαν προσγειωθείς Κανκουν θα βρεχόμουνα στην Τουλουμ (πες 1 μέρα/νομίζω κατευθείαν απο Κανκουν δεν υπαρχει δρομολογιο ίσως να κάνουν στάση στην Πλαγια, η εκανα σταση εγω, αυτο δεν το θυμαμαι) και στο Νησι των Γυναικων, αυτα τα μερη απο οτι εχω διαβασει δεν εχει πολυ σαργασο, δηλ. φυκια. Και τον 11/2017 και τον 03/2019 ολες οι παραλιες του Γιουκαταν (εχω ποσταρει φωτ. παλαιοτερα) ηταν γεματες και συνεπαγεται και της Κ. Ρο. Η μονη διαφορα στην Κ. Ρο τα ξενοδοχεια και οι δημοι κανουν υπερανθρωπες προσπαθειες να το καθαριζουν συνεχως. Tις 2 μερες στην θαλασσα τις εχεις, εαν θελεις συνεχομενες, τοτε μπορεις να τις περασεις στην Isla Mujeres, βεβαια αυτες οι 2 μερες θα'ναι ισως ακριβοτερες απο 2 μερες στο Huatulco η στο Κρυμενο Λιμανι. Μετα, και παλι για μενα, θα παιρνα το αεροπλανο για Tuxla, με την Viva, γιατι ειναι η μονη κατευθειαν και απο κει θα κατηφοριζα για Αγιο Χριστοφορο. 1/2 μερα φαραγγι & μιση μερα Αη Γιαννης Τσαμουλα και ενα βραδυ κατηφοριζεις για Παλενκε, πονος αλλα αλλη επιλογη δεν υπαρχει. Απ'το Παλενκε πας στα ομώνυμα αρχαια, που δυστυχως ειναι γεματα τουριστες, και κανονιζεις εξορμησεις για Μποναπακ, Yaxchilán, Μοντεμπελο, Τσιφλον, καταρακτες μπλε νερων[αυτο αμα ΔΕΝ βρεχει γιατι μετα ειναι καφε με τις λάσπες], ακομα και Φλορες Γουατεμαλα & Τικαλ κλπ. Εχει αρκετα γραφεια και ρωτωντας πας στη Ρωμη, οπως λενε. Μετα συνεχιζεις μεσω Καμπετσε και Μεριδας, εγω θα κανα ολιγοωρη στο 1ο για να ξεπιαστητε και διανυκτερευση στη 2η, Κυριακες ειναι πολυ ομορφα, αλλα και καθε βραδυ υπαρχει κατι στο ζοκαλο. Στην Μεριδα μπορεις και να κανεις και την ruta Puuc απο τον σταθμο των λεοφωρειων της 2ης θεσης, που ειναι παραδιπλα απο της 1ης της ΑDO. Απο την Βαλαδολιδ κανεις μια επισκεψη στην Τσιτσεν (κανε κανα ταμα σε κανενα θεο των Μαγια να μην εχει 2 κρουαζιεροπλοια στο Προγρεσο και κανα δυο στη Κοζουμελ γιατι ολοι θα'ναι εκει), στις γειτονικες Σενοτες, στο Εκ Μπαλαμ (αν δεν εχεις βαρεθει τοσα αρχαια) και γυριζεις στο Κανκουν απ'οπου φευγεις.

Εαν κατεβαίνεις πόλη του Μεξικού, θα έβγαινα απ'το τερμιναλ και θα έμπαινα στο λεωφορείο που'ναι δίπλα στο τερμιναλ, για Πουεμπλα κεντρο(1 μερα γεματη), βραδυνη αναχωρηση για Γουαχακα(3 μερες), βραδυνη για Χουατουλκο, μπορεις να πας και στο Κρυφο Λιμανι, 1.5 ωρα πιο μακρια, και επιστρεφεις στη πολη του Μεξικου με αεροπλανο, για μουσεια, Ξοχιμιλκο, κλπ. Εδω μπορεις να παραλειψεις & την Πουεμπλα και να κανεις το Μεξικο > Γουαχακα με αεροπλανο, ετσι το'χα κανει μια φορα. Η αποφαση ειναι δικια σας και της τσέπης σας, καλα σου ταξιδια.
 
Last edited:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα παιδιά
Σκεφτομαι να πάω Μεξικό τον Δεκέμβριο από την εμπειρία σας ποτέ είναι η καλύτερη περίοδος να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια από Αθήνα για Μεξικό Σίτυ ,βγάζει καμία αεροπορική μεγάλη προσφορά όπως η airfrance klm για αβανα τέλος μαϊου , γενικώς με ένα 600 ευρώ είναι εφικτο η μπορεί και πιο κατω ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom