Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

timoscfx

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας,
Σε δυο εβδομάδες θα είμαι στο Μεξικό και σκέφτομαι να ενοικιάσω αμάξι από Merida και να το αφήσω στο Cancun για 7 ημέρες.
Αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια Local εταιρεία ενοικιάσεως δοκιμασμένη θα με βοηθούσατε πάρα πολύ...!!!
Χρειάζεται να βγάλω δίπλωμα international? (έχω δίπλωμα κάρτα νέου τύπου) και αν ναι πόσες μέρες περίπου κάνει για να βγει?
Κάθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη.
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

nikfaras

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλημέρα σας,
Σε δυο εβδομάδες θα είμαι στο Μεξικό και σκέφτομαι να ενοικιάσω αμάξι από Merida και να το αφήσω στο Cancun για 7 ημέρες.
Αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια Local εταιρεία ενοικιάσεως δοκιμασμένη θα με βοηθούσατε πάρα πολύ...!!!
Χρειάζεται να βγάλω δίπλωμα international? (έχω δίπλωμα κάρτα νέου τύπου) και αν ναι πόσες μέρες περίπου κάνει για να βγει?
Κάθε πληροφορία θα είναι πολύτιμη.
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Επιστρεψαμε απο μεξικο πριν απο 5 μερεσ .νοικιασαμε αυτοκινητο απο την EASY WAY CAR οι τιμεσ ξεκινανε απο 600 πεσοσ 30e περιπου με FULL ασφαλεια .ΔΕΝ χρειαζεσαι international διπλωμα το ελληνικο νεου τυπου αρκει.Θα χρειαστεισ πιστωτικη καρτα για deposit 7000 pesos εμεισ δωσαμε debit και ημασταν οκ .Μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στα βενζιναδικα ....οτι αλλο χρειαστεισ εδω ημαστε...
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα!Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο πρακτορείο για το Yaxchilan και το Bonampak;
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Καλησπέρα!Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο πρακτορείο για το Yaxchilan και το Bonampak;
[/QUOTE Καλησπέρα. Αν είσαι στο Palenque από την προηγούμενη ημέρα, θα δεις υπάρχουν πολλά πρακτορεία που κάνουν την εκδρομή καθημερινά. Βασικά όλα συνεργάζονται μεταξύ τους και την εκτελούν από κοινού. Εμείς κλείσαμε τον περασμένο Σεπτέμβριο με Kim Tours κατ' ευθείαν από εκεί!Αν χρειαστείς κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω στην διάθεσή σου...
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή.. Πάντως περιελάμβανε την μεταφορά με βανάκι, πρωϊνό, την lancha για Yaxchilan και τις εισόδους στα αρχαιολογικά μέρη. Δεν νομίζω να ήταν απαγορευτική η τιμή - καμία σχέση με τις τιμές που παίζουν στο viator κλπ! Σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του και είναι εμπειρία που πρέπει να ζήσεις!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Καλησπερα,γνωριζει κανεις τι ισχυει για περιορισμους στο Μεξικο?Απο οτι εχω διαβασει απο 15 ιουνη εχουν ανοιξει για τουρισμο.Ισχυει?
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Καλημερα, που το διαβασες και εσυ με το συμπαθειο. 1/2 εκατ. φορεις, 3ο στον κοσμο στους θανατους, με ley seca, δλδ απαγορευση πωλησης αλκοολ σε πολλες πολιτειες, ισως και ολες, δεν το βλεπω να μαζευει τουριστες ΝΩΡΙΣ!
Αυτοι ακομα ελπιζουν και θελανε να εχουνε 2Χ1, δλδ 2 βδομαδες διαμονη στην τιμη της μιας, διοτι βοηθημα οικ. δεν εσωσε ο AMLO (o προεδρος τους, απο οτι ξερω), βλεπω να'ναι που μα πολυ μακρια.
Εχω ενα καλο φιλο εκει, χθες εκλεσε τα 77 του, απο το 1991 τονε γνωριζω.
Δεν ειναι Ευρωπη εδω μου λεγε τις προαλλες. Ο κοσμος πειναει, οσους δεν σκοτωσει ο COVID-19 θα τους τελειωσει η πεινα! Βοηθημα απο την κυβερνηση δεν παιρνει ο κοσμος, ασε που και λεφτα οι Μεξικανοι δεν στελνουν σπιτια τους, οσοι δουλευουνε στις ΗΠΑ, γιατι αν ειναι παρανομοι δεν εχουνε δικαιωμα της βοηθειας, ασε που τοσες βιομηχανιες, εστιατορια, κλπ στις ΗΠΑ κλεισανε λογω lockdown και COVID-19.
Οι πολεις (πολιτειες, ας το πουμε νομοι) αναλογα με τα θυματα εχουν 3 χρωματα σαν τα φαναρια κυκλοφοριας. Το Yucatan μεχρι προτεινος, δλδ προηγ. βδομαδα, ειχε κοκκινο. Τωρα γυρισανε νομιζω πορτοκαλι. Αεροδρομια δεν εχουν κλεισει, κανονικα εκτελουνται οι πτησεις απο Ευρωπη (KLM/Air France & Aeromexico), αλλα ποιος θελει να παει; 1η Κυριακη Αυγουστου, φωτ. απο παραλια του Γιουκαταν:

https://www.yucatan.com.mx/yucatan/...sta-yucateca-refleja-una-dura-situacion-fotos

Μονο Μεξικανους βλεπεις, εκτος αν ειναι Ελληνες:haha:. Οι φωτο ειναι απο την παραλια του Progreso. Eκει κουβαλησαν μηνες πριν απο ενα κρουαζεροπλοιο το 1ο αλλοδαπο θυμα του COVID-19. Hταν μελος του πληρωματος, τον μετεφεραν στην Μεριδα, αργοτερα πεθανε. Ηταν Ελληνας Στερεοελλαδιτης...
Ηταν παντου, τοσο στο Μεξικο οσο και στην Ελλαδα στις ειδησεις. Ηταν η αρχη του COVID-19.

Απο του χρονου και επειτα & με μια καλη ταζιδιωτικη ασφαλεια, και εγω και εσυ και ο καθενας.
Με την απαγορευση του αλκοολ, κανανε αλκοολ με χρηση μεθανολης, και απο εκει, αλλα θυματα...
1,500 θανατοι χθες, 35 στο Γιουκαταν. Κανε λιγο υπομονη, οπως και εγω.
 
Last edited by a moderator:

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να ταξιδέψω στη χερσόνησο του yucatan ( tulum, cancun, cozumel) τέλη σεπτεμβρη με αρχές οκτωβρη. Για την ακρίβεια βρήκα αεροπορικά και ήμουν ετοιμος να τα κλεισω αλλά διαβασα τελευταια στιγή ότι βρέχει τις μισές μερες του μηνα κ υπάρχει πιθανότητα γιαςτυφωνες. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? είναι καλη περίοδοσ? Να τα κλείσω?
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Huracanes Yucatán - Temporada de Huracanes 2021!
Λέει από 01/06-30/11. Εγώ απο οτι έχω ζήσει, μετά τις 20-25/10 δεν έχει, το πολύ πολύ καμιά συννεφιά και καμμια τροπικη μπορα τπτ αλλο. Ηταν τωρα η Ελσα, μετα ειναι ο Φρεντης, κλπ κλπ. Ηδη τους έχουνε βαφτίσει προκαταρκτικά, χωρίς να τους εγγυηθούνε, οτι θα'ρθουνε ολοι!
Τέλη Οκτώβρη το Μεξικό εχει πιο πολύ χρώμα! Είναι οι γιορτές των Ψυχών (dia de los muertos) 31/10-02/11.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να ταξιδέψω στη χερσόνησο του yucatan ( tulum, cancun, cozumel) τέλη σεπτεμβρη με αρχές οκτωβρη. Για την ακρίβεια βρήκα αεροπορικά και ήμουν ετοιμος να τα κλεισω αλλά διαβασα τελευταια στιγή ότι βρέχει τις μισές μερες του μηνα κ υπάρχει πιθανότητα γιαςτυφωνες. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? είναι καλη περίοδοσ? Να τα κλείσω?
Πολύ σπάνιο πράγμα ο τυφώνας τόσο αργά, μετά τις 20/9 είναι ελάχιστες οι πιθανότητες. Οι βροχές αρχίζουν και υποχωρούν, αλλά εγγύηση δεν έχεις βέβαια. Λιγότερος κόσμος και καλύτερες τιμές η εποχή που λες.
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Πολύ σπάνιο πράγμα ο τυφώνας τόσο αργά, μετά τις 20/9 είναι ελάχιστες οι πιθανότητες. Οι βροχές αρχίζουν και υποχωρούν, αλλά εγγύηση δεν έχεις βέβαια. Λιγότερος κόσμος και καλύτερες τιμές η εποχή που λες.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Με απασχολεί πολύ πέρα από τον τυφώνα και τι καιρό θα συναντήσω εκεί! Δηλαδή φοβάμαι μην πάω τέλη Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη και βρέχει όλη μέρα και δεν κάνω ούτε μπάνιο, γιατί βλέπω σε κάτι σαιτ ότι είναι περίοδος βροχών!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom