Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Ελπίζω να σου απαντήσει ο @mpampis1979 που ειναι πιο προσφατος για ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στις παραλιες.
Χρησιμοποίησε το google translate σαν δε καταλαβαίνεις, οι πράσινοι κύκλοι είναι ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες, βεβαία καθαρίζουνε από το πρωί μέχρι το βραδι οι ταλαίπωροι τα φυκια που τους εχουν πληξει τα τελευταια χρονια! Πες το αλγη εκει το λενε σαργασο και πιθανοτατα ερχεται απο την Βραζιλια, ετσι λενε εκει.
Λοιπόν αυτό είναι το site του παρατηρητηρίου :

Sargazo en Quintana Roo

Και από το επίσημο δικτυο στο fb:

Se connecter à Facebook

Και μερικές εικόνες για να δεις τι σου λέω!

fotos de sargazo en Q. Roo - Recherche Google

Σαν τα χρώματα στης Καραϊβικής συχνά δεν βρίσκεις, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ & ΠΑΡΑΛΙΕΣ δεν βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Τώρα που ήμουν εκεί (Ιούνιος) θεωρείται περίοδος των βροχών μέχρι κ Αύγουστο. Η θάλασσα δεν με εντυπωσίασε (έχουμε πολύ καλύτερες στην Κρήτη) κ ήταν γεμάτη φύκια που προσπαθούν να καθαρίσουν. Εμάς δεν μας επηρέασε ο καιρός μιας κ φροντίζαμε κάθε μεσημέρι που έριχνε βροχή για λίγο να είμαστε κάπου κλειστά. Για αργότερα δεν γνωρίζω τι καιρός επικρατεί
 
Last edited:

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Ελπίζω να σου απαντήσει ο @mpampis1979 που ειναι πιο προσφατος για ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στις παραλιες.
Χρησιμοποίησε το google translate σαν δε καταλαβαίνεις, οι πράσινοι κύκλοι είναι ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες, βεβαία καθαρίζουνε από το πρωί μέχρι το βραδι οι ταλαίπωροι τα φυκια που τους εχουν πληξει τα τελευταια χρονια! Πες το αλγη εκει το λενε σαργασο και πιθανοτατα ερχεται απο την Βραζιλια, ετσι λενε εκει.
Λοιπόν αυτό είναι το site του παρατηρητηρίου :

Sargazo en Quintana Roo

Και από το επίσημο δικτυο στο fb:

Se connecter à Facebook

Και μερικές εικόνες για να δεις τι σου λέω!

fotos de sargazo en Q. Roo - Recherche Google

Σαν τα χρώματα στης Καραϊβικής συχνά δεν βρίσκεις, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ & ΠΑΡΑΛΙΕΣ δεν βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ!
Ευχαριστώ πολύ @agmi !! Ελπίζω να με διαφωτίσει και ο @mpampis1979 αν ξέρει κάτι παραπάνω σχετικά με την περίοδο που θέλω να πάω! Αν αξίζει τον κόπο…
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ευχαριστώ πολύ @agmi !! Ελπίζω να με διαφωτίσει και ο @mpampis1979 αν ξέρει κάτι παραπάνω σχετικά με την περίοδο που θέλω να πάω! Αν αξίζει τον κόπο…
Τώρα που ήμουν εκεί (Ιούνιος) θεωρείται περίοδος των βροχών μέχρι κ Αύγουστο. Η θάλασσα δεν με εντυπωσίασε (έχουμε πολύ καλύτερες στην Κρήτη) κ ήταν γεμάτη φύκια που προσπαθούν να καθαρίσουν. Εμάς δεν μας επηρέασε ο καιρός μιας κ φροντίζαμε κάθε μεσημέρι που έριχνε βροχή για λίγο να είμαστε κάπου κλειστά. Για αργότερα δεν γνωρίζω τι καιρός επικρατεί

Η θερμοκρασία ήταν οκ κ η βροχή το μεσημέρι για λιγότερο από ώρα. Μόνο μια μέρα είχε έντονη καταιγίδα αλλά είμασταν οδικώς για Playa del carmen οπότε δεν μας επηρέασε. Η θάλασσα για εμένα δεν ήταν κάτι αξιόλογο, δεν κολυμπησα γιατί ήταν γεμάτη φύκια
 
Last edited by a moderator:

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Τώρα που ήμουν εκεί (Ιούνιος) θεωρείται περίοδος των βροχών μέχρι κ Αύγουστο. Η θάλασσα δεν με εντυπωσίασε (έχουμε πολύ καλύτερες στην Κρήτη) κ ήταν γεμάτη φύκια που προσπαθούν να καθαρίσουν. Εμάς δεν μας επηρέασε ο καιρός μιας κ φροντίζαμε κάθε μεσημέρι που έριχνε βροχή για λίγο να είμαστε κάπου κλειστά. Για αργότερα δεν γνωρίζω τι καιρός επικρατεί
Ευχαριστώ πολύ @mpampis1979

Η θερμοκρασία ήταν οκ κ η βροχή το μεσημέρι για λιγότερο από ώρα. Μόνο μια μέρα είχε έντονη καταιγίδα αλλά είμασταν οδικώς για Playa del carmen οπότε δεν μας επηρέασε. Η θάλασσα για εμένα δεν ήταν κάτι αξιόλογο, δεν κολυμπησα γιατί ήταν γεμάτη φύκια
Κόσμο γενικά είχε ή ήταν σχετικά άδειο;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Κόσμο γενικά είχε ή ήταν σχετικά άδειο;
Είχε κάποιο κόσμο αλλά όχι τόσο όσο φανταζόμαστε. Στα τουριστικά μέρη (playa del carmen, cancun) είχε αρκετό. Για μένα η ωραιότερη πόλη είναι η Oaxaca
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Κάνω το προγραμμα μου καθώς χτες το βραδυ εκλεισα τα εισιτηρια για 2 εβδομαδες στο Μεξικο και θα ηθελα την αποψη σας αν πρεπει να κοψω την Γκουανταλαχαρα επειδη οι μερες ειναι λιγες και προφανως δεν χωρανε ολα.

Προσγειώνομαι στην πόλη του Μεξικό στις 24/11 το απογευματάκι και παει η μέρα μου.
- Λεω να μεινω τις επομενες 3 μερες στην πόλη ολοκληρες, δλδ με αναχώρηση 28/11

Για τις επόμενες μέρες:

- μια εκδοχή ειναι να πάω αεροπορικώς Guadalajara για 2 μέρες και απο εκει να πετάξω να παω Tehuacan με μια διανυκτερευση. Εδω ειναι το παραδοξω ότι ουτε το αεροδρόμιο που δείχνει εκεί, ούτε αργότερα στο Πλακεντε δεν έχουν πτήσεις μαλλον και με παραπέμπει σε μακρινά αεροδρόμια από αυτό και εκεί είναι η δυσκολία μου. Θα χάσω πολύ χρόνο σε μην βολικές ώρες πτήσεων και μεταφορών στα αεροδρόμια που αντιστιχουν στα μερη που θελω να δω (οπότε έστι και αλλιώς αυτήν την φορά ετσι και αλλιως θα αφήσω το Πλακέντε έξω, δεν μου βγαίνει καθόλου αν θέλω να δω το Σαν Κριστομπαλ και για καποιο λογω του δινω προτεραιοτητα αν και ο αρχαιολογικος του Πλακεντε πρεπει αν ειναι υπεροχος. Βγαίνει και πολύ ακριβό επιεδή το αεροδρόμιο του ειναι Βιλερμόσα και οι διαδρομές Τύξτλα - Βιλερμόσα - Μερίδα πάνε ανω των 250 ευρώ)
- από Τεχουακαν θα πήγαινα με λεωφορείο στην Oaxaca που έχει μόνο βραδινο κατα τις 8μιση.

Εδώ ήδη ήμαστε στις 8 διανυκτερεύσεις.

Αν συνεχίσω το ταξίδι μου όπως θα το ήθελα, δλδ:
- Oaxaca - εκεινο το βράδι που φθάνω και το επόμενο
- San Cristobal- ενα άλλο
- Απο εκεί Μερίδα αεροπορικώς - 2 διανυκτερεύσεις

ειμαι ηδη στις 12 διανυκτερεύσεις.

Για τα αρχαία της Γιουκαταν ψηλά θέλω σίγουρα
- μια μερα Uxmal και γύρω (θα επέστρεφα ενδεομένως Μερίδα)
- μια μερα για Τσιτσεν Ιτσα και Βαλλιαδόλιδ και μια σενοτε
- μια μερα Τουλουμ και Κομπα
- μια μερα θελω να περασω Κονζουμελ
και μια να ξεκουραστω επειδη θα εχω ψωφίσει.

σύνολο 17 και εγώ στη διάθεση μου έχω 15 ήδη υπερφορτωμένες (πάντως δεν πάω για ξεκουραση, ούτε για μπάνια. Μια χαρα θα ξεκουραζομαι στα ξενοδοχεια απο νωρις επειδη πηγαινω μονη μου και δεν θα βγαινω αργα).

Το μόνο λογικό που σκέφτομαι είναι να κόψω ή την Γκυανταλαχάρα ή την Οαχακα.
Τι θα κάνατε εσεις;

edit - εβγαλα ηδη την Guadalajara και οπως παει θα βγαλω και την Oaxaca.
Θα προσθεσω αλλη μερα στην Πολη του Μεξικου και θα πετάξω απευθειας Τουξτλα από οπου θα παω Παλενκε :D . Λυπάμαι πολύ για την Oaxaca, αλλα, απλα δεν γινεται αυτην τη φορα.

@Yorgos
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παντως αφου θα εισαι Γιουκαταν αν και δεν πας για μπανια, 5-6 ωρες στο isla mujeres στη playa norte αξιζει. Για το υπολοιπο προγραμμα δεν ειμαι ειδικος γιατι εμεις ημασταν μονο Γιουκαταν.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Παντως αφου θα εισαι Γιουκαταν αν και δεν πας για μπανια, 5-6 ωρες στο isla mujeres στη playa norte αξιζει. Για το υπολοιπο προγραμμα δεν ειμαι ειδικος γιατι εμεις ημασταν μονο Γιουκαταν.
Ναι,ναι, δεν το εγραψα, στο Ισλα θα ειμαι ολη την τελευταια μερα καθως πεταω το βραδυ.
Εκει σχεδιαζω να ξεκουραστω, δεν θαφυγω απο την παραλια. Σ ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μιας κι επανακινήθηκε το θέμα, ας ρωτήσω κι εγώ κατιτίς.
- Υπάρχουν προτάσεις για μαγαζιά στο κέντρο της Guadalajara με αυθεντικό μεξικάνικο κλίμα; Τύπου να τρώνε οι ντόπιοι περισσότερο κι όχι τουρίστες.
- Καμιά γνώμη για συγκεκριμένο τουρ στην πόλη Τεκιλα; Αυτό του Jose Cuervo μου κάνει πολύ mainstream, αξίζει;
- Κάτι άλλο που να αξίζει εκτός από Puerto Vallarta και Sayulita κοντά σε κείνη την περιοχή (πρόσβαση με συγκοινωνίες);
-Λεωφορειο από P. Vallarta προς Guadalajara είναι οκ από άποψη ασφαλειας (αν εξαιρέσουμε τον κορωνοιό:p )

Οποιοσδήποτε γνωρίζει έστω κάτι από τα παραπάνω, θα το εκτιμούσα:lol:
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Για να μη μακρηγορώ αν θέλεις pm για να μην γράφω κατεβατά (ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΓΡΑΨΑ) και συνεχίσουνε να γράφουνε κατεβατά ολοι οι κατεχαρηδες. Οι πληροφοριες μου δεν ειναι ΒΕΒΑΙΑ φρεσκες! Ειναι ισως απο πριν να γεννηθουνε πολλοι...Το 1997 & 1998 πηγαμε στο Χαλισκο/Ναγιαριτ μερια. Περι Covid: επειδη εχω καθημερινη επαφη με το Μεξικο, οι αριθμοι χαμηλωνουν εκει πολυ γρηγοροτερα απο την Ευρωπη, ασχετως κ'πολλοι Μεξικανοι 'Κρητικοφερνουν' και δεν εμβολιαζονται! Δεν ειναι δλδ τοσο δραματικη η κατασταση οπως εδω. Απο οτι βλεπω το δρομολογιο κανει πρπ 3 ωρες τωρα απο το Pto Vallarta, παλια εκανε περισσοτερο για Guadalajara, το θεμα ητανε να σκαρφαλωσει τα βουνα να βγει στην autopista. Απο τη Vallarta ειχαμε παει στην κ'στην πολη κανα 12-14ωρο, βραδινό λεωφορείο. Η Guadalajara εχει ισως το μεγαλιτερο mercado/αγορα στο βορειο ημισφαιριο, υπαρχουνε κ' 2-3 γενιάς Ελληνες, και ειναι η πολη με τις 7 πλατειες, αν θυμουμαι καλα! Ανε πας με καμμια κοπελια βαλε τους mariachi να της παιξουνε κανα τραγουδι εκει σε κανα εστιατοριο της αγορας. Κοντινα αξιοθεατα η λιμνη Chapala & το Τlaquepaque, για Tequila περνεις το λεοφωρειο καμμια μιαμιση ωρα και βρισκεις κανα τουρ απο εκει, οχι Αμερικανιες απο πριν!
Πας στους καλιτερους τοπους του Μεξικου, (κ'το Pto Escondido/Huatulco χωρις αλλο) βεβαια εχουνε περιοριστει λογω του πολεμου των ναρκωτικων και ενω πηγαινανε μαζικα τουριστες, φαντασου ειχε κατ'ευθειαν πτησεις απο Αγγλια, Ολλανδια τοτες, κ'σταματησανε! Εχει το viejo & το nuevo Vallarta. To παλιο ειναι πολυ πιο γραφικο και αυθεντικο. Το Pto αρχισε τοσο πολυ να επεκτεινεται και εχουν μπει στο Ναγιαριτ απο τοτε. Δεν υπολογιζαν τη εγκληματικοτητα με τα ναρκωτικα ουτε αυτοι ουτε οι του Ακαπουλκο. Η πολη κανει σα τρελη τις μερες που εχροντ$ι κ$ι δενουν τα κρο$ζιεροπλοι$. Αν θυμασαι κ'απο το 'the love boat'. Ειναι γεματη τετοια εποχη (γιατι τετοιες εποχες την επισκεφτηκαμε/Thanksgiving) απο Αμερικανοκαναδους συνταξιουχους που χειμωνιαζουν εκει κ'ειτε εχουν σπιτια η εχουν ξεκινησει με τα RV τους απο τον Καναδα και καθ'οδον απο την Καλιφορνια η αλλου προστιθενται κάλλοι στο convoy. Στο βορρα εχει το San Blas με ενα πυκνο μανγκροβιο, εκει γυριστηκε το Predator, κανουνε και τουρ με βαρκες εκει, οπως και για φαλαινες απο το Pto αν η εποχη το επιτρεπει. H θαλασσα δεν αξιζε, πες ηταν το φαινομενο el nino, ειχε αρκετα mantarayas και ειχε κεντρωσει και την συζυγο ενα. Μην φανταστεις τεραστιες...απλως το νερο ειναι θολο, καλιωρα αλλα Padre Island στο Corpus και δεν βλεπες που πατας κ'αυτα ειναι στην επιφανια της αμμου. Καλα σου ταξιδια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάνω το προγραμμα μου καθώς χτες το βραδυ εκλεισα τα εισιτηρια για 2 εβδομαδες στο Μεξικο και θα ηθελα την αποψη σας αν πρεπει να κοψω την Γκουανταλαχαρα επειδη οι μερες ειναι λιγες και προφανως δεν χωρανε ολα.

Προσγειώνομαι στην πόλη του Μεξικό στις 24/11 το απογευματάκι και παει η μέρα μου.
- Λεω να μεινω τις επομενες 3 μερες στην πόλη ολοκληρες, δλδ με αναχώρηση 28/11

Για τις επόμενες μέρες:

- μια εκδοχή ειναι να πάω αεροπορικώς Guadalajara για 2 μέρες και απο εκει να πετάξω να παω Tehuacan με μια διανυκτερευση. Εδω ειναι το παραδοξω ότι ουτε το αεροδρόμιο που δείχνει εκεί, ούτε αργότερα στο Πλακεντε δεν έχουν πτήσεις μαλλον και με παραπέμπει σε μακρινά αεροδρόμια από αυτό και εκεί είναι η δυσκολία μου. Θα χάσω πολύ χρόνο σε μην βολικές ώρες πτήσεων και μεταφορών στα αεροδρόμια που αντιστιχουν στα μερη που θελω να δω (οπότε έστι και αλλιώς αυτήν την φορά ετσι και αλλιως θα αφήσω το Πλακέντε έξω, δεν μου βγαίνει καθόλου αν θέλω να δω το Σαν Κριστομπαλ και για καποιο λογω του δινω προτεραιοτητα αν και ο αρχαιολογικος του Πλακεντε πρεπει αν ειναι υπεροχος. Βγαίνει και πολύ ακριβό επιεδή το αεροδρόμιο του ειναι Βιλερμόσα και οι διαδρομές Τύξτλα - Βιλερμόσα - Μερίδα πάνε ανω των 250 ευρώ)
- από Τεχουακαν θα πήγαινα με λεωφορείο στην Oaxaca που έχει μόνο βραδινο κατα τις 8μιση.

Εδώ ήδη ήμαστε στις 8 διανυκτερεύσεις.

Αν συνεχίσω το ταξίδι μου όπως θα το ήθελα, δλδ:
- Oaxaca - εκεινο το βράδι που φθάνω και το επόμενο
- San Cristobal- ενα άλλο
- Απο εκεί Μερίδα αεροπορικώς - 2 διανυκτερεύσεις

ειμαι ηδη στις 12 διανυκτερεύσεις.

Για τα αρχαία της Γιουκαταν ψηλά θέλω σίγουρα
- μια μερα Uxmal και γύρω (θα επέστρεφα ενδεομένως Μερίδα)
- μια μερα για Τσιτσεν Ιτσα και Βαλλιαδόλιδ και μια σενοτε
- μια μερα Τουλουμ και Κομπα
- μια μερα θελω να περασω Κονζουμελ
και μια να ξεκουραστω επειδη θα εχω ψωφίσει.

σύνολο 17 και εγώ στη διάθεση μου έχω 15 ήδη υπερφορτωμένες (πάντως δεν πάω για ξεκουραση, ούτε για μπάνια. Μια χαρα θα ξεκουραζομαι στα ξενοδοχεια απο νωρις επειδη πηγαινω μονη μου και δεν θα βγαινω αργα).

Το μόνο λογικό που σκέφτομαι είναι να κόψω ή την Γκυανταλαχάρα ή την Οαχακα.
Τι θα κάνατε εσεις;

edit - εβγαλα ηδη την Guadalajara και οπως παει θα βγαλω και την Oaxaca.
Θα προσθεσω αλλη μερα στην Πολη του Μεξικου και θα πετάξω απευθειας Τουξτλα από οπου θα παω Παλενκε :D . Λυπάμαι πολύ για την Oaxaca, αλλα, απλα δεν γινεται αυτην τη φορα.

@Yorgos
Στη θέση σου δε θα πήγαινα Γουαδαλαχαρα. Είναι μακριά, δεν έχει τίποτε το φοβερό και δεν κολλάει με τα υπόλοιπα. Η Οαχάκα από την άλλη είναι πολύ κρίμα να μείνει απέξω, αλλά εσύ ξέρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom