Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιας κι επανακινήθηκε το θέμα, ας ρωτήσω κι εγώ κατιτίς.
- Υπάρχουν προτάσεις για μαγαζιά στο κέντρο της Guadalajara με αυθεντικό μεξικάνικο κλίμα; Τύπου να τρώνε οι ντόπιοι περισσότερο κι όχι τουρίστες.
- Καμιά γνώμη για συγκεκριμένο τουρ στην πόλη Τεκιλα; Αυτό του Jose Cuervo μου κάνει πολύ mainstream, αξίζει;
- Κάτι άλλο που να αξίζει εκτός από Puerto Vallarta και Sayulita κοντά σε κείνη την περιοχή (πρόσβαση με συγκοινωνίες);
-Λεωφορειο από P. Vallarta προς Guadalajara είναι οκ από άποψη ασφαλειας (αν εξαιρέσουμε τον κορωνοιό:p )

Οποιοσδήποτε γνωρίζει έστω κάτι από τα παραπάνω, θα το εκτιμούσα:lol:
Στη γουαδαλαχαρα το αντίθετο είναι το πρόβλημα, δηλαδή να βρεις τουρίστες. Δεν είναι τουριστική περιοχή, μόνο εγχώριους τουρίστες θα βρεις. Η πιο όμορφη περιοχή είναι το Tlaquepaque, κατά τα λοιπά μια απλώς συμπαθής πόλη με.μερικα αξιοθέατα.

Όλα τα τουρ στην Τεκίλα mainstream είναι, σε τουρίστες απευθύνονται, εγχώριους (δε θα δεις και πολλούς ξένους στο Μεξικό τωρα) και μη. Στο Κουερβο απλά το κτίριο είναι τεράστιο και παλιότερο, οπότε και το στρίμωγμα είναι μικρότερο. Σαφώς πιο όμορφο κτίριο από τις άλλες 3 τεκιλερίες, αλλά οι ξεναγοί βαριούνται ομοίως. Το μαγαζί του κλάσεις ανώτερο από τα υπόλοιπα.

Ναι από ασφάλεια, μια χαρά για το λεωφορείο που λες. Με τις παραλίες δεν τρελαίνομαι, μετριως μέτριες.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Στη θέση σου δε θα πήγαινα Γουαδαλαχαρα. Είναι μακριά, δεν έχει τίποτε το φοβερό και δεν κολλάει με τα υπόλοιπα. Η Οαχάκα από την άλλη είναι πολύ κρίμα να μείνει απέξω, αλλά εσύ ξέρεις.
Εννοείται πως θα σε ακουγα, οποτε Οαχακα ειναι μεσα.

Το προγραμα διαμορφωθηκε ως εξης:
1η μερα μονο το βραδυ Μεξικο σιτι
2η και 3η μερα (γεματες), Οαχακα αεροπορικως
4η εως 9η πάλι Μεξικο σίτι με εξορμισεις στο Ταξακο, Πουεμπλα, Τεοτιουακαν
10η/11η Μεριδα
12η - 16η - Ριβιερα Μαγια και σχετικα αρχαιολογικα

Απο το απο πανω προγραμα εως αυτο υπηρχε και ενα μασαιο που συμπεριελαμβανε Σαν Κριστομπαλ και Παλενκε, αλλα το βρισκω οτι θα με κουρασει παρα πολυ ως προς το λεωφορειο και την εκδρομη που βρηκα απο το ενα σημειο στο αλλο και το εβγαλα. Λυπαμαι, αλλα δεν πειραζει.

Σ ευχαριστω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείται πως θα σε ακουγα, οποτε Οαχακα ειναι μεσα.

Το προγραμα διαμορφωθηκε ως εξης:
1η μερα μονο το βραδυ Μεξικο σιτι
2η και 3η μερα (γεματες), Οαχακα αεροπορικως
4η εως 9η πάλι Μεξικο σίτι με εξορμισεις στο Ταξακο, Πουεμπλα, Τεοτιουακαν
10η/11η Μεριδα
12η - 16η - Ριβιερα Μαγια και σχετικα αρχαιολογικα

Απο το απο πανω προγραμα εως αυτο υπηρχε και ενα μασαιο που συμπεριελαμβανε Σαν Κριστομπαλ και Παλενκε, αλλα το βρισκω οτι θα με κουρασει παρα πολυ ως προς το λεωφορειο και την εκδρομη που βρηκα απο το ενα σημειο στο αλλο και το εβγαλα. Λυπαμαι, αλλα δεν πειραζει.

Σ ευχαριστω.
Noμίζω το μπολνταρισμένο είναι κουραστικό και χιλιομετρικώς πολυέξοδο, είναι κουραστικό το μπες-βγες σε μια πόλη θηρίο σαν το Μέξικο Σίτυ, άσε που σου στερεί τη δυνατότητα να δεις τις πόλεις βράδυ. Θα κοιμόμουν Πουέμπλα και από εκεί η Οαχάκα είναι κάτω από 5 ώρες. Αν βρεις πτήση για επόμενο προορισμό από την Οαχάκα, μπίνγκο. Αλλιώς έχει και νυχτερινά λεωφορεία, με κρεβατάκι και τα όλα τους. Κι έτσι μάλλον χωράς και το Παλένκε μέσα. Σε ανάγκη, κόψε το Τάσκο ή μια μέρα από το Μέξικο Σίτυ.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
195
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τι πληροφορίες έχουμε για το ηλεκτρικό ρεύμα στο Μεξικό; Δηλαδή εκτός από έναν αντάπτορα που θα είναι απαραίτητος, αφού όπως βλέπω οι πρίζες εκεί είναι τύπου Α και Β, τι γίνεται με την τάση (127 V); Απαιτείται άλλος προσαρμογέας ή μήπως στα ξενοδοχεία υπάρχουν και πρίζες τάσης 220-230 V;
 
D

Delmem38110

Guest
Τι πληροφορίες έχουμε για το ηλεκτρικό ρεύμα στο Μεξικό; Δηλαδή εκτός από έναν αντάπτορα που θα είναι απαραίτητος, αφού όπως βλέπω οι πρίζες εκεί είναι τύπου Α και Β, τι γίνεται με την τάση (127 V); Απαιτείται άλλος προσαρμογέας ή μήπως στα ξενοδοχεία υπάρχουν και πρίζες τάσης 220-230 V;
όλοι οι καινούριοι φορτιστές δουλεύουν από 100 μέχρι και 240 V
θα το δεις γραμμένο και πάνω τους. το μόνο που χρειάζεσαι είναι ανταπτορες για τις εκεί πρίζες.
ψάξε στο σκρουτζ η αγόρασε επιτόπου.
 

agmi

Member
Μηνύματα
489
Likes
2.118
Kαλησπερα, ποιος ειπε οτι η ταση ειναι 127VAC; Απο 110-120V τα φις οπως τ'αμερικανικα, με λεπιδες, διπολικα! 220VAC στους 60 κυκλους ειναι παροχες για ηλ. κουζινες/πλυντηρια κλπ οπως το 380-400V/50Hz εδω! Το δικτυο ειναι συγγενη του Ελληνικου με πολλες αυξομειωσεις & διακοπες. Οπως λεει ο @ToTheMoonAndBack σε κανα Κινεζικο θα βρεις τπτ ανταπτορες (ΟΧΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ).
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
104
Likes
267
Το Μεξικό άλλαξε σιωπηρά για όσους ταξιδεύουν για τουρισμό από 180 μέρες σε 30 μέρες η λιγότερο την άδεια παραμονής.Αυτην την στιγμή ψάχνω για εισιτήρια για αρχές Γενάρη με επιστροφή αρχές Μαΐου και ξαφνικά σήμερα το πρωί διάβασα αυτήν την είδηση.
Mexico No Longer Guarantees 180-Day Travel Permit For Visitors
 

agmi

Member
Μηνύματα
489
Likes
2.118
Ποτε κ'πουθενα δεν υπαρχει η ΕΓΓΥΗΣΗ, ειναι στην διαθεση του υπαλληλου/αξιωματικου μεταναστευσης ποσες μερες θα σου βαλει νομιζω, αναλογα πως θα σε ψυχολογησει:haha: δηλ. αν του γεμιζεις το ματι, αν του μαγειρεψε του Μεξικανου η συζυγος τα αγαπημενα τακος, αν σηκωθηκε με ενα χαμογελο απο δω μεχρι τα Χανια κλπ κλπ η οχι κλπ κλπ, βλεπε: Γιωργης Μα...δης. Εγω το δεν παω να ξεχειμωνιασω ουτε τροχοσπιτο εχω, οποτε το 6 μηνο δεν χρειαζομαι!
Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στο Μεξικο, ειναι παντου! Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις αρκετα να περασεις τοτε μειωνεται ο χρονος που σου δινουν, και εδω γινεται και στη Αγγλια και παντου!
 
Last edited:

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
104
Likes
267
Ποτε κ'πουθενα δεν υπαρχει η ΕΓΓΥΗΣΗ, ειναι στην διαθεση του υπαλληλου/αξιωματικου μεταναστευσης ποσες μερες θα σου βαλει νομιζω, αναλογα πως θα σε ψυχολογησει:haha: δηλ. αν του γεμιζεις το ματι, αν του μαγειρεψε του Μεξικανου η συζυγος τα αγαπημενα τακος, αν σηκωθηκε με ενα χαμογελο απο δω μεχρι τα Χανια κλπ κλπ η οχι κλπ κλπ, βλεπε: Γιωργης Μα...δης. Εγω το δεν παω να ξεχειμωνιασω ουτε τροχοσπιτο εχω, οποτε το 6 μηνο δεν χρειαζομαι!
Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στο Μεξικο, ειναι παντου! Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις αρκετα να περασεις τοτε μειωνεται ο χρονος που σου δινουν, και εδω γινεται και στη Αγγλια και παντου!
Πάντως όσες φορές έχω πάει νότιο Αμερική από 3-4 μήνες ποτέ δεν μου ζητησαν κάτι, το 2014 όταν έφτασα Μπουενος Άιρες με ρώτησε αν έχω λεφτά να περάσω τις έδειξα 2 χρεωστικές στο πορτοφόλι, μου έβαλε την στάμπα για 90 μέρες και κατηφόρισα με το λεωφορείο για το κέντρο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.734
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
27/11 και μετά από αρκετή ανάκριση, εισιτήρια εξόδου κλπ μου επέτρεψαν την είσοδο για επτά (7) ημέρες (αντι για 180). Κι αν δεν ειχα μαζι μου το παλιο διαβατηριο με την Αμερικάνικη βιζα, μπορει και να μη με άφηναν καθόλου (δεν τους αρεσε που το διαβατήριό μου ήταν καινούργιο χωρις καθόλου σφραγίδες).
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
27/11 και μετά από αρκετή ανάκριση, εισιτήρια εξόδου κλπ μου επέτρεψαν την είσοδο για επτά (7) ημέρες (αντι για 180). Κι αν δεν ειχα μαζι μου το παλιο διαβατηριο με την Αμερικάνικη βιζα, μπορει και να μη με άφηναν καθόλου (δεν τους αρεσε που το διαβατήριό μου ήταν καινούργιο χωρις καθόλου σφραγίδες).
Αν και off-topic, θα το ρωτήσω: Δεν παρέδωσες το παλιό διαβατήριο πριν εκδοθεί το καινούργιο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.734
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν και off-topic, θα το ρωτήσω: Δεν παρέδωσες το παλιό διαβατήριο πριν εκδοθεί το καινούργιο;
Δεν πραδίδουμε τα παλιά διαβατηρια. Τα κραταμε. Τρυπάνε μόνο κάποιες σελίδες για να είναι εμφανως άκυρα.
Η Αμερικάνικη Βιζα έχει διάρκεια όσο δυο Ελληνικά διαβατήρια, και άρα για τους περισσότερους βρίσκεται σε κάποιο παλιότερο ληγμένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom