Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν πραδίδουμε τα παλιά διαβατηρια. Τα κραταμε. Τρυπάνε μόνο κάποιες σελίδες για να είναι εμφανως άκυρα.
Η Αμερικάνικη Βιζα έχει διάρκεια όσο δυο Ελληνικά διαβατήρια, και άρα για τους περισσότερους βρίσκεται σε κάποιο παλιότερο ληγμένο.
To 2017 που ανανέωσα το διαβατήριο, το παλιό δεν το ξαναείδα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο οτι δεν είχα καμία βίζα, ούτε ξέρω αν έπρεπε να το ζητήσω πίσω. Μου το ζήτησαν και δεν το πήρα πίσω ποτέ. Το μοναδικό διαβατήριο που έχω τρυπημένο και το πήρα πίσω είναι αυτό που έληξε το 2001.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
D

Delmem38110

Guest
Δεν το ήξερα και αυτό που λήγει τώρα θα ήθελα να το κρατήσω!
την ώρα που σου δίνουν το καινούριο σου ζητάνε το παλιό για ακύρωση και το ξαναπαίρνεις.
παλιότερα δεν το τρυπούσαν, το ακυρώνανε με σφραγίδα η με στύλο. έχω ένα μονοετές στρατιωτικό που απλά γράφει άκυρο σε μερικές σελίδες με μελάνι.
το ζητάμε πάντα πίσω. σε περίπτωση που έχουμε βίζες εισόδου τους λέμε να προσέξουν να μην τις καταστρέψουν.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
27/11 και μετά από αρκετή ανάκριση, εισιτήρια εξόδου κλπ μου επέτρεψαν την είσοδο για επτά (7) ημέρες (αντι για 180). Κι αν δεν ειχα μαζι μου το παλιο διαβατηριο με την Αμερικάνικη βιζα, μπορει και να μη με άφηναν καθόλου (δεν τους αρεσε που το διαβατήριό μου ήταν καινούργιο χωρις καθόλου σφραγίδες).
Ωωω, τι λες τώρα; Δηλαδή ακριβώς τη μέρα που θα έφευγες (για Μπελίζ, σωστά; ), έληγε η "βίζα" ας πούμε; Κόστος; Πάει με τη μέρα ή φιξ; Ή δεν κοστίζει; 😎
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ωωω, τι λες τώρα; Δηλαδή ακριβώς τη μέρα που θα έφευγες (για Μπελίζ, σωστά; ), έληγε η "βίζα" ας πούμε; Κόστος; Πάει με τη μέρα ή φιξ; Ή δεν κοστίζει; 😎
Ναι, βασικά η υπαλληλος στο immigration είδε το εισιτήριο της Tropic Air με το οποίο θα έφευγα και μέτρησε μερες ως αυτό.

Τσάμπα είναι, εννοείται.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ναι, βασικά η υπαλληλος στο immigration είδε το εισιτήριο της Tropic Air με το οποίο θα έφευγα και μέτρησε μερες ως αυτό.

Τσάμπα είναι, εννοείται.
Αυτό το "εννοείται" μου άρεσε. :)
Άρα στην ουσία όσο είναι να μείνεις, τόσο δίνουν. Δεν παίζει να πας σε φάση "θα μείνω κανένα μήνα, κάποια στιγμή θα φύγω για Γουατεμάλα".
Tropic Air, θέλω κι εγώωωωω!!!Καλή συνέχεια στις περιπέτειές σου ;)
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Σκεφτομαι ενα ταξιδι στα κοντα στο Μεξικο(βασικα εχει κλειστει ηδη) ,εχω κανει ενα ενδεικτικο προγραμμα και θα ηθελα καμια γνωμη-αποψη για το προγραμμα που εχω βγαλει..Δεν εχω κλεισει κατι ακομη εκτος απο εισητηρια ..
Λοιπον...
1η μερα -Αφιξη Μεξικο Σιτι
2η μερα-Μεξικο Σιτι
3η μερα-Μεξικο Σιτι(daily trip για Teotihuacan)
4η μερα-Μεξικο Σιτι πτηση για Οαχακα
5η μερα-Οαχακα
6η μερα-Οαχακα(Monte ALban)
7η μερα-Οαχακα πτηση για Μεριδα
8η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα)
9η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα)
10η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα??)
11η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα??)
12η μερα-Γιουκαταν Στειτ πτηση για Μεξικο Σιτι
13η μερα-Μεξικο Σιτι(Puebla??)
14η μερα-Μεξικο Σιτι
15η μερα-Μεξικο Σιτι πτηση επιστροφης

Επρεπε να διαλεξω οποτε εβγαλα Chiapas απεξω μια που θελει περισσοτερες μερες απο Οαχακα.εχουν και αυτοι τα προβληματα τους με τα road blocks..
Μετα σκεφτομαι τοπο διαμονης στο Γιουκαταν.Μεριδα 5 βραδυα η το μοιραζω με Βαγιαδολιδ αραγε?Δεν εχω βαλει Quintana Roo επισης για να βγουν οι μερες γιαυτο λειπουν Κανκουνια και Πλαγια Ντε Καρμεν..Kαμια ημερησια Tulum απο Βαγιαδολιδ ισως..??Επειτα Μεξικο Σιτι 4 ολοκληρες μερες τη μια σκεφτομαι θα παω σιγουρα Teotihuacan και μετα λεω αν αξιζει ημερησια Puebla η καλυτερα να αποκομισω οτι μπορω απο την πολη??
Επισης δεν ξερω αν αξιζει επισκεψη las coloradas δεν μπορω να βγαλω ακρη διαβαζω πολλες αποψεις..

Οτιδηποτε νομιζετε μεχρι και αλλαγη πολεων θα εκανα αν υπαρχει καποια καλη προταση
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σκεφτομαι ενα ταξιδι στα κοντα στο Μεξικο(βασικα εχει κλειστει ηδη) ,εχω κανει ενα ενδεικτικο προγραμμα και θα ηθελα καμια γνωμη-αποψη για το προγραμμα που εχω βγαλει..Δεν εχω κλεισει κατι ακομη εκτος απο εισητηρια ..
Λοιπον...
1η μερα -Αφιξη Μεξικο Σιτι
2η μερα-Μεξικο Σιτι
3η μερα-Μεξικο Σιτι(daily trip για Teotihuacan)
4η μερα-Μεξικο Σιτι πτηση για Οαχακα
5η μερα-Οαχακα
6η μερα-Οαχακα(Monte ALban)
7η μερα-Οαχακα πτηση για Μεριδα
8η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα)
9η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα)
10η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα??)
11η μερα-Γιουκαταν Στειτ(Μεριδα??)
12η μερα-Γιουκαταν Στειτ πτηση για Μεξικο Σιτι
13η μερα-Μεξικο Σιτι(Puebla??)
14η μερα-Μεξικο Σιτι
15η μερα-Μεξικο Σιτι πτηση επιστροφης

Επρεπε να διαλεξω οποτε εβγαλα Chiapas απεξω μια που θελει περισσοτερες μερες απο Οαχακα.εχουν και αυτοι τα προβληματα τους με τα road blocks..
Μετα σκεφτομαι τοπο διαμονης στο Γιουκαταν.Μεριδα 5 βραδυα η το μοιραζω με Βαγιαδολιδ αραγε?Δεν εχω βαλει Quintana Roo επισης για να βγουν οι μερες γιαυτο λειπουν Κανκουνια και Πλαγια Ντε Καρμεν..Kαμια ημερησια Tulum απο Βαγιαδολιδ ισως..??Επειτα Μεξικο Σιτι 4 ολοκληρες μερες τη μια σκεφτομαι θα παω σιγουρα Teotihuacan και μετα λεω αν αξιζει ημερησια Puebla η καλυτερα να αποκομισω οτι μπορω απο την πολη??
Επισης δεν ξερω αν αξιζει επισκεψη las coloradas δεν μπορω να βγαλω ακρη διαβαζω πολλες αποψεις..

Οτιδηποτε νομιζετε μεχρι και αλλαγη πολεων θα εκανα αν υπαρχει καποια καλη προταση

Δύο σχόλια μόνο. Πιστεύω ότι αξίζει διανυκτερευση σε βαγιαδολιδ. Δεν θα πήγαινα πουεμπλα για μονοημερη. Είναι μεγάλη πόλη δεν είναι για μονοημερη. Συν ότι αν πας με λεωφορείο ο σταθμός δεν είναι κοντά στο κέντρο. Καλύτερα στο Σίτι που έχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.296
Εδω γραψε ΛΑΘΟΣ! Η Πουεμπλα εχει 2 σταθμους για τους κατεχαρηδες! Τον CAPO που ειναι ο κεντρικος και ενα αλλο στο κεντρο της πολης! Απο το αεροδρομιο Χουαρεζ της πολης του Μεξικου πας στο κεντρο της Πουεμπλας ΟΧΙ στο CAPO!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom