Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα.

Έχει κανείς εμπειρία με τις αερογραμμές του Μεξικού; ποια έχετε χρησιμοποιήσει και θεωρείτε αξιόπιστη γενικά;

Επιπλέον, βλέπω οτι η 1 απ τις 3 αεροπορικές που πραγματοποιεί πτήσεις στο εσωτερικό του (aeromexico) χρησιμοποιει τα 737-max 8 και με φοβίζει επιπλέον μετά τα περιστατικά που είχαν προηγηθεί.

Ευχαριστώ
Χμμ, εμείς πετάξαμε και με Volaris, και με Aeromexico και με Viva Aerobus, μία πτήση με την κάθε εταιρεία.
Δεν είχαμε κανένα θέμα, απλά με την Aeromexico έτυχε να βρούνε εκρηκτικά στο cargo του αεροπλάνου, και περιμέναμε μέσα στο αεροσκάφος μέχρι να αδειάσουν τα πάντα και να έρθουν σκυλιά κτλ να ψάξουν και για τυχόν άλλα εκρηκτικά.
Δεν βρήκαν άλλα, προφανώς, αλλιώς δεν θα σας το έλεγα τώρα. :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποια θα πρότεινες και για ποιους λόγους;
Όλες καλές ήταν. Έχω κάνει δεκάδες πτήσεις και δεν είχα πρόβλημα με καμία, θα πρότεινα τη φτηνότερη και αυτή που σε βολέυουν περισσότερο οι ώρες. Εντάξει, η aeromexico μου έδινε και μίλια με τη συμμαχία στην οποία είναι και η AirFrance, αλλά αυτό δεν αφορά όλους. Γενικά δε θα έσκαγα με το με ποια αεροπορική θα πετούσα, αδιάφορο είναι για μένα, όλες σε πάνε από το Α στο Β.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Καλησπέρα.

Έχει κανείς εμπειρία με τις αερογραμμές του Μεξικού; ποια έχετε χρησιμοποιήσει και θεωρείτε αξιόπιστη γενικά;

Επιπλέον, βλέπω οτι η 1 απ τις 3 αεροπορικές που πραγματοποιεί πτήσεις στο εσωτερικό του (aeromexico) χρησιμοποιει τα 737-max 8 και με φοβίζει επιπλέον μετά τα περιστατικά που είχαν προηγηθεί.

Ευχαριστώ
Εχω εγω… δεν θα σου προτεινα με τιποτα την Viva… ΤΡΑΓΙΚΗ… μας εστειλε 3 μερες πριν πεταξουμε μειλ που μας ενημερωνε οτι η πτηση μας ακυρωθηκε και ειτε μπορουσαμε να αλλαξουμε ημερομηνια ειτε να μας επιστραφουν τα χρηματα μας. Στα τηλεφωνα δεν απαντησαν ΠΟΤΕ, σε μειλ που τους στειλαμε επισης… εν ολιγοις δεν μας εδιναν πισω τα χρηματα μας και αναγκαστηκαμε να κανουμε αμφισβητηση συναλλαγης μεσω της Τραπεζας…
Τελικα πεταξαμε με την Aeromexico και ολα σουπερ.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Τυχαια ψαχνοντας η iberia δίνει Βερολίνο- Μεξικό στα 550 ευρώ roundtrip μέσα νοεμβρίου 23' για όποιον ενδιαφέρεται. ( θεώρώ πως είναι καλή η τιμή ή γενικά εκεί κυμαίνεται? )
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Αρχίζω σιγά σιγά να οργανώνω το Μεξικό. Και έχω μερικές ερωτήσεις.

1. Προσγειωνόμαστε Cancun 17:55 τι ώρα πιστεύετε θα έχουμε ξεμπερδέψει απο έλεγχο και βαλίτσες?

2. Θα είμαστε 2 άτομα, και θα μείνουμε 8 ημέρες (10-18/05). Θα κάνουμε έναν γύρο του Yucatan στα πιο σημαντικά αξιοθέατα. Αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο? Στα προηγούμενα 2 τάξιδια μου (Περού, Κούβα) κινηθήκα με collectivos και λεωφορεία. Μιλάω αρκετά καλά ισπανικά.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αρχίζω σιγά σιγά να οργανώνω το Μεξικό. Και έχω μερικές ερωτήσεις.

1. Προσγειωνόμαστε Cancun 17:55 τι ώρα πιστεύετε θα έχουμε ξεμπερδέψει απο έλεγχο και βαλίτσες?

2. Θα είμαστε 2 άτομα, και θα μείνουμε 8 ημέρες (10-18/05). Θα κάνουμε έναν γύρο του Yucatan στα πιο σημαντικά αξιοθέατα. Αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο? Στα προηγούμενα 2 τάξιδια μου (Περού, Κούβα) κινηθήκα με collectivos και λεωφορεία. Μιλάω αρκετά καλά ισπανικά.
Και collectivos και λεωφορεία υπαρχουν, χρησιμοποιησα πολλα, αλλά ειναι λιγες οι μέρες οπότε πιστεύω το αυτοκίνητο θα σας λύσει τα χέρια.. Μπορεί να καταφέρετε να δείτε και τα διπλάσια στην κυριολεξια με αμαξι απο οτι θα βλέπατε χωρίς πραγματικά.. Αυτο βέβαια αν αποφασίσετε να κινηθείτε σε ολη τη χερσόνησο του Γιουκαταν.. Αν επιλεξετε να επισκεφτειτε μόνο την το Γιουκαταν State ή αν θέλετε να αράξετε κυρίως στα θερετρα της Quintana Roo τότε θα έλεγα δεν ειναι απαραίτητο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.591
Αυτοκίνητο θα χρειαστείτε μόνο αν θέλετε να κινηθείτε αυτόνομα μεταξύ ιστορικών χωρών και cenotes. Μεταξύ πόλεων δεν είναι απαραίτητο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αρχίζω σιγά σιγά να οργανώνω το Μεξικό. Και έχω μερικές ερωτήσεις.

1. Προσγειωνόμαστε Cancun 17:55 τι ώρα πιστεύετε θα έχουμε ξεμπερδέψει απο έλεγχο και βαλίτσες?




Θεωρώ ότι 45 λεπτά μετά την προσγείωση θα έχεις ξεμπερδέψει. Δεν καθυστερούν καθόλου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Προσγειωνόμαστε Cancun 17:55 τι ώρα πιστεύετε θα έχουμε ξεμπερδέψει απο έλεγχο και βαλίτσες?
Μου έχει τύχει να ξεμπερδέψω σε 40 λεπτά, έχει τύχει να έχει και τεράστια ουρά στα διαβατήρια και να κάνω μιάμιση ώρα.

2. Θα είμαστε 2 άτομα, και θα μείνουμε 8 ημέρες (10-18/05). Θα κάνουμε έναν γύρο του Yucatan στα πιο σημαντικά αξιοθέατα. Αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο? Στα προηγούμενα 2 τάξιδια μου (Περού, Κούβα) κινηθήκα με collectivos και λεωφορεία. Μιλάω αρκετά καλά ισπανικά.
Δεν είχα ποτέ μου αυτοκίνητο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα να πάω και στα πιο απόμερα αρχαιολογικά μνημεία (παίζει να έχω πάει σε πάνω από 50 στη χερσόνησο). Πολύ καλές συγκοινωνίες, με αξιόπιστα σάιτ και τουλάχιστον τις εποχές που έχω πάι (όλες εκτός από καλοκαίρι) ποτέ δε χρειάστηκε να κλείσω εκ των προτέρων. Γενικώς οι συγκοινωνίες τους φυσάνε, πολύ οργανωμένοι.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Και collectivos και λεωφορεία υπαρχουν, χρησιμοποιησα πολλα, αλλά ειναι λιγες οι μέρες οπότε πιστεύω το αυτοκίνητο θα σας λύσει τα χέρια.. Μπορεί να καταφέρετε να δείτε και τα διπλάσια στην κυριολεξια με αμαξι απο οτι θα βλέπατε χωρίς πραγματικά.. Αυτο βέβαια αν αποφασίσετε να κινηθείτε σε ολη τη χερσόνησο του Γιουκαταν.. Αν επιλεξετε να επισκεφτειτε μόνο την το Γιουκαταν State ή αν θέλετε να αράξετε κυρίως στα θερετρα της Quintana Roo τότε θα έλεγα δεν ειναι απαραίτητο..
Δεν έχω βγάλει ακόμα τη διαδρομή που θα ακολουθήσουμε. Προτεραιότητα θα είναι, φύση (cenotes, snorkelling, κτλ.), αρχαιολογικοί χώροι, και θα ήθελα να δω μια εκ των Merida ή Valladolid.

Επίσης την τελευταία μέρα ξεκινάει η περίοδος που γίνεται να κολυμπήσεις με whale sharks και θα ήθελα να είμαι στο κατάλληλο μέρος (Holbox?) να το δοκιμάσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom