Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η ESTA, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι, ισχύει για 2 χρόνια, εφόσον σε αυτά τα 2 χρόνια δεν σου λήγει το διαβατήριο. Εν ολίγοις, αν το διαβατήριο λήγει στον 1,5 χρόνο αφότου πήρες την ESTA, ακυρώνεται και αυτή και πρέπει να ξανακάνεις αίτηση. Αν την έβγαλες τον Δεκέμβρη '22 σου ισχύει μέχρι το τέλος το '24 (αν δεν λήγει το διαβατήριο στο μεταξύ).

Εμένα το διαβατήριο όλες τις φορές το έχουν σφραγίσει (πιο πρόσφατη το '19).

@wander_er
Οι 90 μέρες είναι άλλο πράγμα. Με την ESTA μπορείς να μείνεις max 90 συνεχόμενες μέρες κάθε φορά που πας ΗΠΑ μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια. Θεωρητικά τουλάχιστον. Αν πας 2,5 μήνες, φύγεις μια βδομάδα, ξαναπας για 2,5 μήνες κλπ, ε, καταλαβαίνεις είναι ύποπτο και δικαιούνται να σου ρίξουν πόρτα στο αεροδρόμιο.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
72
Likes
16
Οντως, λεει οτι ληγει το 24!
Παρολα αυτα, οταν εβγαλα την esta ειχα δηλωσει την τοτε διευθυνση που θα μενα στην Αμερικη, η οποια προφανως δεν εχει καμια σχεση με το τωρινο transit

Δεν επηρεαζει σε κατι αυτο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.175
Οντως, λεει οτι ληγει το 24!
Παρολα αυτα, οταν εβγαλα την esta ειχα δηλωσει την τοτε διευθυνση που θα μενα στην Αμερικη, η οποια προφανως δεν εχει καμια σχεση με το τωρινο transit

Δεν επηρεαζει σε κατι αυτο?
Όχι.
 

wander_er

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Γεια σας ξανά.

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με το Μεξικό.

1) Θα ηθελα να ρωτήσω εσεις πως κινούσασταν στο μεξικό με τα χρήματα; είχατε ανταλάξει pesos, αμερικάνικα δολάρια ή ησασταν με κάρτα; τι συμφέρει καλύτερα βάσει εμπειρίας;

2) Και κάτι άλλο, έχετε να προτείνετε κάτι must-seen σε Valladolid, Merida, Tulum;

3) Ποιες παραλίες αξίζουν σε Tulum;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Γεια σας ξανά.

Εχω κάποιες απορίες σχετικά με το Μεξικό.

1) Θα ηθελα να ρωτήσω εσεις πως κινούσασταν στο μεξικό με τα χρήματα; είχατε ανταλάξει pesos, αμερικάνικα δολάρια ή ησασταν με κάρτα; τι συμφέρει καλύτερα βάσει εμπειρίας;

2) Και κάτι άλλο, έχετε να προτείνετε κάτι must-seen σε Valladolid, Merida, Tulum;

3) Ποιες παραλίες αξίζουν σε Tulum;
1. Πέσος και κάρτα (κοιτα για ρεβολουτ αν εχει πέσος)

2. Cenotes, Coba, Chitzen Itzá, αρχαιολογικός χώρος στη Tulum και φυσικά Μέριδα η κεντρική πλατεία.

3. Για μπάνιο καμία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
3. εξαρτάται πώς θα τις πετύχεις από άνεμο, φύκια, γενικώς καιρό. για μένα εξαιρετική ήταν η secret beach που την πετύχαμε σε άψογες συνθήκες. Playa ruinas χαραμα είναι από τα καλύτερα μπάνια που έχω κάνει και 3 ώρες μετά που πήγα στα αρχαία δε βλεπόταν, playa paraiso την πέτυχα με φύκια κι ήταν απογοήτευση. ψάξε να δεις τι παίζει με με sargazo, τουλάχιστον μαρτιο με μέσα Σεπτεμβρίου είναι καταστροφή.

2. έχει πολλούς αρχαιολογικους χώρους που δεν πάει σχεδόν κανείς. αν πας μόνο chitzen itza κλπ θα μπλέξεις με τα πλήθη και η ατμόσφαιρα χάνεται. είναι τόσο πολλοί (σε ένα ταξίδι μόνο πήγα σε 30+) που ορισμένοι είναι άδειοι και δεν πήγα σε κανέναν με αμάξι, παντού είχε συγκοινωνία. δες καλά το χάρτη, διάβασε τον οδηγό σου και διάλεξε και 1-2 από τους λιγότερο δημοφιλείς.

1. πάντα έβρισκα καλύτερο rate μετρητοίς από οποιαδήποτε άλλη λύση, τα δολάρια καλύτερα από ευρώ αν έχεις κάποια. όπως πάντα στο Μεξικό (και στην Κολομβια και αλλου) διαπραγματεύεσαι το rate είναι τεράστιος ο ανταγωνισμός, δεν πας με την αναγραφόμενη ισοτιμία.
 

agmi

Member
Μηνύματα
489
Likes
2.118
Γιώργη, καλό απόγευμα από τη Μερίδα, σωστός για το δολάριο, αλλά το υποτίμησε ο πέσος, έχει από το προηγούμενο ΣΚ. Το δολάριο στη casa de cambio είναι 17.60 ΜΧΝ, το δε ευρώ 18και κάτι, δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου για μόνο δολάρια δουλεύω! Παλιά οι casa de c είχανε καλύτερη ισοτιμία από τις τράπεζες τώρα οι των και του Elektra/banco azteca είναι η ίδια. Σημειωτέον έχω φτάσει το πέσος το παλιό, πριν να γεννηθείς και μόλις έφτασε στα 3ΧΧΧ κοντά στα 4,000 το κάνε ο De la Madrid νμζ στη δεκαετία του 80 σε ΜΧΝ (nuevo). Πρώτη φορά χρήστης της Revolut και ας είναι καλά τα κοπελιά έχουν πολύ καλό exchange rate στιγμής. Βέβαια και σαν Ευρωπαίοι η ισοτιμία μας πονάει γιατί στο περίπου €1 περίπου $1 και 1 η 1.50 ΜΧΝ στο δρόμο.
Το παρκάκι στο zócalo, φρέσκια για του λόγου το αληθες, 16:48 τοπική, Μεγ. Δευτέρα, semana santa/cuaresma, 5η φορά στη Μερίδα από το 2007.
1679957205343..jpg
 

wander_er

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά.
Εισιτήρια για την chichen itza πιστευετε πρεπει να κλεισουμε προκαταβολικα απο το ιντερνετ ή μπορουμε και απο κει τη στιγμη εκεινη;
Φοβαμαι μην φαμε ακυρο λογω πολυκοσμίας.
Τι θα προτεινατε; και internet-ικά απο πού κλεινουμε;

Ευχαριστώ
 

Hayate

Member
Μηνύματα
836
Likes
5.092
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Δε ξερω απο που θα επισκεφτείτε το chichen itza αλλά απλά να πάτε νωρις αν μπορείτε για να γλιτώσετε την ουρά στα εκδοτήρια.. Ουτε εγω ουτε καποιος που ξερω συναντησε πρόβλημα στο να μη βρει εισητηριο απλά κάποιοι περιμεναν λιγο παραπάνω,μεχρι εκεί..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.402
Likes
7.668
Καλησπέρα παιδιά.
Εισιτήρια για την chichen itza πιστευετε πρεπει να κλεισουμε προκαταβολικα απο το ιντερνετ ή μπορουμε και απο κει τη στιγμη εκεινη;
Φοβαμαι μην φαμε ακυρο λογω πολυκοσμίας.
Τι θα προτεινατε; και internet-ικά απο πού κλεινουμε;

Ευχαριστώ
Εγω απο το official site θα εκλεινα.
Γενικα ομως δεν χρειαζεται να κλεισεις γιατι δεν εχει κοφτη, μπαινουν ολοι! Παρολο δε, που εχει τεραστιες ουρες εχει πολυ προσωπικο στα εκδοτηρια και δουλευουν ολα ρολοι.
 

panost3

Member
Μηνύματα
27
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα παιδιά.
Εισιτήρια για την chichen itza πιστευετε πρεπει να κλεισουμε προκαταβολικα απο το ιντερνετ ή μπορουμε και απο κει τη στιγμη εκεινη;
Φοβαμαι μην φαμε ακυρο λογω πολυκοσμίας.
Τι θα προτεινατε; και internet-ικά απο πού κλεινουμε;

Ευχαριστώ
Το official site δεν πουλάει εισιτήρια απ' όσο ξέρω, μόνο αναφέρει τις official τιμες. Ένα που πουλάει και μοιάζει να είναι official αλλά τα δίνει σε τιμή πάνω απ' τα διπλά δεν είναι πραγματικά official! Πάρε έξω από την είσοδο στο ταμείο αν δεν θες να πληρώσεις 60 ευρώ το εισιτήριο. Θεωρώ δεν θα έχει ιδιαίτερη αναμονή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom