Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Θα πάω σπίτι καθώς είμαι στη δουλεια και θα τα ελέγξω με την ησυχία μου αν δεν με σκοτώσει ο Κώστας (συζυγος) που καθε μέρα όλο και κάτι προσθέτω!χαχα! Για τυχόν απορίες θα επανελθω! Πως λέγεται η παραλία του Milazzo? Βρήκα ένα κατάλυμα πολύ κοντα στο λιμάνι στα 90€ καλή τιμή νομίζω.θα έχω και εκεί θέμα με το πάρκινγκ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα πάω σπίτι καθώς είμαι στη δουλεια και θα τα ελέγξω με την ησυχία μου αν δεν με σκοτώσει ο Κώστας (συζυγος) που καθε μέρα όλο και κάτι προσθέτω!χαχα! Για τυχόν απορίες θα επανελθω! Πως λέγεται η παραλία του Milazzo? Βρήκα ένα κατάλυμα πολύ κοντα στο λιμάνι στα 90€ καλή τιμή νομίζω.θα έχω και εκεί θέμα με το πάρκινγκ?
Ενα λιμανι κ μια παραλια ειναι ολη η πολη..δες ενα χαρτη..
IMG_4797.jpeg
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα στην παρέα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στη Σικελία για έξι βράδια στα μέσα Ιουνίου. Φτάνουμε Παλέρμο και επιστρέφουμε από Κατάνια. Θα είμαστε παρέα με δυο ανήλικα (12 ετών) και χωρίς μέσο. Σκεφτόμαστε να μέινουμε 2 βράδια Παλέρμο, 2 Ταορμίνα (για να συνδυάσουμε Αίτνα) και 2 Συρακούσες (Ορτιγία). Δεν έχουμε κλεισει τη διαμονή μας , οπότε δεχόμαστε προτάσεις.


Taormina Hotel Panorama di Sicilia στην Castelmola
Syrakuses Hotel Casa Mia

αυτή είναι η θέα από το Πανόραμα
 

Attachments

Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα στην παρέα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στη Σικελία για έξι βράδια στα μέσα Ιουνίου. Φτάνουμε Παλέρμο και επιστρέφουμε από Κατάνια. Θα είμαστε παρέα με δυο ανήλικα (12 ετών) και χωρίς μέσο. Σκεφτόμαστε να μέινουμε 2 βράδια Παλέρμο, 2 Ταορμίνα (για να συνδυάσουμε Αίτνα) και 2 Συρακούσες (Ορτιγία). Δεν έχουμε κλεισει τη διαμονή μας , οπότε δεχόμαστε προτάσεις.


Taormina Hotel Panorama di Sicilia στην Castelmola
Syrakuses Hotel Casa Mia

αυτή είναι η θέα από το Πανόραμα
Αν πατε Παλερμο για σας πασο, αν πατε για ολους τα παιδια θα βαρεθουν σε πολη εκατομμυριου με μεγαλη ζεστη, θα βραζει ιουνιο. Και τι θα δειτε σε 1,5 μερα; Θελουν μουσεια, μνημεια κλπ? Θα εκανα σκιπ την πολη οπως ορθως κανατε την κατανια κ θα πηγαινα απευθειας cefalu να κανουν κ μπανιο..για τον ιδιο λογο θα εκανα 1 τη διανυκτερευση Συρακουσες κ θα την προσθετα cefalu η ταορμινα.
 

vickygr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα!
Έχουμε κλείσει 7 βράδια Σικελία με άφιξη Παλέρμο και αναχώρηση από Κατάνια!
Συγκρεκριμένα 24 με 31 Μαίου!
Είμαστε νέες κοπέλες και θέλουμε να δούμε τα περισσότερα highlights χωρίς να πεθάνουμε κιόλας.
Το πλάνο είναι
3 διανυκτερεύσεις Παλέρμο (η 3η μέρα θα είναι μονοήμερη Τσεφαλού και σκέφτομαι κάπου να χωρέσει και το Μονρεαλε)
2 διανυκτερεύσεις Κατάνια (μία για να δούμε τη πόλη και τη 2η μέρα να πάμε Ταορμίνα αποκλειστικά)
2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες (μία μέρα αποκλειστικά εκεί και τη δεύτερη έκδρομη στο Νοτο)
Πως σας φαίνεται; Το θέμα μας είναι ότι θα θέλαμε να πάμε πολύ και Erice και σκέφτομαι μήπως να βγει η δεύτερη διαμονή από τις Συρακούσες ώστε να μη πάμε καθόλου Νοτο ή Ραγκουζα ή από αυτή τη πλευρά και να βάλουμε άλλη μια μέρα Παλέρμο για να πάμε Trapani-Erice. Τι προτείνετε; Επίσης Συρακούσες μπορείς να τις δεις καλά σε μια μέρα;
Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
καλοκαίρι αξίζει Σικελία να παμε για διακοπες αντι νησιου?Θα ειναι overcrowded και θα ψηθουμε στην ζεστη?Δυστυχως λογω υποχρεωτικης καλοκαιρινης αδειας θα ειναι κλασσικα πρωτη βδομαδα Αυγουστου.Φτηνη πτηση βρηκα απο Αθηνα-.Που ειναι καλυτερη προταση για διαμονη? να μεινω σκεφτηκα taormina και αν βγαινει να το σπασω με διαμονη mondello ή cefalu.Εννοειται θα ειναι καλοκαιρι να κανουμε καθημερινα και μπανιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Καλησπέρα,
καλοκαίρι αξίζει Σικελία να παμε για διακοπες αντι νησιου?Θα ειναι overcrowded και θα ψηθουμε στην ζεστη?Δυστυχως λογω υποχρεωτικης καλοκαιρινης αδειας θα ειναι κλασσικα πρωτη βδομαδα Αυγουστου.Φτηνη πτηση βρηκα απο Αθηνα-.Που ειναι καλυτερη προταση για διαμονη? να μεινω σκεφτηκα taormina και αν βγαινει να το σπασω με διαμονη mondello ή cefalu.Εννοειται θα ειναι καλοκαιρι να κανουμε καθημερινα και μπανιο.
Ολη η Ιταλια κανει διακοπες τοτε. Θα ειναι σαν να πηγαινεις σε ελληνικα νησια.
Η Ταορμινα εχεις δει σε τι υψομετρο ειναι? Θεωρησε την Σαντορινη της Ιταλιας. Cefalu φυσικα για παραλια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα,
καλοκαίρι αξίζει Σικελία να παμε για διακοπες αντι νησιου?Θα ειναι overcrowded και θα ψηθουμε στην ζεστη?Δυστυχως λογω υποχρεωτικης καλοκαιρινης αδειας θα ειναι κλασσικα πρωτη βδομαδα Αυγουστου.Φτηνη πτηση βρηκα απο Αθηνα-.Που ειναι καλυτερη προταση για διαμονη? να μεινω σκεφτηκα taormina και αν βγαινει να το σπασω με διαμονη mondello ή cefalu.Εννοειται θα ειναι καλοκαιρι να κανουμε καθημερινα και μπανιο.
Έχω βρεθεί εκεί 10-20 Αυγούστου & πριν αρχίσει ο μετά covid επόχης χαμός...της κακομοίρας γίνεται σε αυτά τα μέρη που ανέφερες. Η ζέστη είναι σαν την Ελλάδα, πετυχαμε βεβαια κ ένα τριημερο στο Παλέρμο με 42+.
Πριν κλείσεις, κυρίως δες σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι τιμές της διαμονής.
Παρόλα αυτά αν είσαι συνειδητοποιημένος για τον χαμούλη ειδικά αν το ζητούμενο είναι η παραλία (στις δημοφιλείς είναι ο ενας πάνω στον άλλον), μια χαρά θα περάσεις. Είναι πανέμορφη η Σικελία.
 
Last edited:

Basilis63

Member
Μηνύματα
26
Likes
216
Καλησπέρα,
καλοκαίρι αξίζει Σικελία να παμε για διακοπες αντι νησιου?Θα ειναι overcrowded και θα ψηθουμε στην ζεστη?Δυστυχως λογω υποχρεωτικης καλοκαιρινης αδειας θα ειναι κλασσικα πρωτη βδομαδα Αυγουστου.Φτηνη πτηση βρηκα απο Αθηνα-.Που ειναι καλυτερη προταση για διαμονη? να μεινω σκεφτηκα taormina και αν βγαινει να το σπασω με διαμονη mondello ή cefalu.Εννοειται θα ειναι καλοκαιρι να κανουμε καθημερινα και μπανιο.
Ήμουν το περσινό καλοκαίρι εκεί 15/25-8
Από παραλίες αν έχεις μετρό τις Ελληνικές θα απογοητευεις.Παρα πολύς κόσμος όλες γεμάτες ομπρέλες και πουθενά ελεύθερος χώρος.Ομως τα υπόλοιπα που έχεις να δεις θα σε αποζημιώσουν.Στην Σικελία, για εμένα, δεν πας για μπάνια πας να δεις και να ζήσεις την αύρα της
(Η φωτογραφία είναι από Cefalu)
IMG_20230824_120719.jpg
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θα είμαστε για Πάσχα στο νησί και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο. Απ' όσα έχω διαβάσει, θα πρέπει να στείλω την πινακίδα του αυτοκινήτου στα καταλύματα ώστε να με δηλώσουν και να μπορώ να μπαίνω στις πόλεις με ζώνες ZTL. Από την άλλη, η Hertz μου λέει πως δεν μπορούν να μου δώσουν πινακίδα μέχρι τη μέρα που θα πάρω τα κλειδιά του αυτοκινήτου στα χέρια μου.
Πώς λύνεται αυτό; Ξέρει κάποιος;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα είμαστε για Πάσχα στο νησί και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο. Απ' όσα έχω διαβάσει, θα πρέπει να στείλω την πινακίδα του αυτοκινήτου στα καταλύματα ώστε να με δηλώσουν και να μπορώ να μπαίνω στις πόλεις με ζώνες ZTL. Από την άλλη, η Hertz μου λέει πως δεν μπορούν να μου δώσουν πινακίδα μέχρι τη μέρα που θα πάρω τα κλειδιά του αυτοκινήτου στα χέρια μου.
Πώς λύνεται αυτό; Ξέρει κάποιος;
Στην Ορτιγία δώσαμε την πινακίδα στο ξενοδοχείο κατά την άφιξη μας και μας δήλωσε εκείνη την στιγμη. Επικοινωνησε καλύτερα με τα καταλλύματα να σου πουν μέχρι πότε πρέπει να δώσεις την πινακίδα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.480
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom