Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι. Ημερησια η περνώντας. Enna? Μονο για το (φοβερο) αουτλετ. Κοιτα εναλλακτικες τύπου san vito lo capo (τελεια παραλια κ φαι), mazara (για σελινουντα). Τη νοτια ακτη απεφυγε τη, πλην Agrigento.

23/06-24/06 Παλέρμο
25/06-26/06 Cefalu
27/06-28/06 Taormina
29/06-30/06 Siracusa
01/07-02/07 Noto
03/07-06/07 Catania
Ωραιο προγραμμα με τα.χαιλαιτ μεσα.λιγο ανισοβαρες προς τα ανατολικα. Οκ, ωραια ειναι αλλα οχι κ μια βδομαδα..ειπα εναλλακτικές πιο πανω. Κ να μη μεινεις Νοτο...δε χαθηκε ο κοσμος..με την Cefalu συμφωνώ κ επαυξανω. Αρχες ιουλιου θα ειμαι κι εγω εκει για 10 μερες περιπου. Σφυριξτε οι ενδιαφερομενοι.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Το νησι θυμιζω ειναι σαν την Πελοποννησο σε εκταση. Μπορεις να δεις την Πελοποννησο σε 8 μερες? Αν ειναι δυνατόν...εδω προταθηκε να βγεις κ εκτος νησιού... Τετοια άνεση χρονου δηλ..εχετε δει κανα χαρτη με αποστασεις
Φυσικα και δε γινεται να δεις ολο το νησι σε 8 μερες. Εγω σκεφτομουν να μεινω 4 μερες κατανια και τις 2 απ αυτες να παω ημερισια μια Μεσσινα, Ταορμινα και μια Συρακκουσες. Μετα διαμονη 4 μερες παλερμο και μια ημερησια σε ακραγαντα και αλλη μια κεφαλου. Πιστευεις οτι ειναι ανεδαφικο;

Αλλη σκεψη ειναι να νοικιασω για 2 μερες αυτοκινητο στο παλερμο και να κανω τον κυκλο απο ερικκουσα, σελινουντα, ακραγαντα και να γυρισω απο κεφαλου πισω. Με μια διανυκτερευση δηλαδη καπου στη μεση. Αλλα το να νοικιαςω αυτοκινητο στη σικελια με φοβιζει καπως....
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγγνώμη αλλά η Cefalu απέχει μισή ώρα απο Παλέρμο και θα πρέπει να αλλάξει ξενοδοχείο;;
Αρχιζω κ σου μαζευω αρνητικα ποιντς...στο εχω πει?ειμαι εκδικητικος τυπος...
Φυσικα κ πρέπει να αλλαξει. Η Cefalu ειναι σαν το "Λουτρακι" του Παλερμο αλλα ειναι μακραν το ν2. Χαιλαιτ μετα την Ταορμινα. Ε δεν ειναι για καφέ στα ορθια που το εκανε ο Μεγιστος..μην τον πιασω στο στομα κ δεν τον ξεπλενει το τυρρηνικο..
1. ημερισια μια Μεσσινα,
2.Ταορμινα και μια Συρακκουσες.
3.Μετα διαμονη 4 μερες παλερμο και μια ημερησια σε ακραγαντα και αλλη μια κεφαλου. Πιστευεις οτι ειναι ανεδαφικο;
4. Αλλη σκεψη ειναι να νοικιασω για 2 μερες αυτοκινητο στο παλερμο και να κανω τον κυκλο απο ερικκουσα, σελινουντα, ακραγαντα και να γυρισω απο κεφαλου πισω. Με μια διανυκτερευση δηλαδη καπου στη μεση.
5.Αλλα το να νοικιαςω αυτοκινητο στη σικελια με φοβιζει καπως....
1.οχι!
2. Σωστα
3. Γινεται αλλα Agrigento συνδεεται με επαρχιακους με πολυ κινηση που θελουν προσοχή κ πολυ ωρα δηλ κουραστικη ημερησια. Θα το εκανα πηγαινοντας απο Κατανια προς Παλερμο, να έχεις ολη την κουραση σε 1 μερα δηλ.
4. Καλυτερα. Το προτεινα κ πριν. Καλο μερος με πληθος καταλυματων περιξ Mazara. Αριστη παραλια Tre Fontane.
5. Οριστε? Οδηγεις Αθηνα? Αν οχι εχεις δικιο. Αν ναι απλα θεωρω πως κανεις πλακα...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
5. Οριστε? Οδηγεις Αθηνα? Αν οχι εχεις δικιο. Αν ναι απλα θεωρω πως κανεις πλακα...
Με παρεξηγησες, δε με φοβιζει η οδηγηση, αλλα το ενδεχομενο κλοπης η αλλης καταςτροφης του νοικιαςμενου αυτοκινητου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με παρεξηγησες, δε με φοβιζει η οδηγηση, αλλα το ενδεχομενο κλοπης η αλλης καταςτροφης του νοικιαςμενου αυτοκινητου.
Καθολου δεν σε παρεξηγησα. Στην Αθηνα ειναι χειροτερα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Για τη σικελια ακουμε πολλα. Το οτι παω τελειως μονη σημαινει οτι δεν πιστευω οτι ακουγεται σπο τον καθενα. Απο την αλλη δεν ξερω εαν πρεπει να αγνοησω τα παντα. Σιγουρα η γνωμη σου για το συγκεκρημενο μερος εχει βαρυτητα. Δεν ξερω ομως μηπως, ακριβως λογω της σχεσεις σου με τη χωρα, υποβιβαζεις αθελα σου τις δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπισει καποιος που προτοταξιδευει εκει.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Τέλος Μαίου έχουμε προγραμματίσει 4ήμερη στη Σικελία με την Aegean στην Κατάνια.Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μία διανυκτέρευση στις Συρακούσες δίπλα από το αρχαιολογικό μουσείο!!!(δεύτερη φορά που το επισκέπτομαι) θέατρο greco ,ναός του Απόλλωνα,ναός Αθηνάς,νησί Ορτυγίας,πηγή Αρέθουσας.Στη Κατάνια δύο διανυκτερεύσεις με επίσκεψη στην Taormina.Το κόστος είναι περίπου 250€/άτομο και περιλαμβάνει αεροπορικα απευθείας ATH-CΤΑ -ATH ,αυτοκίνητο και τρεις διανυκτερεύσεις.ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:Δοκιμάστε το γλύκο cannoli,τα κρασιά της Σικελίας και το arancini!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για τη σικελια ακουμε πολλα..
Το ιδιο και αυτοι για μας. Ξεπερασε το γιατι δεν συμφερει εμας πρωτιστως.
Σε ευρωπαικη χωρα πας, πιο ασφαλη απο την Αθηνα. Δεν συνεχιζω αλλο, νοημονες ειμαστε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
@Samion , λυπήσου με, το παίρνω πίσω. Αν προλάβω θα πάω να δω με τα μάτια μου και θα κάνω μετάνοιες :haha:.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Οχι. Ημερησια η περνώντας. Enna? Μονο για το (φοβερο) αουτλετ. Κοιτα εναλλακτικες τύπου san vito lo capo (τελεια παραλια κ φαι), mazara (για σελινουντα). Τη νοτια ακτη απεφυγε τη, πλην Agrigento.


Ωραιο προγραμμα με τα.χαιλαιτ μεσα.λιγο ανισοβαρες προς τα ανατολικα. Οκ, ωραια ειναι αλλα οχι κ μια βδομαδα..ειπα εναλλακτικές πιο πανω. Κ να μη μεινεις Νοτο...δε χαθηκε ο κοσμος..με την Cefalu συμφωνώ κ επαυξανω. Αρχες ιουλιου θα ειμαι κι εγω εκει για 10 μερες περιπου. Σφυριξτε οι ενδιαφερομενοι.
Ευχαριστούμε για την βοήθεια.
 

sodami

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Γεια σας! Κλείσαμε εισιτήρια προς και από Κατάνια για 6 διανυκτερεύσεις μέσα Ιουλίου. Διαβάσαμε τις ιστορίες εδώ στο travelstories και προσπαθούμε κ μεις να χωρίσουμε τις μέρες. Σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 μέρες Κατάνια(απο εκεί μονοήμερη Ταορμίνα και Αίτνα), 2 μέρες Συρακούσες και 1 μέρα ακόμη κάπου αλλού. ΄Εχουμε αποκλείσει το Παλέρμο και γενικα λέμε να κινηθούμε στην ανατ. πλευρα του νησιού. Λοιπόν ιδού οι απορίες:
1) Είναι ασφαλής η ενοικίαση αυτοκινήτου και γενικά το θέμα των πάρκινγκ; (σκεφτόμαστε τις μέρες που θα μείνουμε στην Κατάνια να μην νοικιάσουμε)
2)Στην Αίτνα αξίζει να ανεβεις μέχρι πάνω; Με τις τιμές τι παίζει;
3) Τα ελληνόφωνα χωριά απ΄ ότι εχω καταλάβει είναι κοντά στις Συρακούσες και μπορούμε να τα γυρίσουμε με αυτοκίνητο;
4)6η διανυκτερευση που προτείνετε; Στο Modica αξίζει; Ή να μείνουμε και τρίτη μέρα Συρακούσες και να κάνουμε εξορμήσεις;
5)Απ΄όλες αυτές τις περιοχές σε ποιες ενδυκνειται για μπάνιο;
6)Μήπως η Ταορμίνα δεν είναι για μονοήμερη από Κατάνια αλλά θέλει διανυκτέρευση;
7) Όσοι έχετε εμπειρία προτείνετε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή να κινηθούμε με λεωφορεία;
Ελπίζω να μη σας κούρασα και να μη ρώτησα πράγματα που ήδη έχουν ειπωθεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.΄Εχουμε αποκλείσει το Παλέρμο
2. Είναι ασφαλής
3.Στην Αίτνα αξίζει να ανεβεις μέχρι πάνω;
4. Τα ελληνόφωνα χωριά απ΄ ότι εχω καταλάβει
5.6η διανυκτερευση που προτείνετε;
6.Στο Modica αξίζει;
7.Μήπως η Ταορμίνα δεν είναι για μονοήμερη από Κατάνια αλλά θέλει διανυκτέρευση;
8) Όσοι έχετε εμπειρία προτείνετε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο
9. να μη ρώτησα πράγματα που ήδη έχουν ειπωθεί.
1. Λαθος.
2.οσο στην Αθηνα.
3. Οχι
4.λαθος
5. Παλερμο
6.οχι
7. Ειναι, δεν ειναι...χιλιοειπωμενη ερωτηση. Αλλα τα κριτηρια του καθενος. Για αλλον το ηλιοβασιλεμμα στο Σούνιο ειναι για 1-2' για αλλον 1-2 ωρες. Δεν ειναι η Ταορμινα κανα μουσειο να το ξεπεταξουμε γρηγορα γρηγορα.
8. Ναι
9. Γι αυτο κανε αναζητηση και διαβασε καλα ότι έχει γραφει ηδη, που ειναι παρα πολλα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom