Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Δηλαδή γκούγκλαρες ένα ένα όλα αυτά τα χωριά; Πχ έβαλες Noto και σου έβγαλε αρχαιολογικό χώρο ή Cefalu ή ή ή; Άλλο οι αρχαιολογικοί χώροι, άλλο τα χωριά.
Ναι γκουγκλαρα αρκετα απο αυτα που προτεινετε και οι φωτογραφιες μου θυμιζουν πολλα Ελληνικα τοπια...ακομα και το Cefalu που λες θυμιζει κατι απο Ναυπλιο και Κυκλαδες απο τις φωτογραφιες που βλεπω...
Και δυστυχως δεν εχω αλλο τροπο για να επιλεξω απο το που θα παω και ποια χωρια θα επισκεφθω παρα μονο φωτογραφιες και γνωμες μελων εδω μεσα...
Αλλα το ξαναλεω δεν εχω καμια διαθεση να μειωσω την Σικελια και τα χωρια της...εμενα αλλο ηταν το ερωτημα μου...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
απλα αν γκουγκλαρεις αυτα τα χωρια -πολεις οι περισσοτερες εικονες που δειχνει θυμιζουν πολυ Ελληνικους αρχαιολογικους χωρους.
Λογικό να θυμίζουν. Αφού κάποιους από αυτούς τους έφτιαξαν Έλληνες! :cool:

αλλα τωρα εφοσον εχουμε μονο 4 μερες και θα ηθελα να δω κατι διαφορετικο
ακομα και το Cefalu που λες θυμιζει κατι απο Ναυπλιο και Κυκλαδες απο τις φωτογραφιες που βλεπω.
Αν συνδυάσω αυτές τις δύο προτάσεις σου, τότε κάτι τόσο διαφορετικό σε σημείο που να μην σου θυμίζει τίποτα την Ελλάδα, δεν έχω δεί.
Νομίζω ότι ζητάς από την Σικελία κάτι που δεν έχει να σου δώσει. :(
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ναι γκουγκλαρα αρκετα απο αυτα που προτεινετε και οι φωτογραφιες μου θυμιζουν πολλα Ελληνικα τοπια...ακομα και το Cefalu που λες θυμιζει κατι απο Ναυπλιο και Κυκλαδες απο τις φωτογραφιες που βλεπω...
Και δυστυχως δεν εχω αλλο τροπο για να επιλεξω απο το που θα παω και ποια χωρια θα επισκεφθω παρα μονο φωτογραφιες και γνωμες μελων εδω μεσα...
Αλλα το ξαναλεω δεν εχω καμια διαθεση να μειωσω την Σικελια και τα χωρια της...εμενα αλλο ηταν το ερωτημα μου...
Μάλιστα. Με 4 μέρες μόνο εγώ θα διάλεγα ή Παλέρμο ή Κατάνια και θα έκανα ημερήσιες στα γύρω χωριά και πόλεις. Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο ή θα κινηθείτε με ΜΜΜ;
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Λογικό να θυμίζουν. Αφού κάποιους από αυτούς τους έφτιαξαν Έλληνες! :cool:

Αν συνδυάσω αυτές τις δύο προτάσεις σου, τότε κάτι τόσο διαφορετικό σε σημείο που να μην σου θυμίζει τίποτα την Ελλάδα, δεν έχω δεί.
Νομίζω ότι ζητάς από την Σικελία κάτι που δεν έχει να σου δώσει. :(
Ωραιος! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Μαλλον αυτο που ειπες τα λεει ολα οποτε ισως πρεπει να ψαξω για αλλο προορισμο...

Μάλιστα. Με 4 μέρες μόνο εγώ θα διάλεγα ή Παλέρμο ή Κατάνια και θα έκανα ημερήσιες στα γύρω χωριά και πόλεις. Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο ή θα κινηθείτε με ΜΜΜ;
Λεγαμε να νοικιασουμε αλλα τωρα παιζει και η αλλαγη προορισμου μιας και τα 2 ατομα απο τα 4 θελουμε να δουμε κατι διαφορετικο και οχι κατι παρομοιο με Ελλαδα καθως δουλευουμε σεζον σε νησια και ψαχνουμε το κατι διαφορετικο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Λεγαμε να νοικιασουμε αλλα τωρα παιζει και η αλλαγη προορισμου μιας και τα 2 ατομα απο τα 4 θελουμε να δουμε κατι διαφορετικο και οχι κατι παρομοιο με Ελλαδα καθως δουλευουμε σεζον σε νησια και ψαχνουμε το κατι διαφορετικο...
Έχω παραιτηθεί από το να σε πείσω για το αντίθετο (που πάω κάθε χρόνο διακοπές στα ελληνικά νησιά και έχω πάει και Σικελία :cool:).
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Έχω παραιτηθεί από το να σε πείσω για το αντίθετο (που πάω κάθε χρόνο διακοπές στα ελληνικά νησιά και έχω πάει και Σικελία :cool:).
Με επεισες με ολα αυτα που μου ειπες εσυ αλλα και ολοι οι υπολοιποι οτι η Σικελια ειναι ενα must ταξιδι αλλα για περισσοτερες μερες ωστε να μπορεις να την γυρισεις ολοκληρη και να δεις ολες τις ομορφιες της!
 

athenabzr

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Πήγαμε το προηγούμενο καλοκαίρι. Οι ωραιότερες διανυκτερεύσεις μας, πλην Παλέρμο και Κατάνια, ήταν κοντά στον Σελινούντα (Marinella di Selinunte), με υπέροχη παραλία, και στη Ραγκούζα, κοντά στη Νότο, όμορφη και λιγότερο τουριστική. Συμφωνώ με το σχόλιο για Σαν Βίτο Λο Κάπο, η καλύτερη παραλία και το καλύτερο φαγητό όλου του ταξιδιού. Το Αγκριτζέντο δεν είναι όμορφο και στην Ταορμίνα γίνεται χαμός. Πολύ τουριστική (για το δικό μου γούστο, τουλάχιστον) και πολύ ακριβά σε σχέση με την υπόλοιπη Σικελία.

Νοικιάσαμε αυτοκίνητο και η διαδρομή μας χοντρικά ήταν Παλέρμο - Έννα - Κατάνια (απ' όπου πήγαμε Ταορμίνα, Τζαρντίνι ντι Νάξος κλπ) - Συρακούσες - Νότο - Ραγκούζα - Αγκριτζέντο - Σελινούντα - Έριτσε - Σαν Βίτο Λο Κάπο - Παλέρμο (13 ημέρες). Όλα πήγαν μια χαρά. Σαν να νοικιάζεις στην Κρήτη ή στην Πελοπόννησο.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.387
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Κλείσαμε για τέλος Αυγούστου μία γεμάτη βδομάδα στη Σικελία. Προς και από αεροδρόμιο Παλέρμο. (Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο). Μετά από αρκετή έρευνα του τι θέλουμε να δούμε (η οποία συνεχίζεται βεβαίως, βεβαίως..!) κατέληξα στο εξής πλάνο: 2 νύχτες Παλέρμο, 1 Cefalu, 1 Taormina και 3 Ορτυγία με αυτή τη σειρά. (Με τις ανάλογες εκδρομές σε αρκετά μέρη. )
Την 8η μέρα πετάμε μεσημέρι από Παλέρμο και θα πρέπει να διανύσουμε περίπου 3 ώρες από την Ορτυγία. Οπότε η ερώτησή μου είναι έαν έχετε να προτείνετε κάποιο όμορφο μέρος για διαμονή την τελευταία νύχτα ανάμεσα στη διαδρομή Συρακούσες - αεροδρόμιο Παλέρμο, ώστε να σπάσει η απόσταση αλλά και να είναι κ ένα μέρος που αξίζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Κλείσαμε για τέλος Αυγούστου μία γεμάτη βδομάδα στη Σικελία. Προς και από αεροδρόμιο Παλέρμο. (Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο). Μετά από αρκετή έρευνα του τι θέλουμε να δούμε (η οποία συνεχίζεται βεβαίως, βεβαίως..!) κατέληξα στο εξής πλάνο: 2 νύχτες Παλέρμο, 1 Cefalu, 1 Taormina και 3 Ορτυγία με αυτή τη σειρά. (Με τις ανάλογες εκδρομές σε αρκετά μέρη. )
Την 8η μέρα πετάμε μεσημέρι από Παλέρμο και θα πρέπει να διανύσουμε περίπου 3 ώρες από την Ορτυγία. Οπότε η ερώτησή μου είναι έαν έχετε να προτείνετε κάποιο όμορφο μέρος για διαμονή την τελευταία νύχτα ανάμεσα στη διαδρομή Συρακούσες - αεροδρόμιο Παλέρμο, ώστε να σπάσει η απόσταση αλλά και να είναι κ ένα μέρος που αξίζει.
Έκανα κάτι παρόμοιο τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε. Είχα 8 διανυκτερεύσεις, από 2 σε Cefalu - Παλέρμο- Συρακούσες- Ταορμίνα. ( με αυτή τη σειρά). Βέβαια εμείς φτάσαμε Παλέρμο και φύγαμε από Κατάνια.
Η Σικελία είναι πανέμορφη και λόγω εποχής θα έχει και πολύ τουρισμό. Επειδή εγώ έχω ένα άγχος με την παράδοση του αυτοκινήτου, θα προτιμούσα οι τελευταίες διανυκτερεύσεις να είναι στο Παλέρμο.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα, ετοιμαζόμαστε να κλείσουμε με τον άντρα μου 10ήμερο στη Σικελία, φτάνουμε Κατάνια 16-21 και 21-26 Παλέρμο όπου και αναχωρούμε. Θα θέλαμε τις μισές μέρες σε κάθε πλευρά να πηγαίνουμε σε παραλίες για μπάνιο. μΗ ερώτησηου είναι αξίζει να κλείσω διαμονή στις 2 αυτές πόλεις (Κατάνια, Παλέρμο) και να πηγαίνουμε με Μ.Μ ή ενοικιαζόμενο Ι.Χ στις παραλίες τριγύρω ,ώστε να απολαύσουμε αξιοθέατα και νυχτερινή ζωή εκεί που θα μένουμε ή το αντίθετο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Τα αξιοθέατα και στο Παλέρμο και στην Κατάνια καλύπτονται με 2 φουλ διήμερα. Θα πρότεινα να μοιράσετε διαμονή σε αστικά κέντρα και παραθαλάσσιες πόλεις, εφόσον σας παίρνει οικονομικά αφού στα παραθαλάσσια είναι πιο ακριβή. Ακριβώς όπως συμβαίνει κι εδώ το καλοκαίρι, δηλαδή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom