Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλημέρα ,
έχουμε κανονίσει ένα ταξίδι στο Παλέρμο από 9 έως 13 Ιουνίου.
Θα ήθελα να μου κάνετε προτάσεις για το τι εκδρομές θα μπορούσαμε να κάνουμε και αν θα πρέπει να βάλω μία διανυκτέρευση στην Τσεφαλού.
Σίγουρα αξίζει να βάλετε μια Cefalu. Είναι ιδανική περίοδος όταν θα πάτε! Από Παλέρμο μπορείτε να πάτε Mondelo (όμορφη παραλία περίπου 30' με αστικό λεωφορείο από το κέντρο), θα πρότεινα επίσης κ San Vito Lo Capo αν υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης. Eμείς δεν καταφέραμε να πάμε καθώς ήταν δύσκολο χωρίς αυτοκίνητο, αλλά το έχω αφήσει σαν εκκρεμότητα για την επόμενη.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Σίγουρα αξίζει να βάλετε μια Cefalu. Είναι ιδανική περίοδος όταν θα πάτε! Από Παλέρμο μπορείτε να πάτε Mondelo (όμορφη παραλία περίπου 30' με αστικό λεωφορείο από το κέντρο), θα πρότεινα επίσης κ San Vito Lo Capo αν υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης. Eμείς δεν καταφέραμε να πάμε καθώς ήταν δύσκολο χωρίς αυτοκίνητο, αλλά το έχω αφήσει σαν εκκρεμότητα για την επόμενη.
Σκέφτηκα μήπως την πρώτη μέρα από το αεροδρόμιο αντί να πάμε Παλέρμο πάμε κατευθείαν στην Τσεφαλού,μείνουμε εκεί το πρώτο βράδυ και αναχωρήσουμε Σάββατο πρωί για Παλέρμο.
Ξέρετε πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο στην Τσεφαλού;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
αν θα πρέπει να βάλω μία διανυκτέρευση στην Τσεφαλού.
Τουλάχιστον 2. Καλοκαίρι είναι. Είναι παραθεριστικός προορισμός ενώ το Παλέρμο, ολόκληρη πόλη.
Σκέφτηκα μήπως την πρώτη μέρα από το αεροδρόμιο αντί να πάμε Παλέρμο πάμε κατευθείαν στην Τσεφαλού,μείνουμε εκεί το πρώτο βράδυ και αναχωρήσουμε Σάββατο πρωί για Παλέρμο.
Μην....:)
 

Gregory82

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την βοήθεια μέσω των προσωπικών ιστοριών που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα και εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις, σχετικά με ένα ταξίδι που σκοπεύουμε να κάνουμε στο Παλέρμο τον Αύγουστο πρώτα Ο Θεός. Λέγαμε για 10 μέρες και αναρωτιόμουν για τα εξής:

Α. Που θα ήταν μια καλή επιλογή να μείνουμε; Εννοώντας στο ιστορικό κέντρο, κοντά στο λιμάνι η κάπου αλλού;
Β. Προτεινόμενα από κάποιον που ήδη έχει επισκεφθεί την πόλη εστιατόρια και ενδεχομένως κάπου για ποτό.
Γ. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πηγαινοερχομαστε σε κοντινές παραλίες με λεωφορείο και τρένο;
Δ. Γενικότερα κάποιες δικές σας προτάσεις για το πως να περάσουμε τον χρόνο μας εκεί.
Ε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την βοήθεια μέσω των προσωπικών ιστοριών που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα και εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις, σχετικά με ένα ταξίδι που σκοπεύουμε να κάνουμε στο Παλέρμο τον Αύγουστο πρώτα Ο Θεός. Λέγαμε για 10 μέρες και αναρωτιόμουν για τα εξής:

Α. Που θα ήταν μια καλή επιλογή να μείνουμε; Εννοώντας στο ιστορικό κέντρο, κοντά στο λιμάνι η κάπου αλλού;
Β. Προτεινόμενα από κάποιον που ήδη έχει επισκεφθεί την πόλη εστιατόρια και ενδεχομένως κάπου για ποτό.
Γ. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πηγαινοερχομαστε σε κοντινές παραλίες με λεωφορείο και τρένο;
Δ. Γενικότερα κάποιες δικές σας προτάσεις για το πως να περάσουμε τον χρόνο μας εκεί.
Ε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα.
10 μέρες στο Παλέρμο είναι πάρα πολλές για μένα, είναι πολλά τα μέρη στο νησί που παραείναι μακριά για να τα επισκεφθείτε από το Παλέρμο. Χώρια που εγώ θα βαριόμουν, δεν είναι και τεράστια όλη το Παλέρμο. Με 10 μέρες κι αν δεν ήθελα να μετακινούμαι πολύ, θα τις μοίραζα σε Παλέρμο 4, Enna 2, πέρασμα Catania και Συρακούσες 4.
 
Last edited:

Gregory82

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
10 μέρες στο Παλέρμο είναι πάρα πολλές για μένα, είναι πολλά τα μέρη στο νησί που παραείναι μακριά για να τα επισκεφθείτε από το Παλέρμο. Χώρια που εγώ θα βαριόμουν, δεν είναι και τεράστια όλη το Παλέρμο. Με 10 μέρες κι αν δεν ήθελα να μετακινούμαι πολύ, θα τις μοίραζα σε Παλέρμο 4, Enna 2, Catania ή Συρακούσες 4.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν θα έχουμε μεταφορικό οπότε μήπως θα είναι δύσκολη η κατάσταση με τις μετακινήσεις.
 

EKAR

Member
Μηνύματα
16
Likes
162
10 μέρες στο Παλέρμο είναι πάρα πολλές για μένα, είναι πολλά τα μέρη στο νησί που παραείναι μακριά για να τα επισκεφθείτε από το Παλέρμο. Χώρια που εγώ θα βαριόμουν, δεν είναι και τεράστια όλη το Παλέρμο. Με 10 μέρες κι αν δεν ήθελα να μετακινούμαι πολύ, θα τις μοίραζα σε Παλέρμο 4, Enna 2, Catania ή Συρακούσες 4.
Kefalu είναι πολύ ομορφα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την βοήθεια μέσω των προσωπικών ιστοριών που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα και εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις, σχετικά με ένα ταξίδι που σκοπεύουμε να κάνουμε στο Παλέρμο τον Αύγουστο πρώτα Ο Θεός. Λέγαμε για 10 μέρες και αναρωτιόμουν για τα εξής:

Α. Που θα ήταν μια καλή επιλογή να μείνουμε; Εννοώντας στο ιστορικό κέντρο, κοντά στο λιμάνι η κάπου αλλού;
Β. Προτεινόμενα από κάποιον που ήδη έχει επισκεφθεί την πόλη εστιατόρια και ενδεχομένως κάπου για ποτό.
Γ. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες εκεί και να πηγαινοερχομαστε σε κοντινές παραλίες με λεωφορείο και τρένο;
Δ. Γενικότερα κάποιες δικές σας προτάσεις για το πως να περάσουμε τον χρόνο μας εκεί.
Ε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα.
2 βραδια Παλερμο
Αξιζει να μεινετε αλλα 2 στην Cefalu και να πατε απο κει Castelbuono με λεωφορειο η σε αλλες παραλιακα χωρια ειτε τα νησια απεναντι.
Τα τρενα ειναι επαρκη, κι εμεις χωρις μεταφορικο μεσο πηγαμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν θα έχουμε μεταφορικό οπότε μήπως θα είναι δύσκολη η κατάσταση με τις μετακινήσεις.
Ούτε εμείς είχαμε και πήγαμε και Γενάρη. Άψογες οι συγκοινωνίες και πολύ οικονομικές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα τις μοίραζα Enna 2,
τι σου εκανε κλικ κ προτεινεις βουνο αυγουστιατικα? το outlet μηπως?.. ακομα και οι γατες της Enna θα ειναι Cefalu'- Taormina τον αυγουστο για μπανια κ διασκεδαση..
αν οι παραλιες και η νυχτερινη ζωη ειναι προτεραιοτητα δε βλεπω γιατι να μεινει καποιος σε πολεις μεγεθου Θεσσαλονικης που θα βραζουν απο τη ζεστη. μεινετε σε παραλιακα θερετρα (αν το αντεχει το μπατζετ βεβαια) πχ. Cefalu', Taormina, San Vito, Marzamemi, Eolie, Favignana και πηγαινετε για τα αξιοθεατα ημερησιες στις μεγαλες πολεις. με τα τραινα/λεωφορεια η μετακινηση ειναι ανετη. αντε μαξ 2 βραδυα Παλερμο κ τπτ αλλο. μακρια απο Κατανια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
τι σου εκανε κλικ κ προτεινεις βουνο αυγουστιατικα?
Ότι είναι Αύγουστος. Ότι είναι πανέμορφα. Ότι είναι εξαιρετική στάση μετά τον Ακράγαντα και πριν τις Συρακούσες (Νότο, Ταορμίνα κλπ) με πάμφθηνη συγκοινωνία (5€ από Ακράγαντα δώσαμε στη flixbus) και φυσικά πολύ καλή βάση για να πάει κανείς στο Villa Romana del Casale.

Αμαρτία να είσαι σε ιστορικά χώματα της Σικελίας και να χάσεις έστω και 5 λεπτά σε κατάπτυστους ναούς του καταναλωτισμού.
ακομα και οι γατες της Enna θα ειναι Cefalu'
Ακριβώς.

αν οι παραλιες και η νυχτερινη ζωη ειναι προτεραιοτητα
Αν αυτά είναι προτεραιότητα έχεις πάει σε λάθος χώρα, με το συμπάθειο.

μακρια απο Κατανια.
Συμφωνώ, για ένα πέρασμα καλή είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom