Γαλλία Προετοιμασία για Paris - Tours - Caen .... με παιδιά!!!

chris chon

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Και καλώς σας βρήκα!

Προετοιμάζω ταξίδι στη Γαλλία το καλοκαίρι με παιδιά και θέλω βοήθεια!!!!! Γιατί έχω πελαγώσει !!!!

1. Παρίσι 5 μέρες.

· Το πρόγραμμα που σχεδίασα έχει ως εξής και παρακαλώ για τα σχόλια σας:

a. 1η μέρα: που φτάνουμε μεσημέρι – βόλτα με το τουριστικό λεωφορείο, φαγητό και τέλος βόλτα με τα bateau mousse.

b. 2η μέρα: Δημαρχείο της πόλεως - Παναγία των Παρισίων (επίσκεψη και μέσα) – Πάνθεον (επίσκεψη και μέσα) - Κήποι του Λουξεμβούργου - Εκκλησία του Αγίου Σουλπίκιου - Σαν Ζερμαίν ντε Πρε -Εθνική Κατοικία των Αναπήρων «Λες Ινβαλίδες» (επίσκεψη και μέσα) καταλήγοντας στον Άιφελ ( δεν θα μπούμε γιατί το φοβάμαι).

c. 3η μέρα: Όπερα (επίσκεψη και μέσα) – Λούβρο (ξενάγηση) - jardin dew Tuileries - pont Alexandre III - Grand Palais - Λεωφόρο των Ηλυσίων Πεδίων - Αψίδα του Θριάμβου (επίσκεψη και μέσα) – Τροκαντερό

d. 4η μέρα: Βερσαλίες όλο το πρωί με ξενάγηση και το απόγευμα Μονμάρτη.

5η μέρα: EURODISNEY

· Αξίζει να αγοράσω τα λεγόμενα «Le Paris Pass». Είναι αρκετά ακριβά, αλλά και ελκυστικά ταυτόχρονα. (https://www.parispass.com/paris-pass-prices.php) . Αν έχω καταλάβει καλά με αυτό έχω δωρεάν είσοδο σε μουσεία, προτεραιότητα, 1 ολοήμερη χρήση του τουριστικού λεωφορείου, 1 βόλτα με σκάφος, ελεύθερη είσοδο σε διάφορες εκδηλώσεις, έκπτωση σε κάποια καταστήματα και απεριόριστα ΜΜΕ. Σωστά;;;;

a. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

b. Όντως σου δίνει προτεραιότητα στα μουσεία και τα αξιοθέατα;

c. Απλά το δείχνεις και μπαίνεις; Ή πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο πχ προ κράτηση;

d. Για τη βόλτα με το καραβάκι ή το λεωφορείο πρέπει να κάνω κράτηση; Από που επιβιβάζεσαι;

e. Ποιες από τις έξτρα δραστηριότητες που προσφέρει πραγματικά αξίζουν; (https://www.parispass.fr/paris-attractions/paris-pass-special-offers.html)

f. Υπάρχει κάτι άλλο παρόμοιο και πιο οικονομικό;

· Γνωρίζετε κάποιο ελληνόφωνο ξεναγό για το Λούβρο και τις Βερσαλλίες; Είναι το μόνο που χρειαζόμαστε οπωσδήποτε για τα παιδιά και δεν μπορώ να βρω πουθενά!!! Τα ταξιδιωτικά πρακτορεία όταν ζητάς ατομικό ταξίδι σου στέλνουν τα ομαδικά που έχουν.

Από ουρές και κόσμο πώς είναι τον Αύγουστο;

· Μπορείτε να μου προτείνετε οικονομικά και καλά εστιατόρια για οικογένειες;

· Θα ήθελα μια διαδρομή στη Μονμάρτη. Υπάρχει και κάποιο τρενάκι αξίζει;

· Υπάρχει κάποιο άλλο site πιο οικονομικό ή με προσφορές εκτός από το επίσημο της EURODISNEY;

2. Tours 3 μέρες.

· Ψάχνω πληροφορίες για τα κάστρα που θα επισκεφτούμε.

a. Chambord

b. Blois

c. Αμπουάζ

d. Chenoncheaux
e. Saint Malo
f. Mont Saint Michel

· Πόση ώρα να υπολογίσω για το κάθε κάστρο;

· Θέλω να προετοιμαστώ για το τι θα τους πω, ποια είναι τα must του κάθε κάστρου, αλλά και που μπορούμε να φάμε κοντά στα κάστρα.

Από θέσεις στάθμευσης στα κάστρα τι γίνεται;

· Επίσης, υπάρχουν κάπου πληροφορίες για καραβάκια που κάνουν μικρές κρουαζιέρες στο Λίγηρα; Το έχω βρει ως δραστηριότητα σελίδα με πληροφορίες δεν βρήκα.

· Θα μου προτείνατε να κάνουμε κάτι άλλο στο Λίγηρα;

Βγαίνει σε μια μέρα Saint Malo & Mont Saint Michel ; Αν όχι ποιο από τα 2 να αφήσω εκτός; Στην ουσία τα έχω υπολογίσει κατά την μετακίνηση μας από Tours προς Caen.

3. Caen 1 μέρα.

· Και εδώ δεν μπορώ να βρω ελληνόφωνο ξεναγό για το μουσείο του Β Παγκοσμίου Πολέμου.

· Φτάνει μια μέρα για να δει κανείς το μουσείο και τις ακτές της Απόβασης;

· Ποια είναι τα sos σημεία στις ακτές της Απόβασης;

· Κάπου διάβασα ότι μπορείς να κολυμπήσεις. Ισχύει;

4. Ζιβερνυ 1 μέρα.

· Πιο πολύ για να επισκεφτούμε το σπίτι του Κλωντ Μονέ με τους κήπους και τις λίμνες.

· Έχει πάει κάποιος;;; όντως αξίζει ;

· Πόση ώρα πρέπει να αφιερώσεις;

· Αξίζει να μείνουμε στο Ζιβερνυ ή σε κάποιο άλλο χωριουδάκι;

Ευχαριστώ για την κατανόηση και τη βοήθεια !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom