Προετοιμασια για ταξιδι στο αγνωστο..

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλα αν ταξιδευεις με γκρουπ μπαινεις στο γραφειο , πληρωνεις και πας σαν κυριος στο αεροδρομιο. Αλλοι θα σε πανε , αλλοι κανονιζουν τα παντα για σενα. Ενημερωνεσαι για τον προορισμο μονο επειδη το θελεις εσυ..το ανεξαρτητο ταξιδι ομως ειναι αλλο πραγμα..θελει αλλου ειδους προετοιμασια (καλα εγω προσωπικα δεν παιρνω και ορκο :haha:).
Για πειτε λοιπον πως προετοιμαζεστε για ενα ταξιδι που θα πατε ολομοναχοι στις ζουγκλες , σε αχανεις πολεις , σε μερος που μπορει να μη μιλατε λεξη απο τη γλωσσα του τοπου?
 

lena

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΘΕΣΗΣ

Καλα αν ταξιδευεις με γκρουπ μπαινεις στο γραφειο , πληρωνεις και πας σαν κυριος στο αεροδρομιο. Αλλοι θα σε πανε , αλλοι κανονιζουν τα παντα για σενα. Ενημερωνεσαι για τον προορισμο μονο επειδη το θελεις εσυ..το ανεξαρτητο ταξιδι ομως ειναι αλλο πραγμα..θελει αλλου ειδους προετοιμασια (καλα εγω προσωπικα δεν παιρνω και ορκο :haha:).
Για πειτε λοιπον πως προετοιμαζεστε για ενα ταξιδι που θα πατε ολομοναχοι στις ζουγκλες , σε αχανεις πολεις , σε μερος που μπορει να μη μιλατε λεξη απο τη γλωσσα του τοπου?
Η γλώσσα ειναι το μικρότερο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί σ'ενα τετοιο ταξίδι. Το σημαντικό είναι να ξέρεις που πας, γιατί πας και τι θα αντιμετωπίσεις- οσο είναι δυνατόν βέβαια-. Αν το δεις σαν περιπέτεια και τα μεγαλύτερα προβλήματα θα δείχνουν αστεία. Επειδη τα περισσότερα ταξίδια τα έκανα μόνη μου, πιστεύω οτι είναι θεμα διάιεσης να περάσεις καλά, ακόμη κι αν όλα πανε στραβά, ισως τότε θα εχεις ακόμα καλύτερες αναμνήσεις. :cool:
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
147
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Βλέπω υπερισβηρικό επόμενο ταξίδι??? Θες να πεις λίγο για το ταξίδι? Τέλεια!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Σχετικά με τη γλώσσα επαναπαύομαι στα Αγγλικά και τη γλώσσα του σώματος. Άλλωστε η επικοινωνία δεν είναι μόνο λεκτική-γλωσσική. Εκτός αυτού μαθαίνω από τους οδηγούς ή απο phrase books διάφορες λέξεις και φράσεις πρώτης ανάγκης. Και φυσικά στο ταξίδι κουβαλάω το σκονάκι:)

Όσο για τα υπόλοιπα, διαβάζω οδηγούς, βλέπω χάρτες, αναζητώ tips στο Reviews of vacations, hotels, resorts, vacation and travel packages - TripAdvisor και Travel Guides, Hotel Reviews, Photos, Forums, Deals - VirtualTourist.com, στο travelstories ή στα ταξιδιωτικά sites των χωρών που θα επισκεφτώ. Αν κάποιος φιλος, συγγενής, γνωστός έχει ήδη επισκεφτεί το μέρος αντλώ πληροφορίες απο εκεί και ακόμα δανείζομαι ό,τι σχετικό υλικό έχει συγκεντρώσει.

Για μένα αυτη η προετοιμασία-έρευνα είναι το καλύτερο κομάτι. Διαβάζοντας όλα τα σχετικά με τον εκάστοτε προορισμό ξεσηκώνομαι και θέλω ακόμα περισσότερο να δω και να ζήσω από κοντά τα όσα έχω δει σε σελίδες τυπωμένες ή τα όσα μου έχουν εξιστορήσει. Όπως λέει και ο Καβάφης είναι το ταξίδι και όχι μόνο η Ιθάκη...
 

lena

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ

Βλέπω υπερισβηρικό επόμενο ταξίδι??? Θες να πεις λίγο για το ταξίδι? Τέλεια!
Η αλήθεια ειναι οτι μολις γυρισα απο τη Λιβύη, και μαλλον δεν εχω καταφερει ακόμη να προσαρμοστω στην καθημερινότητα. Οσον αφορα το ταξίδι με τον υπερσηβιρικο ειναι οπως ακριβώς ακουγεται. Θα παω με το αεροπλάνο στη Μόσχα όπου θα επιβασθώ στο τρενο με τελικό προορισμό το Βλαδιβοστοκ. Στη διαδρομή θα σταματήσω για κάποια βράδυα σε κάποιες ενδιαμεσες ενδιαφέρουσες πόλεις και πιθανόν αν εχω περι΄σσότερο χρόνο στη διαθεση μου θα παω και μερικές ημέρες στη Μογγολία- αφού μετά απο μεγάλη έρευνα - διαπίστωσα οτι είναι ο πιό ευκολος τρόπος. Εχω κανει καποια έρευνα, περισσότερο θα ασχοληθώ λίγο πριν το ταξίδι, λέω να ρωτήσω και στην πρεσβεία να με ενημερώσουν πως μπορώ να βγάλω εισητήριο για το τρενο, πριν ακόμη ξεκινήσω κλπ. Απλώς δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω να ξαναφύγω πολύ σύντομα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα μια από τις βασικές αρχές προετοιμασίας είναι να ΜΗΝ δω φωτογραφίες του προορισμού. Καμία. Δε θέλω. Μου το χαλάει, πρέπει ο αντίκτυπος του τι θα δω να είναι άμεσος. Ισχύει ιδιαίτερα για αρχαιλογικά μνημεία και σημεία φυσικής ομορφιάς. Μ' αρέσει να διαβάζω περιγραφές, να το φαντάζομαι κάπως αλλά να μην ξέρω ακριβώς τι θα δω κι όταν το πρωτοβλέπεις, τέζα ο δικός σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
συμφωνώ με παραπάνω giorgos η προετοιμασία ,το σόκ του άγνωστου,οι σκηνές και το πρωτότυπο ,ειναι όλα τα λεφτά στο ταξίδι!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
μαζι σας κεγω!η προετοιμασια ειναι ολα τα λεφτα!!η αναζητηση, η ερευνα αγορας, η επιλογη ξενοδοχειων, το να φτιαχνεις ενα δικο σου προγραμμα!ολα αυτα ειναι τοσο υπεροχα!!και φυσικα η καλυτερη τακτικη ειναι να εισαι απο την αρχη αποφασισμενος/η οτι και να προκυψει καποια αναποδια δεν θα σε πτοησει!!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Στο προγραμματισμό ενος ταξιδιού μπορεί και να αφιερώσω 6 μήνες , χρόνο που τον θεωρώ μέρος του ταξιδιού...
Καταρχίν κλείνω τα αεροπορικά εισιτήρια και δεσμεύομαι. Μετά έχει διάβασμα: Ιστορία, Θρησκείες, Γεωγραφία, Πολιτική, google, σχετικές ταινίες και παράλληλα αρχίζει να χαράζεται η γραμμή στο χάρτη.
Γενικά μια καλή λύση είναι να βρίσκεις έτοιμα "πακέτα" προκτορείων και να μελετάς το πρόγραμμά τους. Όχι ότι θα το ακολουθήσεις ακριβώς αλλά είναι ένας καλός τρόπος να βρίσκεις τα high lights ώστε να τα επισκευθείς ή και να τα αποφύγεις ενδεχομένως...
Τέλος προτιμώ την πρωτεύουσα της χώρας να την επισκέπτομαι στο τέλος του ταξιδιού. Είναι πιό κατανοητή αν έχεις δει πριν την επαρχία. Επίσης, συνήθως κλείνω ξενοδοχείο για το πρώτο βράδυ (σε πιό ακριβούς προορισμούς π.χ. Σκωτία, είχα κλείσει όλα τα ξενοδοχεία από πριν, αλλά γενικά το αποφεύγω...)
Και φυσικά... πολύ travelstories και είμαι έτοιμος!
 

xitogeo

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αφρικη
Παιδες εχει κανεις πληροφοριες για αφρικη για μια μελλοντικη ανεξαρτητη αυτονομη ταξιδιαρα ψυχη??
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η Αφρικη ειναι μια πολυ μεγαλη ηπειρος. Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος. Βορεια Αφρικη, Κεντρικη, ανατολικη, δυτικη, νοτια ; Που περιπου θελεις να κινηθεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom