Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το Μιλανο.
Οκ για να μην παρεξηγηθω το Μιλανο δεν ειναι ρημαδι και καθε αλλο η πρωτευουσα της μοδας παρα παρακμιακο ειναι απλα δεν ειναι η τυπικη κουκλιστικη ευρωπαικη πολη οπως καποιοι εχουν συνηθισει και ειναι θα ελεγα και η λιγοτερη ιταλικη πολη απο αρχιτεκτονικη κυριως.Πχ δεν μοιαζει ουτε με Φλωρεντια,ουτε με Ρωμη,ουτε με Βενετια που αντικειμενικα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακες και ομορφες αλλα και με πληθωρα σημαντικων αξιοθεατων ,αλλα σε ολες αυτες θα επεστρεφα απλα ως τουριστας δευτερη οχι ομως για να μεινω μονιμα.
Στο Μιλανο ομως θα ξαναεπιστρεψω παλι και παλι αν μπορουσα και καθε χρονο για ενα τριημερο οχι τοσο για τα αξιοθεατα αλλα γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου πολεις και θα παω να περασω καλα ,να κανω τα ψωνια μου,να κανω την βολτα μου στο duomo να πιω το ποτακι μου στο Navigli,να φαω το ριζοτο μου με ossobucco.Η οικειοτητα που ενιωσα με αυτη την πολη απο τις πρωτες ωρες ηταν σαν να εμενα καιρο εκει,μου αρεσε ο κοσμος ,τα μαγαζια που ειχε ,τα εστιατορια ,τα μπαρακια ,οι γειτονιες ανετα θα εμενα μονιμα και για δουλεια
 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
954
Το Μιλανο.
Οκ για να μην παρεξηγηθω το Μιλανο δεν ειναι ρημαδι και καθε αλλο η πρωτευουσα της μοδας παρα παρακμιακο ειναι απλα δεν ειναι η τυπικη κουκλιστικη ευρωπαικη πολη οπως καποιοι εχουν συνηθισει και ειναι θα ελεγα και η λιγοτερη ιταλικη πολη απο αρχιτεκτονικη κυριως.Πχ δεν μοιαζει ουτε με Φλωρεντια,ουτε με Ρωμη,ουτε με Βενετια που αντικειμενικα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακες και ομορφες αλλα και με πληθωρα σημαντικων αξιοθεατων ,αλλα σε ολες αυτες θα επεστρεφα απλα ως τουριστας δευτερη οχι ομως για να μεινω μονιμα.
Στο Μιλανο ομως θα ξαναεπιστρεψω παλι και παλι αν μπορουσα και καθε χρονο για ενα τριημερο οχι τοσο για τα αξιοθεατα αλλα γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου πολεις και θα παω να περασω καλα ,να κανω τα ψωνια μου,να κανω την βολτα μου στο duomo να πιω το ποτακι μου στο Navigli,να φαω το ριζοτο μου με ossobucco.Η οικειοτητα που ενιωσα με αυτη την πολη απο τις πρωτες ωρες ηταν σαν να εμενα καιρο εκει,μου αρεσε ο κοσμος ,τα μαγαζια που ειχε ,τα εστιατορια ,τα μπαρακια ,οι γειτονιες ανετα θα εμενα μονιμα και για δουλεια
Συμφωνώ, πολύ cozy το Μιλάνο, πέρασα πολύ ωραία και θέλω να γυρίσω για να δω κι ό,τι δε χώρεσε, συν η φοβερά βολική του τοποθεσία για εξορμήσεις στη λοιπή Λομβαρδία και παρακείμενους νομούς, ιταλόφωνη Ελβετία κλπ. Ρημάδι όπως λες και εσύ δεν είναι, απλά μοιάζει με κεντροευρωπαίο συγγενή που ήρθε για επίσκεψη στη Μεσόγειο και ξέμεινε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Οκ, νομιζω οτι ειναι αυτο που θελω αφου εχει και μουσεια.
Εγώ πάντως μόνο παρακμή και βρώμα δεν είδα στο Βερολίνο που πήγα 2 φορές με απόσταση 10 ετών. Αντιθέτως, είδα μια οργανωμένη πόλη που βρίσκεται σε οργασμό ανασυγκρότησης με βελτίωση των υποδομών της και εργοτάξια παντού το 2017. Υποθέτω ότι τώρα θα έχουν τελειώσει τα έργα και θα την βρεις ακόμη πιο τακτοποιημένη. Και σίγουρα έχει πολλά ενδιαφέροντα μουσεία!! 😉
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Εκτός Ευρώπης έχει πιο πολλά.

Εντός .....Ευρασίας θα έβαζα σχεδόν τα πάντα σε Αρμενία,Γεωργία. Τα τοπ ρημάδια.

Ευρώπη
Βουλγαρία όλα τα χωριά γύρω από τα μοναστήρια σε σπήλαια π.χ. Dimitar Basarbowski σε βορειοανατολική Βουλγαρία , φοβερή κατάνυξη για όσους είμαστε Χριστιανοί, η φτώχεια μοιάζει να μην νοιάζει καν μερικούς ντόπιους, βράχια άγρια κι υπέροχα, χωριά ασχημότερα από τα ελληνικά όμως πέρασα καλά. Τους αγαπώ.

DSC09298 (2).JPG



Κ νότια Βουλγαρία παρακμή, σπασμένοι δρόμοι όμως ενδιαφέροντα μέρη όπως Ивайловград με τη βίλα Αλμύρα...


Βουκουρέστι πολύ...ρημάδι.Όχι καλό ρημάδι.


Τρελή παρακμή σε γειτονιές της Ραβέννα επίσης.Κοντά στο λιμάνι ειδικά.Έχω ανεβάσει παλιότερα φωτο.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Για μένα ρημάδι είναι και οι Βρυξέλλες...

Δεν λέω ότι δεν έχουν όμορφα κτίρια και εντυπωσιακά.. Όμως μόνο στην κεντρική πλατεία και πέριξ.

Όλη η υπόλοιπη πόλη είναι "βαρετή" αρχιτεκτονικά!

Επίσης, δεν έχω δει χειρότερη βρωμιά και μπόχα σε πόλη το βράδυ! 2 η ώρα το ξημέρωμα παντού σκουπίδια, εμετοί στους δρόμους, άστεγοι να κοιμούνται μέσα στα λίγα ανοιχτά μαγαζιά του κέντρου.

Ωστόσο, έχω περάσει όμορφα σε περίοδο Χριστουγέννων που η πόλη είναι πανέμορφα στολισμένη! Σίγουρα αξίζει να την έχεις ως βάση για εξόρμηση σε όλο το υπόλοιπο πραγματικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και ΚΟΥΚΛΙΣΤΙΚΟ Βέλγιο!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι Βρυξέλλες είναι μία απ' τις πιο πλούσιες αρχιτεκτονικά ευρωπαϊκές πόλεις. Αν αρέσει είναι άλλο θέμα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Οι Βρυξέλλες είναι μία απ' τις πιο πλούσιες αρχιτεκτονικά ευρωπαϊκές πόλεις. Αν αρέσει είναι άλλο θέμα.
Εκτός κέντρου, τα περισσότερα προάστια μοιάζουν έτσι:
1703230390121.png


Για εμένα αυτό είναι χάος!

Και δεν αναφέρθηκα γενικά τόσο στην αρχιτεκτονική της (στο κέντρο τα κτίρια είναι πραγματικά εντυπωσιακά) όσο στη βρωμιά της πόλης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom