Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

Kyriakao

Member
Μηνύματα
271
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Από τα πιο ακυρα θέματα που έχουν ανέβει ποτε στο φόρουμ. Γνώμη μου.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Το Βερολινο δεν θα το εβαζα στην κατηγορια ρημαδι. Ειναι η πιο ενδιαφερουσα πολη που εχω παει ποτε, ατελειωτη κουλτουρα κ ιστορικοτητα.
Για επισκεψη παντα. Εχω φιλους μονιμους κατοικους κ εχουν παντελως διαφορετικη εμπειρια. Οχι πως λεει κατι η προσωπικη εμπειρια του καθενα, απλα δεν ειναι τοσο inclusive οσο φαινεται πως ειναι, με βαση περιγραφες τους.
Τελικά το ενδιαφέρον είναι να επισκέπτεσαι την ίδια πόλη μετά από χρόνια και να παρατηρείς και τις αντικειμενικές διάφορες αλλά και τις διαφορές στον τρόπο που έβλεπες σε μικρότερη ηλικία.

Νομίζω είχα πάει στο Βερολίνο το 2012.
Η δεύτερη επίσκεψη έγινε λοιπόν μετά από περίπου δώδεκα χρόνια.

Θυμάμαι σαν να ήταν χθες πόσο ενθουσιασμό είχα τότε, πόσο υπέροχη μου είχε φανεί αυτή η πόλη, όμορφη, ανεξάντλητη, η αρχιτεκτονική με είχε εντυπωσιάσει, είχε παντού ενδιαφέρουσες γωνίες, η ιστορία ήταν κατά κάποιο τρόπο ζωντανή αφού έβρισκες παντού αναφορές, μνημεία, επιγραφές, τέλος πάντων μιλάμε ειναι πολύ συγκεκριμένη ιστορικά περίπτωση αυτή η πόλη και φαινόταν. Είχα μείνει μια βδομάδα κ δεν μου είχε φτάσει. Είχα γυρίσει κ δεν μπορούσα να ξεκολλήσω, διάβαζα συνέχεια για την πόλη, έψαχνα τι άλλο είχε που δεν είχα δει, έβλεπα τις άπειρες φωτογραφίες που είχα τραβήξει.

Φτάνουμε στο 2024 και από τις πρώτες βόλτες αναρωτιέμαι εάν η πόλη ρημαδεψε με την πάροδο των χρόνων ή αν εγώ είμαι τόσο διαφορετική. Το συναίσθημα είναι εντελώς διαφορετικό. Το vibe ζωντάνιας, νεανικότητας, δημιουργίας έχει εξαφανιστεί και έχει αντικατασταθεί από μουνταδα, δυσφορία, μαυρίλα, σκουπιδιλα, κακώς εννοούμενη ντεκαντανς, όλα μοιάζουν παλιά, χαλασμένα, γκρι, να μη μιλήσω για την παραμικρή επαφή με ντόπιους, ο ένας πιο στριμενος, αγενής και κακοτροπος από τον άλλον.

Σε άλλη πόλη είχα πάει τότε;
Είναι δυνατόν να αλλάζουν τα πράγματα τόσο πολύ και τόσο γρήγορα;

Όσοι το είχατε βάλει κατηγορία ρημαδι είχατε δίκιο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.233
Likes
4.271
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελικά το ενδιαφέρον είναι να επισκέπτεσαι την ίδια πόλη μετά από χρόνια και να παρατηρείς και τις αντικειμενικές διάφορες αλλά και τις διαφορές στον τρόπο που έβλεπες σε μικρότερη ηλικία.

Νομίζω είχα πάει στο Βερολίνο το 2012.
Η δεύτερη επίσκεψη έγινε λοιπόν μετά από περίπου δώδεκα χρόνια.

Θυμάμαι σαν να ήταν χθες πόσο ενθουσιασμό είχα τότε, πόσο υπέροχη μου είχε φανεί αυτή η πόλη, όμορφη, ανεξάντλητη, η αρχιτεκτονική με είχε εντυπωσιάσει, είχε παντού ενδιαφέρουσες γωνίες, η ιστορία ήταν κατά κάποιο τρόπο ζωντανή αφού έβρισκες παντού αναφορές, μνημεία, επιγραφές, τέλος πάντων μιλάμε ειναι πολύ συγκεκριμένη ιστορικά περίπτωση αυτή η πόλη και φαινόταν. Είχα μείνει μια βδομάδα κ δεν μου είχε φτάσει. Είχα γυρίσει κ δεν μπορούσα να ξεκολλήσω, διάβαζα συνέχεια για την πόλη, έψαχνα τι άλλο είχε που δεν είχα δει, έβλεπα τις άπειρες φωτογραφίες που είχα τραβήξει.

Φτάνουμε στο 2024 και από τις πρώτες βόλτες αναρωτιέμαι εάν η πόλη ρημαδεψε με την πάροδο των χρόνων ή αν εγώ είμαι τόσο διαφορετική. Το συναίσθημα είναι εντελώς διαφορετικό. Το vibe ζωντάνιας, νεανικότητας, δημιουργίας έχει εξαφανιστεί και έχει αντικατασταθεί από μουνταδα, δυσφορία, μαυρίλα, σκουπιδιλα, κακώς εννοούμενη ντεκαντανς, όλα μοιάζουν παλιά, χαλασμένα, γκρι, να μη μιλήσω για την παραμικρή επαφή με ντόπιους, ο ένας πιο στριμενος, αγενής και κακοτροπος από τον άλλον.

Σε άλλη πόλη είχα πάει τότε;
Είναι δυνατόν να αλλάζουν τα πράγματα τόσο πολύ και τόσο γρήγορα;

Όσοι το είχατε βάλει κατηγορία ρημαδι είχατε δίκιο.
Εγώ πάλι θα πάω την άλλη εβδομάδα για 4η φορά στο Βερολίνο και είμαι ενθουσιασμένη!!
Η πρώτη φορά ήταν το 2008, η δεύτερη το 2017 που την βρήκα την πόλη εργοτάξιο, η 3η τον Απρίλιο του 2024 και η 4η θα είναι σε μια εβδομάδα.
Νομίζω ότι όλα είναι θέμα παρέας και καιρού.
Το Βερολίνο θα ήταν μια πόλη που θα μπορούσα να ζήσω άνετα!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Εγώ πάλι θα πάω την άλλη εβδομάδα για 4η φορά στο Βερολίνο και είμαι ενθουσιασμένη!!
Η πρώτη φορά ήταν το 2008, η δεύτερη το 2017 που την βρήκα την πόλη εργοτάξιο, η 3η τον Απρίλιο του 2024 και η 4η θα είναι σε μια εβδομάδα.
Νομίζω ότι όλα είναι θέμα παρέας και καιρού.
Το Βερολίνο θα ήταν μια πόλη που θα μπορούσα να ζήσω άνετα!
Εγώ δεν πολύ επηρεάζομαι από παρέα κ καιρό όταν παρατηρώ κάτι να σου πω την αλήθεια. Απλώς βλέπω τεράστιες διαφορές. Αν έχεις κάποια σπέσιαλ πρόταση πάντως κ δεν σου κάνει κόπο, πες μου!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Κατεστρεψαν ενα απο τα τοπ εθνολογικα μουσεια που βρισκοταν στο Dalem, το μετεφεραν στο κτιριο Humboldt, με τη μεταφορα να σημαινει καταστροφη του αρχικου μουσειου που ηταν τοσο μπροστα τοτε σε μουσειολογικη προσεγγιση.

Αυτο δεν βλεπεται. Ζαλιστικο, ασχημο, ανεμπνευστο, σκοτεινο, αθλιο.

Μεγαλο χτυπημα αυτη η καταστροφη γιατι ενδεχεται να ηταν το πιο μπροστα ενθολογικο που ειχα δει.

Τωρα ειναι μια ανυποφορη πατατα που τα λιγα εκθεματα που εχουν κρατησει τα δειχνουν με απαισιο τροπο που στην ουσια δεν βλεπεις τιποτα κ το χειροτερο, δεν σκεφτεσαι τιποτα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.233
Likes
4.271
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κατεστρεψαν ενα απο τα τοπ εθνολογικα μουσεια που βρισκοταν στο Dalem, το μετεφεραν στο κτιριο Humboldt, με τη μεταφορα να σημαινει καταστροφη του αρχικου μουσειου που ηταν τοσο μπροστα τοτε σε μουσειολογικη προσεγγιση.

Αυτο δεν βλεπεται. Ζαλιστικο, ασχημο, ανεμπνευστο, σκοτεινο, αθλιο.

Μεγαλο χτυπημα αυτη η καταστροφη γιατι ενδεχεται να ηταν το πιο μπροστα ενθολογικο που ειχα δει.

Τωρα ειναι μια ανυποφορη πατατα που τα λιγα εκθεματα που εχουν κρατησει τα δειχνουν με απαισιο τροπο που στην ουσια δεν βλεπεις τιποτα κ το χειροτερο, δεν σκεφτεσαι τιποτα.
Δεν το πιστεύω.
Ήθελα να πάω σε αυτό γιατί δεν είχε βολέψει τις προηγούμενες φορές.
Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο γιατί τα 2 τοπ μουσεϊα είναι κλειστά.
Της Περγάμου θα είναι κλειστό για χρόνια. (Ευτυχώς το είδα 2 φορές).
Το μουσείο Bauhaus έκλεισε για ανακαίνιση και υπάρχουν κάτι λίγα εμθέματα σε άλλο χώρο.
Το DDR εάν πας απόγευμα γύρω στις 6 μμ καθημερινή θα το απολαύσεις.
Το Νέο Μουσείο με τα αιγυπτιακά εκθέματα ήταν πολύ ωραίο.
Τα υπόλοιπα 3 μουσεία στο νησί των μουσείων δεν ήταν κάτι ξεχωριστό. ..Μόνο η Πινακοθήκη άξιζε.
Πήγα και σε ενα ακόμη που ήταν ιδιαίτερο κοντα στο Topography of Terror. που ήταν σχετικό με τα εγκλήματα των Ναζϊ.
Το ανάκτορο Σαρλότενμποργκ ήταν πολύ ωραίο,. Ειδικά η νέα πτέρυγα. Το πάρκο του με τη λίμνη πολύ όμορφο αυτήν την εποχή!

Τώρα θα ασχοληθώ με γειτονιές και πάρκα και κάποιες γωνιές που θέλω να ξαναδώ χαλαρά.
Δεν ξέρω, αλλά εμένα μου αρέσει το Βερολίνο και τον Απρίλιο το βρήκα πιο νοικοκυρεμένο από πριν...
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Δεν το πιστεύω.
Ήθελα να πάω σε αυτό γιατί δεν είχε βολέψει τις προηγούμενες φορές.
Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο γιατί τα 2 τοπ μουσεϊα είναι κλειστά.
Της Περγάμου θα είναι κλειστό για χρόνια. (Ευτυχώς το είδα 2 φορές).
Το μουσείο Bauhaus έκλεισε για ανακαίνιση και υπάρχουν κάτι λίγα εμθέματα σε άλλο χώρο.
Το DDR εάν πας απόγευμα γύρω στις 6 μμ καθημερινή θα το απολαύσεις.
Το Νέο Μουσείο με τα αιγυπτιακά εκθέματα ήταν πολύ ωραίο.
Τα υπόλοιπα 3 μουσεία στο νησί των μουσείων δεν ήταν κάτι ξεχωριστό. ..Μόνο η Πινακοθήκη άξιζε.
Πήγα και σε ενα ακόμη που ήταν ιδιαίτερο κοντα στο Topography of Terror. που ήταν σχετικό με τα εγκλήματα των Ναζϊ.
Το ανάκτορο Σαρλότενμποργκ ήταν πολύ ωραίο,. Ειδικά η νέα πτέρυγα. Το πάρκο του με τη λίμνη πολύ όμορφο αυτήν την εποχή!

Τώρα θα ασχοληθώ με γειτονιές και πάρκα και κάποιες γωνιές που θέλω να ξαναδώ χαλαρά.
Δεν ξέρω, αλλά εμένα μου αρέσει το Βερολίνο και τον Απρίλιο το βρήκα πιο νοικοκυρεμένο από πριν...
Ναι είναι κλειστό αλλά σε ένα άλλο κτίριο υπάρχει η σχετική έκθεση Panorama, μην τη χάσεις. Δεν θέλω να σου κάνω σποιλ, απλά πήγαινε θα δεις κάτι μοναδικό.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.233
Likes
4.271
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι είναι κλειστό αλλά σε ένα άλλο κτίριο υπάρχει η σχετική έκθεση Panorama, μην τη χάσεις. Δεν θέλω να σου κάνω σποιλ, απλά πήγαινε θα δεις κάτι μοναδικό.
Αξίζει τελικα το Panorama; Να πάω;
Είχα ενδοιασμό γιατί έχω δει το Μουσειο της Περγάμου στις δόξες του το 2008 και με το βωμό της Περγάμου ανοικτό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Αξίζει τελικα το Panorama; Να πάω;
Είχα ενδοιασμό γιατί έχω δει το Μουσειο της Περγάμου στις δόξες του το 2008 και με το βωμό της Περγάμου ανοικτό.
Είναι κάτι άλλο διαφορετικό.

Και εγώ έχω δει το ορίτζιναλ μουσείο κ χαίρομαι πολύ που είδα το πανόραμα.

Σκέψου το σαν ανεξάρτητη έκθεση.
Θα σου δώσει κάτι που το μουσείο το παλιό δεν θα μπορούσε ποτέ να σου δείξει.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.207
Likes
4.137
Πόλεις με κάπως αισθητά σημάδια παρακμής θα μπορούσα να πω ότι είναι η Τιφλίδα και η Άγκυρα. Δίπλα στην παλιά πόλη ή στο κάστρο, συναντάς ημιγκρεμισμένα-διαλυμένα σπίτια, που κατοικούνται και ανθρώπους, ντυμένους φτωχικά, να σε χαζεύουν, καθώς βολτάρεις στα σοκάκια.
Σε καμία περίπτωση η Βαρκελώνη δεν είναι σε αυτή τη κατηγορία. Η μπουγάδα δεν είναι παρακμή. Είναι μία φυσιολογική διαδικασία. Ρούχα απλωμένα βρίσκεις και στο Καστέλο της Βενετίας. Θα χαρακτηρίσουμε και τη Βενετία πόλη - ρημάδι;
Ούτε το Βελιγράδι μου έδωσε τέτοια εντύπωση. Είναι μία καθαρή, μαζεμένη πόλη. Ένα δύο μισογκρεμισμένα κτίρια από τους βομβαρδισμούς παραμένουν σε αυτή την κατάσταση για λόγους ιστορικούς και όχι λόγω ανέχειας.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.980
Likes
15.733
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα Τίρανα είναι ένας τέτοιο προορισμός. Όχι ακριβώς ρημάδι, αλλά έχει πχ μια μποέμ γειτονιά, Έχει κτήρια απομεινάρια σοσιαλισμού, έχει μια Πυραμίδα πχ και κάτι αλλα κτήρια διαφορετικής -μπρουταλιστικης- αισθητικής και λίγο πιο πέρα τον Καστριώτη έφιππο.
View attachment 415524
Άλλη τέτοια πόλη είναι η Πρίστινα με το πλέον μπρουταλιστικό κτήριο- τη βιβλιοθήκη με τα συρματοπλέγματα.
Δε ξέρω αν έχεις πάει στο Βίλνιους. Εγώ το επισκέφτηκα το 2012, ίσως να έχει αλλάξει από τότε. Και η Ρίγα είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Ανακαλώ - με πόνο ψυχής- όσα είπα για τα Τίρανα, αφού είχα να βρεθώ εδώ από το 2017. Τίποτα δε θυμίζει πια την πόλη εκείνη που γνώρισα πριν 7 χρόνια. Ούτε η πυραμίδα δεν είναι πια ίδια, όλα τα κτήρια έχουν ανακαινιστεί, ακόμα και τα σοσιαλιστικά έχουν εκμοντερνιστεί. Τι να πω και για την πλατεία Σκεντέρμπεη στην οποία δεσπόζει μια τεράστια γιγαντοοθόνη και είναι κλειστή μόνο για μέλη που πληρώνουν για να δουν το euro …
Τίποτα δε θυμίζει το κομμουνιστικό κλειστό καθεστώς που άφηναν οι Αλβανοί πριν 33 χρόνια. Εύλογο να θέλουν να προοδεύσουν, κατανοητό να έχουν ανέβει οι τιμές , όμως με πιανει μια θλίψη με τον εκμοντερνισμό που βλέπω να διεξάγεται γύρω μου. Επιπλέον, οι τουρίστες είναι άπειροι . Θαρρώ δεν είχαμε δει κανέναν τουρίστα το 17. Επίσης ελάχιστοι πλέον είναι αυτοί που ξέρουν ελληνικά , αφού οι νέοι σήμερα μαθαίνουν αγγλικά και λίγοι εξ αυτών έχουν πια συγγενείς στην Ελλάδα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
700
Likes
2.863
Ανακαλώ - με πόνο ψυχής- όσα είπα για τα Τίρανα, αφού είχα να βρεθώ εδώ από το 2017. Τίποτα δε θυμίζει πια την πόλη εκείνη που γνώρισα πριν 7 χρόνια. Ούτε η πυραμίδα δεν είναι πια ίδια, όλα τα κτήρια έχουν ανακαινιστεί, ακόμα και τα σοσιαλιστικά έχουν εκμοντερνιστεί. Τι να πω και για την πλατεία Σκεντέρμπεη στην οποία δεσπόζει μια τεράστια γιγαντοοθόνη και είναι κλειστή μόνο για μέλη που πληρώνουν για να δουν το euro …
Τίποτα δε θυμίζει το κομμουνιστικό κλειστό καθεστώς που άφηναν οι Αλβανοί πριν 33 χρόνια. Εύλογο να θέλουν να προοδεύσουν, κατανοητό να έχουν ανέβει οι τιμές , όμως με πιανει μια θλίψη με τον εκμοντερνισμό που βλέπω να διεξάγεται γύρω μου. Επιπλέον, οι τουρίστες είναι άπειροι . Θαρρώ δεν είχαμε δει κανέναν τουρίστα το 17. Επίσης ελάχιστοι πλέον είναι αυτοί που ξέρουν ελληνικά , αφού οι νέοι σήμερα μαθαίνουν αγγλικά και λίγοι εξ αυτών έχουν πια συγγενείς στην Ελλάδα.
Μολις εζησες κατι αντιστοιχο με το σοκ που επαθα εγω με το Βερολινο.

Στο μεταξυ λεμε γνωμη σε αλλους με βαση αυτο που ξεραμε λιγα χρονια πριν κ δεν εχουμε ιδεα ποσο γρηγορα αλλαζουν ολα και εξηγειται γιατι οι κοινωνιες αλλαζουν ακραια κ δραματικα γρηγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.583
Μηνύματα
902.333
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom