Προορισμοι για τριήμερο Καθαρά Δευτέρα

zoi1993

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Πόσο κοντά; Ορεινή Ναυπακτία είναι κι εκεί όλα κλεισμένα; Θυμάμαι είχαμε περάσει ένα φοβερό τετραήμερο Καθαράς Δευτέρας πριν μερικά χρόνια, σε γραφικό ξενώνα και με λίγο σχετικά κόσμο για την εποχή(ούτως ή άλλως δεν θέλαμε να είναι κι ερημιά).
Υπάρχει ένας ξενώνας στο Κρυονέρι και ένας στη τερψιθεα. Είναι καλό το οδικό δίκτυο της Ορεινής Ναυπακτίας?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Εξαρτάται....Αν το συγκρίνεις με άλλους ορεινούς προορισμούς τύπου Τζουμέρκα καλούτσικο είναι(καλύτερο από άλλων περιοχών).Προσοχή σαφώς και θέλει. Αργή και προσεκτική οδήγηση. Επίσης πιάνει χιόνι αλλά καθαρίζουν συχνά τους δρόμους. Τερψιθέα ωραίο χωριό,το είχαμε επισκεφτεί αλλά για διαμονή είχαμε διαλέξει Άνω Χώρα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κάτι διαφορετικό είχαμε κάνει πέρυσι. Με Λεωφορείο ΚΤΕΛ για Λάρισα, διαμονή στην κεντρική πλατεία. Ζωντανή με πολύ νέο κόσμο. Κάθε πρωί πηγαίναμε στον Τύρναβο για το Μπουρανί, πάλι με το ΚΤΕΛ, ανά ώρα. Απολαυστικό και διαφορετικό το καρναβάλι. Χάπια χοληστερίνης και γαρδουμπάκια με τσίπουρο, πεζοπορικά στον ΑιΛιά καθώς και σε άλλες γειτονιές. Καθόλου αυτοκίνητο. Με το πέρας του τριημέρου συνεχίσαμε με το τραίνο προς το Πλατύ και από εκεί σε μια εξαιρετική Έδεσσα και ένα τέλειο διήμερο στα λουτρά Ποζάρ, με σχεδόν καθόλου κόσμο. Τελικά το τριήμερο έγινε δεκαπενθήμερο αλλά δεν σας τα λέω όλα γιατί θα ζηλέψετε, εξάλλου μιλάτε για τριήμερο. Λάβετε υπόψιν την ιδέα για Λάρισα και Τύρναβο για ένα διαφορετικό καρναβάλι και Κ. Δευτέρα, άκρως οικονομικό, απολαυστικό και γευστικό επί παντός επιπέδου.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κάτι διαφορετικό είχαμε κάνει πέρυσι. Με Λεωφορείο ΚΤΕΛ για Λάρισα, διαμονή στην κεντρική πλατεία. Ζωντανή με πολύ νέο κόσμο. Κάθε πρωί πηγαίναμε στον Τύρναβο για το Μπουρανί, πάλι με το ΚΤΕΛ, ανά ώρα. Απολαυστικό και διαφορετικό το καρναβάλι. Χάπια χοληστερίνης και γαρδουμπάκια με τσίπουρο, πεζοπορικά στον ΑιΛιά καθώς και σε άλλες γειτονιές. Καθόλου αυτοκίνητο. Με το πέρας του τριημέρου συνεχίσαμε με το τραίνο προς το Πλατύ και από εκεί σε μια εξαιρετική Έδεσσα και ένα τέλειο διήμερο στα λουτρά Ποζάρ, με σχεδόν καθόλου κόσμο. Τελικά το τριήμερο έγινε δεκαπενθήμερο αλλά δεν σας τα λέω όλα γιατί θα ζηλέψετε, εξάλλου μιλάτε για τριήμερο. Λάβετε υπόψιν την ιδέα για Λάρισα και Τύρναβο για ένα διαφορετικό καρναβάλι και Κ. Δευτέρα, άκρως οικονομικό, απολαυστικό και γευστικό επί παντός επιπέδου.
Κ κάπου εδώ θα πεταχτεί ο @jimp να σε συγχαρεί για τη διαφήμιση

@zoi1993 Τρίκαλα να πάτε χιχι
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κ κάπου εδώ θα πεταχτεί ο @jimp να σε συγχαρεί για τη διαφήμιση

@zoi1993 Τρίκαλα να πάτε χιχι
Μα την αλήθεια λέει ο @Vasileti , πήγε Λάρισα και πέρασε καταπληκτικά, είδε κατι το διαφορετικό, ήπιε το καλύτερο τσίπουρο, έφαγε του σκασμού, όλα τέλεια!

Και άσε τις προτάσεις για Τρίκαλα γιατί θα μείνεις μόνη στην κοπή της πίτας
 

zoi1993

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ναυπλιο all time classic.....
Έχω πάει... και να σας πω τη μαύρη αλήθεια μου έχω αρχίσει να απελπιζομαι με την κατάσταση. Και από τη μια λέω ε μην πας κάπου αφού όλοι εκείνο το τριήμερο θα πάνε. Και από την άλλη τότε συμπίπτουν οι άδειες με τον φίλο μου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω πάει... και να σας πω τη μαύρη αλήθεια μου έχω αρχίσει να απελπιζομαι με την κατάσταση. Και από τη μια λέω ε μην πας κάπου αφού όλοι εκείνο το τριήμερο θα πάνε. Και από την άλλη τότε συμπίπτουν οι άδειες με τον φίλο μου.
Γιατί δεν ψάχνεις κάτι λιγότερο διαφημισμένο; π.χ. ας πούμε ορεινά χωριά της Αρκαδίας. Είναι πολλά, είναι όμορφα, έχουν ιστορία και καλό φαγητό. Δεν έχω κάνει έρευνα για διαθεσιμότητα καταλυμάτων, απλά μου ήρθε φλασιά...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
μας άγχωσες!
κιεγώ ψάχνω για το τριήμερο και επειδή τα αεροπορικά δεν βολεύουν, σκέφτομαι:
1) Καρναβάλι Κοζάνης το Σάββατο, Γρεβενών και Κ. Δευτέρα πάλι Λάρισα- Τύρναβο.
Στα Γρεβενά γίνεται ο χαμός στην πλατεία την Κυριακή, με όρχήστρες χάλκινων από τα Βαλκάνια ακόμη και τη Γαλλία, πολύ νεολαία και πολύ ποτό. Τα κρέατα της περιοχής είναι πεντανόστιμα και υπάρχουν και κάποια αξιοθέατα αν προλάβει κανείς. Μειονέκτημα το ότι είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο και εμείς πίνουμε δεν παίζουμε.
2 Χαλκίδα, δίπλα στην Αθήνα, πολύς κόσμος και το θαλασσινό καρναβάλι. Φοιτητούποη, μεζεδούπολη κ.ά. Μετάβαση-Επιστροφή με το τραινάκι, διότι και εκεί έχει πολύ καλό τσίπουρο.
Διαμονή κέντρο με 50άρικο ή παραέξω στα 2-3 χλμ πολύ φθηνότερα
3. Βρήκα μια εξαιρετική προσφορά για το so called βενετσιάνικο καρναβάλι στη Ζάκυνθο με πούλμαν, οργανωμένη εκδρομή φθηνή, με ειδικές τιμές για ΚΑΠΗ. Τέλειο!

ΥΓ. Αυτοί κάτω απο το αυλάκι είναι μάλλον για πιο θαλασσινές περιόδους
 
Last edited:

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
για γρεβενα κοζανη ενα συν και απο μενα αλλα αν δεν κανω λαθος σαββατο βραδυ κανει πικ των γρεβενων, κυριακη εχει παρελαση η κοζανη αλλα και ππσκ με τους φανους...αν δεν κανω λαθος...

στα γρεβενα την συγκεκριμενη περιοδο θα υπαρχει θεμα με την διαμονη ....μεγαλη η ζητηση μικρη η προσφορα....
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
45
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προτάσεις για μονοήμερη την καθαρά Δευτέρα στη 1 ωρα απο Αθηνα; Κάτι παραθαλάσσιο κατα προτιμηση να φαμε το χταποδακι μας κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom