Προορισμός: Βόρειος Έβρος...

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα μείνεις εκεί,πάντως όταν καλυτερέψει ο καιρός-κάτι που εκεί αργεί να γίνει-να πας Καστανιές και Ρίζια για καφεδάκι-by the river banks-επίσης το "άβατον"στο Διδ/χο κάποτε είχε καλή ζωντανή μουσική-μια κοπελίτσα που θαρρώ πως τώρα αναζητά την τύχη της στας Αθήνας,κάπου στου Ψυρρή,όμως θαρρώ πως έχει αντικατασταθεί,ρώτα θα σου πουν-έχω χρόνια να πάω...
Η αλήθεια είναι ότι χειμώνα τα πράματα-λόγω καιρού-είναι λίγο ζόρικα,αλλά θα την βρεις την άκρη...
Και...ναι...ο Αι Γιώργης δεν παίζεται...
Στο "ΣΑΦΡΑΝ" στην Ορεστιάδα να πας-βραδάκι-πολύ καλό...
Καλές γιορτές να έχεις...:xmas_razz:
 

teris3

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Moυ ξύπνησες πολλές αναμνήσεις με τα κείμενά σου....και ειδικά στην 16η Μεραρχία που αναφέρεις , εκεί μέσα υπηρέτησα 6 μήνες...η αλήθεια είναι πως η μεγαλύτερη πλειοψηφία των αντρών έχουμε γνωρίσει τον Εβρο (γνωστό και ως γκατζολία από τους νότιους) μέσα από την στρατιωτική μας θητεία στην παραμεθώριο, εσύ αν έχω καταλάβει
ή δεν έκανες παραμεθώριο ή ήσουν σε νησί...
Οπως και να έχει μου θύμισες πάρα πολλά....τις εξόδους μας σε Διδυμότειχο με το παλιότερο και μεγαλύτερο τζαμί της Ευρώπης και σε Ορεστιάδα, την πανέμορφη Αλεξανδρούπολη με τις ωραίες παραλίες (ίσως από τις πιο παρεξηγημένες πόλεις της Ελλάδας, ανάθεμα πόσοι ξέρουν ότι έχει πολύ ωραία θάλασσα για μπάνιο)τα φαγοπότια σε ταβέρνες, τις βόλτες μας, τα ξύδια μας και τα κωλόμπαρα που ψάχναμε ως φαντάροι...

Μέρη μιας Ελλάδας απόλυτα δεμένης με το στρατό και το φαιοπράσινο χρώμα με φιλόξενους πλέον κατοίκους (λέω το πλέον γιατί παλιά με τις μεγάλες θητείες και τους πολλούς μήνες στον Εβρο έχουν μέινει ιστορικά οι καυγάδες και το ξύλο που έπεφτε με ντόπιους και φαντάρους)...

Ολα ειναι μια εμπειρία... Απόλαυσέ την!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Στο Διδυμοτειχο ενδιαφερον εχει το καστρο της πολης- οπου συμφωνα με τον θρυλο ειχε φυλακιστει ο βασιλιας της Σουηδιας (δε θυμαμαι ποιος) ο οποιος εχασε τον πολεμο με την οθωμανικη αυτοκρατορια και εκει πανω υπηρχε ενας πολυ ενδιαφερον μεταβυζαντινος ναος που μου διαφευγει το ονομα του.
Με εντυπωσιάζει το πόσο καλά γνωρίζεις την ιστορία αυτή,καθώς ρώτησα 2-3 ντόπιους μέχρι να καταφέρω να μάθω λεπτομέρειες.Ο βασιλιάς ήταν ο Κάρολος ο 12ος και την εκκλησία την λένε "του Χριστού"

Moυ ξύπνησες πολλές αναμνήσεις με τα κείμενά σου....και ειδικά στην 16η Μεραρχία που αναφέρεις , εκεί μέσα υπηρέτησα 6 μήνες...η αλήθεια είναι πως η μεγαλύτερη πλειοψηφία των αντρών έχουμε γνωρίσει τον Εβρο (γνωστό και ως γκατζολία από τους νότιους) μέσα από την στρατιωτική μας θητεία στην παραμεθώριο, εσύ αν έχω καταλάβει
ή δεν έκανες παραμεθώριο ή ήσουν σε νησί...

Καλά το κατάλαβες...σε νησί της παραμεθορίου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο σου κιολας παλικαρι μου που με τα ελαχιστα αυτα στοιχεια εβγαλες ακρη (ο σουηδος βασιλιας -δε θυμαμαι ποιος -και η εκκλησια δε θυμαμαι ποια).
Χαιρομαι που καταφερες να τα βρεις γιατι μολις το ποσταρα το θεμα και το ξαναδιαβασα ειπα με το νου μου: "τωρα μαλιστα τον φωτισα τον ανθρωπο"
 

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλώς όρισες στα μέρη μας και καλά να περάσεις. Επίσης Χρόνια Πολλά σε όλους.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Δεν ήξερα οτι υπήρχε μέλος του forum σε αυτά τα ακριτικά μέρη.Τώρα γιναμε 2!!!!!!!!!!!

Καλά Χριστούγεννα:xmas_lol::xmas_lol:
Yπάρχει κι άλλος-και δεν εννοώ εμένα,εφόσον δεν μένω εκεί...
Χρόνια Πολλά σε όλους παιδιά!!:xmas_smile:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Yπάρχει κι άλλος-και δεν εννοώ εμένα,εφόσον δεν μένω εκεί...
Χρόνια Πολλά σε όλους παιδιά!!:xmas_smile:

Καλώ λοιπόν όλους τους Εβρίτες travelstorίτες σε μια συνάντηση για να χτυπήσουμε τα κατεστημένα Αθήνας,Θεσ/νίκης,Πάτρας,Κρήτης κλπ.
Έτσι για να ζηλεύουν:xmas_cheesygrin:
 

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πολύ καλή η πρόταση σου dmdoc. Εγώ είμαι μέσα κι ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι έτσι για να γνωριστούμε κιόλας.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και βλέπω τον τίτλο, και λέω..."πφφ...Έβρος..τον έχω φάει με το κουτάλι(η μάνα μου ήταν από εκείνα τα μέρη)" αλλά λέω ας δω τι λέει. Και.....κόλλησα! Είσαι απολαυστικότατος! Μπράβο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom