Προορισμός: Βόρειος Έβρος...

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πολύ καλή η πρόταση σου dmdoc. Εγώ είμαι μέσα κι ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι έτσι για να γνωριστούμε κιόλας.

Φίλε grisom,το δουλεύω ήδη.

Και βλέπω τον τίτλο, και λέω..."πφφ...Έβρος..τον έχω φάει με το κουτάλι(η μάνα μου ήταν από εκείνα τα μέρη)" αλλά λέω ας δω τι λέει. Και.....κόλλησα! Είσαι απολαυστικότατος! Μπράβο!
Ευχαριστώ και ελπίζω να παρακολουθήσεις και τις επόμενες ανταποκρίσεις.Αν γνωρίζεις κάποιο μέλος που ζει εδώ σε παρακαλώ pm
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ω ναι, θα τις παρακολουθώ. Μέλος δυστυχώς δεν ξέρω, εξάλλου ξέρω ελάχιστους προσωπικά από εδώ.
Αλλά κάποια μέρα μέσα στις γιορτές θα έρθω προς Αλεξανδρούπολη, γιατί θέλω να δω και τη βαφτισιμιά μου που μου εχει λειψει πολύ:klaps:
μάλλον κοντά στα Φώτα λέω να έρθω, εκτος αν κανονισουμε καμια Θεσσαλονικιώτικη συνάντηση τότε:xmas_mrgreen:, οπότε θα έρθω στον Έβρο πιο νωρίς.
χρόνια πολλά και καλές γιορτές εκεί πάνω!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μονορουφι διαβασα τα 2 πρωτα κομματια της ανταποκρισης σου απο τον Εβρο. Προσφατα γνωρισα μεσα απο ενα μπλογκ το δασος της Δαδιας, το οποιο διατηρει μια βασκα που μενει σε εκεινα τα μερη! Οι φωτος που ανεβαζει συχνα ειναι πραγματικα πολυ ομορφες! Απολαυσε τη διαμονη σου!
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Πες μου τι παρατήρησες όσον αφορά τις διαβάσεις και τους πεζούς?Κάτι που συμβαίνει σε όλη τη Θράκη...ο άντρας μου μας δουλεύει-ως χαμουτζής-αποκαλώντας μας "Εβροπαίους"...καλημέρα...
Και μάλλον ήσουν άτυχος στο Σαφράν,αν και να σου πω την αλήθεια,τις όποιες φορές πήγαμε προτιμήσαμε τις περίεργες σαλάτες του και τις πιατέλες με τα τυριά-μιας και μονίμως με τις φίλες "από τα παλιά" αποφεύγουμε τα λιπαρά,όχι ότι τα τυριά και τα κρασιά είναι λάιτ...
 

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Με τις αφηγήσεις σου με έχεις κάνει να ανακαλύπτω πάλι την περιοχή μου. Συνέχισε έτσι.
Όσο αφορά το φαγητό εγώ θα σου προτείνω στην Ορεστιάδα τον Λάκη, αν γουστάρεις να πιεις ένα τσιπουράκι στο όρθιο συνοδεύοντας το με πεντανόστιμα κεφτεδάκια και σουβλάκια (Προσοχή όμως μην σε αποθαρρύνει η εμφάνιση του μαγαζιού). Κι επίσης πολύ ωραίο κοτόπουλο στον Σπεσιαλίστα. Είναι κοντά αυτά τα δύο.
Για καφέ μπορείς να πας στο χωριό Σπήλαιο στο αναψυκτήριο. Βρίσκεται στην κορυφή του λόφου του χωριού δίπλα στα πεύκα με υπέροχη θέα. Έχει επίσης και μια αίθουσα με αρχαία ευρήματα της περιοχής. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν έχουν αρχίσει να τα εκθέτουν.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πες μου τι παρατήρησες όσον αφορά τις διαβάσεις και τους πεζούς?Κάτι που συμβαίνει σε όλη τη Θράκη...ο άντρας μου μας δουλεύει-ως χαμουτζής-αποκαλώντας μας "Εβροπαίους"...καλημέρα...
Και μάλλον ήσουν άτυχος στο Σαφράν,αν και να σου πω την αλήθεια,τις όποιες φορές πήγαμε προτιμήσαμε τις περίεργες σαλάτες του και τις πιατέλες με τα τυριά-μιας και μονίμως με τις φίλες "από τα παλιά" αποφεύγουμε τα λιπαρά,όχι ότι τα τυριά και τα κρασιά είναι λάιτ...

Καλημέρα...ναι όντως...προτεραιότητα πάντα στον πεζό.Το κλασσικό "ευρωπαικό",με το που κατεβαίνεις από το πεζοδρόμιο το αυτοκίνητο κοκκαλώνει.Και είναι γεγονός οτι παρά τα πολλά θανατηφόρα τροχαία του νομού,οι παρασύρσεις είναι μηδενικές.Βέβαια να σημειώσω την άναρχη στάση και στάθμευση των αυτοκινητιστών."Εδώ μου αρέσει και εδώ σταματάω."Διπλο- και τριπλο- παρκαρισμένοι.Επειδή όμως ο κόσμος είναι συνηθισμένος,και όλοι το ίδιο κάνουν,δεν ακούς ούτε ένα κορνάρισμα,ούτε μια διαμαρτυρία.Έτσι ζουν,αυτή είναι η καθημερινότητά τους.

Να σου πω την αλήθεια στο Safran θα ξαναπάω γιατί μου φαίνεται περίεργο,μόνο εγώ να έχω αυτή την άποψη.Ίσως όντως ήμουν άτυχος...

Όσο αφορά το φαγητό εγώ θα σου προτείνω στην Ορεστιάδα τον Λάκη, αν γουστάρεις να πιεις ένα τσιπουράκι στο όρθιο συνοδεύοντας το με πεντανόστιμα κεφτεδάκια και σουβλάκια (Προσοχή όμως μην σε αποθαρρύνει η εμφάνιση του μαγαζιού). Κι επίσης πολύ ωραίο κοτόπουλο στον Σπεσιαλίστα. Είναι κοντά αυτά τα δύο.


Καλημέρα και σε σένα...βλέπω όλοι εδώ είμαστε πρωινοί τύποι...
Οι προτάσεις σου δεκτές,άλλωστε έχει βρεθεί πολλές φορές ο δρόμος μου από κει.Δεν έτυχε να σταματήσω...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Ναι,ο τρόπος οδήγησης θαρρώ πως είναι στα πλαίσια της βορειοελλαδίτικης θεωρίας του "χαλαρά"...αν και το θέμα διπλοπαρκάρισμα το βιώνω κι εδώ-μην σου πω ότι το'χω υιοθετήσει κιόλας...εδώ απλά είναι λίγο πιο νευρικούληδες.
Για καφέ στην Ορεστιάδα συνήθως πάμε "καφενέ",καθώς νεανίζουμε κι εμείς οι έρμοι...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ολοκληρώθηκε και δημοσιεύτηκε και το 4ο μέρος των ανακαλύψεων-αναζητήσεων του ταξιδιού μου στον Βόρειο Έβρο.Έχει αναρτηθεί σαν 4η σελίδα για να μπορεί πλέον να διαβάζεται πιο ολοκληρωμένα.Ζητάω συγνώμη για τα μεγάλα χρονικά κενά αλλά το επιβάλλει η γνωριμία με έναν ενταλώς καινουριο τόπο.Μάλλον θα ακολουθήσουν ακόμα μία ή δύο δημοσιεύσεις(για να μην πάει μακριά η βαλίτσα)αφού όπως και εδώ κάθε τόπος έχει πολυάριθμα μικρά μυστικά και "διαμαντάκια".:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
dmdoc κάνεις μια πολύ ευχάριστη καταγραφή εντυπώσεων της ευρύτερης περιοχής που με ξεσήκωσες!,όπως φαντάζομαι και πολλούς άλλους ,για να προγραμματίσω ταξιδάκι προς τα κεί!
Μου άρεσε και η αποτύπωση των συναισθημάτων σου στο χωριό Καστανιές...στα σύνορα,σκέψεις που ομολογουμένως δε μας περνάν ποτέ από το μυαλό βρισκόμενοι στις πόλεις μας...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Για το Σουφλί καθηγητής εξαδέλφης μου που σπούδαζε στο τμήμα εθνολογίας στην Κομοτηνή,ανέφερε ότι οι Σουφλιώτες πιθανόν να κατάγονται από το Σούλι και για να κρυφτούν από τους Τούρκους μετοίκησαν εκεί αλλάζοντας μάλιστα το όνομα ελαφρώς.Δεν ξέρω αν αυτό το έλεγε αποδεδειγμένα...Και ναι,ζουν κάπως "γκετοποιημένα", σα να μην είναι Θράκες.
Όσο για τα συναισθήματα που περιγράφεις για τις Καστανιές-ξένα σε μένα-μου θυμίζουν τις πρώτες αντιδράσεις του άντρα μου όταν ανεβαίναμε με λεωφορείο από Αλεξ/πολη για πάνω για πρώτη φορά και μας σταμάτησαν συνοριοφύλακες,έπαθε κάτι.Όταν επίσης συνειδητοποίησε πως οι λόφοι που φαίνονται από το σπίτι μου το πατρικό δεν είναι Ελληνικοί αλλά της διπλανής χώρας...γελάσαμε πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom