Γενικά Προορισμός για φοιτητές

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα,μετά το τέλος της εξεταστικής (μέσα Φεβρουαρίου και μετά) σχεδιάζουμε με την παρέα μου ταξίδι σε κάποια Ευρωπαϊκή πόλη κατά προτίμηση με φθηνά εισιτήρια (ryanair) από Θεσσαλονίκη και είμαστε σε αναζήτηση προορισμού.Αυτή τη φόρα σημαντικό κριτήριο θα αποτελέσει η νυχτερινή ζωή.Έχετε να προτείνετε κάποια πόλη που να ενδείκνυται για φοιτητές;;(Πρέπει να εξαιρεθούν η Βουδαπέστη που γύρισα πριν λίγες μέρες και το Βερολίνο που πήγα πέρσι.) Περίμενω τις προτάσεις σας.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Αδερφέ, μία είναι η νυχτερινή ζωή, Βελιγράδι. ;)
Δεν έχει Ryan, αλλά για μένα πάρτε λεωφορείο, τρένο ή αμάξι, και πηγαίνετε ασυζητητί.
Φθηνή διαμονή, φαγητό, και αυτό που ψάχνετε κάθε μέρα και νύχτα, πίστεψέ με. :)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Θα συμφωνήσω σχετικά με την Σερβία ότι η νυχτερινή ζωή εκεί είναι πολύ δυνατή και ίσως ότι κοντινότερο υπάρχει στην Ελλάδα. Βελιγράδι είναι σούπερ αλλά και Νις ή Νόβι Σαντ θα περάσετε πολύ καλά. Άλλες πόλεις που έχουν ωραία νυχτερινή είναι η Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Λουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ, Βαρσοβία, Κρακοβία, Παρίσι, Σόφια, Λονδίνο ενώ καλά λόγια έχω ακούσει και για Λευκορωσία και Λιθουανία χωρίς όμως να έχω πάει προς τα εκεί. Εξαρτάται πάντα τι είδους νυχτερινή ζωή ψάχνεται και τι χρήματα σκοπεύετε να ξοδέψετε.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αδερφέ, μία είναι η νυχτερινή ζωή, Βελιγράδι. ;)
Δεν έχει Ryan, αλλά για μένα πάρτε λεωφορείο, τρένο ή αμάξι, και πηγαίνετε ασυζητητί.
Φθηνή διαμονή, φαγητό, και αυτό που ψάχνετε κάθε μέρα και νύχτα, πίστεψέ με. :)
Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.Το Βελιγράδι έχει δρομολογηθεί για τα μελλοντικά μου ταξίδια και δεν νομίζω οτι ταιριάζει τόσο στην δεδομένη χρονική στιγμή καθώς θα λείπει κάποιος που είναι μαστερ με το Βελιγράδι (ωστόσο το κρατάμε σαν επιλογή).Βέβαια με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα δεν έχει λεωφορείο το ΚΤΕΛ μακεδονία οπότε μάλλον θα προτιμήσουμε κάποιον προορισμό με φθηνό αεροπορικό.Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη,σε ευχαριστώ και πάλι!!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Όταν λέμε φθηνά αεροπορικά, τι εννοούμε; Και γενικά, για τι μπάτζετ μιλάμε; Ωραία νύχτα έχει η Οδησσός, επίσης η Μπρατισλάβα, η Βαρσοβία και το Κάουνας. Το θέμα είναι τα αεροπορικά.
Βελιγράδι νομίζω πηγαίνουν λεωφορεία πρακτορείων, τσέκαρέ το. Εμάς μας έβγαινε πάμφθηνα όσες φορές πήγαμε, γι' αυτό και στο πρότεινα, εκτός των λοιπών πλεονεκτημάτων. :D
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Θα συμφωνήσω σχετικά με την Σερβία ότι η νυχτερινή ζωή εκεί είναι πολύ δυνατή και ίσως ότι κοντινότερο υπάρχει στην Ελλάδα. Βελιγράδι είναι σούπερ αλλά και Νις ή Νόβι Σαντ θα περάσετε πολύ καλά. Άλλες πόλεις που έχουν ωραία νυχτερινή είναι η Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Λουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ, Βαρσοβία, Κρακοβία, Παρίσι, Σόφια, Λονδίνο ενώ καλά λόγια έχω ακούσει και για Λευκορωσία και Λιθουανία χωρίς όμως να έχω πάει προς τα εκεί. Εξαρτάται πάντα τι είδους νυχτερινή ζωή ψάχνεται και τι χρήματα σκοπεύετε να ξοδέψετε.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Γενικά κάνουμε low budget ταξίδια.Από τις πόλεις που μου προτείνεις είχαμε σκεφτεί την Βαρκελώνη αλλά την αφήσαμε στην άκρη προς το παρόν,πρώτον γιατί είναι λίγο ακριβή και δεύτερον γιατί θέλουμε να την ζήσουμε λίγο διαφορετικά γιατί είναι μια ιδιαίτερη πόλη.Ήμασταν έτοιμοι να καταλήξουμε για Πολωνία(Βαρσοβία-Κρακοβία) αλλά οι απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη για Βαρσοβία με ραιαν ξεκινούν τέλη Μαρτίου με εισιτήρια μέτρια σε κόστος.Οπότε εαν έχεις πάει θα με διευκόλυνες αν μου έλεγες για το τι παίζει πάνω κάτω Πολωνία με τιμές κτλπ.Μου αρέσουν πάρα πολύ όλες οι πόλεις που ανέφερες απλά θέλω να αποκλείσω Σόφια που είναι δίπλα και πας όποτε θες ανα πάσα στιγμή αλλά και Μαδρίτη,Λουμπλιάνα,Ζάγκρεμπ,Λιθουανία καθώς οι τιμές των εισιτηρίων είναι στα ύψη.Παρίσι είναι ένα από τα ονειρεμένα μου ταξίδια αλλά το έχω αφήσει για αργότερα,Λονδίνο επίσης.

Όταν λέμε φθηνά αεροπορικά, τι εννοούμε; Και γενικά, για τι μπάτζετ μιλάμε; Ωραία νύχτα έχει η Οδησσός, επίσης η Μπρατισλάβα, η Βαρσοβία και το Κάουνας. Το θέμα είναι τα αεροπορικά.
Βελιγράδι νομίζω πηγαίνουν λεωφορεία πρακτορείων, τσέκαρέ το. Εμάς μας έβγαινε πάμφθηνα όσες φορές πήγαμε, γι' αυτό και στο πρότεινα, εκτός των λοιπών πλεονεκτημάτων. :D
Εννοώ τα φθηνά αεροπορικά της ράιαν.Να φανταστείς πέρσι πήγαμε Βερολίνο με 40 ευρώ πήγαινε-έλα (ύπηρχαν και πιο φθηνά μεσοβδόμαδα αλλά επιλέξαμε ΣΚ) και μου βγήκε όλο το ταξίδι με μεταφορικά,3 διανυκτερεύσεις σε airbnb ,διατροφές κτλπ 200 euro.Πάνω κάτω τόσο θέλουμε να βγει και αυτό,εντάξει και κανα 50αρικο παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.Απλά σε μια πολή που είναι φθηνή πχ Βαρσοβία αλλά έχει λίγο πιο ακριβά εισιτήρια σε σχέση με άλλες πόλεις το budget θα βγει ίδιο πάνω-κάτω με άλλες πόλεις που έχουν φθηνότερο αεροπορικό.Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει και θέλω κάποιος να μου το επιβεβαιώσει.
 
Last edited by a moderator:

8avos

Member
Μηνύματα
667
Likes
6.737
Baden baden Καρλσρουη είναι φθηνός προορισμός, παίρνεις λεωφορείο και πας Freiburg,πολύ καλή νυχτερινή ζωή. Δίπλα για εξόρμηση έχει Γαλλία και Ελβετία (Φράιμπουργκ οι διανυκτερεύσεις)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η Κρακοβία γενικά είναι εντός του μπάτζετ που γράφεις αλλά έχω την εντύπωση δεν έχει απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη. Θεωρώ ότι και Βαρσοβία μπορείτε να κρατήσετε χαμηλά την μπάλα αν και δεν είναι τόσο φθηνή όσο η Κρακοβία. Έχει καλό βράδυ γενικά και στα πολύ θετικά αν είστε χωρίς κοπέλες στο ταξίδι, ότι οι αναλογίες στα νυχτερινά μαγαζιά είναι οι καλύτερες που θα συναντήσεις στην Ευρώπη(σχετικά με την αναλογία ανδρών - γυναικών). Πάντως και η Βαρκελώνη δε ξεφεύγει στις τιμές ενώ λόγω πτήσεων από Θεσσαλονίκη μπορείτε να δείτε και την Μπρατισλάβα. Αν δε θέλετε να πάτε σε αυτά γυρίστε το στα Βαλκάνια που είναι πάντα καλά από πλευράς διασκέδασης.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Baden baden Καρλσρουη είναι φθηνός προορισμός, παίρνεις λεωφορείο και πας Freiburg,πολύ καλή νυχτερινή ζωή. Δίπλα για εξόρμηση έχει Γαλλία και Ελβετία (Φράιμπουργκ οι διανυκτερεύσεις)
Έχω πάει στο αεροδρόμιο που είναι εκεί κοντά που ενώνει 3 πόλεις (Βασιλεία,Φρίμπουρκγ,Μιλούζ) και πέρασα Βασιλεία για να βγω Ελβετία που είχα πάει επίσκεψη σε συγγενείς.Γερμανία ήμουν πέρσι συγκεκριμένα Βερολίνο και θα ήθελα φέτος να δω καμιά καινούργια χώρα (όχι οτι θα με χάλαγε η Γερμανία).Κάπου διάβασα εδώ οτι τοΑμβούργο είναι η καλύτερη πόλη στον κόσμο για nightlife?Έχεις καμία άποψη επι του θέματος;;Επίσης αν έχεις άποψη και για Πολωνία θα με βοηθούσε.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Η Κρακοβία γενικά είναι εντός του μπάτζετ που γράφεις αλλά έχω την εντύπωση δεν έχει απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη. Θεωρώ ότι και Βαρσοβία μπορείτε να κρατήσετε χαμηλά την μπάλα αν και δεν είναι τόσο φθηνή όσο η Κρακοβία. Έχει καλό βράδυ γενικά και στα πολύ θετικά αν είστε χωρίς κοπέλες στο ταξίδι, ότι οι αναλογίες στα νυχτερινά μαγαζιά είναι οι καλύτερες που θα συναντήσεις στην Ευρώπη(σχετικά με την αναλογία ανδρών - γυναικών). Πάντως και η Βαρκελώνη δε ξεφεύγει στις τιμές ενώ λόγω πτήσεων από Θεσσαλονίκη μπορείτε να δείτε και την Μπρατισλάβα. Αν δε θέλετε να πάτε σε αυτά γυρίστε το στα Βαλκάνια που είναι πάντα καλά από πλευράς διασκέδασης.
Οι πόλεις που αναφέρεις με ενδιαφέρουν άπειρα (Βαρκελώνη,Κρακοβία,Βαρσοβία,Μπρατισλάβα).Βαρκελώνη με μια πρόχειρη έρευνα που είχα κάνει έχει ακριβή διαμονή.Το ιδανικό πιστεύω είναι Πολωνία γιατί έχει πολύ φθηνή διαμονή με airbnb και γενικά το κόστος ζωής είναι καλό αλλά δν έχει απευθείας πτήση απο Θεσσαλονίκη @@@.Θα ήθελα και την άποψη σου για Μπρατισλάβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom