Γενικά Προορισμός για φοιτητές

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Για Ρώμη θα πρότεινα τραίνο από τον Κεντρικό Σταθμό της Νάπολη. Έχει καλές τιμές και είναι και γρήγορο.
Στο rome2rio έχει και την επιλογή του λεωφορείου στη μισή τιμή αλλά κάνει περισσότερη ώρα..γνωρίζει κανένας αν είναι αξιόπιστο;;
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Μονο που η Ρωμη δεν εχει νυχτερινη ζωη...ειναι μονο για να πας να δεις μουσεια,αξιοθεατα και να ευχαριστηθεις την πολη...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Μονο που η Ρωμη δεν εχει νυχτερινη ζωη...ειναι μονο για να πας να δεις μουσεια,αξιοθεατα και να ευχαριστηθεις την πολη...
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει. Δε λέμε τέτοιες κουβέντες για τη Ρώμη εδώ, θα σου καεί το PC. :rolleyes:
ΥΓ. Και μετά σου λέει "αγαπημένος πρώτος προορισμός για τους πιο πολλούς Έλληνες". Αφού φτάσαμε και στο σημείο παρέα νέων αντρών που ψάχνεται για καλή νυχτερινή ζωή να επιλέγει να πάει στη Ρώμη...:eek: Και στο topic "προορισμός για φοιτητές", γελάνε και οι πέτρες του Κολοσσαίου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μονο που η Ρωμη δεν εχει νυχτερινη ζωη...ειναι μονο για να πας να δεις μουσεια,αξιοθεατα και να ευχαριστηθεις την πολη...
Κόψε κάτι. Πόλη εκατομμυρίων στον Ευρωπαϊκό νότο είναι. Δε μπορεί να μην έχει νυκτερινή ζωή. Απλά συνήθως οι τουρίστες (συχνά προσκυνητές του Βατικανού) δεν σχετίζονται μαζί της.
Οκ, δεν είναι και Νάπολι, αλλά κάτι έχει.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Εγω που πηγα περσι για 4 μερες δεν ειδα την τρελη νυχτερινη ζωη για πρωτευουσα και ημουν και Σ/Κ εκει..
Η Φλωρεντια η η Κρακοβια οπου εχω επισκεφτει και τις δυο ειχαν πολυ περισσοτερη νυχτερινη ζωη και πιο ωραια απο αυτη της Ρωμης...
Σαν πολη βαση ιστοριας,μνημειων και γενικη ομορφια εννοειτε οτι η Ρωμη ειναι οτι καλυτερο εχω δει αλλα μην τα μπερδευουμε.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει. Δε λέμε τέτοιες κουβέντες για τη Ρώμη εδώ, θα σου καεί το PC. :rolleyes:
ΥΓ. Και μετά σου λέει "αγαπημένος πρώτος προορισμός για τους πιο πολλούς Έλληνες". Αφού φτάσαμε και στο σημείο παρέα νέων αντρών που ψάχνεται για καλή νυχτερινή ζωή να επιλέγει να πάει στη Ρώμη...:eek: Και στο topic "προορισμός για φοιτητές", γελάνε και οι πέτρες του Κολοσσαίου.
Χαχαχαχ σου είπα εξήγησα στους φίλους μου πως η Ρώμη δεν έχει νυχτερινή ζωή και συμβιβάστηκαν επειδή για κάποιους είναι και πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό και ήθελαν οπωσδήποτε να πάμε κάπου.Όταν ταξιδευεις πρώτη φορά ή δεν κάνεις έρευνα για ταξίδια δεν ξέρεις κάποια βασικά πράγματα και είναι λογικό.Όπως είπαν και οι φίλοι μου Ρώμη είναι,μια από τις πιο γνωστές πρωτεύουσες της Ευρώπης αποκλείεται να μην έχει νυχτερινή ζωή,αν δεν το ψάξεις όμως θα μείνει απλά σ αυτή την εικασία Εγώ έτσι κ αλλιώς ταξιδεύω για να εξερευνώ την πόλη και όχι για τα ξενύχτια,νυχτερινή ζωή έχουμε και στην Ελλάδα.Π.χ. πέρισι που πήγα Βερολίνο με άλλη παρέα τριγυρνούσαμε όλη την ημέρα στους δρόμους και στα αξιοθέατα και το βράδυ που βγαίναμε για καμιά μπύρα ήμασταν ψόφιοι.Επόμενο ταξίδι με την περσινή παρέα από Βερολίνο λέμε για Κρακοβία-Βαρσοβία ειδικά για Κρακοβία άκουσα πολύ καλά λόγια όσο αναφορά την νυχτερινή ζωή μακάρι να έχω λέφτα να πάω και 3ο ταξίδι γ αυτή την σεζον ;ρ
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εντάξει και η Ρώμη έχει μια χαρά μπαράκια για να πας. Ειδικά αν φύγεις από το κέντρο που έχει μόνο τουρίστες βρίσκεις πράγματα. Θυμάμαι έχει έναν πεζόδρομο την via del Pigneto γύρω στα 25 λεπτά από το κέντρο αν θυμάμαι καλά που είχε πολλά μπαρ και μόνο Ιταλούς. Επίσης έχει και ένα επικό μπεργκεράδικο εκεί. Απλά είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με τα στάνταρ που έχουμε συνηθίσει εμείς. Δε θέλω να ευλογήσω τα γένια μας αλλά η Ελλάδα στη νύχτα είναι πολύ δυνατή!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Συμφωνω απολυτα με τον @tupacgr13 απλα ολα αυτα τα λεω επειδη και γω φοιτητης ειμαι και μιλαμε για νυχτερινη ζωη φοιτητων και ετσι...δεν ειπα οτι η Ρωμη ειναι κανα χωριο. Πιστευω οτι ειναι ενας απο τους καλυτερους προορισμους για να επισκεφτει καποιος απλα με απογοητευσε η νυχτερινη ζωη της αυτο δεν σημαινει οτι μειωνει ολο το υπολοιπο, ειναι ασυλληπτη πολη, τρομερη!!!
Επισης για Κρακοβια που ανεφερες @giorgtsi ειναι πολυ ομορφα. Πηγαμε τον Δεκεμβρη που περασε με κατι φιλους μου λογω του οτι βρηκαμε φτηνα εισητηρια και ενας απο εμας βιαζοταν να παμε καπου ταξιδι γιατι εμπαινε στρατο.
Εμενα με εξεπληξε ευχαριστα γιατι ηταν πολυ πανω απο τις προσδοκιες μου. Δεν ειχα ακουσει πολλα πραγματα και δεν ηξερα πως θα ειναι...τελικα ηταν ενας ομορφος προορισμος,εχει πολλα πραγματα να δεις για 3-4 μερες και εχει και πολυ νυχτερινη ζωη σαν να εισαι σε φοιτητουπολη στην Ελλαδα. Σκεψου οτι βγαιναμε καθημερινες και υπηρχε μαγαζι που μεχρι τις 4 που εκλεινε ηταν γεματο κοσμο ;)
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου προτείνετε φθηνούς προορισμούς του εξωτερικού για φοιτητές.
Για την ακριβεία θα είμαστε 2 κοπέλες και λέμε για λίγο μετά το Πάσχα.. είμαστε ανάμεσα σε Ρώμη ή Πράγα..
Που αλλού θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε για τέτοια εποχή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Και οι δυο προορισμοι ειναι μετρια ακριβοι. Φθηνη ειναι η Πολωνια, η Ρουμανια, η Πορτογαλια, η Ουγγαρια, η Ισπανια, η Κων/πολη. Και η Σερβια, αλλα δεν ειναι στις αγαπημενες μου. Το θεμα ειναι ποσο θα βρειτε τα αεροπορικα. Ολα τα αλλα ειναι φτηνα εκει. Οι δυο πρωτες εχουν συνηθως και φθηνα αεροπορικα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.097
Likes
1.958
Σωστες οι παρατηρησεις της συμφορουμητισας πιο πανω αλλα αν επιμενετε για Ιταλια,καλη προταση ειναι και το Μιλανο!σχετικα φθηνα αεροπορικα και διαμονη και κοστος ζωης αρκετα πιο κατω απ'της Ρωμης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom