Γενικά Προορισμός για φυσιολάτρεις σε Κεντρική και Νότια Αμερική

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Καλησπερα σας.Θα ταξιδέψω πρώτα ο Θεός στο Ρίο ντε Τζανέιρο και θα ήθελα να μου προτείνετε που μπορώ να πάω εκτός από εκει, ώστε να θαυμάσω το μεγαλείο της φύσης, με κάποια εσωτερική πτήση ενδεχομένως.ΑΥτο που με ξετρελενει στα ταξίδια είναι ο συνδυασμός πρασίνου και υδάτινου στοιχείου (καταρράκτες, ποταμια,λιμνες,θαλασσα).ΑΚουω προτασεις...Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην κατάλληλη χώρα πας. Λοιπόν προτείνω να πας στο bonito, υπάρχουν και πτήσεις από το Ρίο. Πέραν των τρεκ, του φοβερού σνορκελινγκ σε ποταμό που σε παρασύρει το ρεύμα με εκπληκτικά διάφανα νερά, το χαιλαιτ είναι το abismo: Πρόκειται για ένα cenote απαράμιλλης ομορφιάς, στο οποίο εισέρχεται με rapelling και μετά βουτάς με εξοπλισμό να δεις τους εκπληκτικούς σχηματισμούς κάτω από το νερό. Πράσινο, καταρράκτες, σταλαγμίτες όργιο φύσης είναι. Απαιτείται καλουρσικη φυσική κατάσταση, ένα σύντομο σεμινάριο/ προπόνηση την προηγούμενη μέρα και κράτηση μέσω ίντερνετ γιατί έχει μόνο 15 θέσεις την ημέρα αν θυμάμαι καλά. Η όλη εμπειρία είναι φανταστική, αν και ολίγον ξεθεωτικη. Προσωπικά έπαθα πλάκα.

0.jpg


1.jpg


Μοναδικής ομορφιάς είναι και το αρχιπέλαγος Fernando de Noroña, με το κεντρικό νησί να έχει παραλιαρες, πολύ ωραία τρεκ, τρομερή φύση και μηδέν οχήματα. Απίστευτο ότι δεν υπάρχει μαζικός τουρισμός, ξενοδοχεία κλπ.

2df21dfb-e4fe-4ef8-b393-d35754403a70.jpeg


Αν πέσεις και στην εποχή για το leincois maranhenses, μιλάμε για πραγματικό οργιο:
Lencois-Maranhenses-3-768x512.jpg
284px-Lençóis_Maranhenses_2018.jpg


Και κάτι πιο κοντά στο Ρίο, το φοβερό ilha grande, με μερικές από τις καλύτερες παραλίες που έχω δει ποτέ μου, μικρά καταλύματα, τρελές δυνατότητες για περιπέτεια και ατελείωτο πρασινο:
f_im_jpg_750x563.jpg
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλά, κατεβαίνεις με ράπελ στο cenote και πώς σε βγάζουν μετά?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, κατεβαίνεις με ράπελ στο cenote και πώς σε βγάζουν μετά?
Ξανανεβαινεις με ραπελ. Είπαμε, θελει Καλή φυσική κατάσταση, αλλά οχι και να εισαι κανένας Ράμπο. Εκει που μου εβγαλαν την πιστη ηραν στην online πληρωμή. Έκτος του ότι τα πάντα είναι μόνο στα πορτογαλικά, απαιτείται αριθμός βραζιλιανικης ταυτότητας κι εν τέλει έβαλα ένα Βραζιλιάνο φίλο να μου καταθέσει τα χρήματα από δικό του λογαριασμό γιατί δεν έβγαζα άκρη κι είχαν μείνει 3 θέσεις για τις ημερομηνίες που ήθελα. Οπότε καλύτερα να ξεκινήσει κάνεις από νωρίς τη διαδικασία.
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Στην κατάλληλη χώρα πας. Λοιπόν προτείνω να πας στο bonito, υπάρχουν και πτήσεις από το Ρίο. Πέραν των τρεκ, του φοβερού σνορκελινγκ σε ποταμό που σε παρασύρει το ρεύμα με εκπληκτικά διάφανα νερά, το χαιλαιτ είναι το abismo: Πρόκειται για ένα cenote απαράμιλλης ομορφιάς, στο οποίο εισέρχεται με rapelling και μετά βουτάς με εξοπλισμό να δεις τους εκπληκτικούς σχηματισμούς κάτω από το νερό. Πράσινο, καταρράκτες, σταλαγμίτες όργιο φύσης είναι. Απαιτείται καλουρσικη φυσική κατάσταση, ένα σύντομο σεμινάριο/ προπόνηση την προηγούμενη μέρα και κράτηση μέσω ίντερνετ γιατί έχει μόνο 15 θέσεις την ημέρα αν θυμάμαι καλά. Η όλη εμπειρία είναι φανταστική, αν και ολίγον ξεθεωτικη. Προσωπικά έπαθα πλάκα.

View attachment 271567

View attachment 271568

Μοναδικής ομορφιάς είναι και το αρχιπέλαγος Fernando de Noroña, με το κεντρικό νησί να έχει παραλιαρες, πολύ ωραία τρεκ, τρομερή φύση και μηδέν οχήματα. Απίστευτο ότι δεν υπάρχει μαζικός τουρισμός, ξενοδοχεία κλπ.

View attachment 271569

Αν πέσεις και στην εποχή για το leincois maranhenses, μιλάμε για πραγματικό οργιο:
View attachment 271570 View attachment 271571

Και κάτι πιο κοντά στο Ρίο, το φοβερό ilha grande, με μερικές από τις καλύτερες παραλίες που έχω δει ποτέ μου, μικρά καταλύματα, τρελές δυνατότητες για περιπέτεια και ατελείωτο πρασινο:
View attachment 271572
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εψαξα κ εγώ κ βρήκα πολύ ενδιαφέρον το foz de iguacu(σύμπλεγμα καταρρακτων) Αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά κ το ενδεχόμενο μιας επίσκεψης στον Αμαζόνιο για 1 με 2 μέρες με σκοπό μια μίνι περιήγηση με βάρκα διασχίζοντας λίγη από την παραπόταμια ζούγκλα του και ακούγοντας τους ενδεχομένως μαγευτικους ήχους της.Το θέμα είναι, που πρέπει να παω για να το κάνω αυτό?Εννοώ σε ποια πόλη, χωριό ξεκινάνε τέτοια tour?Γνωρίζει κανείς?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εψαξα κ εγώ κ βρήκα πολύ ενδιαφέρον το foz de iguacu(σύμπλεγμα καταρρακτων) Αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά κ το ενδεχόμενο μιας επίσκεψης στον Αμαζόνιο για 1 με 2 μέρες με σκοπό μια μίνι περιήγηση με βάρκα διασχίζοντας λίγη από την παραπόταμια ζούγκλα του και ακούγοντας τους ενδεχομένως μαγευτικους ήχους της.Το θέμα είναι, που πρέπει να παω για να το κάνω αυτό?Εννοώ σε ποια πόλη, χωριό ξεκινάνε τέτοια tour?Γνωρίζει κανείς?
Manaus
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να επισκευτεις για 2-3 ημέρες τους καταρράκτες στο Iguacu. Το μέρος είναι υπέροχο και η πρόσβαση στους καταρράκτες πολύ εύκολη. Προσωπικά το ωραιοτερο μέρος που έχω πάει ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom