Προορισμός για 8 ημέρες;

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, αν και πάντοτε τέτοιυ είδους ερωτήσεις μου φαίνονταν αστείες, να που ήρθε η ώρα να ρωτήσω...

Είχα ένα πολύ αισιόδοξο σχέδιο για ένα υπέροχο ταξίδι αρχές Οκτώβρη, αλλά δεν μπορεί να οργανωθεί και σκέφτομαι κάτι άλλο.

Με μια φίλη λοιπόν, λέμε κάπου εκεί (θα εξαρτηθεί απο το πότε ακριβώς θα πάρω άδεια) αρχές Οκτώβρη δηλαδή για ένα 8ήμερο, λόγω του ότι εκείνη σπουδάζει και δεν έχει παραπάνω χρόνο στη διάθεσή της.

Επίσης, θέλουμε κάτι περίεργο, αλλά όχι απαγορευτικό αφού είναι κοπέλα και όταν ας πούμε ανέφερα Μποτσουάνα τρόμαξε. Η Κένυα ας πούμε της άρεσε σαν ιδέα.

Με δεδομένα λοιπόν:
1. Τις 8 ημέρες
2. Την εποχή (ας πούμε αρχές Οκτώβρη)
3. Το ότι θέλουμε εκτός Ευρώπης (την έχουμε φάει στη μάπα)
4. Ότι θα προτιμούσα μια μή ισπανόφωνη χώρα (επειδή θα κάνω εφέτος δεύτερη χρονιά ισπανικά και θέλω απο τον επόμενο χρόνο να κάνω ταξίδια σε ισπανόφωνες)
5. Το να είναι μια όχι συνηθισμένη χώρα

έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Έχω σκεφτεί: Κένυα, Μαδαγασκάρη(νομίζω θέλει περισσότερες μέρες, ε; ), Κίνα, Ζιμπάμπουε (πάλι δεν ξέρω τις μέρες), Μπαγκλαντέζ...Πάνω κάτω αυτά. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε με αυτά τα δεδομένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αντωνη για τις χωρες της Αφρικης που αναφερεις δεν μπορω να πω γιατι δεν εχω παει . Για Κινα θα ηταν ωραια αλλα ειναι λιγες οι μερες νομιζω. Τι λες για Ρωσια?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αρχες Οκτώβρη είναι μια κλιματικά οριακή εποχή για τις περιοχές που αναφέρει.
Καλή για Αφρική (σύντομες βροχές από Νοεμβρη). Τέλος μουσώνων στην Ινδική χερσόνησο. Πάντως θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και ο χρόνος που απαιτείται να φθάσει κανείς στους προορισμούς αυτούς (πολύωρες πτήσεις)
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλά, τι σου έκανε η κοπέλα και θες να την εκδικηθείς τραβολογώντας της στη Ζιμπάμπουε και το...Μπαγκλαντές, το οποίο πιθανότατα διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο αδιάφορου προορισμού της Ασίας; Επίσης, ενώ τρόμαξε με την Μποτσουάνα, ηρέμησε όταν άκουσε τη Ζιμπάμπουε ως εναλλακτική πρόταση;
Αφού θέλετε 8 ημέρες, μη συνηθισμένη χώρα, μη ισπανόφωνη χώρα να πάτε στην Ισλανδία. Αν σώνει και καλά δεν θέλετε ούτε ίχνος Ευρώπης και η ταλαιπωρία δεν σας πτοεί να πάτε στο Ιράν.Θα κάνει αρκετές θυσίες στο ντύσιμό της η φίλη σου, αλλά θα απολαύσετε έναν πραγματικά ασυνήθιστο και ενδιαφέροντα προορισμό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλά, τι σου έκανε η κοπέλα και θες να την εκδικηθείς τραβολογώντας της στη Ζιμπάμπουε και το...Μπαγκλαντές, το οποίο πιθανότατα διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο αδιάφορου προορισμού της Ασίας; ...να πάτε στο Ιράν.Θα κάνει αρκετές θυσίες στο ντύσιμό της η φίλη σου, αλλά θα απολαύσετε έναν πραγματικά ασυνήθιστο και ενδιαφέροντα προορισμό.
Τόσο αδιάφορο το Μπαγκλαντές; Νομίζω απλά ότι δεν έχει την αίγλη των γειτονων του αλλά όλο και θα βρει κανείς πράγματα να δει.
Για το Ιράν συμφωνώ και επαυξάνω αλλά θεωρώ ότι σε 8 μέρες μυρουδιά παίρνεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φωκλαντ να πας... χρειαζομαι πληροφοριες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλά, τι σου έκανε η κοπέλα και θες να την εκδικηθείς τραβολογώντας της στη Ζιμπάμπουε και το...Μπαγκλαντές, το οποίο πιθανότατα διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο αδιάφορου προορισμού της Ασίας; Επίσης, ενώ τρόμαξε με την Μποτσουάνα, ηρέμησε όταν άκουσε τη Ζιμπάμπουε ως εναλλακτική πρόταση;
Αφού θέλετε 8 ημέρες, μη συνηθισμένη χώρα, μη ισπανόφωνη χώρα να πάτε στην Ισλανδία. Αν σώνει και καλά δεν θέλετε ούτε ίχνος Ευρώπης και η ταλαιπωρία δεν σας πτοεί να πάτε στο Ιράν.Θα κάνει αρκετές θυσίες στο ντύσιμό της η φίλη σου, αλλά θα απολαύσετε έναν πραγματικά ασυνήθιστο και ενδιαφέροντα προορισμό.
Έχεις πάει Ζιμπάμπουε και το λές; Γιατί πραγματικά απο άτομα που έμεναν εκεί, έχω ακούσει τα καλύτερα! Πραγματικά, αν έβρισκα παρέα θα πήγαινα Ζιμπάμπουε-Μποτσουάνα, αλλά δε βρίσκω κάποιον με 20 μέρες στη διάθεσή του και διάθεση να μείνει σε σκηνές και όπου αλλού χρειαστεί!!
Ισλανδία είναι στα υπ'όψιν γενικά, αλλά για κάποιον Αύγουστο. Επίσης, είναι μια άλλη φίλη που μ'έχει φάει χρόνια για Ισλανδία - αν της πώ τώρα ότι πάω με άλλη φίλη, θα με βρεί να με σκοτώσει σίγουρα...
Σκέφτηκα και το Ιράν, αλλά φοβάται λέει με τα επεισόδια εκεί γύρω αυτή τη περίοδο. Τι να κάνω;

Φωκλαντ να πας... χρειαζομαι πληροφοριες.
Θα σου λεγα τώρα που παίζεις με τον πόνο μου, αλλά έχε χάρη!! :bleh:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αντουάν, ξεκοκκάλισε την ιστορία της vario για Κένυα, μάζεψε πληροφορίες και εφόσον θέλετε και το κάτι διαφορετικό, βάλε 2-3 μέρες παραπάνω αν σας παίρνει οικονομικά και πήγαινέ την να δει σαφάρι, φυλές και όλα τα καλούδια που απολαύσαμε μέσα από τις φωτό της Κωνσταντίνας...
Ψηφίζω mama Africa!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπάτζετ δεν μας είπες. Οι μέρες είναι λίγες, ειδικά αφού θες μακρινό, αλλά μερικά ονόματα χωρών στα κουτουρού είναι η Τανζανία, η Σρι Λάνκα, το Νεπάλ, το Μαρόκο... Σε όλες κάτι βλέπεις σε μια σκάρτη εβδομάδα, με τρέξιμο και αντοχές. Ειδικά οι 3 τελευταίες είναι και σχετικά οικονομικές.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ την Κένυα της vario σκέφτηκαμόλις διάβασα το θέμα, αλλάνομίζω ότι υπάρχει ππεριορισμός στις μέρες από την φίλη του Αντώνη!

Υγ. Αντώνη μήπως να άλλαζες φίλη?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπάτζετ δεν μας είπες. Οι μέρες είναι λίγες, ειδικά αφού θες μακρινό, αλλά μερικά ονόματα χωρών στα κουτουρού είναι η Τανζανία, η Σρι Λάνκα, το Νεπάλ, το Μαρόκο... Σε όλες κάτι βλέπεις σε μια σκάρτη εβδομάδα, με τρέξιμο και αντοχές. Ειδικά οι 3 τελευταίες είναι και σχετικά οικονομικές.
Πραγματικά πρώτη φορά (συν τη ΝΥ) που δεν έχουμε πρόβλημα μπάτζετ. Δυστυχώς όμως πάντα κάτι δε συμφωνεί με το άλλο, όπως τώρα ο χρόνος...Ποιό πιστέυεις ότι αξίζει περισσότερο στις 8 ημέρες απ'αυτα; (Μαρόκο δε θα το θελα τωρα)

Κι εγώ την Κένυα της vario σκέφτηκαμόλις διάβασα το θέμα, αλλάνομίζω ότι υπάρχει ππεριορισμός στις μέρες από την φίλη του Αντώνη!

Υγ. Αντώνη μήπως να άλλαζες φίλη?
Και ποιά να βρώ που θα είναι έτοιμη για ταξίδι ανα πάσα στιγμή; Της έστειλα μήνυμα και απλά απάντησε 'ναι' !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.105
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom