Άνδρος Αίγινα Κέα Πόρος Προτάσεις για Κέα, Άνδρο, Πόρο, Αίγινα.

Άνδρος, Πόρος ή Αίγινα για 4 μέρες το Σεπτέμβρη;

  • Άνδρος

    Votes: 12 46,2%
  • Πόρος

    Votes: 10 38,5%
  • Αίγινα

    Votes: 4 15,4%

  • Total voters
    26

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Σκέφτομαι να πάω για κάποιες μέρες το Σεπτέμβριο με το έτερον ήμισυ στην Κέα. :lol:

Η Κέα μου ήρθε σαν ιδέα προσπαθώντας να βρω κάτι κοντινό και κάτι σε νησί.

Υπάρχει και ο Αργοσαρωνικός, βέβαια, αλλά νομίζω ότι η Κέα είναι κάτι διαφορετικό και το αυτοκίνητο ταξιδεύει πολύ φθηνά αν δεν κάνω λάθος. Ωστόσο θα ήθελα προτάσεις για διαμονή, φαγητό, ποτό, μπάνιο. Και ελπίζω λόγω εποχής να βρω κάτι σε low budget.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;:roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν σκέφτεσαι για πάνω από 2-3 μέρες, κοντινό και σίγουρα πιο ενδιαφέρον νησί από την Κέα, είναι η 'Ανδρος. Τα μεταφορικά δε νομίζω να είναι πολύ ακριβά και υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή και καλές παραλίες για μπάνιο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αν σκέφτεσαι για πάνω από 2-3 μέρες, κοντινό και σίγουρα πιο ενδιαφέρον νησί από την Κέα, είναι η 'Ανδρος. Τα μεταφορικά δε νομίζω να είναι πολύ ακριβά και υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή και καλές παραλίες για μπάνιο.
θα συμφωνησω και εγω με την αννυ!!
η ανδρος ειναι πολυ καλη λυση!!
και ο αργοσαρωνικος για ζευγαρια ειναι σουπερ!!
ο πορος πχ. ουτε αυτοκινητο χρειαζεται, ουτε ακριβος ειναι!!και οι παραλιες του ειναι σουπερ!
φυσικα δεν μπορω να μην σου προτεινω και τις σπετσες!!!εχουν τα παντα!!μεταφορικο μεσο δεν χρειαζεσαι στο νησι!το μονο κακο,ειναι οτι ειναι λιγο ακριβες!!
σε καθε περιπτωση, ολα τα παραπανω(μαζι με αιγινα και υδρα), τα θεωρω μακραν καλυτερες λυσεις απο την κεα(στην οποια εχω παει, το τονιζω αυτο!)..
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ωραία κορίτσια, άκυρο για Κέα! Τι θα ψηφίζατε μεταξύ Άνδρου, Αίγινας και Πόρου; Ξέρω ότι σίγουρα ωραία είναι και στις Σπέτσες και στην Ύδρα αλλά νομίζω πως θα μου βγει πιο ακριβά. Μεταξύ των 3 πρώτων νησιών σε ποιο χρειάζεται αυτοκίνητο; Υπολογίστε ότι πάντα αναφέρομαι για 3-4 μέρες διαμονή. Το Αγκίστρι παίζει και μόνο του ή μόνο σε συνδυασμό με Αίγινα;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ωραία κορίτσια, άκυρο για Κέα! Τι θα ψηφίζατε μεταξύ Άνδρου, Αίγινας και Πόρου; Ξέρω ότι σίγουρα ωραία είναι και στις Σπέτσες και στην Ύδρα αλλά νομίζω πως θα μου βγει πιο ακριβά. Μεταξύ των 3 πρώτων νησιών σε ποιο χρειάζεται αυτοκίνητο; Υπολογίστε ότι πάντα αναφέρομαι για 3-4 μέρες διαμονή. Το Αγκίστρι παίζει και μόνο του ή μόνο σε συνδυασμό με Αίγινα;
εγω μεταξυ αιγινας, πορου και ανδρου....ψηφιζω πορο!!!
για ζευγαρια ειναι ο,τι πρεπει!
δεν χρειαζεται αυτοκινητο, εχει πολυ καλες συγκοινωνιες, πολλα και φθηνα ταξι και υπαρχει και η δυνατοτητα να νοικιασεις γουρουνα(εμεις φετος αυτο θα κανουμε)!!πας απο πειραια σε 2 ωρες με το αργο, σε 1 με το δελφινι!δωματια εχει πολλα και ειναι οικονομικα!
τα εστιατορια στο νησι ειναι μια χαρα και εχουν ολα μεγαλη ποικιλια στον καταλογο τους!!
απο παραλιες, το λιμανακι της αγαπης ειναι τοπ!!αραζεις στην ξαπλωστρα σου στην σκια ενος δεντρου και περνας ολη την μερα σου εκει..η καντινα εχει τα παντα..ξεκινα με καφε, το μεσημερι τσιμπησε κατι και το απογευματακι μπυριτσα!!παραδεισος!!
αλλες παραλιες, ειναι το ασκελι, με beach bar και νεολαια στην παραλια,ο ρωσικος ναυσταθμος και το μοναστηρι, εκει εχει λιγη καταβαση απο σκαλακια, αλλα παλευεται!να επισκεφτεις το μοναστηρι που ειναι πανω απο την παραλια και να φας στραπατσαδα και πιττα στο καφενεδακι του μοναστηριου!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
για την αιγινα να σου πω οτι κατ' εμε, χρειαζεται αυτοκινητο γιατι εχει χαλια συγκοινωνιες και τα ταξι ειναι λιγα!!απο παραλιες, το νησι εχει πολλες και καλες!!προτεινω αιγινητισσα, μαραθωνα και αγια μαρινα!!για φαγητο δεν εχω να πω πολλα, δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενη!στην περδικα εχει μερικα καλα εστιατορια!!
για διασκεδαση προτεινω το beach με τα καλυτερα κοκτειλ(κοκτειλ υπερπαραγωγες)!!!ειναι στην ακρη του λιμανιου και εχει κατι φοινικες!!απεναντι του βρισκεται και το καλυτερο κλαμπ του νησιου(δεν θυμαμαι ονομα)!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από παραλίες εγώ ψηφίζω 'Ανδρο. Το αρνητικό που είχε μέχρι πριν από κάποια χρόνια, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, είναι το γεγονός ότι το μεσημέρι δε βρίσκεις εύκολα να φας γιατί οι ντόπιοι κάνουν ...σιέστα!!!.
Οι παραλίες της Αίγινας δεν είναι του γούστου μου, σε αντίθεση με το φαγητό της. Από τα λίγα μέρη που ξέρουν να φτιάχνουν σωστά το ψητό χταπόδι. Δηλαδή χωρίς προβράσιμο.
Ο Πόρος είναι εύκολα προσβάσιμος, καλός, μικρός, πράσινος και γραφικός. 'Εχει αρκετά δωμάτια και καλό φαγητό.

Αν θες άραγμα πήγαινε Πόρο, αν θες και εξερεύνηση πήγαινε Άνδρο. Την Αίγινα θα έλεγα να την αφήσεις για ένα οποιοδήποτε σ/κ ή και μονοήμερη.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εμενα στην ανδρο με χαλαγε πολυ ο αερας(ισως να ηταν και η εποχη) και η αποσταση απο μπατσι μεχρι χωρα..
θελει οπωσδηποτε μεταφορικο μεσο!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
εμενα στην ανδρο με χαλαγε πολυ ο αερας(ισως να ηταν και η εποχη) και η αποσταση απο μπατσι μεχρι χωρα..
θελει οπωσδηποτε μεταφορικο μεσο!!
Η Άνδρος θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο, όχι μόνο για τη διαδρομή Μπατσί, Χώρα. Το νησί προσφέρεται για πολλά χιλιόμετρα και εξερευνήσεις παραλιών.
Ο πολύς αέρας πιάνει από την πλευρά της χώρας. Αν ο καιρός βοηθάει (πράγμα όχι απίθανο μιας και μιλάμε για Σεπτέμβριο), υπάρχουν καταπληκτικές παραλιούλες από το Φελλό και πάνω. Τα νερά είναι απλώς άπαιχτα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω ειμαι υπερ της Ανδρου. Για διαμονη θα προτεινα τα Onar Studios στην υπεροχη παραλια της Αχλας, (στου διαολου τον αλιμονο) εσυ ο καλος σου και η απολυτη ηρεμια και χαλαρωση. onar-andros.gr, Andros Island Greece, Andros Achla Beach, Andros alternative resort
Αν θελεις κατι εγγυτερα στον πολιτισμο και με υπεροχη δυση προτεινω το ξενοδοχειο Ανερουσα Aneroussa Hotel on the beach in Andros Island, Greece - Cyclades στην περιοχη Απροβατο κοντα στο Μπατσι.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Έχω πάει και στα τρία νησιά και έχω ευχάριστες αναμνήσεις.
Άνδρος, όπως είπαν χρειάζεται απαραίτητα αυτοκίνητο.
Το νησί χρειάζεται εξερεύνηση και οι συγκοινωνίες, όταν πήγα εγώ ήταν χάλια.
Εκτός και αν την αράξεις στο Μπατσί και κάνεις μια εκδρομή στη Χώρα, που δεν είναι πολύ κοντα.
Αίγινα: συμπαθητικό νησί, αλλά το καλοκαίρι το βρίσκω πολύ τουριστικό. Πχ στην Αγία Μαρίνα γίνεται το σώσε και οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι χαμηλού επιπέδου.
Την προτιμώ Οκτώβριο Μαιο.
Ο Πόρος είναι ένα πολύ όμορφο νησί, αδικημένο από τους ταξιδιώτες και τους φορείς του.
Έχει παραλίες για όλα τα γούστα, ήσυχες και πολυπληθείς. Τοπ για μένα το λιμανάκι της αγάπης (είναι μετά το νεωριο) και ο ρωσικος ναύσταθμος. Beach Bar στο Ασκέλι. Στο Μοναστήρι πάνω στο καφενεδάκι ωραία γλυκά.
Ταβερνάκια με καλό φαγητό και πολλά από αυτά πάνω στο κύμα.
Ενδείκνυται για ζευγάρια και ήσυχες διακοπές, αν και φυσικά έχει και μπαράκια με όλα τα είδη της μουσικής.
Αν πας Πόρο να ανέβεις επίσης στο Ρολόι.
Μεγάλο ατού μπορείς να πας και με το αυτοκίνητο. Τώρα με τον καινούργιο δρόμο σε δύο περίπου ώρες είσαι στο Γαλατά με το λεμονοδάσος και σε πέντε λεπτά και με 5 περίπου ευρώ είσαι απέναντι στον Πόρο. Για διαμονή υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις και για όλα τα βαλάντια.
Εγώ λοιπόν ψηφίζω Πόρο δαγκωτό γιατί όπως είπε και ο μεγάλος μας ποιητής Γ. Σεφέρης:
«Ο Πόρος έχει κάτι από τη Βενετία: Κανάλι, επικοινωνία ανάμεσα στα σπίτια με βάρκες, χλιδή, νωχέλεια, αισθησιακός πειρασμός, τόπος για διακεκριμένους διεθνείς ερωμένους...»


 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Latina μου ψήθηκα πολύ με τις περιγραφές σου για Πόρο. Το ίδιο και με τις δικές σου dik-7. Πλέον φαίνεται να καταλήγω προς τα εκεί. Είχα ξαναπάει μικρός με γονείς και τις θυμάμαι τις παραλίες που λέτε. Και φυσικά τότε δεν είχα και τη δυνατότητα για ψάξιμο μόνος μου. Anny και Ερση ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά η Άνδρος νομίζω χάνει στο ότι απαιτεί και αυτοκίνητο που θα ανεβάσει το κόστος. Ίσως άλλη φορά. Στον Πόρο με μια γουρούνα νομίζω θα τη βγάλουμε άνετα. Εξάλλου είναι πολύ πιο μικρό νησί. Είναι και πιο κοντά.

Στον Πόρο πού να μείνω; Λιμάνι, Κανάλι, Ασκέλι, Νεώριο ίσως; Να εμπιστευτώ το booking.com;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom