Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαβάζοντας τις ομορφες ιστορίες των Φιλιππίνων σκέφτομαι μήπως ξαναπάω τον Νοέμβριο( Να είμαστε καλά μέχρι τότε )! Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε πόσες μέρες θα έπρεπε να διαθέσω στο περίπου σε κάθε μέρος αν αυτά θα ήταν Σεμπου-Μποχολ-Πανγκλαο-Σικιχορ, ενδιαφερόμαστε για παραλίες περισσότερο. Είχα πάει μπορακαι κ ελ νιντο κ θα ήθελα κάτι σε στυλ μπορακαι με φοίνικες λευκή άμμο κ γαλανά νερά !
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλησπέρα! Έχουμε κλεισει αεροπορικα πηγαινε ελα για cebu 22 απριλη με 4 μαιου.
Καθαρες/ολοκληρες μερες εκει θα ειναι 10 (και η 11 θα ειναι καπως, μιας κ αναχωρουμε βραδυ!)

Αρχικα να πω οτι σκεφτομαστε ως πλανο el nido, για να γυρισουμε τα νησακια εκει, καμια 5αρια μερες (θα παμε απο puerto prinsesa μιας κ τα εισητηρια για el nido ειναι απλησιαστα)
1 μερα bohol για εξερευνηση (ισως με διανυκτερευση??)
Kai bantayan λεμε, αλλα δεν ξερω καθολου εκει τι παιζει. Οποτε ερχομαι με αποριες, μιας κ θελω να κλεισω διαμονες κ εσωτερικες πτησεις

1) με αυτο το διαατημα ημερων πώς θα οργανωνατε εσεις τις μερες σας;
2) ποσες μερες θεωρειτε ειναι αρκετες για el nido? Ποιες ειναι οι στανταρ/ must εκδρομες εκει; ειναι τα κλασικα νησακια που εχει δειξει πχ κ ο ευτυχης; :ρ
3) bantayan, πού ειναι να μένουμε και ποιες ειναι οι ωραιες παραλιες; επειδη δεν εχω καθολου εικονα. Χρειάζεται διαμονη εκεί ή μπορει να γινει κ ημερησια;; γενικα, αν μπορειτε να μου δωσετε παραπανω πληροφοριες θα ημουν ευγνωμων
4) to panglao που εχω δει να αναφερεται στο μποχολ δεν ειναι? Αν θελω να παω κ εκει να το δουμε χρειαζεται κ διανυκτευρευση λογικα ε; γιατι για μποχολ με τους λοφους κ man made forest θα θεωρουσα οκ την ημερησια. Οτι πληροφορια/διευκρινηση δωσετε κ γ αυτο θα ημουν σουπερ ευγνωμων


Γενικα, αυτα τα μερη που ανεφερα ^ σας φαινονται πολλα/φορτωμενα για τις ημερες που θα ειμαστε εκει; ειναι πολλες οι μετακινησεις κ οι ωρες λετε;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!
Θα μπορούσες να μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες για την περίοδο που θα πας, διαθέσιμες μέρες??
Έχω παραγγείλει οδηγό και θα τον έχω σε λίγες μέρες αλλά μέχρι τότε: ας πούμε ότι έχω 15 μέρες και θέλω :
Παραλίες 2 πολύ καλές και διαφορετικές μεταξύ τους
Τα καλύτερα τοπία
Οπωσδήποτε σκαλωτους ορυζωνες
Ο,τι έχει από αρχαία ή εγκαταλελειμμενα
Αποικιακη αρχιτεκτονική φαντάζομαι το vigan
Τρεκ με τοπία και όμορφα χωριά 2-3μερες

Το μπάτζετ δε μας αφορά ιδιαίτερα, καθόλου η νυχτερινή ζωή, μηχανάκι οδηγαμε, θα πάμε αρχές Ιουνίου.
 

Nakou_eva

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα! Έχουμε κλεισει αεροπορικα πηγαινε ελα για cebu 22 απριλη με 4 μαιου.
Καθαρες/ολοκληρες μερες εκει θα ειναι 10 (και η 11 θα ειναι καπως, μιας κ αναχωρουμε βραδυ!)

Αρχικα να πω οτι σκεφτομαστε ως πλανο el nido, για να γυρισουμε τα νησακια εκει, καμια 5αρια μερες (θα παμε απο puerto prinsesa μιας κ τα εισητηρια για el nido ειναι απλησιαστα)
1 μερα bohol για εξερευνηση (ισως με διανυκτερευση??)
Kai bantayan λεμε, αλλα δεν ξερω καθολου εκει τι παιζει. Οποτε ερχομαι με αποριες, μιας κ θελω να κλεισω διαμονες κ εσωτερικες πτησεις

1) με αυτο το διαατημα ημερων πώς θα οργανωνατε εσεις τις μερες σας;
2) ποσες μερες θεωρειτε ειναι αρκετες για el nido? Ποιες ειναι οι στανταρ/ must εκδρομες εκει; ειναι τα κλασικα νησακια που εχει δειξει πχ κ ο ευτυχης; :ρ
3) bantayan, πού ειναι να μένουμε και ποιες ειναι οι ωραιες παραλιες; επειδη δεν εχω καθολου εικονα. Χρειάζεται διαμονη εκεί ή μπορει να γινει κ ημερησια;; γενικα, αν μπορειτε να μου δωσετε παραπανω πληροφοριες θα ημουν ευγνωμων
4) to panglao που εχω δει να αναφερεται στο μποχολ δεν ειναι? Αν θελω να παω κ εκει να το δουμε χρειαζεται κ διανυκτευρευση λογικα ε; γιατι για μποχολ με τους λοφους κ man made forest θα θεωρουσα οκ την ημερησια. Οτι πληροφορια/διευκρινηση δωσετε κ γ αυτο θα ημουν σουπερ ευγνωμων


Γενικα, αυτα τα μερη που ανεφερα ^ σας φαινονται πολλα/φορτωμενα για τις ημερες που θα ειμαστε εκει; ειναι πολλες οι μετακινησεις κ οι ωρες λετε;;
Γεια και χαρά!
Σου απαντώ από Φιλιππίνες.
Το πιο σημαντικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι οι αποστάσεις εδώ είναι τεράστιες. Για να πας από το ένα νησί στο άλλο,πρέπει να υπολογίσεις μία μέρα χαμένη. Πρέπει να δεις τί σε ενδιαφέρει περισσότερο να κάνεις.Αν πας Παλαγουαν πχ,έχε υπόψη σου ότι για να φτάσεις El Nido είναι 5,5 ώρες απόσταση με βαν στο οποίο είστε ο ένας πάνω στον άλλο,είναι οοολο στροφές και οι οδηγοί πάνε σαν μανιακοι. Αλλά ανταμοιβεσαι μόλις φτάσεις. θα βρεις και την ησυχία σου και πάρτι και ό,τι θέλεις. Πορτ Μπάρτον θα βρεις μόνο την ησυχία σου. Μπορακάι θα τα βρεις όλα. το Παγκλαο είναι μία μικρή περιοχή του Μποχολ,συμπαθητική,με ωραία εστιατόρια στο κύμα και μουσικές και 1-2 ωραίες παραλίες. επίσης,πρέπει να νοικιάσεις μηχανάκι. Με τρικυκλα και συγκοινωνίες δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα. Η γνώμη μου είναι να συγκεντρώσεις πληροφορίες για όλα τα νησιά και μετά να διαλέξεις 1-2 και να πας.
όπως και να έχει,καλά θα περάσεις!
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ευχαριστω πολυ που απαντησες!
Για puerto princesa προς ελ νιντο, σιγουρα θα νοικιασουμε αμαξι ή κατι για να παμε, δεν προκειται να παμε με λεωφορειο κ να φαμε τοση ταλαιπωρια

Επισης, σιγουρα θα παμε παλαγουαν γιατι το θεωρουμε πολυ must εφοσον παμε φιλιππινες.

Μπορακαι το αποκλειουμε, γιατι δεν θελουμε να παρουμε κι αλλη εσωτερικη πτηση! 1 για palawan κ τελος!

Το bantayan το νησακι ειναι κανα 2ωρο μακρια απο Cebu με φερρυ, γι αυτο σκεφτομασταν να το πρπσθεσουμε! Εχει παει κανεις? Ποσες μερες θεωρουνται ικανοποιητικες? Εχετε προτασεις για παραλιες εκει?

Κι επισης για palawan, el nido, αντιστοιχα ποσες διανυκτερευσεις θα βαζατε για να χαρουμε τις παραλιες?

(Δε μας ενδιαφερει καθολου η παρτυ φαση, θελουμε μονο παραλιες κ χαλαρωση ♡)
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Παραλίες 2 πολύ καλές και διαφορετικές μεταξύ τους
Καλησπέρα !
θα απαντήσω κυρίος για το κομμάτι των παραλιών γιατί σε αυτό επικεντρωθήκαμε τις περισσότερες μέρες!
Στο Siargao island ανατολικά της χώρας βρήκα τις πιο δυνατές παραλίες στον 1 μήνα που ήμουν στην χώρα! Οι δρόμοι πολύ καλοί για μηχανάκι!
Το νησί έχει επίσης πολύ δυνατά τοπια ( sohoton cove, magpupungko rock pools,sugba lagoon) για να πάρεις μια γεύση!
Το αμέσως επόμενο μέρος που θα έλεγα ενναλακτικά είναι το coron island για ωραιές ημερήσιες σε μαγικές παραλίες απλά αυτό είναι πιο τουριστικό νησί σε σχέση με το siargao!
3-4 μέρες στο κάθε μέρος ειναι ιδανικές.
Γενικά ακριβό φαγήτο σε σχέση με τις υπολοίπες στην SE Asia.
( τα καλύτερα smoothie bowls τα έφαγα εδώ, αν είσαι λάτρης)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα !
θα απαντήσω κυρίος για το κομμάτι των παραλιών γιατί σε αυτό επικεντρωθήκαμε τις περισσότερες μέρες!
Στο Siargao island ανατολικά της χώρας βρήκα τις πιο δυνατές παραλίες στον 1 μήνα που ήμουν στην χώρα! Οι δρόμοι πολύ καλοί για μηχανάκι!
Το νησί έχει επίσης πολύ δυνατά τοπια ( sohoton cove, magpupungko rock pools,sugba lagoon) για να πάρεις μια γεύση!
Το αμέσως επόμενο μέρος που θα έλεγα ενναλακτικά είναι το coron island για ωραιές ημερήσιες σε μαγικές παραλίες απλά αυτό είναι πιο τουριστικό νησί σε σχέση με το siargao!
3-4 μέρες στο κάθε μέρος ειναι ιδανικές.
Γενικά ακριβό φαγήτο σε σχέση με τις υπολοίπες στην SE Asia.
( τα καλύτερα smoothie bowls τα έφαγα εδώ, αν είσαι λάτρης)
Ωραίος. Παίρνουμε δολάρια ή ευρώ προτιμοτερα;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ωραίος. Παίρνουμε δολάρια ή ευρώ προτιμοτερα;
Κατα προτίμηση δολάρια. Σε κάποια σημεία είδα αναλογία 1:1 ως προς το συνάλλαγμα για δολάρια ή ευρώ.

Για αρχαία που ρώτησες παραπάνω, απ'όσο ξέρω είναι περισσότερο στο Βορρά εκεί που είναι τα ηφαίστεια. Απλά τα βόρεια νησιά είναι αρκετά απομονωμένα σχετικά με τα υπόλοιπα, είναι ξεχωριστό ταξίδι ο Βορράς.

Πρέπει να πας Siargao, επίσης για Palawan δες τις πτήσεις για El Nido, όχι για Puerto Princesa. Εάν πας πρώτα Bohol/Panglao έχει το αερόδρομιο του Panglao που έχει απευθείας πτήσεις για El Nido με ATR.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατα προτίμηση δολάρια. Σε κάποια σημεία είδα αναλογία 1:1 ως προς το συνάλλαγμα για δολάρια ή ευρώ.

Για αρχαία που ρώτησες παραπάνω, απ'όσο ξέρω είναι περισσότερο στο Βορρά εκεί που είναι τα ηφαίστεια. Απλά τα βόρεια νησιά είναι αρκετά απομονωμένα σχετικά με τα υπόλοιπα, είναι ξεχωριστό ταξίδι ο Βορράς.

Πρέπει να πας Siargao, επίσης για Palawan δες τις πτήσεις για El Nido, όχι για Puerto Princesa. Εάν πας πρώτα Bohol/Panglao έχει το αερόδρομιο του Panglao που έχει απευθείας πτήσεις για El Nido με ATR.
Κι εσύ σωραιος
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Πεταγομαι, σχετικα με τις πτησεις που αναφερεται για el nido απευθειας, τι ακριβως βρισκετε εσεις;

Τι ειναι η ΑTR που λετε;

Εγω απευθειαε βρισκω μονο απο cebu με air swift που κοστιζουν 300ε πηγαινε ελα

Αλλα και απo panglao που βλεπω δε βρισκω κατι οικονομικο!
Πλιζ αν μπορει να βοηθησει καποιος!


(Οπως επισης και αν κανεις μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες για bantayan, αν το χει επισκεφτει)
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Ωραίος. Παίρνουμε δολάρια ή ευρώ προτιμοτερα;
Αν τύχει και πετάξεις με Cebu pacific θα δεις και τους πιο κουλ αεροσυνοδούς ( στην πτήση που έκανα ο αεροσυνοδος ήταν με τζιν και κοντομάνικο, θεουληδες )
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
(Οπως επισης και αν κανεις μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες για bantayan, αν το χει επισκεφτει)
Έχω πάει εγώ στο νησί Bantayan αλλά το 2008, είναι αρκετά τα χρόνια. Εγώ είχα πάει και επέστρεψα από στο νησί Νέγκρος. Η παραλία που έμεινα ήταν η Kota beach και ήταν πανέμορφη! Για περισσότερες πληροφορίες δες εδω στην ιστορία που είχα γράψει τότε, έχει φωτογραφίες και ένα βιντεάκι στο τέλος.
Φιλιππίνες - Παμε Φιλιππινεs!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom