Φιλιππίνες Προτάσεις για Φιλιππίνες...

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Για ποια αεροπορικη μιλαμε ομως? Air swift που πεταει με αυτα δε βρισκω αεροπορικα με λιγοτερα απο 200-300 πηγαινε ελα, καθως γενικα δεν υπαρχουν θεσεις 🙃
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Για ποια αεροπορικη μιλαμε ομως? Air swift που πεταει με αυτα δε βρισκω αεροπορικα με λιγοτερα απο 200-300 πηγαινε ελα, καθως γενικα δεν υπαρχουν θεσεις 🙃
Δες για πτήσεις και cebu pacific , Philippines airlines ( θυμάμαι πως ήταν πιο οικονομικές από την air swift )
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για ποια αεροπορικη μιλαμε ομως? Air swift που πεταει με αυτα δε βρισκω αεροπορικα με λιγοτερα απο 200-300 πηγαινε ελα, καθως γενικα δεν υπαρχουν θεσεις 🙃
Η Air Swift πετάει μόνο από Panglao. Μπορείς μετά από Palawan να πας κάπου άλλου, δεν χρειάζεται να γυρίσεις πίσω Panglao, δεν χρειάζεται να κάνεις και τις 2 διαδρομές. Πέρυσι τον Απρίλιο, τελείως last minute (σήμερα για αύριο δηλαδή), έκανε το one way 90 euro.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Σε ότι αφορά τη διατροφή υπάρχει κάτι να προσέξει κάτι κανείς;
Το πλύσιμο δοντιών λένε μόνο με εμφιαλωμένο νερό . Υπερβολή;
Τι τύπου πρίζες χρησιμοποιούν;
Να αγοράσω εκεί τις κατάλληλα εργαλεία για να φορτώνω το κινητό;
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Καλησπέρα συνταξιδιώτες,

Έχω πάει Φιλιππίνες to 2018 και σχετικά με όσα είδα να αναφέρετε πρόσφατα, έχω να σας δώσω κάποιες επιλογές, που τουλάχιστον εμένα με ενθουσίασαν. Δεν ξέρω πόσα έχουν αλλάξει από τότε, οπότε για ότι σας αναφέρω, τσεκάρετε αν ακόμα ισχύουν:
1) Για El Nido, αντί να πάει κάποιος από το αεροδρόμιο του Puerto Princesa, υπάρχει και η επιλογή πλοίου από Coron. Εγώ προσωπικά πήγα πρώτα Coron αεροπορικώς από Μανίλα, το οποίο θεωρώ ένα πολύ όμορφο μέρος και από εκεί με καράβι στο El Nido. Με αυτό τον τρόπο σπάει κάπως το χάσιμο ημερών με τις μεγάλες οδικές διαδρομές ή αεροπρικώς.
2) Μεταξύ El Nido και Puerto Princesa, μια ωραία επιλογή είναι διανυκτέρευση στο Port Barton, όπως έχουν αναφέρει κι άλλοι και βοηθάει να μην γίνει μονομιάς η 6άωρη διαδρομή.
3) Κάποιος που θέλει ηρεμία, ασπρη άμμο, θάλασσα και να χάσει εντελώς το μυαλό του υπάρχει το νησί Kalanggaman. Πήγα εκεί με ημερήσια εκδρομή από το νησί malapasqua που βρίσκεται βόρεια του Cebu. Στο malapasqua εμεινα 4 μέρες σε ένα hostel και εκεί μου είπαν για τη νησίδα Kalanggaman, όπου μπορείς να πεις σε αυτόν που κάνει την εκδρομή εκεί να σε αφήσει στο νησί και να σε πάρει την άλλη μέρα. Το Kalanggaman είναι ακριβώς ότι πιθανόν έχετε δει στους πειρατές της καραιβικής σαν μια νησίδα που σε παρατάνε με ένα όπλο και μια σφαίρα. Μέχρι το μεσημνέρι βέβαια έχει κόσμο από τα ημερόπλοια, αλλά μετά είσαι μόνος σου.
4) Btw το Malapasqua δεν είναι κακή επιλογή. Τουριστικό μικρό νησί, με όλες τις ανέσεις. Αρκεί να μην έχει καιρό γιατί τα πλοία που το συνδέουν με το βασικό νησί Cebu ματαιώνουν δρομολόγια.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ευχαριστουμε πολυ για τις προτασεις σου!

Θα ψαξω το τελευταιο νησακι που προτεινες, αντι για bantayan

Επισης να ρωτησω κατι, ειναι εφικτο το πλανο να συνδυαστει και Coron και El nido? Ποιο ειναι το minimum θεωρειται για καθενα απ αυτα τα 2 κανοντας τις βασικες εκδρομες (και ποιες ειναι αυτες??)
(Εγω δλδ ειχα αποκλεισει το coron γιατι νιωθω οτι δε βγαινει κ αυτο σε διαστημα 6-7 ημερων ΣΥΝΟΛΟ στο palawan)

Βοηθειααα πλιζ, εχω χαωθει. Νιωθω οτι ειναι το πιο δυσκολο ταξιδι που καλουμαι να οργανωσω :ρ
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Ευχαριστουμε πολυ για τις προτασεις σου!

Θα ψαξω το τελευταιο νησακι που προτεινες, αντι για bantayan

Επισης να ρωτησω κατι, ειναι εφικτο το πλανο να συνδυαστει και Coron και El nido? Ποιο ειναι το minimum θεωρειται για καθενα απ αυτα τα 2 κανοντας τις βασικες εκδρομες (και ποιες ειναι αυτες??)
(Εγω δλδ ειχα αποκλεισει το coron γιατι νιωθω οτι δε βγαινει κ αυτο σε διαστημα 6-7 ημερων ΣΥΝΟΛΟ στο palawan)

Βοηθειααα πλιζ, εχω χαωθει. Νιωθω οτι ειναι το πιο δυσκολο ταξιδι που καλουμαι να οργανωσω :ρ
Κοίταξε, πάντα υπάρχει το ζήτημα εάν αξίζει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα όπου θα είσαι κάθε 1-2 μέρες με σακίδιο και στο δρόμο ή αν τελικά αξίζει να μην πας να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα, αλλά να κάτσεις κάπου να δεις τα πάντα. Και τα δύο δεν μπορούμε να τα έχουμε. Καθαρά προσωπική άποψη μου, λοιπόν, ως άτομο που τότε διάλεξα κυρίως να κάνω πολλά πράγματα και όχι να ξεκουραστώ, πέρασα 2 μέρες στο Coron και 2 στο El nido όπου είδα τα βασικά. Εξαιρώντας τις καταδύσεις (που btw αν εισαι φαν, ψάξε το coron για κατάδυση σε ναυγια Β'ΠΠ), και στα δύο μέρη έχει πολλά πακέτα ημερήσιων εκδρομών με λίμνες παραλίες, κοραλλιογενείς ύφαλους κτλ. Εμένα μου άρεσε πολύ στο Coron μια εκδρομή όπου είχε επίσκεψη στην Kayangan lake, snorkeling σε κοραλλιογενή ύφαλο και γεύμα πάνω σε πλωτή τραπεζαρία στον ύφαλο (βλ. φωτο). Στο El Nido μου άρεσε πολύ το άραγμα στην Nacpan Beach. (τελευταια φωτό).
Καπάκια μετά πήγα Port Barton όπου έμεινα 1 βράδυ, αλλά τελικά σκέφτηκα ότι άξιζε παραπάνω λόγω ηρεμίας (ίσως και από το El Nido). Puerto Princessa πήγα μόνο απλά για να πάρω το αεροπλάνο.
Τα παραπάνω τα έκανα έτσι διότι η παρέα είχε περισσότερο στο μυαλό της τη φύση, ηρεμία και ησυχία και όχι τόσο βόλτες στις πόλεις. Κατ' αυτόν τον τρόπο όλο αυτό βγήκε σε 6 μέρες διότι φάγαμε ουσιαστικά και μισή μέρα στο πλοίο από Coron προς El Nido.
 

Attachments

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Ωωωω ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες.
Η 1η φωτο απο που ειναι?
Αναμεσα σε el nido και coron τι πιστευετε εσεος ειναι πιο ωραιο απο αποψη παραλιων κλπ;

Γενικα σκεφτομαι να κλεισω αεροπλανο με 6 μερες σιγουρα palawan και θα το δω σε λιγο καιρο αν τελικα θα παω και coron. Αρχικα το ενιωθα αποτρεπτικο αλλα τωρα οπως τα λετε δε νιωθω οτι ειναι ανεφικτο!

Μερικες ακομα ερωτησεις για κορον:
1) μια και ειναι λιγοτερο τουριστικο, ειναι πιο ακριβο γενικα; τι τιμες παιζουν γενικα;
2) χρειαζονται μετακινησεις εντος του νησιου;
3) η αποσταση ειναι ενα 6ωρο με το καραβι ε; σε παει κανονικο καραβακι ή πας με αυτα τα τύπου σχεδίες; 😅 γιατι αυτα τα φοβαμαι λιγο, ειδικα για μεγαλες αποστασεις. Επισης η θαλασσα εκει πώς ειναι; δεν ειναι φουρτουνιασμενη; γιατι βλεπω το palawan ειναι εντελως ανοιχτο στον ωκεανο κ μοιαζει λιγο τρομαχτικο
(Το 4 ειναι γενικη ερωτηση για ολο το palawan κ τις εκδρομες με καραβακια)
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Ωωωω ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες.
Η 1η φωτο απο που ειναι?
Αναμεσα σε el nido και coron τι πιστευετε εσεος ειναι πιο ωραιο απο αποψη παραλιων κλπ;

Γενικα σκεφτομαι να κλεισω αεροπλανο με 6 μερες σιγουρα palawan και θα το δω σε λιγο καιρο αν τελικα θα παω και coron. Αρχικα το ενιωθα αποτρεπτικο αλλα τωρα οπως τα λετε δε νιωθω οτι ειναι ανεφικτο!

Μερικες ακομα ερωτησεις για κορον:
1) μια και ειναι λιγοτερο τουριστικο, ειναι πιο ακριβο γενικα; τι τιμες παιζουν γενικα;
2) χρειαζονται μετακινησεις εντος του νησιου;
3) η αποσταση ειναι ενα 6ωρο με το καραβι ε; σε παει κανονικο καραβακι ή πας με αυτα τα τύπου σχεδίες; 😅 γιατι αυτα τα φοβαμαι λιγο, ειδικα για μεγαλες αποστασεις. Επισης η θαλασσα εκει πώς ειναι; δεν ειναι φουρτουνιασμενη; γιατι βλεπω το palawan ειναι εντελως ανοιχτο στον ωκεανο κ μοιαζει λιγο τρομαχτικο
(Το 4 ειναι γενικη ερωτηση για ολο το palawan κ τις εκδρομες με καραβακια)
Η 1 φωτο ειναι απο το μονοπατι για Kayangan lake.
Προσωπικα θα επελεγα coron διοτι εχει περισσοτερες επιλογες για ημερησιες εκδρομες σε παραλιες, λιμνες,κτλ. Γουστα ειναι αυτα.
Τιμές γενικα ηταν ιδιες και φτηνα, αλλα εχουν περασει και 5 χρονια απο τοτε που πηγα οποτε ισως δεν ειναι αξιοπιστο αυτο που σου λεω.
Στο Coron εμεις κινηθηκαμε μονο μεσα στην πολη και απο το λιμανακι γινονται οι εκδρομες. Απο και προς αεροδρομιο εχει βανακια, και για βολτες λιγο μεγαλυτερες εχει τα παμφθηνα τουκ τουκ. Παζαρευεις την τιμη οπου και να πας απο πριν.
Για το καραβι ψαξε το γιατι οπως προειπα πανε και 5 χρονια που πηγα. Θυμαμαι ηταν καλο καραβι, κλειστου τυπου και η θαλασσα ηταν καλη. Βεβαια οπως ειπες ειναι ωκεανος, και αναλογα και την περιοδο παντα να εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να εχει κακοκαιρια και να σου χαλασει λιγο το προγραμμα διοτι βλεπουν τον καιρο και αναλογα ματαιωνουν τις ημερησιες εκδρομες που γινονται με τα παραδοσιακα τους καραβακια. Shit happens, ειδικα σε πολυνησιες. Αλλο πραγμα παντως τα ημερησια καραβακια των εκδρομων και αλλο το πλοιο που συνδεει τα νησια. Παντως φοβερα κυματα που φανταζεσαι σε εναν ωκεανο δεν ειδαμε, μαλλον διοτι δεν ειναι βαθια τα νερα, τα νησια ειναι σε υφαλους που λειτουργουν σαν κυματοθραυστες (οπως στις ατολες). Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να προβλεψεις τον καιρο, οποτε κανονιστε το προγραμμα σας και οτι και να γινει απλα ζηστε το με χαμογελο.
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Σε ευχαριστω πολυυυ!
Πρεπει να σκεφτουμε καλα το πρόγραμμά μας!

Και κατι ακομα, σε el nido και coron υπαρχουν γενικα πολυ ωραιες παραλιες στα ιδια τα νησακια χωρις να χρειαζονται εκδρομες με καραβακια;
Γτ σκεφτομαι οτι εκδρομες θα θελα 1-2 σε καθε μερος, αλλα θελω να υπαρχει κ κατι δυνατο στο ιδιο το μερος ππυ να πηγαινεις ευκολα!

Και γενικα οσοι εχετε προτασεις παραλιων σε αυτα τα 2 νησια, πειτε ελευθερα
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Σε ευχαριστω πολυυυ!
Πρεπει να σκεφτουμε καλα το πρόγραμμά μας!

Και κατι ακομα, σε el nido και coron υπαρχουν γενικα πολυ ωραιες παραλιες στα ιδια τα νησακια χωρις να χρειαζονται εκδρομες με καραβακια;
Γτ σκεφτομαι οτι εκδρομες θα θελα 1-2 σε καθε μερος, αλλα θελω να υπαρχει κ κατι δυνατο στο ιδιο το μερος που να πηγαινεις ευκολα!

Και γενικα οσοι εχετε προτασεις παραλιων σε αυτα τα 2 νησια, πειτε ελευθερα
Για το Coron δεν ξέρω, καθώς έμεινα εκεί λίγο και αφοσιώθηκα στο island hoping. Αυτό μου επισκέφθηκα δίπλα στην πόλη με tuk tuk ήταν μόνο κάτι θερμές πηγές, λέγονται Maquinit Hot Springs. Στο El nido, πήγαμε σε δύο παραλίες. Η μία λέγεται corong corong που πας με τα πόδια, είναι δίπλα στην πόλη, μάλιστα έχει και αρκετά δωμάτια εκεί. Δεν τρελαθήκαμε, δεν την συνιστώ. Ειδικά όταν έχει άμπωτη φεύγει το νερό και δεν είναι καλά. Καλύτερα απλά να κάτσεις εκεί για ποτάκι. Η άλλη λέγεται nacpan beach, πας με μεταφορικό, είτε ιδιωτικό είτε με λεωφορείο. Είναι φοβερή παραλία (δες τις φωτό). Γενικά πάντως γούστα είναι αυτά, ψάξτε λίγο και στο google maps να δείτε τις παραλίες έχει κοντά σε κάθε μέρος, να δείτε και φωτογραφίες.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom