Προτάσεις για βιβλία

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ακριβώς! Είναι καταπληκτικό! όπως και το "Τριαντάφυλλο του Χειμώνα"!

Α! Ξέχασα να αναφέρω και τη Βικτόρια Χίσλοπ! Αυτή που έχει γράψει "Το Νησί" και "Ο Γυρισμός".
ναι!!!!και με σένα έχω τα ίδια γούστα μου φαινεται:clap: απο τα δύο που ανέφερες μου άρεσε πιο πολύ το Νησί!
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Βικτόρια Χίσλοπ ειναι η επομενη επιλογη για το βιβλιο (ο γυρισμος) μετα απο το καινουργιο της Μαντα :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
η Εξολόθρευση της Μπάρμπι!!βιβλίο της Ελένης Δαφνίδη,ξεκαρδιστικό,μιλάμε για απίστευτο χιούμορ,πραγματεύεται τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι νέες γυναίκες στις σχέσεις τους με τους άνδρες,μέσω της ιστορίας μιας κοπέλας με λίγα.....παραπάνω κιλά.Θα μπορέσει τελικά να βρει τον έρωτα της ζωής της;;
Σιγά τα ......ωά!(της Πολι ουίλιαμς)επίσης χιουμοριστικό,έξυπνο μυθιστόρημα για όλες τις γυναίκες που έχουν σπουδές και καριέρα και θελουν να κάνουν οικογένεια αλλά δεν βρίσκουν τον κατάλληλο υποψήφιο......
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Σιγά τα ......ωά!(της Πολι ουίλιαμς)επίσης χιουμοριστικό,έξυπνο μυθιστόρημα για όλες τις γυναίκες που έχουν σπουδές και καριέρα και θελουν να κάνουν οικογένεια αλλά δεν βρίσκουν τον κατάλληλο υποψήφιο......
για να πω την αληθεια μου δεν μου πολυ αρεσε.Δυο πολυ ωραια βιβλια με αρκετο χιουμορ ειναι και της Κατερινα Μανανεδακη το Ουουου μοιχευχεις και το Τι τραβαμε κι εμεις οι μανες. διαβαζωντας το ,γελαγα και κουναγα το κεφαλι ταυτοχρονα με κατανοηση :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
για να πω την αληθεια μου δεν μου πολυ αρεσε.Δυο πολυ ωραια βιβλια με αρκετο χιουμορ ειναι και της Κατερινα Μανανεδακη το Ουουου μοιχευχεις και το Τι τραβαμε κι εμεις οι μανες. διαβαζωντας το ,γελαγα και κουναγα το κεφαλι ταυτοχρονα με κατανοηση :)
Oταν είδα αυτο το βιβλίο στα βιβλιοπωλεία( τι τραβάμε εμεις οι μανες) είπα μέσα μου ωχωχ τι τραβάνε... :haha::haha:και δεν το πήρα,γιατί δε με αφορά...
όσο για το άλλο στα υποψην.....:)
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Oταν είδα αυτο το βιβλίο στα βιβλιοπωλεία( τι τραβάμε εμεις οι μανες) είπα μέσα μου ωχωχ τι τραβάνε... :haha::haha:και δεν το πήρα,γιατί δε με αφορά...
όσο για το άλλο στα υποψην.....:)
οταν φτασεις σε αυτη τη φαση,διαβασε το ειναι πολυ καλο με πολυ γελιο :lol:

Ενα αλλο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι και το ΤΑ ΒΙΟΛΙΑ ΤΗΣ ΧΑΡΑΔΡΑΣ-ΓΙΩΤΑ ΦΩΤΟΥ Φαντάσματα, αόρατα βιολιά, μουσικές ενός άλλου κόσμου βυθίζουν τον αναγνώστη.Έχει ενδιαφέρον, πλοκή, αγωνία. Έχει έρωτα, συγκίνηση, ατμόσφαιρα. Είναι ένα παραμυθένιο ταξίδι στο παρελθόν και στο παρόν.
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
ενα ακομα βιβλιο που προστεθηκε στη βιβλιοθηκη μου ειναι το καινουργιο της Οικονομου: Δρακος στο χιονι.με ταξιδεψε στην ηπειρο,στο παπιγκο και δρακολιμνη..σιγουρα ο επομενος προορισμος για ταξιδι τελος Μαιου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
γιατί πρέπει πάντα να ρίχνεις το επίπεδο?
Γιατι πεφτει το επιπεδο; Μια χαρα τα βρισκω τα βιβλια που προτεινει ο madman, πολυ σοβαροτερα απο αρκετα που αναφερονται παρα κατω.
Να προσθεσω στην κατηγορια που αναφερει ο Madman στα καθ' ημας τον Μεγαλο Ανατολικο του Ανδρεα Εμπειρικου. Ανοικονομητο μεν (9 τομοι) ερωτικο και ταξιδιωτικο!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Να προσθεσω στην κατηγορια που αναφερει ο Madman στα καθ' ημάς τον Μεγαλο Ανατολικο του Ανδρεα Εμπειρικου. Ανοικονομητο μεν (9 τομοι) ερωτικο και ταξιδιωτικο!
+1000!

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα.Ελπίζω σε καμια δεκαετία να ξεκινήσω.
Εχω ακούσει τα χειρότερα{κυρίως}και τα καλύτερα σχόλια.Οπότε θα είναι πολύ καλό και ενδιαφέρον.
Τον έχουν κατηγορήσει για ενα θέμα που είναι πολύ ευαίσθητο για μένα.Αλλά θα τον διαβάσω!
Σε λίγο θα διαβάσω ενα με τον Καββαδιά{μια βιογραφία του}που το έχει συγγράψει ενας πιστός του φίλος νομίζω.Εχω διαβάσει κάποια αποσπάσματα{πολύ καλά}.Τώρα δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά αμα αξίζει θα σας τον αναφέρω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμ! Αν μπορεις να αλλαξεις και στην παραθεση το καθ υμας σε καθ' ημας θα σου ημουν υποχρεη. Κατα τη γνωμη μου και σε εξι τομους θα μπορουσε ο συγγραφεας να το εχει ολοκληρωσει. Πλατειαζει σε μερικες περιγραφες και ειναι λιγο επαναλαμβανομενος. Αλλα ειμαι βεβαιη οτι εφοσον το διαβασεις δεν προκειται να συμφωνησεις με την αποψη μου. Γιατι αυτα που θεωρω πλατειασμους και επαναληψεις, ειναι αυτα που νομιζω οτι θα σου αρεσουν. Αλλα πολυ το καθυστερεις, σε δεκα χρονια απο τωρα; Γιατι; Διαβαζεται ευκολα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γιατι πεφτει το επιπεδο; Μια χαρα τα βρισκω τα βιβλια που προτεινει ο madman, πολυ σοβαροτερα απο αρκετα που αναφερονται παρα κατω.
Να προσθεσω στην κατηγορια που αναφερει ο Madman στα καθ' ημας τον Μεγαλο Ανατολικο του Ανδρεα Εμπειρικου. Ανοικονομητο μεν (9 τομοι) ερωτικο και ταξιδιωτικο!
η λογοτεχία είναι σοβαρή απο μονη της.......δεν αναφερόμαστε σε άρλεκιν,νομίζω άστοχος ο χαρακτηρισμος σου περι σοβαροτερου......απο κει και πέρα ειναι καθαρά θέμα γουστου ,προσωπικής επιλογής,ιδιοσυγκρασίας το τι θα επιλέξει ο καθενας ,τι του αρεσει η όχι
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το καλύτερο ταξιδιωτικό βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ μου είναι Το Ελληνικό Καλοκαίρι του Ζακ Λακαριέρ. Μακράν το καλύτερο.
Επίσης έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του Στήβεν Κινγκ: Μια αδιόρατη απειλή, που όσο προχωράς το βιβλίο γίνεται όλο και μεγαλύτερη. Σπεσιαλίστας.
Αναφορικά με τον Μπουκόφσκι και τον Ντε Σαντ, τους διάβαζα όταν ήμουν φοιτητής και τους βρίσκω λίγο ξεπερασμένους σήμερα, δεν με εντυπωσιάζουν, ούτε με σοκάρουν.
Βρίσκω αφόρητα βαρετά, όλα αυτά τα βιβλία - από Ελληνίδες συνήθως συγγραφείς - που όλα περιλαμβάνουν ανεκπλήρωτους έρωτες σε ατμοσφαιρικά τοπία, που επαναλαμβάνονται και επαναλαμβάνονται.
Είτε είναι ερωτικό το βιβλίο, είτε θρίλερ, είτε έχει σασπένς, πάντα θα έχει κάποιο δυνατό έρωτα, ή θα πραγματεύεται τις σχέσεις των δύο φύλων. Πάντα το ίδιο μοτίβο. Βγαίνει η καθε μιά που έχει καλή πένα και γράφει αυτά που την απασχολούν, που πάντα σε όλες είναι τα ίδια. Καλύτερο το σεξ εντ δε σίτυ. Έχει και πιο πολύ γέλιο.
Romantic woman συμφωνώ με το Βιολονίστα, είναι πολύ καλό βιβλίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom