Προτάσεις για βιβλία

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μυθιστόρημα που να εκτυλίσσεται στην Κίνα? Φεύγω μεθαύριο και θα ήθελα να μπω στο κλίμα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
'Στην πυρά του έρωτα πεθαίνω δυστυχής" του Σερζ Φιλιππίνι. Βιογραφία για τον Τζορντάνο Μπρούνο. Απ αυτά που όταν τα τελειώνεις δεν τα αφήνεις εύκολα από τα χέρια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μυθιστόρημα που να εκτυλίσσεται στην Κίνα? Φεύγω μεθαύριο και θα ήθελα να μπω στο κλίμα.
Αυτό το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον, εκτυλίσσεται στην περίοδο της Πολιτιστικής Επανάστασης κάπου στην Εσωτερική Μογγολία πρέπει να είναι. Υποτίθεται πως εξιστορεί την εξαφάνιση των τελευταίων λύκων, αλλά στην ουσία είναι μια κριτική ματιά απέναντι στην κολεκτιβοποίηση και στη μετακίνηση φοιτητών σε αγροτικές επαρχίες "για να έρθουν σε επαφή με το προλεταριάτο". Πολύ ελαφρύ, γρήγορο, καθόλου πολιτική θεωρία, πραγματικές ιστορίες ενός φοιτητή που πηγαίνει στην επαρχία της Κίνας του '70 και αποτελεί κλασικό παράδειγμα του αφανισμού της παραδοσιακής ζωής, ως θύμα της ανάπτυξης, με τα κλά και τα κακά της. Δε φανταζόμουν ότι ένα βιβλίο για λύκους θα μπορούσε να είναι τόσο ενδιαφέρον, αν και με τόσα βραβεία και επαίνους, έπρεπε να είμαι προϊδεασμένος.

http://www.bookdepository.com/Wolf-Totem/9780143115144

Να και μια λίστα για να πάρεις ιδέες. Βέβαια αφού φέυγεις, ψάχνεις ό,τι βρεις σε ηλεκτρονικό φαντάζομαι...

http://www.goodreads.com/list/show/1335.Best_Novels_That_Take_Place_in_China
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μυθιστόρημα που να εκτυλίσσεται στην Κίνα? Φεύγω μεθαύριο και θα ήθελα να μπω στο κλίμα.
Άγριοι Κύκνοι της Γιουνγκ Τσανγκ, εκτός αν σε αφορά η σύγχρονη πραγματικότητα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η stelina έχει γυρίσει τώρα από την Κίνα...θα της συνιστούσα την Κίνα του Ν.Κ.
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις - και ναι, έχω επιστρέψει, αλλά ακόμα θα ήθελα να διαβάσω κάτι σχετικό, αυτή τη φορά για να μην βγω από το κλίμα.
Το Αγριόκυκνοι το έχω διαβάσει και μου άρεσε πάρα πολύ.
Θα ψάξω να βρω και αυτό που λέει ο Γιώργος, σε κανονικό βιβλίο, τα ηλεκτρονικά δεν τα μπορώ! Αγόρασα το "Κίνα, ο Δράκος της Ασίας", "ιστορικό που απευθύνεται στο μέσο αναγνώστη" αναφέρει στο οπισθόφυλλο, αλλά δεν το έχω πιάσει ακόμα.
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Τώρα κατάλαβα πού αναφέρεσαι soudianos! Μου το έχουν συστήσει πολλοί και θα το ψάξω, ευχαριστώ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τώρα κατάλαβα πού αναφέρεσαι soudianos! Μου το έχουν συστήσει πολλοί και θα το ψάξω, ευχαριστώ!
Πανεύκολα το βρίσκεις. Τελικά οι ημερομηνίες των post θάπρεπε να μπαίνουν στην αρχή κι όχι στο τέλος. Δηλ πριν ξεκινάμε να τα διαβάζουμε
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom