Προτάσεις για βιβλία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κι εγώ έπαιρνα από bookdepository παλιότερα, πολλές φορές. Πλέον βέβαια μπορείς να βρεις και αγγλόφωνα βιβλία στις ίδιες τιμές κι εδώ (Ελλάδα), οπότε δε θα διακινδυνεύσω ενδεχόμενους φόρους κι έξτρα ταλαιπωρία/καθυστέρηση.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι εγώ έπαιρνα από bookdepository παλιότερα, πολλές φορές. Πλέον βέβαια μπορείς να βρεις και αγγλόφωνα βιβλία στις ίδιες τιμές κι εδώ (Ελλάδα), οπότε δε θα διακινδυνεύσω ενδεχόμενους φόρους κι έξτρα ταλαιπωρία/καθυστέρηση.
Συμφωνώ απόλυτα, άσε που κάποια είναι πολύ μικρά και σε δυσκολεύουν στο διάβασμα. Είχα πάρει τη βιογραφία του Sir Francis Drake (φοβερό βιβλίο btw) και δε διαβαζόταν, ψείρες τα γράμματα, και το ξαναπήρα από Amazon σε hardback αυτή τη φορά, σε κανονικό μέγεθος και το φχαριστήθηκα. Ήταν βέβαια μεταχειρισμένο αλλά όποτε έχω αγοράσει από amazon μεταχειρισμένα είναι σε άψογη κατάσταση και τα παίρνω μεταχειρισμένα όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί δεν υπάρχουν πια οι εκδόσεις αυτές που έψαχνα σε καινούργια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.095
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δε μου έχουν κρατήσει τιποτε τα ΕΛΤΑ εμένα από αυτούς. 6 βιβλία το τελευταίο δίμηνο ήρθαν ΟΚ.
Κι εγώ αυτή την αίσθηση έχω. Νομίζω ότι από το brexit και μετά το book depository έχει κάνει χρυσές δουλειές ακριβώς επειδή οι παραγγελίες δεν περνούν τελωνείο.

και τα παίρνω μεταχειρισμένα όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί δεν υπάρχουν πια οι εκδόσεις αυτές που έψαχνα σε καινούργια.
Καλά βρε, δε χρειάζεται να δικαιολογείς το λόγο που μπορεί να έχεις αγοράσει κάτι μεταχειρισμένο. Έχουμε φύγει από τις εποχές εκείνες όπου ο μόνη αποδεκτή αιτία για να αγοράσει κανείς μεταχειρισμένο βιβλίο ήταν επειδή βρήκε συλλεκτική έκδοση σε ψαγμένο παλαιοβιβλιοπωλείο στο Μπουένος Άιρες ενώ έκανε τον γύρο της Λατινικής Αμερικής ξερωγώ. :p
Είναι πολύ ωραίο να παίρνουν νέα ζωή αντικείμενα που μπορεί να σκόνιζαν χρόνια σε ένα ράφι, μεταξύ των οποίων και βιβλία. :) Και έχει πάντα μια γοητεία το να κατέχουμε ένα αντικείμενο με ιστορία, από το να αγοράσουμε ντε και καλά την πιο πρόσφατη βερσιόν του.
Προσωπικά έχω σωθεί με το metabook. Το ξεσκαρτάρισμα παλιών βιβλίων που έχω κάνει από τη βιβλιοθήκη μου είναι απίστευτο και φυσικά έχω προμηθευτεί και η ίδια βιβλία που ήθελα πολύ σε εξαιρετικές τιμές.
(Σόρρυ για το off, απλά άγγιξες ευαίσθητη χορδή. Όσο για τους Αιχμάλωτους της Γεωγραφίας συμφωνώ απόλυτα, το διάβασα επί καραντίνας και μου άρεσε ο απλός και straightforward τρόπος παρουσίασης ζητημάτων γεωπολιτικής.)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σε ό,τι αφορά τα ΕΛΤΑ, μου έχουν κρατήσει πρόσφατα βιβλίο από εκεί, δε το λέω έτσι. Προφανώς και δεν τα κρατάνε όλα αλλά ό,τι πέσει στην αντίληψή τους, εμένα πάντως μου έτυχε και είναι φασαρία να τρέχεις στα ΕΛΤΑ για να πληρώσεις τον επιπλέον φόρο, δεν είναι το ποσό το θέμα. Εδώ μου κράτησαν και με χρέωσαν για βιβλίο που πήρα από το Amazon Γερμανίας, επομένως είναι random το πότε και σε ποιον θα τύχει. Σε κάθε περίπτωση, τα βρίσκεις και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία σε καλές τιμές και μόνο hardback βιβλία στα αγγλικά που ενδεχομένως δε βρίσκεις εδώ αξίζει να ψάχνεις, σε ό,τι φυσικά με αφορά. Το θετικό είναι βέβαια ότι διαβάζουμε, μία τέχνη και απόλαυση που χάνεται σιγά σιγά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ό,τι αφορά τα ΕΛΤΑ, μου έχουν κρατήσει πρόσφατα βιβλίο από εκεί, δε το λέω έτσι. Προφανώς και δεν τα κρατάνε όλα αλλά ό,τι πέσει στην αντίληψή τους, εμένα πάντως μου έτυχε και είναι φασαρία να τρέχεις στα ΕΛΤΑ για να πληρώσεις τον επιπλέον φόρο, δεν είναι το ποσό το θέμα. Εδώ μου κράτησαν και με χρέωσαν για βιβλίο που πήρα από το Amazon Γερμανίας, επομένως είναι random το πότε και σε ποιον θα τύχει. Σε κάθε περίπτωση, τα βρίσκεις και σε ελληνικά βιβλιοπωλεία σε καλές τιμές και μόνο hardback βιβλία στα αγγλικά που ενδεχομένως δε βρίσκεις εδώ αξίζει να ψάχνεις, σε ό,τι φυσικά με αφορά. Το θετικό είναι βέβαια ότι διαβάζουμε, μία τέχνη και απόλαυση που χάνεται σιγά σιγά.
Από το Amazon Γερμανίας? Πληρώνουμε τελωνείο κι εντός ΕΕ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Από το Amazon Γερμανίας? Πληρώνουμε τελωνείο κι εντός ΕΕ?
Ναι. Ζήτησα από τον υπάλληλο στα ΕΛΤΑ να μου το αιτιολογήσει και δεν πολυήξερε, κάτι ανέφερε για τη χώρα που αρχικά εστάλη το πακέτο, δε πολυκατάλαβα ούτε αυτός μάλλον ήξερε ακριβώς. Τι να πω. Εδώ είναι ποινικό αδίκημα να φέρεις πούρα από ΕΕ....
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι. Ζήτησα από τον υπάλληλο στα ΕΛΤΑ να μου το αιτιολογήσει και δεν πολυήξερε, κάτι ανέφερε για τη χώρα που αρχικά εστάλη το πακέτο, δε πολυκατάλαβα ούτε αυτός μάλλον ήξερε ακριβώς. Τι να πω. Εδώ είναι ποινικό αδίκημα να φέρεις πούρα από ΕΕ....
Πολυ περιεργο να σου κρατησε τελωνειο κοστος απο Amazon Γερμανιας. Το λογικο ειναι οτι αγορασες απο amazon γερμανιας αλλα το προιον που πηρες το ειχε σε αποθηκη εκτος ΕΕ για αυτο και κατεληξε εκει το ζητημα. Θελει λιγο προσοχη δυστυχως και σε αυτα πλεον. Μπορει να αγοραζουμε απο ΕΕ αλλα μπορει να το φερνουν απο αποθηκη εκτος ΕΕ.
Εχουμε κανα site για πουρα? :clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Πολυ περιεργο να σου κρατησε τελωνειο κοστος απο Amazon Γερμανιας. Το λογικο ειναι οτι αγορασες απο amazon γερμανιας αλλα το προιον που πηρες το ειχε σε αποθηκη εκτος ΕΕ για αυτο και κατεληξε εκει το ζητημα. Θελει λιγο προσοχη δυστυχως και σε αυτα πλεον. Μπορει να αγοραζουμε απο ΕΕ αλλα μπορει να το φερνουν απο αποθηκη εκτος ΕΕ.
Εχουμε κανα site για πουρα? :clap:
Την τελευταια φορα που παραγγειλα κατι εκτος ΕΕ απο το γερμανικο Amazon ηρθε μηνες μετα αφου μου ειχαν επιστρεψει τα χρηματα.
Καλο για gamblers.
 
  • Like
Reactions: GTS

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Την τελευταια φορα που παραγγειλα κατι εκτος ΕΕ απο το γερμανικο Amazon ηρθε μηνες μετα αφου μου ειχαν επιστρεψει τα χρηματα.
Καλο για gamblers.
:xalara::xalara:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι. Ζήτησα από τον υπάλληλο στα ΕΛΤΑ να μου το αιτιολογήσει και δεν πολυήξερε, κάτι ανέφερε για τη χώρα που αρχικά εστάλη το πακέτο, δε πολυκατάλαβα ούτε αυτός μάλλον ήξερε ακριβώς. Τι να πω. Εδώ είναι ποινικό αδίκημα να φέρεις πούρα από ΕΕ....
Εντάξει για καπνό και αλκοόλ είναι γνωστή η εξαίρεση. Αλλά για τα άλλα προϊόντα μάλλον το amazon ήταν ο μεσαζων και το προϊόν ερχόταν από Τρίτη χώρα , δε βρίσκω άλλη εξήγηση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εντάξει για καπνό και αλκοόλ είναι γνωστή η εξαίρεση. Αλλά για τα άλλα προϊόντα μάλλον το amazon ήταν ο μεσαζων και το προϊόν ερχόταν από Τρίτη χώρα , δε βρίσκω άλλη εξήγηση.
Υπάρχει και άλλη: ίσως κάποια κατάρα με γυροφέρνει…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom