Προτάσεις για κρουαζιέρα.

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Γεια σε όλους. Νέος στο φόρουμ, το οποίο βρήκα γιατί έχω αρχίσει αναζήτηση ταξιδιού ή κρουαζιέρας.
Θα πάω με την κοπέλα μου με την οποία δεν έχουμε βγει καθόλου από Ελλάδα δυστυχώς.
Το μπάτζετ που μπορούμε να διαθέσουμε είναι περιορισμένο σχετικά, στα 500-600€. Αρχικά κοιτάζαμε πακέτα για να μας έρθει πιο φτηνά, αλλά μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση ανακαλύψαμε τις κρουαζιέρες, για να πάμε σε όσο δυνατόν περισσότερα μέρη :p.
Γενικά εγώ θα ήθελα κάτι που, αν όχι τροπικό, να έχει παραλία τουλάχιστον, ή στάση σε τέτοιο μέρος αν είναι κρουαζιέρα. Από την άλλη η κοπέλα μου θα ήθελε κάτι πιο κοσμοπολίτικο :p.
Πέρα από προτάσεις και συμβουλές, θα ήθελα να μου πείτε τι θα χρειαστώ επιπλέον, κανα έμπιστο site όπου μπορώ να δω κρουαζιέρες ή πακέτα. Αυτά προς το παρόν από μένα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημερα,
Για ποτε λετε? Γιατι δεν πατε Κων/Πολη με low cost (να μην λεμε και ονοματα και πιαστει ως διαφημιση :bleh:) στο εταιρο αεροδρομιο της Πολης? Το budget αυτο ειναι οκ για λιγες ημερες με καλο προγραμματισμο.
 

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
λεμε για το διαστημα μεσα ιουλιου μεχρι τελος αυγουστου. μεσα σε αυτη τη περιοδο δηλαδη.
Πριν απο μια βδομαδα θα το σκεφτομασταν. τωρα που διαβασαμε μεσα στο φορουμ για κρουαζιερες (πετυχα ενα τοπικ που ελεγε τα παντα), δεν μπορουμε να σταματησουμε να το σκεφτομαστε. + οτι εγω θελω και θαλασσα η κατι παρεμφερες :p. οποτε τωρα προσανατολιζομαστε καθαρα για κρουαζιερα :p
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλως σας βρηκα!
500-600 εννοω το ατομο προφανως :p
μεχρι στιγμης απο αυτες που εχουμε δει και ξεκινανε απο πειραια φτανουν μεχρι ιταλια. Ειναι σημαντικο το πλοιο να πηγαινει και εξωτερικο, γιατι ο αρχικος στοχος ηταν αυτος (να παμε εξωτερικο δηλαδη), αλλα γλυκαθηκαμε πολυ απο την εμπειρια της κρουαζιερας. Για μενα το ιδανικο θα ηταν ισπανια, ενω στην κοπελα μου αρεσει και η ιταλια πολυ (ειδικα αν πηγαινει και προς βενετια μερια). Θα κοιταξω να δω μπας και βρω απο λιμανι εξωτερικου και συμφερει (αν ειναι φτηνα τα αεροπορικα δηλαδη)
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Αν θελετε να πατε εξωτερικο καλυτερα τοτε να κλεισεις την κρουαζιερα απο το εξωτερικο.
Ενωο με γραφειο που ειναι στο εξωτερικο ή απο την εταιρεια κατευθειαν γιατι αν το κλεισεις απο γραφειο στην Ελλαδα θα σου πιασουν τον πωπο!!
Με 600 το ατομο θα βρεις μονο τελευταια στιγμης!!!
Εκτος και αν ανεβεις στα 700 ανα ατομο!!!
Παντως πιστεψεμε οτι αξιζει!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
500-600 εννοω το ατομο ...
Θα υπολογισεις ακομη,οτι μεσα στο καραβι,θελεις δεν θελεις κατι θα καταναλωσεις...εχει ωραια μαγαζια,καζινο,τα ποτα επισης που θα θελετε το βραδακι ειναι εξτρα(και με ακριβες τιμες)...πειρασμος δηλαδη.Οπως επισης,τι θα κανετε στα λιμανια....εξοδα για μετακινησεις σε πολη,αξιοθεατα κλπ.Μην βγαλεις σφιχτο κοστολογιο....
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Θα υπολογισεις ακομη,οτι μεσα στο καραβι,θελεις δεν θελεις κατι θα καταναλωσεις...εχει ωραια μαγαζια,καζινο,τα ποτα επισης που θα θελετε το βραδακι ειναι εξτρα(και με ακριβες τιμες)...πειρασμος δηλαδη.Οπως επισης,τι θα κανετε στα λιμανια....εξοδα για μετακινησεις σε πολη,αξιοθεατα κλπ.Μην βγαλεις σφιχτο κοστολογιο....
Για τα λιμανια θα συμφωνησω αλλα οχι για τα ποτα, γιατι παει αναλογος με το πακετο που αγοραζεις. Μερικα πακετα εχουν και τα ποτα αλλα ειναι 2ης διαλογης και τα πιο ακριβα πακετα μεχρι και κοκταιλ.
Τωρα, με 600 ευρω λογικα δεν θα εχει ουτε ποτα ουτε και αναψηκτικα.
Απλα υπολογησε και το μπουρμπουαρ που θα αφησεις στον σερβιτορο, στον βοηθο του και στην καμαριερα το προιγουμενο βραδυ πριν την τελευταια αποβιβαση!! (ἠ αλιως, οταν τελιωνει η κρουαζιερα και ..... τα κεφαλια μεσα) Ειναι προεραιτικο, (οπως οταν πας για καφε) αλλα ολοι αφηνουν κατι.
 
Last edited:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
επειδη εχω ψαξει πολυ την κρουαζιερα θελω να πω οτι για εξωτερικο και μαλιστα απο λιμανι ξενης χωρας που θα χρειαστεις και αεροπορικα και μεταφορα απο το αεροδρομιο στο λιμανι, ειναι πολυ μικρο το budget σας. Μια 7 ημερη Δυτ.Μεσογειο σε εσωτερικη καμπινα, την περιοδο που θελετε, υπολογιστε γυρω στα 500 ευρω συν λιμενικα τελη περιπου 120, συν φιλοδωρηματα που ειναι υποχρεωτικα περιπου 7 ευρω/ατομο την ημερα, συν εκδρομες σε καθε λιμανι περιπου 50 ευρω το ατομο,που ναι μεν ειναι προαιρετικες αλλα αν δεν πας δεν βλεπεις τιποτε περα απο το λιμανι, συν καποια εξοδα που θα κανεις μεσα ή εξω απο το καραβι στα λιμανια. Ισως μονο απο Πειραια για ανατολικη Μεσογειο να σας ερχοταν πιο οικονομικα, αλλα παλι πρεπει να βαλετε κατι παραπανω.Αν παρολαυτα αυτα επιμενετε, προτεινω να δειτε το www.seascanner.com, ή το orange cruises ή το nereusholidays.gr ή το paradiestravel.gr
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επειδη εχω ψαξει πολυ την κρουαζιερα... συν φιλοδωρηματα που ειναι υποχρεωτικα περιπου 7 ευρω/ατομο την ημερα,
δεν το εψαξες καλα..υποχρεωτικα ειναι μονο σε μια εταιρεια απο τις μεγαλες. και σε ορισμενες εξαιρετικες περιπτωσεις. δηλ το υποχρεωτικο ειναι η εξαιρεση του κανονα. που λεει οτι το φιλοδωρημα ειναι παντα προαιρετικο.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
με την pullmantour που εχω κανει 2 κρουαζιερες ηταν υποχρεωτικο... στο χρεωναν κατευθειαν στην καρτα που βγαζεις μολις επιβιβαζεσαι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με την pullmantour που εχω κανει 2 κρουαζιερες ηταν υποχρεωτικο... στο χρεωναν κατευθειαν στην καρτα που βγαζεις μολις επιβιβαζεσαι
ειπα τι γινεται στις μεγαλες που ταξιδευει η πλειοψηφια των επιβατων. ειναι προαιρετικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.383
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom