Προτάσεις για κρουαζιέρα.

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
δηλαδη, για παραδειγμα τα συνολικα εξοδα αυτης της κρουαζιερας ποσο μπορει να φτασουν;
http://www.seascanner.com/reise.php?reise=71023
Εγω όπως το υπολογισα προχειρα
349 (κρουαζιερα) + 60Ε (τιπς) + 150Ε (μεταφορικα. πολλα υπολογισα νομιζω) +100Ε 2 μερες ξενοδοχειο + οτι χαλασουμε, βγαινει κοντα 700 το ατομο. το θεμα ειναι να βρουμε φτηνα μεταφορικα πρωτα νομιζω και μετα κρουαζιερα :p
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
αν εννοεις την κρουαζιερα που βγαινει στο λινκ του seascanner που παραθετεις ,η τιμη ειναι για Ιανουαριο του 2015
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Με μια προχειρη ματια,οι φτηνοτερες κρουαζιερες πανε το ατομο,το λιγοτερο γυρω στα 750,χωρις τα υπολοιπα....αρα φευγεις πολυ απο τον υπολογισμο σου....
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Επειδή φέτος το έχω κι εγώ κατά νου για κάποια κρουαζιέρα, ίσως κι αυτές που πάνε Σκανδιναβία, εκεί κάπου μετά τον 15Αύγουστο, αλλά είναι έτσι οι συνθήκες φέτος που μπορεί να ταξιδέψω και εντελώς μόνος, μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει κατά πόσο παλεύεται μία τέτοια εμπειρία ( σε ένα πλοίο με χιλίαδες αγνώστους, κυρίως μάλιστα από ξένες χώρες; )
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Δεν εχω εμπειρια απο κρουαζιερες,αλλα κανω ταξιδια μονη μου(ευρωπη)Οταν πηγαινω σε μια πολη,γνωριζω γειτονιες,πλατειες,μουσεια δηλ.περπαταω πολυ και μου αρεσει.....Δεν θα πηγαινα κρουαζιερα μονη μου γιατι,θα ενοιωθα πολυ εγκλωβισμενη αναμεσα σε οικογενειες και παρεες και με το να κανω βολτες που;στα μαγαζια,στα μπαρακια,στα καζινο,στα γυμναστηρια; δεν πιστευω οτι θα με γεμιζε.Βεβαια,αν εισαι αρκετα κοινωνικος,θα μπορουσες να βρεις καποια παρεα εκει....
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν εχω εμπειρια απο κρουαζιερες,αλλα κανω ταξιδια μονη μου(ευρωπη)Οταν πηγαινω σε μια πολη,γνωριζω γειτονιες,πλατειες,μουσεια δηλ.περπαταω πολυ και μου αρεσει.....Δεν θα πηγαινα κρουαζιερα μονη μου γιατι,θα ενοιωθα πολυ εγκλωβισμενη αναμεσα σε οικογενειες και παρεες και με το να κανω βολτες που;στα μαγαζια,στα μπαρακια,στα καζινο,στα γυμναστηρια; δεν πιστευω οτι θα με γεμιζε.Βεβαια,αν εισαι αρκετα κοινωνικος,θα μπορουσες να βρεις καποια παρεα εκει....
Αρκετά κοινωνικό δε θα με χαρακτήριζα!!! Ίσως και γι αυτό φέτος "βγαίνουν" μοναχικές οι διακοπές. Όχι 100% από επιλογή, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία...Και η αλήθεια είναι πως δυστυχώς κάπως έτσι το φαντάζομαι το ταξίδι. Όπως το περιγράφεις. Περισσότερο είχα την ελπίδα πως μπορεί κάποιος να μου έγραφε κάτι διαφορετικό.... Δεν πειράζει... Καλύτερα να διαβάσω κάτι που είναι αλήθεια, παρά κάτι που θα μου αρέσει στα λόγια και θα με απογοητεύσει στην πράξη!!! Εσύ πως επιλέγεις τα μοναχικά ταξίδια; Υπάρχει κάποιο πρακτορείο που ειδικεύεται σε αυτό (αυτόνομους ταξιδιώτες ) ή απλά μόνη επιλέγεις προορισμό και φεύγεις;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Δεν νομιζω στην Ελλαδα να υπαρχει πρακτορειο ειδικευμενο σε αυτονομους ταξιδιωτες.Εγω,μονη μου εχω ταξιδεψει σε καποιες πολεις της Ευρωπης,με απλο κριτηριο την αναγκη μου να κανω αυτο που αγαπω.Και αν δεν μπορω να βρω καποιον,πηγαινω μονη μου και το χαιρομαι αφανταστα....
Αυτο το φορουμ,ειναι γεματο απο μελη που ταξιδευουν μονοι τους και ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν.Επελεξε που θελεις να πας,που απ'οτι καταλαβα ειναι η Νορβηγια,διαβασε καποια πραγματα εδω κανοντας "αναζητηση"η και γενικοτερα στο διαδυκτιο.Μετα κανε σε γενικες γραμμες ενα πλανο και οτι αποριες εχεις,υπαρχουν φιλοι που εχουν παει και θα μπορουν να βοηθησουν....
 

manos89

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
παιδιά γεια ξανά. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε αρχές οκτώβριου κρουαζιέρα (μάλλον κρουαζίερα :p).
Τι λέτε γιαυτή;
http://www.roundtravel.gr/images/stories/attachments/article/740/ADRIATIKH_4FEB_OFFER.pdf
Κάνει 399, θα ξεπεράσει τα 700 σύνολο;
έχετε να προτείνετε κάποια άλλη για τέλος σεπτεμβρίου (μετά τις 27) - αρχές οκτωβρίου; το ιδανικό θα ήταν ισπανία (ή κάποια που να περιλαμβάνει περισσότερες μέρες στο εξωτερικό), αλλά νομίζω θα ξεφύγει στο οικονομικό κομμάτι
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
παιδιά γεια ξανά. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε αρχές οκτώβριου κρουαζιέρα (μάλλον κρουαζίερα :p).
Τι λέτε γιαυτή;
http://www.roundtravel.gr/images/stories/attachments/article/740/ADRIATIKH_4FEB_OFFER.pdf
Κάνει 399, θα ξεπεράσει τα 700 σύνολο;
έχετε να προτείνετε κάποια άλλη για τέλος σεπτεμβρίου (μετά τις 27) - αρχές οκτωβρίου; το ιδανικό θα ήταν ισπανία (ή κάποια που να περιλαμβάνει περισσότερες μέρες στο εξωτερικό), αλλά νομίζω θα ξεφύγει στο οικονομικό κομμάτι
Κατ αρχας η τιμη 399 αφορα μονο την αναχωρηση της 22/10.Σαυτην προσθετεις 130 λιμενικα τελη, τη χρεωση παροχης υπηρεσιων του πλοιου περιπου 7 ευρω/ατομο επι 8 μερες και αν κανεις καποια εκδρομη σε λιμανι 50 ευρω η μια.... κανε λογαριασμο και αν βγαινεις οικονομικα να την κανεις την κρουαζιερα γιατι την εκανα και γω πριν 2 χρονια και ειναι πραγματι πολυ καλη.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
οποιοδήποτε!!
καλημέρα, έχω κάνει έως τώρα 2 κρουαζιέρες και έχω γίνει fun ,και τις δύο φορές έκλεισα μέσω seascanner και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο άλλο πρακτορείο αντίστοιχο του εξωτερικού ή μηχανή αναζήτησης κρουαζιέρας μπάς και βρώ καμία ευκαιρία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom