Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επίσης να σου πω ότι μιας και στέκεσαι ιδιαίτερα στο θέμα ταλαιπωρία, δε το λες και δίπλα το μέρος. Έχει δρόμο μέχρι το τρίτο πόδι, δεν είναι και τόσο κοντά στη Θεσσαλονίκη όσο φαίνεται...
Την Αμμουλιανή θα την επιλέξουμε αν και μόνο αν έρθει ο αδερφός μου. Μένει Θεσσαλονίκη, οπότε μπορούμε να σπάσουμε και το ταξίδι (σιγά το ταξίδι δηλαδή). Επίσης έχει αμάξι, οπότε θα πάμε μέχρι εκεί με μέσο και θα είναι λιγότερο επώδυνο. Εν πάσει περιπτώσει, μάλλον Αίγινα θα καταλήξουμε έτσι όπως το κόβω..
 

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Καλησπέρα σας! Ψάχνουμε νησί με το αγόρι μου για φέτος με ωραίες παραλίες ανοργάνωτες και νερά!! Αυτό είναι το ΜΟΝΟ που μας ενδιαφέρει. Θα πάμε με το καλό την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου.

Έχουμε πάει Ύδρα, Σκιάθο, Σκόπελο, Σύρο, Σέριφο, Νάξο, Ηρακλειά. Οπότε αυτά είναι εκτός. Από αυτά τρελαθήκαμε με Σέριφο, Σκόπελο και Νάξο! Τέτοια νερά ψάχνουμε και φέτος.

Θέλαμε Μήλο, αλλά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στη διαμονή και ό,τι έχει μείνει είναι πανάκριβο.
Είδαμε και την Αλόννησο και νομίζω κλείνουμε προς τα εκεί, γιατί έχει και φθήνη διαμονή και πολλές επιλογές.

Οπότε χρειάζομαι και τις δικές σας γνώσεις και συμβουλές!

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχω πάει 2 φορές Αλόννησο, την δεύτερη πριν από 2-3 χρόνια είχαν αλλάξει πολλά προς το χειρότερο και την υπερτουριστικοποίηση.
Για μένα είναι το πιο γραφικό νησί των σποράδων με απίστευτα νερά...αλλά δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία μη οργανωμένη παραλία, τον Αύγουστο τουλάχιστον που πήγα εγώ γινόταν χαμός στις παραλίες και οι τιμές αν και όντως βρίσκεις οικονομική διαμονή ήταν πολύ τσιμπημένες σε ότι αφορά το φαγητο κλπ.
Ίσως Ιούλιο να είναι κάπως καλύτερα, αν τελικά πάτε θα πρότεινα να μείνετε στην Χώρα.
Με βάση τα όσα γράφεις πάντως η πρόταση από εμένα είναι Ανάφη :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θέλαμε Μήλο, αλλά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στη διαμονή και ό,τι έχει μείνει είναι πανάκριβο
Αφού είναι το ΜΟΝΟ που σας ενδιαφέρει θα σου έλεγα να επιμείνεις στη Μήλο. Τα καταλύματα είναι πολλά, μη βασίζεσαι μόνο στις ιντερνετικές πλατφόρμες, ψάξου με τηλέφωνα. Αδυνατώ να πιστέψω ότι δε θα βρείτε κάτι για τέλος Ιουλίου.

δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία μη οργανωμένη παραλία, τον Αύγουστο τουλάχιστον που πήγα εγώ γινόταν χαμός στις παραλίες και οι τιμές αν και όντως βρίσκεις οικονομική διαμονή ήταν πολύ τσιμπημένες
Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ αν και δεν έχω πάει. Πήγε πέρυσι ο κολλητός μου και η πρώτη ατάκα που μου είπε ήταν «αν πλήρωνα σε όσες παραλίες είδα, ήθελα 30 ευρώ τη μέρα μόνο για μπάνιο». Όλα αυτά στην Αλόννησο το καλοκαίρι του 2020. Χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις οι τραγικοί. Από θάλασσες πάντως έσκιζε!

Με βάση τα όσα γράφεις πάντως η πρόταση από εμένα είναι Ανάφη :)
Νησάρα με αρκετά θετικά στοιχεία. Οι παραλίες δεν είναι να σε πιάνει δέος όπως για παράδειγμα στη Μήλο, είναι όμως πολύ καλές συμφωνώ. Το αρνητικό στην Ανάφη είναι ένα, ότι άμα πετύχεις μποφορ, ειδικά νότιο άνεμο ξεχνάς το μπάνιο. Βέβαια αυτό παίζει σε πολλές από τις Κυκλάδες...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Νησάρα με αρκετά θετικά στοιχεία. Οι παραλίες δεν είναι να σε πιάνει δέος όπως για παράδειγμα στη Μήλο, είναι όμως πολύ καλές συμφωνώ.
Συμφωνώ....στάθηκα περισσότερο στο ανοργάνωτες και ωραία νερά!
Συνολικά πάντως, την Ανάφη την βάζω ανάμεσα στις top διακοπές που έχω κάνει ζητούμενο το τρίπτυχο χαλάρωση-παραλία-ωραία βράδια στην Χώρα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν τρελαθήκατε με τις παραλίες και τα νερά στη Σέριφο, νομίζω πως θα αποτρελαθείτε αν πάτε Μήλο και Κίμωλο. Αφού εστιάζετε στις παραλίες τα νησιά αυτά είναι μοναδικά. Αν ψάξετε με προσοχή σίγουρα θα βρείτε διαμονή σε ένα από τα 2.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Την Αμμουλιανή θα την επιλέξουμε αν και μόνο αν έρθει ο αδερφός μου
Πολύ σωστή σκέψη.Αν και οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες στο νησί το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο.Δεν είναι δυνατόν να περπατάτε για να πηγαινοέρχεστε στις παραλίες (Αλυκές,Μεγάλη άμμος,Αγ.Γεώργιος,Καραγάτσια) με ντάλα ήλιο.Τα Δρένια είναι όνειρο και πηγαίνεις με νοικιασμένη βαρκούλα.Ενημερωτικά από τη Θεσσαλονίκη η Τρυπητή είναι 1 ώρα και 45 λεπτά και από εκεί το φέρρυ κάνει 10-15 λεπτά (εισιτήριο 2,5 ευρώ και 10 ευρώ το αυτοκίνητο).Αν το αποφασίσεις θα έχεις και άλλα tips.Η φωτογραφία είναι περσινή από τα Δρένια,μπορείς να δεις τις ενοικιαζόμενες βάρκες και στο βάθος την Ουρανούπολη.

Δρένια.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παρόλαυτα και το Σπέτσες μάλλον ταλαιπωρία θα της φανεί, πώς είναι μάνα μου αυτή η γυναίκα δε ξέρω.
Οι Σπέτσες γιατί να είναι ταλαιπωρία;
Για την Αμμουλιανη συμφωνώ με τον @psilos3 , δεν προσεγγιζεται τόσο εύκολα χωρίς ίδιο όχημα και είναι ακριβό νησί γι αυτα που προσφέρει....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Οι Σπέτσες γιατί να είναι ταλαιπωρία;
Για την Αμμουλιανη συμφωνώ με τον @psilos3 , δεν προσεγγιζεται τόσο εύκολα χωρίς ίδιο όχημα και είναι ακριβό νησί γι αυτα που προσφέρει....
Απο Πειραιά δεν είναι και τόσο κοντά (για τα δεδομένα της) απ'ότι είδα.

Πολύ σωστή σκέψη.Αν και οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες στο νησί το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο.Δεν είναι δυνατόν να περπατάτε για να πηγαινοέρχεστε στις παραλίες (Αλυκές,Μεγάλη άμμος,Αγ.Γεώργιος,Καραγάτσια) με ντάλα ήλιο.Τα Δρένια είναι όνειρο και πηγαίνεις με νοικιασμένη βαρκούλα.Ενημερωτικά από τη Θεσσαλονίκη η Τρυπητή είναι 1 ώρα και 45 λεπτά και από εκεί το φέρρυ κάνει 10-15 λεπτά (εισιτήριο 2,5 ευρώ και 10 ευρώ το αυτοκίνητο).Αν το αποφασίσεις θα έχεις και άλλα tips.Η φωτογραφία είναι περσινή από τα Δρένια,μπορείς να δεις τις ενοικιαζόμενες βάρκες και στο βάθος την Ουρανούπολη.

View attachment 352599
Σ'ευχαριστώ, αν τελικά την προτιμήσουμε θα σε ενοχλήσω :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απο Πειραιά δεν είναι και τόσο κοντά (για τα δεδομένα της) απ'ότι είδα.
Οκ το έπιασα το ποιντ. Εν τω μεταξύ τώρα είδα το τελευταίο ποστ που έγραψες, οπότε λέω να πω μία άλλη ιδέα. Αν έχετε αυτοκίνητο να πάτε Θάσο. Εύκολη και γρήγορη προσέγγιση με αυτοκίνητο και λίγες ώρες σε πλοίο για να μην ταλαιπωρειται η μανούλα! Δεν ξέρω βέβαια αν έχετε πάει ή αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το αναφέρεις το νησί
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Οκ το έπιασα το ποιντ. Εν τω μεταξύ τώρα είδα το τελευταίο ποστ που έγραψες, οπότε λέω να πω μία άλλη ιδέα. Αν έχετε αυτοκίνητο να πάτε Θάσο. Εύκολη και γρήγορη προσέγγιση με αυτοκίνητο και λίγες ώρες σε πλοίο για να μην ταλαιπωρειται η μανούλα! Δεν ξέρω βέβαια αν έχετε πάει ή αν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το αναφέρεις το νησί
Το σκέφτηκα αλλά δε ξέρω αν θα φτάσουν οι μέρες. Από την άλλη μάλλον για κανένα νησί δε θα φτάσουν, οπότε η φάση είναι πάμε κι ό,τι δουμε. Είχαμε πάει όταν ήμασταν μικρά, οπότε δε ξέρω αν πιάνεται.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το σκέφτηκα αλλά δε ξέρω αν θα φτάσουν οι μέρες. Από την άλλη μάλλον για κανένα νησί δε θα φτάσουν, οπότε η φάση είναι πάμε κι ό,τι δουμε. Είχαμε πάει όταν ήμασταν μικρά, οπότε δε ξέρω αν πιάνεται.
Δεν φτάνουν οι μέρες αλλά δεν είναι ανάγκη να γυρίσετε όλο το νησί! Αραζετε σε ένα μέρος και κάνετε βόλτες σε κοντινές παραλίες. Υπάρχουν και πιο ήσυχα σημεία στο νησί αλλά και με περισσότερο κόσμο. Η Θάσος έχει αλλάξει....ξέρω πως ήταν πριν 35 χρόνια, πριν 20 χρόνια και πως την είδα πριν 10 χρόνια τελευταία φορά. Νομίζω είναι καλή επιλογή για διακοπές με τα γονίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom