Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Traveller&Co

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
 
Last edited:

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
Θα πρότεινα Σέριφο και Τήνο που πέρσι υπήρχε σύνδεσή τους μια φορά τη βδομάδα.Ειδάλλως μπορείτε να μείνετε και Σύρο ένα τετραήμερο που συνδέεται και με τα δυο νησιά.Έχουν όμορφες παραλίες που κάποιες ειδικά στη Σέριφο ναι μεν ανοργάνωτες αλλά με φυσική σκιά,γραφικά κυκλαδίτικα χωριά,ιδιαίτερη κουζίνα αυτά δηλαδή που ψάχνεις.Απλώς είναι καλό ειδικά στην Τήνο και τη Σύρο να έχετε και αυτοκίνητο.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
Νομίζω ότι αυτά που περιγράφετε θα τα βρείτε όλα στην Αμοργό αλλά και στη Ζάκυνθο. Καλά να περάσετε!!!
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Ευχαριστώ katkarak :)Άνδρο ή Μήλο δε θα πρότεινες δηλαδή;
Έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή στην Τήνο η στη Σέριφο;
Άνδρο δεν πρότεινα γιατί ήδη έχεις πάει και Μήλο δεν έχω πάει.Στη Σέριφο μείναμε στο anastasiaserifos rooms στο Λιβάδι-πεντακάθαρο και προσεγμένο,όλα στα πόδια σου- και στην Τήνο μένουμε-εδώ και 13 χρόνια που πάμε ένα τετραήμερο κάθε χρόνο- στο thaleia hotel.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.295
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
Τοπικό χαρακτήρα, φοβερό φαγητό, ΠΟΛΥ πολιτισμό, κυκλαδιτικη αρχιτεκτονικη κι όχι χαμό Αύγουστο μήνα έχει η Σκύρος, που είναι πολύ ιδιαίτερο μέρος από πολλές απόψεις . Αν έχετε μεταφορικο μέσο κινείστε εύκολα, αν όχι άστο καλύτερα. Οι παραλίες, χωρίς να είναι το φόρτε της, είναι πολύ ικανοποιητικές και με πολλή ποικιλία, ενώ στο νότο δια θαλασσης έχει φοβερά νερά. Αλογάκια, μουσειο Φαλτάιτς, αρχαία κλπ, πολλά πράγματα να σε κρατήσουν στο νησί για μέρες και όχι κόσμος που ξερνοβολαει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες
Αρκετά μεγάλο διάστημα για δύο, ίσως και τρία νησιά (ανάλογα ποια), οπότε μπορείς να χωρέσεις πολλά και όμορφα μέσα σε τόσες μέρες.
Θα σου πω συγκεκριμένα για τα νησιά που κοιτάτε.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:),
Μακράν ότι καλύτερο η Μήλος στο τομέα αυτόν. Δεύτερο για μένα έρχεται η Σέριφος και τα υπόλοιπα έπονται. Επίσης τα Κουφονήσια είναι ένα θαύμα της φύσης σε ότι έχει να κάνει με τις παραλίες, απλά είναι για δυο-τρεις μέρες και είναι ακριβά.
Ήσυχα νησιά είναι τα περισσότερα, υπό την έννοια ότι δε θα δεις τα αίσχη της Μυκόνου και της Σαντορίνης.
με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα,
Η Αμοργός έχει τα πρωτεία εδώ για μένα. Όχι ότι στη Μήλο δε θα βρεις καλό φαγητό όπως αντίστοιχα και στη Τήνο, όμως η Αμοργός τα έχει όλα και συμφέρει, συν τη πολύ ιδιαίτερη ομορφιά και αρχιτεκτονική της. Η Μήλος σε αυτό το τομέα είναι απαράδεκτη το λιγότερο εξαιρουμένης της παλιάς πρωτεύουσας (Πλάκα) και η χώρα της Τήνου είναι οτι χειρότερο, αντισταθμίζεται όμως από τα πανέμορφα χωριά που θα βρεις σ' αυτήν. Για Σέριφο έχω επίσης πολύ καλή άποψη.
με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που
Αυτό είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό -και- για το φετινό καλοκαίρι. Για χωριά σου είπα, μακράν της Τήνου, είναι ότι καλύτερο (μαζί με αυτά της Νάξου) μπορεί να βρει κάποιος κατά τη γνώμη μου στις Κυκλάδες.
Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός,
Σε πολλά νησιά υπάρχουν πεζοπορικές διαδρομές, σίγουρα ξέρω σε Αμοργό και Τήνο. Για οινοτουρισμό δεν έχω εικόνα, πέρα από κάποια διάσπαρτα οινοποιεία που υπάρχουν στις Κυκλάδες και αυτά της Σαντορίνης βεβαίως, λαϊκή τέχνη και πολιτισμό στη Τήνο και πάλι, όπως και στην Αμοργό.

Στη θέση σας θα οργάνωνα κάτι που να προσπαθεί όσο γίνεται να συμπεριλάβει τα πάντα, με τις εκάστοτε υποχωρήσεις.
Θα κοιτούσα για παράδειγμα ένα σενάριο για Μήλο, Κίμωλο & γιατί όχι Σέριφο, που μπορούν να συνδυαστούν, όπως επίσης και για Αμοργό - Κουφονήσια και κάτι ακόμα (ίσως Αστυπάλαια) αλλά και ένα Τήνος - Άνδρος ενδεχομένως μαζί με Σύρο, αν έχετε όρεξη για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις.
Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.
Εδώ τώρα είναι όλα πολύ σχετικά. Τι εννοείς πανάκριβο; Μύκονος ας πούμε δεν είναι κανένα.
Η Άνδρος είναι αρκετά ακριβή σε όλα της πλην της διαμονής νομίζω, αλλά τα ξερεις.
Η Τήνος μακράν ότι φθηνότερο σε όλα της.
Η Αμοργός λίγο στη διαμονή, με το δύσκολο να βρεθεί αυτή στη Χώρα.
Η Μήλος όχι κάτι εξωφρενικό. Η Κίμωλος όμως είναι μόνο στη διαμονή. Η Σέριφος και αυτή επίσης, οι τιμές στα καταλύματα τον Αύγουστο είναι λίγο τσιμπημένες. Πολύ έως πάρα πολύ τσιμπημένες στα Κουφονήσια.
Τα πάντα εξαρτώνται ξαναλέω από το μπάτζετ σας, μπορεί εγώ να τα βλέπω έτσι.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
έφτασε η ώρα που ξεκαθαρισαν οι αδειες μας και κοιταμε σε ποιο νησι θα παμε διακοπες το πρωτο 15 νθημερο του Αυγουστου με την κοπελα μου.Οι επιλογες ειναι διαφορες με κυριο γνωμονα να εχει ομορφες παραλιες,ομορφη Χωρα και καποια νυχτερινη ζωη δεν θελουμε τρελο clubbing αλλα και σε καμμια περιπτωση και νεκρα.Τα τυπικα coctailadika που εχει καθε νησι.Τα νησια που ειμαστε αναμεσα και εχουμε ψηθει ειναι

Συρος .O λογος που θελουμε να παμε για την Ερμουπολη και την μαγευτικη Ανω Συρο ,αλλα αυτο που με χαλαει σοβαρα ωστε να την επιλεξω ειναι οι παραλιες που απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι wow.)

Μηλος για τις παραλιες και τα αξιοθεατα

Φολεγανδρο για μενα η τοπ επιλογη για φετος που θελω να παω κουκλα χωρα ,θεα επιπεδου Σαντορινης,καλο φαγητο αλλα μας τα χαλαει οτι δεν βρισκω με τιποτα δωματιο ποια για Αυγουστο και οσα βρισκω δεν ειναι για το bugdet που μπορω να διαθεσω ξεκιναν απο 1200 για 4 βραδια στο δικλινο το πιο φτηνο .Και ισως και λιγο η ελλειψη παραλιων η Αγκαλη και το Κατεργο μονο απο οτι ειδα .

Τηνος για παραλιες beach bar διακοπες ολη μερα αραχτοι θαλασσα


Και τελος η ιδεα που κολλησε στην δικια μου και μου κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον και εκει θελω να επικεντρωθουμε οσοι γνωριζουν ειναι η Πατμος.Ενα συν παραπανω στο οτι μου ειπε να ξεφυγουμε λιγο απο Κυκλαδες που παμε τα τελευταια χρονια συνεχεια.Οι φωτογραφιες που ειδα μου αρεσαν πολυ ειδικα το καστρο και το σπηλαιο της Αποκαλυψης και οι παραλιες δεν μου φανηκαν κακες καποιες μου αρεσαν και αρκετα εστω απο φωτο.Για το νησι με ενδιαφερει εστω τα τυπικα απο διασκεδαση κοκτειλαδικα φαση να εχει ,παραλιες ακομα καλυτερα οργανωμενες σε κοντινες αποστασεις εστω οι βασικες .
Εχω ακουσει διασπαρτα σχολια κυριως απο ατομα που δεν εχουν παει καν τυπου παρτε και ρασα μαζι σας,τι να κανετε Πατμο σε μοναστηρι θα μπειτε και οσοι εχουν παει μου λενε τα καλυτερα.
 
Last edited:

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Είναι όμορφη η Πάτμος!Και νομίζω συνδυάζει όλα όσα θέλετε!
Για σξεφτείτε και την Σέριφο...ειδάλλως από Κυκλάδες ψηφίζω Τήνο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα,

Συρος .O λογος που θελουμε να παμε για την Ερμουπολη και την μαγευτικη Ανω Συρο ,αλλα αυτο που με χαλαει σοβαρα ωστε να την επιλεξω ειναι οι παραλιες που απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι wow.)
Μ' αρέσει γιατί διαθέτει αρκετά απ' οσα θέλεις και σε πολύ οικονομικές τιμές. Ναι οι παραλίες δεν είναι εκπληκτικές όπως λες αλλά δεν είναι και χάλια.
Μηλος για τις παραλιες και τα αξιοθεατα
Παραλίες μόνο. Ποιά αξιοθέατα; Μηδέν γραφικότητα εξαιρουμένης της Πλάκας.
Φολεγανδρο για μενα η τοπ επιλογη για φετος που θελω να παω κουκλα χωρα ,θεα επιπεδου Σαντορινης,καλο φαγητο αλλα μας τα χαλαει οτι δεν βρισκω με τιποτα δωματιο ποια για Αυγουστο και οσα βρισκω
Είναι το σημαντικότερο ζήτημα στη Φολέγανδρο δυστυχώς. Η διαμονή είναι πάντα ιδιαίτερα ακριβή και περιορισμένη. Να μη πω ότι άργησες (που άργησες), να πω απλά ψάξου μέσω τηλεφώνου, μη κοιτάς στις πλατφόρμες γιατί μόνο τα πανάκριβα θα βρίσκεις.
Και τελος η ιδεα που κολλησε στην δικια μου και μου κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον και εκει θελω να επικεντρωθουμε οσοι γνωριζουν ειναι η Πατμος
Ναι σε όλα. Αν εξαιρέσεις τη δύσκολη πρόσβαση -αν δε πάτε αεροπορικώς μέσω Σάμου- ναι σε όλα.
Μικρή, όμορφη, συμμαζεμένη, πολύ γραφική χώρα, αρκετά καλές παραλίες με κρύες όμως θάλασσες, καλό φαγητό, προσιτές τιμές και νυχτερινή ζωή όπως τη θέλετε.
Κοιτάξτε το σοβαρά!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα!
Η δική μου πρόταση είναι η Αμοργός.
Είναι πανέμορφη με ωραία τοπία στις παραλίες και υπέροχη κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική.
Επίσης έχει μονοπάτια για πεζοπορία αν και δεν τα έχω κάνει για να σε κατατοπίσω.
Είναι ένα μεγάλο νησί και εφόσον θέλετε ήσυχες διακοπές μπορεί να σας καλύψει από μόνο του.
Όμως αν έχετε επιπλέον μέρες μπορείτε να το συνδυάσετε με κάποιο άλλο.
Τα Κουφονήσια είναι η τοπ επιλογή για παραλίες αλλά έχουν γίνει κοσμικά και πανάκριβα.

Τώρα σε ότι αφορά τον οινοτουρισμό ως λάτρης του κρασιού θα είμαι απόλυτη και θα σου πω ότι ένας είναι ο προορισμός στις Κυκλάδες: η Σαντορίνη.
Ο πιο παλιός αμπελώνας της Ελλάδας με ποικιλίες που είναι περιζήτητες σε όλο το κόσμο.
Και οινοποιεία με κάναβες & υπόσκαφα, ένα μοναδικό φαινόμενο!
Θα έλεγα να μην την αποκλείσεις. Αλλά να μείνεις εκτός των δύο κέντρων (Φηρά & Οία).
Βεβαίως και θα πας ένα βράδυ να θαυμάσεις τη καλντέρα γιατί δεν υπάρχει όμοιά της πουθενά.

Τέλος για υπέροχες παραλίες η Μήλος είναι νούμερο 1 αλλά θα τη συνδυάσεις με την υπέροχη μικρούλα Κίμωλο που έχει εξαιρετικές παραλίες και μια ομάδα τους "Κιμωλίστες" που διοργανώνουν πολιτιστικά δρώμενα!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,
έφτασε η ώρα που ξεκαθαρισαν οι αδειες μας και κοιταμε σε ποιο νησι θα παμε διακοπες το πρωτο 15 νθημερο του Αυγουστου με την κοπελα μου.Οι επιλογες ειναι διαφορες με κυριο γνωμονα να εχει ομορφες παραλιες,ομορφη Χωρα και καποια νυχτερινη ζωη δεν θελουμε τρελο clubbing αλλα και σε καμμια περιπτωση και νεκρα.Τα τυπικα coctailadika που εχει καθε νησι.Τα νησια που ειμαστε αναμεσα και εχουμε ψηθει ειναι

Συρος .O λογος που θελουμε να παμε για την Ερμουπολη και την μαγευτικη Ανω Συρο ,αλλα αυτο που με χαλαει σοβαρα ωστε να την επιλεξω ειναι οι παραλιες που απο οτι καταλαβα δεν ειναι κατι wow.)

Μηλος για τις παραλιες και τα αξιοθεατα

Φολεγανδρο για μενα η τοπ επιλογη για φετος που θελω να παω κουκλα χωρα ,θεα επιπεδου Σαντορινης,καλο φαγητο αλλα μας τα χαλαει οτι δεν βρισκω με τιποτα δωματιο ποια για Αυγουστο και οσα βρισκω δεν ειναι για το bugdet που μπορω να διαθεσω ξεκιναν απο 1200 για 4 βραδια στο δικλινο το πιο φτηνο .Και ισως και λιγο η ελλειψη παραλιων η Αγκαλη και το Κατεργο μονο απο οτι ειδα .

Τηνος για παραλιες beach bar διακοπες ολη μερα αραχτοι θαλασσα


Και τελος η ιδεα που κολλησε στην δικια μου και μου κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον και εκει θελω να επικεντρωθουμε οσοι γνωριζουν ειναι η Πατμος.Ενα συν παραπανω στο οτι μου ειπε να ξεφυγουμε λιγο απο Κυκλαδες που παμε τα τελευταια χρονια συνεχεια.Οι φωτογραφιες που ειδα μου αρεσαν πολυ ειδικα το καστρο και το σπηλαιο της Αποκαλυψης και οι παραλιες δεν μου φανηκαν κακες καποιες μου αρεσαν και αρκετα εστω απο φωτο.Για το νησι με ενδιαφερει εστω τα τυπικα απο διασκεδαση κοκτειλαδικα φαση να εχει ,παραλιες ακομα καλυτερα οργανωμενες σε κοντινες αποστασεις εστω οι βασικες .
Εχω ακουσει διασπαρτα σχολια κυριως απο ατομα που δεν εχουν παει καν τυπου παρτε και ρασα μαζι σας,τι να κανετε Πατμο σε μοναστηρι θα μπειτε και οσοι εχουν παει μου λενε τα καλυτερα.

Καλημέρα,

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη Φολέγανδρο. Τρία χρόνια ξεκινάω για εκεί αλλά πάντα την αναβάλω για τον επόμενο 😭

Και θα σου πω να πας Πάτμο. Πήγαμε ως ζευγάρι και ήταν εξαιρετικά.
Η χώρα κούκλα με το επιβλητικό μοναστήρι. Και γενικά όλο το νησί πεντακάθαρο, περιποιημένο με όμορφη αρχιτεκτονική και αισθητική!
Οι παραλίες υπέροχες και δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και τις ημέρες με βοριάδες. Οι περισσότερες είναι κοντά στη Σκάλα, για τις οργανωμένες δεν έχω άποψη γιατί δεν τις προτιμήσαμε.
Το φαγητό εξαιρετικό παντού και όμορφα μαγαζιά - μπαρ για κοκτέιλ.
Σε αυτούς που σας λένε να πάρετε ράσα μη δίνεις σημασία. Καμία σχέση...
Το νησί είναι κοσμικό με την καλή έννοια (όχι με αίσχη τύπου Μύκονος λόγω μοναστηριού φυσικά)
Εμείς είδαμε ωραίο κόσμο και μας άρεσε πάρα πολύ.
Τέλος, αν οι μέρες είναι αρκετές να επισκεφθείτε ένα νησάκι ακόμη: τους Λειψούς!
Υπέροχες παραλίες, ηρεμία, επίσης καλό φαγητό και ατμόσφαιρα!

Εάν το αποφασίσετε μη διστάσεις να ρωτήσεις περισσότερα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom