Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Η Σέριφος προσελκύει πολύ κόσμο, ειδικά 3μερα από Αθήνα. Δύσκολο να είναι έρημη Σεπτέμβριο, εκτός αν αλλάξει δραματικά η κατάσταση.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ με τραβάει η Σέριφος και ίσως κάποιο άλλο νησί παρά η Σαντορίνη. Σκέφτομαι όμως ότι και η Σαντορίνη είναι ένας προορισμός που πρέπει να επισκεφθείς και επειδή δεν έχω πάει ακόμα, έλεγα μήπως ήταν ευκαιρία… Και ελεγα ότι τον Σεπτέμβρη ίσως έχει λιγότερο κόσμο 🤔
Ακουγεται πολύ δελεαστική η Σέριφος όμως και ναι, αφού είναι τόσο κοντά στην Αθήνα ίσως έχει ακόμα κόσμο. Και μάλλον θα μπορούσαμε να την συνδυάσουμε με Κύθνο ας πούμε.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Οποτε να φανταστώ ότι στη Σέριφο και τα λεωφορεία θα εκτελούν δρομολόγια τον Σεπτέμβρη, κανονικα; Γιατί δεν θα έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο…
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οποτε να φανταστώ ότι στη Σέριφο και τα λεωφορεία θα εκτελούν δρομολόγια τον Σεπτέμβρη, κανονικα; Γιατί δεν θα έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο…
Θεωρητικά ναι, αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσεις μέσω τηλεφώνου καλύτερα, γιατί τα δρομολόγια σε ολα τα νησιά αναπροσαμοζονται το Σεπτέμβριο.
Αφού δεν έχετε μέσο να ξεχάσετε τη Κύθνο, είναι απαγορευτική, εκτός αν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσετε.
Στη Σέριφο μπορεί να βγει άκρη, με λεωφορείο, ταξί, αλλά και τα ιδιωτικά εκδρομικα mini bus. Στη Κύθνο με τίποτα...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Θεωρητικά ναι, αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσεις μέσω τηλεφώνου καλύτερα, γιατί τα δρομολόγια σε ολα τα νησιά αναπροσαμοζονται το Σεπτέμβριο.
Αφού δεν έχετε μέσο να ξεχάσετε τη Κύθνο, είναι απαγορευτική, εκτός αν υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσετε.
Στη Σέριφο μπορεί να βγει άκρη, με λεωφορείο, ταξί, αλλά και τα ιδιωτικά εκδρομικα mini bus. Στη Κύθνο με τίποτα...
την είχα πατήσει στην Κύθνο Οκτώβριο μήνα, πήγα Λουτρά από Μέριχα με τα πόδια πιστεύοντας ότι στην επιστροφή θα έπαιρνα λεωφορείο. Αμ δε! Ποδαράτα πάλι! Αξέχαστα βέβαια!
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Οποτε να φανταστώ ότι στη Σέριφο και τα λεωφορεία θα εκτελούν δρομολόγια τον Σεπτέμβρη, κανονικα; Γιατί δεν θα έχουμε δικό μας μεταφορικό μέσο…
https://m.facebook.com/serifostravelbus/?locale2=el_GR για πληροφορίες για τα δρομολόγια...θα μπορούσατε και αυτοκίνητο να νοικιάσετε 1-2 μέρες για τις πιο μακρινές παραλίες Γάνεμα,Μεγάλο Λιβάδι,Αη Γιάννης και να κάνετε και ένα γύρο το νησί
 

Τασος552

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Χαιρετω την παρεα! Μετα απο μια αποτυχημενη αποπειρα διακοπων στη Ροδο οπου με εβαλαν σε δωματιο ακαταλληλο για διαμονη και κατεληξα στο νοσοκομειο με δυσπνοια, και μου εφαγαν και τα λεφτα μου, θελω τωρα το Σεπτεμβριο εχοντας ενα πολυ μικρο budget, να μεινω 3-5 ημερες σε ενα κυκλαδιτικο νησι.

Ειμαι αναμεσα σε Σιφνο, Σικινο, Φολεγανδρο, Κιμωλο, Κυθνο και Αμοργο. Κριτηρια μου να μην απαιτειται μεταφορικο μεσο, να εχει φυσικη ομορφια και παρεες χαλαρων χαρουμενων ανθρωπων που μεταδιδουν νεανικη ενεργεια. Στη Ροδο ειχε μονο οικογενειες, συνταξιουχους και ζευγαρια που κρατιοντουσαν σφιχτα, ψυχαναγκαστικα σχεδον, απο το χερι, και ουτε ενας ανθρωπος δεν χαμογελαγε. Ας μην επαναληφθει ο εφιαλτης. 🥵
Θα ηθελα να αποφυγω υπερβολικα εμπορευματοποιημενες καταστασεις.

Θα μπορουσα να μεινω και σε καμπιγκ αλλα το βασικο ειναι να μου αρεσει το νησι και οχι να εχει καμπιγκ.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Χαιρετω την παρεα! Μετα απο μια αποτυχημενη αποπειρα διακοπων στη Ροδο οπου με εβαλαν σε δωματιο ακαταλληλο για διαμονη και κατεληξα στο νοσοκομειο με δυσπνοια, και μου εφαγαν και τα λεφτα μου, θελω τωρα το Σεπτεμβριο εχοντας ενα πολυ μικρο budget, να μεινω 3-5 ημερες σε ενα κυκλαδιτικο νησι.

Ειμαι αναμεσα σε Σιφνο, Σικινο, Φολεγανδρο, Κιμωλο, Κυθνο και Αμοργο. Κριτηρια μου να μην απαιτειται μεταφορικο μεσο, να εχει φυσικη ομορφια και παρεες χαλαρων χαρουμενων ανθρωπων που μεταδιδουν νεανικη ενεργεια. Στη Ροδο ειχε μονο οικογενειες, συνταξιουχους και ζευγαρια που κρατιοντουσαν σφιχτα, ψυχαναγκαστικα σχεδον, απο το χερι, και ουτε ενας ανθρωπος δεν χαμογελαγε. Ας μην επαναληφθει ο εφιαλτης. 🥵
Θα ηθελα να αποφυγω υπερβολικα εμπορευματοποιημενες καταστασεις.

Θα μπορουσα να μεινω και σε καμπιγκ αλλα το βασικο ειναι να μου αρεσει το νησι και οχι να εχει καμπιγκ.
Από τα παραπάνω νησιά που αναφέρεις, θα πρότεινα τη Φολέγανδρο. Είναι πολύ όμορφη, μικρή σχετικά, δεν χρειάζεται αυτοκίνητο και έχει νέο και χαρούμενο κόσμο! Δεν ξέρω όμως πόσο συχνά είναι τα δρομολόγια τον Σεπτέμβριο.

Επίσης, δεν είναι στη λίστα σου αλλά νομίζω ότι και τα Κουφονήσια είναι καλή επιλογή!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Η Φολέγανδρος είναι ακριβή, η Σίκινος πάλι φθηνή, υπέροχη αλλά ίσως χρειάζεται αυτοκίνητο. Η Κίμωλος βολεύεται και με τη συγκοινωνία, όπως και η Σίφνος, και τα νησιά καταπληκτικά, τελείως διαφορετικά βέβαια μεταξύ τους. Πάντως για μένα το τέλειο νησί γι αυτό που ζητάς είναι η Σίκινος. Αυθεντικότητα, απλότητα, ομορφιά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Η Σίφνος γυρίζεται εύκολα χωρίς ΙΧ. Η Κύθνος πάλι χωρίς ΙΧ εξαιρετικά δύσκολα.Η Αμοργός εξαιρετική αλλά χωρίς ΙΧ σχεδόν δεν είναι επιλογή.
Η Κίμωλος έχει 2 κυρίως οικισμούς Ψάθη και Χωριό(Χώρα) αλλά είναι από τα δυνατά της σημεία οι παραλίες, οπότε κάποιο μέσον για να μετακινήστε θα χρειαστεί. Δεν ξέρω τι γίνεται Σεπτέμβρη με το λεωφορείο στο νησί.

Νομίζω από όλα αυτά ομορφιά, γραφικότητα και χωρίς ΙΧ, Σίφνο θα έβαζα.

Σίκινο περιμένω να ολοκληρωθούν τα έργα στην Επισκοπή για να πάω.

Από Κυκλάδες χωρίς ΙΧ, άνετα γυρίζεται και η Σύρος.


Αυτά που περιγράφεις στο ποστ πάντως με κακούς επαγγελματίες στη Ρόδο μπορεί να τύχουν σε πολλά μέρη. Όπως και πολλά άλλα.

Δυστυχώς σε συγγενή μου στη Σίφνο, είχε γίνει μία από τις γνωστές απάτες με τις κάρτες. Αντί να φέρνουν μηχάνημα να πληρώσεις βάζοντας(ή όχι) pin, ζητούσαν την κάρτα και την κρατούσαν ώρες. Μας έτυχε και σε ταβέρνα και σε ενοικιαζόμενα. Μετά από λίγο καιρό φάνηκε να γίνονται χρεώσεις στην τράπεζα από το εξωτερικό. Ευτυχώς, η τράπεζα πήρε αμέσως χαμπάρι την απάτη και ακύρωσε την κάρτα.
Είμαστε σχεδόν σίγουροι πως έγινε από εκεί, διότι πουθενά αλλού δεν της είχαν ζητήσει την κάρτα και μάλιστα να την κρατήσουν τόση ώρα, ώστε να είναι δυνατόν να αντιγραφεί το νούμερο.
Αυτό δεν σημαίνει πως φταίει όλο το νησί, στο οποίο και πήγαμε και ξαναπήγαμε και μας αρέσει.
Απλώς δεν ξαναδίνει την κάρτα.Ζητά να της φέρουν μηχάνημα και βάζει την κάρτα η ίδια. Επίσης αποφεύγουμε συγκεκριμένα μέρη, από όπου υποψιαζόμαστε πως προέκυψε το θέμα.

Θέλω να πω, πως μια κακή εμπειρία δεν σημαίνει απαραίτητα πως σε όλο το νησί, θα έχεις κακές εμπειρίες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σίκινο πήγα φέτος και αν και πέρασα ωραία και εκτίμησα το νησί ως προς την άγρια ομορφιά του και την υπέροχη χώρα δεν θα σου το πρότεινα. Καταρχάς το νησί ακόμη και τον 15Αυγουστο είχε λίγο κόσμο (που για εμάς ήταν θετικό) αλλά φαντάζομαι ότι Σεπτέμβρη θα είναι ψιλοάδειο.
Οπότε εαν είσαι σε mood να κοινωνικοποηθείς δεν είναι καλή επιλογή, αν θέλεις να ηρεμήσεις, να κάνεις ωραίο μπάνιο στην παραλία του Αγίου Γεωργίου και να κάνεις διαδρομές στα μονοπάτια αλλάζει το πράγμα.
Οι Σικινιώτες δεν φαίνονται να έχουν ακόμα την διάθεση να μπουν στο παιχνίδι του τουρισμού, οπότε οι ελάχιστες επιλογές που έχει σε θέματα εστίασης (κυρίως το φαγητό) αποτελούν μονοπώλιο και δεν έχουν καμιά διάθεση να διορθώσουν την κάτω του μετρίου ποιότητα φαγητού και υπηρεσιών. Χωρίς να είναι ακριβές οι τιμές, θεώρησα κάθε τι που πλήρωσα υπερεκτιμημένο για την ποιότητά του.
Από τα παραπάνω να εξαιρέσω το οινοποιϊο Μάναλη, το Σουλάτσο και το Ανέμελο στην Χώρα. Αφου τα δοκιμάσαμε όλα καταλήξαμε μόνο σε αυτά να πηγαίνουμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όμως @alma η Σίφνος και @vanda η Φολεγανδρος (ιδίως) ανταποκρίνονται στο "πολύ μικρό budget"? Ο Σεπτέμβριος κάπως σώζει μειώνει τις τιμές, αλλά και πάλι...
Μήπως να μας προσδιορίσεις τι ποσό διαθέτεις @Τασος552
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom