Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

barkour

Member
Μηνύματα
1.185
Likes
5.476
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Από beach bars τι λέει;
Εχει στο Αγριολιβαδο ,το οποιο βαζει τις οκογενειες με παιδια τερμα στην ακρη - βαζει στις ξαπλωστρες πετσετες και καλα ρεζερβε - και ετσι εχει ησυχια για τους αλλους.:clap:
Βεβαια μη περιμενεις κατι εξαλλο , μουσικη ,καλο καφε και ωραια θαλασσα
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
για αλλη ενα καλοκαιρι ξαναχτυπαω μαλλον για Συρο με βλεπω φετος (ισως απο τα λιγα νησια που βρισκεις σε νορμαλ ας του πουμε σε εισαγωγικα και παλι τιμες).Εχω παρει πληροφοριες και εχω δει και την αντιστοιχη εκπομπη στο travelstories.Εχω κλεισει 2 καταλυμματα με δωρεαν ακυρωση στην περιοχη της Ερμουπολης ,το ενα στα Βαπορια ειναι διαμερισμα πολυ κοντα σto ciel και το αλλο προς το βιομηχανικο μουσειο Archontissa λεγεται νομιζω,οποιος το ξερει.Η περιοχη ειναι μεν βολικη γιατι θελω να μαι κοντα σε ολα κυριως για φαγητο -ποτο, απογευματινες βολτες,αλλα εντος Ερμουπολη οσα εχει ειναι ακριβα και σε οσα βρισκεις που υπαρχουν και προσιτες τιμες ειναι διαμερισματα σε πολυκατοικιες κιολας καποια οχι και τοσο ανακαινισμενα θυμιζοντας μου πιο πολυ αστικο τοπιο παρα νησιωτικο vibe διακοπες.
Αξιζει να μεινω Γαλησσα πχ η Κινι ,εκει οι τιμες ειναι ακομα πιο καλες και τα ξενοδοχεια καλυτερα ή ειμαι πολυ αποκομμενος?
Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη κυριως ας μου πει πως ειναι η εμπειρια διαμονης εκει.
Ανω Συρο που την υπεραγαπαω (εχω ξαναπαει πολυ παλιοτερα στο νησι)για να προλαβω προτιμω να την επισκεπτω σαν απογευματινη βολτα παρα τοσο για διαμονη δεν θελω τοσο ορεινο προτιμω προς κατω που μερα εχει πιο κινηση,ασχετα που δεν εχω βρει ετσι κι αλλιως και κατι οικονομικο εκει.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπερα,
για αλλη ενα καλοκαιρι ξαναχτυπαω μαλλον για Συρο με βλεπω φετος (ισως απο τα λιγα νησια που βρισκεις σε νορμαλ ας του πουμε σε εισαγωγικα και παλι τιμες).Εχω παρει πληροφοριες και εχω δει και την αντιστοιχη εκπομπη στο travelstories.Εχω κλεισει 2 καταλυμματα με δωρεαν ακυρωση στην περιοχη της Ερμουπολης ,το ενα στα Βαπορια ειναι διαμερισμα πολυ κοντα σto ciel και το αλλο προς το βιομηχανικο μουσειο Archontissa λεγεται νομιζω,οποιος το ξερει.Η περιοχη ειναι μεν βολικη γιατι θελω να μαι κοντα σε ολα κυριως για φαγητο -ποτο, απογευματινες βολτες,αλλα εντος Ερμουπολη οσα εχει ειναι ακριβα και σε οσα βρισκεις που υπαρχουν και προσιτες τιμες ειναι διαμερισματα σε πολυκατοικιες κιολας καποια οχι και τοσο ανακαινισμενα θυμιζοντας μου πιο πολυ αστικο τοπιο παρα νησιωτικο vibe διακοπες.
Αξιζει να μεινω Γαλησσα πχ η Κινι ,εκει οι τιμες ειναι ακομα πιο καλες και τα ξενοδοχεια καλυτερα ή ειμαι πολυ αποκομμενος?
Οποιος εχει εμπειρια απο Ερμουπολη κυριως ας μου πει πως ειναι η εμπειρια διαμονης εκει.
Ανω Συρο που την υπεραγαπαω (εχω ξαναπαει πολυ παλιοτερα στο νησι)για να προλαβω προτιμω να την επισκεπτω σαν απογευματινη βολτα παρα τοσο για διαμονη δεν θελω τοσο ορεινο προτιμω προς κατω που μερα εχει πιο κινηση,ασχετα που δεν εχω βρει ετσι κι αλλιως και κατι οικονομικο εκει.
Εμεινα Ερμουπολη και δε το μετανιωσα καθολου...βεβαια ειχαμε μηχανη κι αυτο βολευε γιατι το παρκινγκ ειναι δυσκολο εκει, αλλα κατα τα αλλα η προσβαση παντου ηταν καλη. Εμεις μειναμε στον Ερμη.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Επισης θελω να ρωτησω τι παιζει με τις κρατησεις.Παντου αυτο γινεται αλλα ειδικα για Συρο εχω ακουσει οτι ακομα και σε συγκεκριμενα beach bar οπως στις Αγκαθοπες πρεπει να εχεις κλεισει ακομα και βδομαδα πριν.Ποσο μαλλον στα πιο γνωστα εστιατορια ταβερνες και δυσκολα πας χυμα.
 

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Καλησπέρα στη παρέα ,σας παρακολουθώ καιρό γιατί πάντα βρίσκω πολύ χρήσιμες πληροφορίες εδω οπότε αποφάσισα να εγγραφώ κιόλας.

Οργανώνουμε με τη κοπέλα μου τις διακοπές μας για φέτος, είχαμε ξεχωρίσει Αμοργό, Σίφνο,Ικαρία,Φολέγανδρο(δικιά μου η τελευταία επιλογή)εκείνη δεν θέλει Φολέγανδρο γιατί θέλει να έχει και "ζωη" το νησί, οπότε μας έμειναν οι υπόλοιπες τρεις επιλογές..
Διαβάζοντας αυτά που έχετε γράψει προβληματίστηκα για Σίφνο λόγο των παραλιών που λέτε πως είναι μέτριες,για Ικαρια λόγο των ισχυρών ανέμων και για Αμοργό πάλι κάτι λόγο του καιρού που έγραψε κάποιος πολλά σύννεφα συνήθως κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας 12 με 17 Ιουλίου θα πάμε.. Ευχαριστώ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Μια χαρά παραλίες έχει η Σίφνος,πολύ πιο "κολυμπήσιμες"από Ικαρία που έχει ρεύματα κ άερα.

Η Ικαρία αξίζει για τη φάση,το πράσινο,τα ωραία μοναστήρια όπως της Θεοκτίστης,τη χαλαρότητα...

Η Αμοργός έχει φοβερή πανοραμική θέα σχεδόν παντού,το μοναστήρι της Χοζοβιώτισσας που κόβει την ανάσα,τη ρομαντική περαντζάδα στο Ξυλοκερατίδι κλπ.Ιούλιο μας είχε κάνει καλό καιρό.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπερα,
εξαιρετικες επιλογες σα νησια και οι 4.
Θα μιλησω πιο πολυ για τη Σιφνο γιατι ειναι το μονο νησι απο αυτα που εχω παει.
Παραλιες δεν τις λες κακιες εχει τον Πλατυ Γυαλο που ειναι αρκετα ομορφη ,οπως και το Βαθυ απλα το μειον οτι ειναι οι περισσοτερες ειναι ρηχες και δεν εχει τον αμετρητο αριθμο παραλιων ,ουτε τα τιρκουαζ νερα τυπου Ιονιο,Κρήτη ή Μήλος .Αλλα το μπανιο σας θα το κανετε ομως ειτε θελετε οργανωμενες ειτε ανοργανωτες αμμωδεις ειναι
Εχει ομως πολυ εντονο το κυκλαδιτικο στοιχειο αν σας αρεσει αυτο Απολλωνια,Καστρο,Αρτεμωνας θα ξετρελαθειτε.
Φαγητο παρα πολυ κακο ,ζωη ησυχα σχετικα ζευγαροκατασταση.

Ικαρια ειναι το πιο αγριο νησι απο αυτο που ειπες θελει αμαξι,αγριες παραλιες και κακοι δρομοι,αλλα εχει ζωη τυπου πανηγυρια

Αμοργο τι συννεφα πρωτη φορα το ακουω αυτο. Τι συννεφειες καλοκαιρι δεν θα πατε?Θελει παρα πολυ να παω και εκει

Φολεγανδρο δεν εχω παει αλλα απο οτι εχω ακουσει εχει πολυ ζωη γυρω γυρω απο την πλατεια ,οχι κλαμπινγκ ρακομελο φαση και ολοι μια παρεα


Η Σιφνος απο ολα αυτα ειναι το πιο μαζεμενο νησι και σε οργανωση και αποστασεις
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα στη παρέα ,σας παρακολουθώ καιρό γιατί πάντα βρίσκω πολύ χρήσιμες πληροφορίες εδω οπότε αποφάσισα να εγγραφώ κιόλας.

Οργανώνουμε με τη κοπέλα μου τις διακοπές μας για φέτος, είχαμε ξεχωρίσει Αμοργό, Σίφνο,Ικαρία,Φολέγανδρο(δικιά μου η τελευταία επιλογή)εκείνη δεν θέλει Φολέγανδρο γιατί θέλει να έχει και "ζωη" το νησί, οπότε μας έμειναν οι υπόλοιπες τρεις επιλογές..
Διαβάζοντας αυτά που έχετε γράψει προβληματίστηκα για Σίφνο λόγο των παραλιών που λέτε πως είναι μέτριες,για Ικαρια λόγο των ισχυρών ανέμων και για Αμοργό πάλι κάτι λόγο του καιρού που έγραψε κάποιος πολλά σύννεφα συνήθως κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας 12 με 17 Ιουλίου θα πάμε.. Ευχαριστώ!
Kαλησπέρα! Σε όλα όσα σκέφτεστε έχω περάσει ωραία, αλλά το καθένα είναι άλλο στυλ, οπότε καλό θα ήταν να μας πεις κάτι παραπάνω για τα γούστα σας! Από αυτά τα νησιά κανένα δεν έχει ζωή τυπου club εκτός από την Σίφνο που θέλει να γίνει μια πιο σοφιστικέ Μύκονος.

Η Φολέγανδρος είναι boutique νησάκι, με Χώρα σαν σκηνικό ταινίας, έχει ωραία ζωή τα βράδια.

Η Ικαρία είναι άγριο νησί, βασικός τρόπος διασκέδασης τα πανηγύρια. Πρέπει να σου αρέσει αυτό το στυλ αλλιώς δεν θα περάσει κάποιος καλά. Μεγάλες διαδρομές, αν κάτσει άσχημος καιρός οι θάλασσες είναι εως κ επικίνδυνες.

Η Αμοργός, από τα πιο αγαπημένα μου νησιά. Αν την επιλέξετε να μείνετε στην Χώρα. Είναι το πιο ζωντανό σημείο του νησιού. Γενικά ο αέρας είναι θέμα στα περισσότερα Κυκλαδονήσια αν κ ο Ιούλιος είναι πιο safe περίοδος..πάντως θέμα με αέρα είχα μόνο μια μέρα στις 2 φορές που πήγα Αμοργό, ενώ Ικαρία μας κράτησε σχεδόν μια βδομάδα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
έχω πάει μονο ικαρία k αμοργό, γενικά συμφωνώ με όσα λένε οι παραπάνω k για τα δυο, αλλα αν θέλετε ωραίες παραλιες k τα δυο νησιά δεν είναι μέσα στα top

αν θυμάμαι καλά (πέρασαν k κάπου 18 k παραπάνω χρονια) στην αμοργό δεν βρήκαμε k πολλές "κλασικές" παραλιες...
η ικαρία είχε μια δυο "κανονικές" ας πούμε , με αμμουδιά κλπ αλλα k πάλι καμια σχέση με αλλα νησιά + πάντα είχε κύματα εκτος από Σεϋχέλλες που δεν είχε κύματα αλλα είχε ρεύματα k σχετικά δυνατά
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Έχει η Σίφνος φαγητό πολύ κακό; Ή έκανες τυπογραφικό λάθος; Δεν έχω πάει αλλά ότι έχει πολύ καλό φαι ακούω συνέχεια για αυτό μου έκανε εντύπωση
Γραψε λαθος ευχαριστω που με διορθωσες.Η Σιφνος εχει πολυ καλο φαγητο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom