Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Iceman86

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
@coco_ ευχαριστούμε πολύ, ναι θα ήταν ιδανικό να μέναμε άλλη μία μέρα Σέριφο αλλα δυστυχώς δεν μπορούμε παραπάνω..θα την "τρέξουμε" να δούμε όσα περισσότερα προλάβουμε :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@coco_ ευχαριστούμε πολύ, ναι θα ήταν ιδανικό να μέναμε άλλη μία μέρα Σέριφο αλλα δυστυχώς δεν μπορούμε παραπάνω..θα την "τρέξουμε" να δούμε όσα περισσότερα προλάβουμε :)
Να νοικιάσετε οπωσδήποτε κάποιο μέσο στη Σέριφο, δε παλεύεται αλλιώς. Για τη Σίφνο δεν είναι απαραίτητο. Ωραίος, κλασσικός συνδυασμός, θα περάσετε τέλεια!
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Καλησπερα σε ολους, απο Πατμο εξορμησεις με σκαφακι ποιες παραλιες και σε ποια νησια προτεινετε; Εχω ακουσει για Λειψους και Αρκιους. ευχαριστω εκ των προτερων
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Να πατε αξιζει φουλ !!Λειψους δεν ειχα παει,ειχα κανει την εκδρομουλα Αρκιοι,Ασπρονησια ,Τηγανακια με περιπου 20 ευρω,φανταστικα νερα και πολυ καλο φαγητο στις 2 μοναδικες ταβερνες στους Αρκιους.
Προτιμηστε τον Ιακωβο απο το λιμανι της Σκαλας
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Λειψους να μείνετε μια γεμάτη μέρα,να πάρετε ταξάκι να σας πάει κ παραλίες λίγο εκτός. Επίσης παραλιάρες σε Αρκιους, Ασπρονησια ,Τηγανακια.

Μία ολόκληρη μέρα θα έδινα κ στο Μαράθι για βόλτες κ φαγητό ντόπιο κατσικάκι.
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
επειδη το μια ολοκληρη μερα με βαρκακι δεν ειναι κατι που μας αρεσει τοσο, υπο την εννοια του να ευχαριστηθουμε και λιγο το μερος. ειδα απο πατμο μπορουμε να παμε 4-5 ωρες περιπου (να μεινουμε εκει) σε Αρκιους και Λειψους. Σε Λειψους ειδα εχει ταξι, μπορεις να παρεις και το αμαξι, Αρικους που θελουμε να παμε στα τηγανακια παει αμαξι ή μονο με ποδια;
ευχαριστω πολυ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ειδα απο πατμο μπορουμε να παμε 4-5 ωρες περιπου (να μεινουμε εκει) σε Αρκιους και Λειψους.
Λιγότερη ώρα κάνει και αξίζει όσο τίποτα. Τουλάχιστον 2 μέρες Λειψους και μια Αρκιους. Εκτος αν εννοείς να το κάνεις σε μονοήμερη. Αμαξι δε χρειάζεται σε κανενα απο τα δυο αυτά νησιά, κι αν αξίζει απο κάποιο να κάνεις ημερήσια εκδρομή με καΐκι είναι από Λειψους.

Αρικους που θελουμε να παμε στα τηγανακια παει αμαξι ή μονο με ποδια;
Με τα πόδια είναι πολύ εύκολο, ωστόσο έχει και κάποια ηλεκτροκινητα ο δήμος, κάποιος θα σ' εξυπηρετήσει για να μη περπατάς.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Την Μυτιλήνη δεν την αλλάζω με τίποτα.. Είναι νησί για ένα 10μερο ταξίδι.
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Ψάχνω Ελληνικό Νησί για διακοπές μέσα στον Αύγουστο. Τα κριτήρια μου είναι:

1. Θα είμαι χωρίς Αυτοκίνητο. Οπότε θέλω συχνά δρομολόγια με λεωφορεία από την κεντρική χώρα του νησιού προς παραλίες και στα χωριά.
2. Ωραίες και ρηχές κατά προτίμηση παραλίες (και όχι βαθιές) με άμμο κυρίως και να μην είναι πάρα πολύ κρύες. Παραλίες οργανωμένες και μη.
3. Νησί με αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, κάστρο ή έστω με ιστορικά θρησκευτικά μοναστήρια.
4. Νησί με αρκετά καλή διασκέδαση, όχι απαραίτητα κάτι ξέφρενο μέχρι πρωίας. Αλλά να υπάρχει έντονη νυχτερινή διασκέδαση μέχρι τουλάχιστον 2:30 με 3:00 το πρωί
5. Στο φαγητό δεν είμαι πολύ απαιτητικός.
6. Θα είμαι πρώτη φορά solo traveler. Ηλικία 40.
7. Διάρκεια διακοπών περίπου 7 με 8 ημέρες
8. Όχι σε κάμπινγκ. Θα μείνω σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωμάτια
9. Νησιά που έχω πάει: Σκιάθος πολλά χρόνια πριν το 2006. Κως το 2011 (σχεδόν μόνο στην πόλη και στις κοντινές παραλίες της πόλης). Νάξος το 2022 (θα ξαναπάω σίγουρα κάποιο καλοκαίρι ξανά)
10. Μερικά νησιά που είδα στο travelstories που πληρούν μερικά (όχι όλα) από τα κριτήρια που έθεσα: Σίφνο, Σέριφο ?, Ίο, Αμοργό (έχει μάλλον δύσκολες συγκοινωνίες), Αστυπάλαια, Ικαρία, Αντίπαρος, Πάρος (ίσως να την συνδυάσω με την Νάξο για μονοήμερη), Σκιάθος, Σκόπελος. Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη επιλογή είτε Αιγαίο είτε Ιόνιο…

Υ/Γ :Σκεφτόμουν και για Ρόδο αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα μετά τις φωτιές. Σίγουρα πολλοί ξένοι θα έχουν ακυρώσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom