Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Σύρος από ότι διαβάζω στο φορουμ έχει κατι αξιόλογο μόνο στην χώρα και όχι καλές παραλίες. Ίσως να είναι και σχετικά μικρή για τις 7 μέρες που θα πάω.
Θα συμφωνησω
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Χαίρομαι τουλάχιστον που είναι οκ για το κριτήριο 2. Απο ιστορικά μέρη δεν ξέρω τι παίζει. 7 μέρες δεν θέλω μονο διασκέδαση και παραλίες θέλω να δω και κάτι (μουσεία, αρχαιότητες γραφικά χωριά κτλπ). Όσο για τον κόσμο αν κάτι με χαλάει μπορεί να το συνδυάσω Πάρο με Αντίπαρο ή και με Νάξο μια μονοήμερη.

Επεισης, επειδή αναφέρεις επόμενο ταξίδι Ιος. Ποια είναι η γνώμη σου για το νησί με βάση τα κριτήρια που έθεσα ??
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!!
Τώρα βρήκες το ευαίσθητο σημείο μου..εγώ στην Ίο πάω τα τελευταία 7 καλοκαιρια ανελλιπώς, είναι το αγαπημένο μ μέρος...δυστυχώς δεν συνδυάζει αυτά που θες πχ δεν έχει χωριά, εκτός της χώρας που είναι ωραία κ των παραλιακων οικισμών, τις θάλασσες δε τις λες ζεστές εκτός απ το Μαγγαναρι που είναι αριστούργημα, αλλά θέλει υπομονή κ να μη σε ζαλίζουν οι πολλές στροφές για να φτάσεις. Κατά τ άλλα κτελ έχει για τα βασικά πολύ συχνά, για παραλίες όμως μια φορά τη μέρα μόνο, αν κ έχει μπει κ ιδιώτης ανταγωνιστής που κάνει δρομολόγια με ίδιες τιμές. Κ πάνε μόνο σε 3 βασικές παραλιες, εκτός του Μυλοποτα κ της Κουμπάρας που έχει συχνα

Κ φυσικά το χειρότερο είναι ότι έχει διασκέδαση άλλα απευθύνεται κυρίως σε λυσσασμενη νεολαία εν εξαλλω, κυρίως στα μπαρ κ κλαμπ που έχει στη χώρα. Μιλάμε για πάρα πολλή νεολαία. Έχει βέβαια κ μπαρ ωραία για πιο κυριλέ κατάσταση άλλα είναι πολύ λίγα. Αλλά η εστίαση έχει κάνει άλματα εκεί, έχουν ανοίξει ωραία μαγαζιά.

Ουφ αν μ αφήσεις θα σου γράφω ώρες άλλα δυστυχώς δε στη προτείνω με βάση τα κριτήρια που έθεσες

Και ομως η Αστυπαλαια ειναι εφικτη χωρις μεσο.Εχει την υπηρεσια astybus που σε παει σε αρκετες παραλιεσ με μια εφαρμογη τυπου taxiplon,freenow με πληρωμη καρτας ερχεται ο οδηγος και σε παει οπου του πεις.Για δυσβατες παραλιες εχει και εκδρομη ανα λιγες μερες Βατσες Καμινακια κλπ, Κουνουπα Κουτσομυτη πας ημερησια με σκαφος.Λιβαδι αν μενεις Χωρα ειναι 5 λεπτα με ποδια κατηφορα το ανεβασμα ζορι αλλα περνεις η astybus η κτελ που περνανε ολα απο εκει.Σκεψου το
Ωραία όλα αυτά αλλά ο φίλος θέλει ζεστές θάλασσες κ γω πριν πολλά χρόνια βέβαια που είχα πάει κόντεψα να πάθω συγκοπή απ το κρυο κ ήμουν κ νιατο 😄
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Τώρα βρήκες το ευαίσθητο σημείο μου..εγώ στην Ίο πάω τα τελευταία 7 καλοκαιρια ανελλιπώς, είναι το αγαπημένο μ μέρος...δυστυχώς δεν συνδυάζει αυτά που θες πχ δεν έχει χωριά, εκτός της χώρας που είναι ωραία κ των παραλιακων οικισμών, τις θάλασσες δε τις λες ζεστές εκτός απ το Μαγγαναρι που είναι αριστούργημα, αλλά θέλει υπομονή κ να μη σε ζαλίζουν οι πολλές στροφές για να φτάσεις. Κατά τ άλλα κτελ έχει για τα βασικά πολύ συχνά, για παραλίες όμως μια φορά τη μέρα μόνο, αν κ έχει μπει κ ιδιώτης ανταγωνιστής που κάνει δρομολόγια με ίδιες τιμές. Κ πάνε μόνο σε 3 βασικές παραλιες, εκτός του Μυλοποτα κ της Κουμπάρας που έχει συχνα

Κ φυσικά το χειρότερο είναι ότι έχει διασκέδαση άλλα απευθύνεται κυρίως σε λυσσασμενη νεολαία εν εξαλλω, κυρίως στα μπαρ κ κλαμπ που έχει στη χώρα. Μιλάμε για πάρα πολλή νεολαία. Έχει βέβαια κ μπαρ ωραία για πιο κυριλέ κατάσταση άλλα είναι πολύ λίγα. Αλλά η εστίαση έχει κάνει άλματα εκεί, έχουν ανοίξει ωραία μαγαζιά.

Ουφ αν μ αφήσεις θα σου γράφω ώρες άλλα δυστυχώς δε στη προτείνω με βάση τα κριτήρια που έθεσες



Ωραία όλα αυτά αλλά ο φίλος θέλει ζεστές θάλασσες κ γω πριν πολλά χρόνια βέβαια που είχα πάει κόντεψα να πάθω συγκοπή απ το κρυο κ ήμουν κ νιατο 😄
Εντάξει έχω διάθεση για διασκέδαση και με κόσμο με πιο μικρές ηλικίες. Αλλά η πολύ πιτσιρικαρία 15 με 20 χρονών σίγουρα θα μου χαλάσει την διάθεση. Από μέρη να δεις στην Πάρο πέρα από παραλίες και διασκέδαση έχει ? Κανενα μουσείο, γραφκά χωριά, αρχαιολογικό χωρο κτλπ ??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
γραφκά χωριά, αρχαιολογικό χωρο κτλπ ?
Για αρχαιολογικούς χώρους ρίξε μια ματιά εδώ:
Αρχαιολογικοί χώροι στην Πάρο

Χωριά έχει σίγουρα, Μάρπησσα, Λεύκες, Μάρμαρα, Κωστος κ.α. αξίζουν σίγουρα την επίσκεψη, απλά ψάξε τα δρομολόγια των Κτελ. Διαμονή θα βρεις σίγουρα πιο εύκολα στην Πάρο, την οποία πρέπει απαραιτήτως να συνδυάσεις με την Αντίπαρο κατά τη γνώμη μου.
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Αντιπαρο παντως εκτος απο Παρο μιας και ανεφερθηκε εχει αρχαιολογικο ενδιαφερον απεναντι στο νησακι Δεσποτικο
μόλις το κοίταξα. Ωραίος αρχαιολογικός χώρος με κίονες αλλά κλειστός λόγω ανασκαφών
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Ψάχνω δωμάτιο στην Σίφνο. Έχω όμως μπερδευτεί με τις φόρμες αναζήτησης άλλη τιμή βλέπω στο Booking (όπου συνήθως δεν βρίσκω διαθέσιμο δωμάτιο) άλλη στο trivago αλλη σε kayak. Η εναλλακτική μου είναι Σποράδες ίσως πιο εύκολο να βρεις. Ποια είναι η καλύτερη ιστοσελίδα/φόρμα αναζήτησης να ψάξω για να βρω την χαμηλότερη τιμή ?
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνω δωμάτιο στην Σίφνο. Έχω όμως μπερδευτεί με τις φόρμες αναζήτησης άλλη τιμή βλέπω στο Booking (όπου συνήθως δεν βρίσκω διαθέσιμο δωμάτιο) άλλη στο trivago αλλη σε kayak. Η εναλλακτική μου είναι Σποράδες ίσως πιο εύκολο να βρεις. Ποια είναι η καλύτερη ιστοσελίδα/φόρμα αναζήτησης να ψάξω για να βρω την χαμηλότερη τιμή ?
Βρίσκεις στην πλατφόρμα το δωμάτιο που σου αρέσει και βολεύει και παίρνεις τηλέφωνο για καλύτερη τιμή, αν δεν έχεις πρόβλημα να το πληρώσεις επιτόπου και να στείλεις ίσως μια μικρή προκαταβολή. Τις περισσότερες φορές πιάνει και βγαίνει φθηνότερα.
 

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Θα το δοκιμάσω και έτσι με τηλέφωνα και κάποια καλή προσφορά, γιατί όντως τρελάθηκα με την πρόταση σου για Σίφνο !!! Παρόλο που δεν έχει Μουσεία και αρχαιολογικά που θα ήθελα να δω, έχει γραφικότητα το νησί και σχετικά καλές παραλίες. Λίγο το travelstories λίγο οι εικόνες του Τάσου Δούση με έπεισαν. Απλά αφήνω το σενάριο δυο νησιά (δηλαδή την Σέριφο) είναι δύσκολο για μένα να το οργανώσω και αντί για 7 ημέρες για Σίφνο θα περιοριστώ στις 5 ημέρες. Ελπίζω να σταθώ τυχερός αλλιώς με βλέπω Σκόπελος 😂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απλά αφήνω το σενάριο δυο νησιά (δηλαδή την Σέριφο) είναι δύσκολο για μένα να το οργανώσω και αντί για 7 ημέρες για Σίφνο θα περιοριστώ στις 5 ημέρες.
Κρίμα γιατί σε ένα επταήμερο θα έβλεπες και τα δύο σε ικανοποιητικό βαθμό. Όπως και να χει με 5 μέρες στη Σίφνο θα καλυφθείς. Κοίτα για διαμονή σε Αρτεμώνα ή Απολλωνία κατά τη γνώμη μου.
αλλιώς με βλέπω Σκόπελος
Δεν είναι κακή περίπτωση, έχει λίγες μέρες που γύρισα από κει. Μεγάλο νησί που γεμίζει εύκολα 5ήμερο, όμορφη χώρα και φανταστικές θάλασσες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει κανείς εικόνα πώς είναι η κίνηση και η ζωή τις πολύ τελευταίες μέρες του Σεπτέμβρη σε Σίφνο και Σέριφο;
Είναι ακόμα ανοικτά τα μαγαζιά; Ή έχει αρχίσει η νέκρα; Δε θέλω πολυκοσμία σε παραλίες και μαγαζιά αλλά ούτε και να μην κυκλοφορεί ψυχή.
Σκεφτόμουν για μια στάση τύπου 2 διανυκτερεύσεων.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει κανείς εικόνα πώς είναι η κίνηση και η ζωή τις πολύ τελευταίες μέρες του Σεπτέμβρη σε Σίφνο και Σέριφο;
Είναι ακόμα ανοικτά τα μαγαζιά; Ή έχει αρχίσει η νέκρα; Δε θέλω πολυκοσμία σε παραλίες και μαγαζιά αλλά ούτε και να μην κυκλοφορεί ψυχή.
Σκεφτόμουν για μια στάση τύπου 2 διανυκτερεύσεων.
Κάποιος; Κάτι; Κανά ψίχουλο πληροφορίας;
Ελεήστε :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom