Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι φέτος μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό καλοκαίρι από όσα ξέραμε. Οπότε ας μην γινόμαστε αφοριστικοι ούτε με τα Φηρά. Και εννοείται ότι αν κάποιος δεν έχει γενικά πάει ποτέ Σαντορίνη, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι επιβάλλεται να βιώσει έστω και για ένα διήμερο το δέος της καλντέρας. Ίσως μάλιστα αυτό το καλοκαίρι να αποτελεί και μια καλή συγκυρία
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεν ήξερα ότι η Θεσσαλονίκη αποτελεί τοπ προορισμό για τα Χριστούγεννα :shock:
Δε το είπα υπό αυτή την έννοια, απλά και μόνο αναφερόμενος στο γεγονός της πολυκοσμίας. Το πάρτυ που γίνεται ειδικά στις παραμονές, Χριστουγέννων και κυριότερα πρωτοχρονιάς (πριν αλλάξει ο χρόνος) δεν έχει προηγούμενο. Δε ξέρω αν είναι τουρίστες ή αν είναι όλη η πόλη στους δρόμους, μάλλον το δεύτερο να σου πω την αλήθεια, αλλα το κέντρο φρακάρει από νωρίς...
Το λες και προορισμό λοιπόν!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι φέτος μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό καλοκαίρι από όσα ξέραμε. Οπότε ας μην γινόμαστε αφοριστικοι ούτε με τα Φηρά. Και εννοείται ότι αν κάποιος δεν έχει γενικά πάει ποτέ Σαντορίνη, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι επιβάλλεται να βιώσει έστω και για ένα διήμερο το δέος της καλντέρας. Ίσως μάλιστα αυτό το καλοκαίρι να αποτελεί και μια καλή συγκυρία
Δε το συζηταω ότι μιλάμε για τον κορυφαιο ισως ελληνικό προορισμό από άποψη αναγνωρισιμότητας. Οτι και να είναι οφείλουν όλοι να περάσουν δυο μέρες απο κει όπως το λες, δε διαφωνούμε.
Εξαιρώντας όμως το φετινό καλοκαίρι στο οποίο ακόμα το τοπίο είναι θολό, η γενική εικόνα είναι πολύ άσχημη για τους μήνες υψηλής σεζόν. Ακριβά όλα, κακή εξυπηρέτηση, άθλια εκμετάλλευση στις μετακινήσεις (πανάκριβα ταξί/transfer- υπερφορτωμένα λεωφορεία στο όριο του επικίνδυνου), απλησίαστες τιμές για το μέσο Έλληνα στη διαμονή εντός Φηρων - Οίας, προβλήματα ύδρευσης & επάρκειας νερού, κακές υποδομές στο αεροδρόμιο - υπεράριθμες πτήσεις, και η λίστα είναι ατελείωτη...
Για χίλιους λόγους όχι σε τέτοια νησιά αυτούς τους μήνες. Τα ίδια και χειρότερα και για τη Μύκονο φυσικά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δε το συζηταω ότι μιλάμε για τον κορυφαιο ισως ελληνικό προορισμό από άποψη αναγνωρισιμότητας. Οτι και να είναι οφείλουν όλοι να περάσουν δυο μέρες απο κει όπως το λες, δε διαφωνούμε.
Εξαιρώντας όμως το φετινό καλοκαίρι στο οποίο ακόμα το τοπίο είναι θολό, η γενική εικόνα είναι πολύ άσχημη για τους μήνες υψηλής σεζόν. Ακριβά όλα, κακή εξυπηρέτηση, άθλια εκμετάλλευση στις μετακινήσεις (πανάκριβα ταξί/transfer- υπερφορτωμένα λεωφορεία στο όριο του επικίνδυνου), απλησίαστες τιμές για το μέσο Έλληνα στη διαμονή εντός Φηρων - Οίας, προβλήματα ύδρευσης & επάρκειας νερού, κακές υποδομές στο αεροδρόμιο - υπεράριθμες πτήσεις, και η λίστα είναι ατελείωτη...
Για χίλιους λόγους όχι σε τέτοια νησιά αυτούς τους μήνες. Τα ίδια και χειρότερα και για τη Μύκονο φυσικά.
Και το πιο ανεκδιήγητο λιμάνι εβερ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και το πιο ανεκδιήγητο λιμάνι εβερ.
Που σου ζητάνε και κάτι 30ευρα/άτομο για να σ' ανεβάσουν στα Φηρά ειδικά αν ειναι περίεργες οι ώρες. Μη σχολιάσω, θα ξεφύγουμε από το θέμα του νήματος...

Ενω το αεροδρομιο.... το Κτελ στη Θεσ/νικη μεγαλυτερο ειναι
Το αεροδρόμιο έχει υποδομή για 25 πτήσεις τη μέρα και δέχεται περίπου 120. Απο κει καταλαβαίνεις πολλά πράγματα που συμβαίνουν στο νησί.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.468
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Που σου ζητάνε και κάτι 30ευρα/άτομο για να σ' ανεβάσουν στα Φηρά ειδικά αν ειναι περίεργες οι ώρες. Μη σχολιάσω, θα ξεφύγουμε από το θέμα του νήματος...



Το αεροδρόμιο έχει υποδομή για 25 πτήσεις τη μέρα και δέχεται περίπου 120. Απο κει καταλαβαίνεις πολλά πράγματα που συμβαίνουν στο νησί.
Κατα αλλα ,οι αλλοι γραφουν σεντονια για το τουρισμο στην ελλαδα και ειναι ετοιμοι να αρπακτουν ....
 

Gogoula1985

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να μου προτείνετε νησια για 6 μέρες με αναχώρηση από Πειραιά.. πρώτες μας διακοπές πέρσι στη Σαντορίνη μετά από αυτό που???μήλο δε θα ήθελα.. Πάρο Νάξο έχω πάει μόνη μου..να είναι γραφικά με καλντερίμια και ρομαντικά..όμορφες παραλίες χαλαρό ποτάκι βόλτες στη χώρα.. σαντορινη ήταν τέλεια από θεά και γραφικά...μαγεία θα έλεγα!Όχι όμως οι παραλίες.. οπότε κάτι αντίστοιχο από ομορφιά και ρομαντισμό?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αμοργός. Γραφικά και στη Χώρα και στο Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα για ωραίο ηλιοβασίλεμα και πολλά μέρη για να βγεις και θέα...

Άλλη επιλογή. Σίφνος. Βόλτες σε Απολλωνία, Κάστρο και Αρτεμώνα καλύτερα νερά από Σαντορίνη...

Σέριφος. Υπέροχη θέα από το Κάστρο, βόλτα στα σοκάκια στην Άνω Χώρα, ωραία ταβερνάκια και μέρη για ποτό.

Και πολλά ακόμα νησιά αλλά για 6 μέρες καλύτερα Κυκλάδες. Για Δωδεκάνησα μάλλον θες πιο πολλές.
 

Gogoula1985

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αμοργός. Γραφικά και στη Χώρα και στο Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα για ωραίο ηλιοβασίλεμα και πολλά μέρη για να βγεις και θέα...

Άλλη επιλογή. Σίφνος. Βόλτες σε Απολλωνία, Κάστρο και Αρτεμώνα καλύτερα νερά από Σαντορίνη...

Σέριφος. Υπέροχη θέα από το Κάστρο, βόλτα στα σοκάκια στην Άνω Χώρα, ωραία ταβερνάκια και μέρη για ποτό.

Και πολλά ακόμα νησιά αλλά για 6 μέρες καλύτερα Κυκλάδες. Για Δωδεκάνησα μάλλον θες πιο πολλές.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!είδαμε κάποια σχετικά βίντεο με τα νησιά αυτά...από αυτά τα 3 ποιο θα μου πρότεινες σαν πρώτο??την Αμοργό,??γιατί εκε7 ήθελε ο άντρας μου αλλά είδε ένα βίντεο και μου λέει πρέπει να είναι υπερβολικά ήσυχα🤔🤔εχει ζωή δηλαδή για να μπορούμε να περπατήσουμε σε σοκάκια κ να πιούμε ενΑ ποτάκι χαλαρά?
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Έχει μέρη να βγεις η Αμοργός για βράδυ. Ίσως αν θέλετε περισσότερη βαβούρα η Σέριφος κι η Σίφνος να έχουν λίγο περισσότερη φασαρία. Αλλά για χαλαρό ποτάκι μια χαρά κάνει κι η Αμοργός.
Φέτος βέβαια θα είναι περίεργη χρονιά, δεν ξέρω σε κανένα από όλα τι κόσμο θα έχει.
Η Σέριφος ειδικά αν βάλετε και Σαββατοκύριακο βέβαια λόγω εγγύτητας στην Αθήνα πιο πιθανό να έχει βαβούρα. Μαζεύει και μερικούς αναγνωρίσιμους-celebrity, αλλά όχι τίποτα τρελές κοσμικότητες.

Μια χαρά νησιά είναι όλα, όποιο σας βολέψει από διαμονή και μεταφορικά να διαλέξετε.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι φέτος μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό καλοκαίρι από όσα ξέραμε. Οπότε ας μην γινόμαστε αφοριστικοι ούτε με τα Φηρά. Και εννοείται ότι αν κάποιος δεν έχει γενικά πάει ποτέ Σαντορίνη, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι επιβάλλεται να βιώσει έστω και για ένα διήμερο το δέος της καλντέρας. Ίσως μάλιστα αυτό το καλοκαίρι να αποτελεί και μια καλή συγκυρία
Εχω παει πριν χρονια και φετος ευτυχως ή δυστυχως εκλεισα να παω ξανα ενα σκ μεσα στον Ιουνη...μ ολα αυτα που γιναν,αναγκαστηκα και το μετεφερα για Σεπτεμβρη γιατι Ιουλη και Αυγουστο,οι τιμες ηταν απλησιαστες και τα περισσοτερα σκ με ηδη πληροτητα 50% οποτε δε νομιζω οτι παιζει να πεφτει καρφιτσα και φετος αρα δε νομιζω οτι ειναι και καμια ευκαιρια να τρεξει καποιος αυτο το καλοκαιρι για να το δει αδειο,εν αντιθεση θα γινετε κακος χαμος!μακαρι να προλαβω να παω και να μην ξαναμαντρωθουμε μεσα απο αρχες Σεπτεμβρη...:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom