Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σχετικά με τις παραλίες έχω άποψη μόνο για Ικαρία, Κουφονήσια, Αμοργό.
Τα Κουφονήσια έχουν μερικές εξωπραγματικές παραλίες αλλά σχετικά μικρές οπότε επειδή δεν θα πάτε σε High season θα καταφέρετε να τις ευχαριστηθείτε, αλλιώς η Ιταλίδα τον Αυγουστο ειναι μαρτύριο!
Η Ικαρία έχει τις Σευχέλλες που είναι καταπληκτική, αλλά οι υπόλοιπες προς Ευδηλο είναι ωραίες αρκετα επικίνδυνες αν έχει καιρό (πράγμα πολύ συνηθισμένο). Εμεις 2 μέρες δεν καταφέραμε να κάνουμε μπάνιο γιατί υπήρχε κόκκινη ένδειξη.
Η Αμοργός δεν έχει αυτό που θα έλεγες καλές παραλίες με την κλασσική έννοια, αλλά έχει απίστευτα νερά σε συνδυασμό με το τοπίο π.χ η παραλία του Μούρου είναι για μένα από τις αγαπημένες μου στην Ελλάδα.
Κουφονήσια-Αμοργος συνδυάζονται πολύ εύκολα κ με Δονούσα, που εμένα με κέρδισε περισσότερο σε σχέση με τα Κουφονήσια σαν τοπίο - παραλίες αν κ είχε από τον πιο αφιλόξενο κόσμο που έχω συναντήσει...εκτός αν πέσαμε στις περιπτώσεις. Οπότε αν έχετε ενα 10ημερο θα πρότεινα αυτό τον συνδυασμό...που δεν απαιτεί κ αυτοκίνητο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Νάξος χωρίς αμάξι για μένα είναι απαγορευτική, εκτός αν πρόκειται για λίγες μόνο μέρες με κύρια δραστηριότητα την επίσκεψη στις κοντινές (καταπληκτικές) παραλίες στη χώρα του νησιού.
Βέβαια στη σύγκριση με την Αμοργό δε ξέρω, είναι αναλόγως τα θέλω του καθενός. Σίγουρα η Αμοργός παλεύεται χωρις αυτοκίνητο, αυτό μπορώ να το πω.
Συμφωνώ με @coco_ ,περιέγραψα κι εγώ τη πολυ κακή εμπειρία που είχα στην Ικαρία σχετικά με τη θάλασσα, αν και νομίζω ότι Ιούνιο μήνα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είμαι σύμφωνος και για τη Δονούσα, με την υποσημείωση ότι τα νερά είναι στάνταρ παγωμένα, ακόμα και τέλη Ιουλίου που την είδα εγώ. Έχω να το θυμάμαι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Έχω άδεια μοτοποδηλάτου, αρχαία.
Πού να απευθυνθώ για την ανανέωση άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;
Αν την ανανεώσεις μπορείς να κυκλοφοράς μέχρι 50 cc.
Προλαβαίνεις γιατί είναι το πρώτο τρίμηνο του έτους.
Το θέμα είναι, ξέρεις να οδηγείς; ή έτσι το πήρες ;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Η Νάξος χωρίς αμάξι για μένα είναι απαγορευτική,
Συμφωνώ για τη Νάξο. Εντελώς απαγορευτική χωρίς αυτοκίνητο εκτός αν πας μόνο για να αράξεις σε κάποιο παραθαλάσσιο χωριό και να την περνάς μόνο παραλία ταβέρνα ,χωρίς βέβαια να μπορείς να δεις όλο το νησί. Αρχές Ιουνίου του 2016 και χωρίς αυτοκίνητο περάσαμε ένα ονειρεμένο 4ημερο στο Καστράκι αλλά το κάναμε σε μορφή χαλαρωτικής απόδρασης και όχι κύριων καλοκαιρινών διακοπών. Τη χώρα την είδαμε στα πεταχτά τότε μόνο κατα την άφιξή μας και μερικές ώρες πριν την αναχώρηση που γυρίσαμε όπου μπορούσαμε με τα πόδια.
περιέγραψα κι εγώ τη πολυ κακή εμπειρία που είχα στην Ικαρία σχετικά με τη θάλασσα, αν και νομίζω ότι Ιούνιο μήνα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Άμα την πιάσει Τραμουντάνα άστα να παν στο διάολο!!!
Έχω αποκλειστεί στην Ικαρία 12 μέρες μέσα Αυγούστου και δεν βρίσκαμε ούτε τσιγάρα γιατί δεν υπήρχε ανεφοδιασμός. Ευτυχώς ήμουν φιλοξενούμενη και δεν έμεινα νηστική στους πέντε δρόμους περιμένοντας στο λιμάνι ποιο καράβι θα πιάσει.
Από τότε δεν ξαναπήγα ποτέ Αύγουστο. Τον Ιούνη όμως είναι πιο ήσυχα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Και να σηκώσει αέρα δεν κρατάει πολύ και πάντα υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές σε όχι τόσο δημοφιλείς φυλαγμένες παραλίες στα βόρεια αλλά και στα νότια που κόβει.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική σε ελληνικά νησιά, όμως επειδή κι εγώ πάντα έκανα διακοπές χωρίς αμάξι, να πω ότι εκτός από Ικαρία και Σαμοθράκη (που είναι επίγειος παράδεισος αλλά όντως από παραλίες μάπα το καρπούζι), πολύ εύκολα μετακινηθήκαμε παντού με ωτοστοπ (μιλάμε για μεγάλες παρέες που είναι και πιο δύσκολο να βρεις κόσμο) σε Αμοργός και Αστυπάλαια. Μόνη έχω μετακινηθεί και σε Κρήτη με ωτοστοπ, όπου γνώρισα και τους πιο φιλόξενους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Εγώ θα πρότεινα Χίο... έχει κ αρχαιολογικούς χώρους κ αρχαιολογικό Μουσείο...και λιγοστούς τουρίστες... αυθεντική ομορφιά..
Και Κάστρα, πύργους/βίγλες, πανέμορφα μεσαιωνικά χωριά, την Καστροπολιτεία του Ανάβατου ή Μυστρά του Αιγαίου όπως τον λένε πολλοί, τη Νέα Μονή μνημείο της Ουνέσκο, μαστίχες,πολλές δεκάδες χωριά και καλό φαγητό. Θέλει οπωσδήποτε αμάξι.

Τις παραλίες ζεστές δεν τις λες αν και προσωπικά και αρχές Μάη κάνω άνετα μπάνιο στη Χίο. Οι ζεστότερες παραλίες στο βόρειο Αιγαίο είναι στη Λήμνο. Η Χίος έχει πάρα πολλές παραλίες(ακόμα και να κάνεις μπάνιο σχεδόν δίπλα στα μαστιχόδεντρα μπορείς όπως στα Σαλάγωνα), έχει και οργανωμένες και μη οργανωμένες αλλά οι οργανωμένες είναι λιγότερες. Έχει φοβερές πεντακάθαρες και ερημικές παραλίες ειδικά στο δυτικό κομμάτι. Τέλος έχω πάει απευθείας από Χίο και Σάμο και Λήμνο και Λέσβο και Ικαρία και σε πολλά άλλα νησιά ακόμα, απλώς τσέκαρε δρομολόγια για φέτος.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Έρχεται καλοκαιράκι, ...
Νησιά που πήγα σχετικά πρόσφατα και άρα απορρίπτονται: Κρήτη (πάθαμε πλάκα), Τήνος (εξαιρετική περίπτωση), Μύκονος (όμορφα το χειμώνα), Σύρος (δεν τρελάθηκα), Σαντορίνη (ε να πάμε και κάπου αλλού).

Γιώργο, να πάτε Νισυρο!!! Οκ, οι παραλίες είναι μετρημένες στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού, και αρχαία δεν έχει πέρα από το Παλαιόκαστρο, αλλά το νησί είναι μια αποκάλυψη. Μανιτζέβελο, όλο ένα ηφαίστειο, με μια καταπλητική καλδέρα, πανεμορφα χωριουδάκια, ωραία μονοπάτια να την περπατησεις όλη και πανεύκολη με μηχανακι. Πας και στο νησί Γυαλί (ανήκει στη Νίσυρο), το μισό λευκο (με ελαφρόπετρα) το άλλο μίσο μαύρο από τον οψιδιανό. Στο Γυαλί θα βρείς και τις μοναδικές παραλίες με λευκη αμμουδια και τιρκουαζ νερά της Νισύρου. Κατα τ αλλα η Νίσυρος έχει την κατάμαυρη παραλία Παχιά Αμμος. Και για έξτρα πολλά αρχαία, παίρνεις καραβάκι και σε μία ώρα είσαι στην Κω.

Υ.Γ. Για πες, με τι επαθες πλάκα στη Κρήτη; Μένοντας στο νησι 13 χρόνια και έχοντας διπλα μου ως δεδομένα όλα αυτά που περιμένει ο ταξιδιώτης να επισκεφτεί κάποια στιγμή αλλά και βιωνοντας καθημερινα τα οποια ασχημα του νησιου, μ ' αρέσει να ακούω τις απόψεις των ταξιδιωτων...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο, να πάτε Νισυρο!!! Οκ, οι παραλίες είναι μετρημένες στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού, και αρχαία δεν έχει πέρα από το Παλαιόκαστρο, αλλά το νησί είναι μια αποκάλυψη. Μανιτζέβελο, όλο ένα ηφαίστειο, με μια καταπλητική καλδέρα, πανεμορφα χωριουδάκια, ωραία μονοπάτια να την περπατησεις όλη και πανεύκολη με μηχανακι. Πας και στο νησί Γυαλί (ανήκει στη Νίσυρο), το μισό λευκο (με ελαφρόπετρα) το άλλο μίσο μαύρο από τον οψιδιανό. Στο Γυαλί θα βρείς και τις μοναδικές παραλίες με λευκη αμμουδια και τιρκουαζ νερά της Νισύρου. Κατα τ αλλα η Νίσυρος έχει την κατάμαυρη παραλία Παχιά Αμμος. Και για έξτρα πολλά αρχαία, παίρνεις καραβάκι και σε μία ώρα είσαι στην Κω.

Υ.Γ. Για πες, με τι επαθες πλάκα στη Κρήτη; Μένοντας στο νησι 13 χρόνια και έχοντας διπλα μου ως δεδομένα όλα αυτά που περιμένει ο ταξιδιώτης να επισκεφτεί κάποια στιγμή αλλά και βιωνοντας καθημερινα τα οποια ασχημα του νησιου, μ ' αρέσει να ακούω τις απόψεις των ταξιδιωτων...
Nίσυρο έχω πάει, οπότε απορρίπτεται, να δω κι εγώ κάτι νέο.

Ε Κρήτη τι να προλάβω να γράψω ρε παιδιά; Απίστευτο μέρος, 15 μέρες μαγεία, τι να πρωτοπείς... Χανιά και Ρέθυμνο μάλλον οι ωραιότερες πόλεις στην Ελλάδα, Γαύδος απλά ΜΑΓΕΙΑ, ανατριχιαστική η Σπιναλόγκα και φοβερά νερά απέναντι στην Πλάκα, απίστευτη η πίσω διαδρομή για το Δικταίο Άνδρο, χορτάσαμε σπήλαια, ΤΟΝΟΥΣ ιστορίας σε αρχαιολογικούς χώρους (πρέπει να πήγαμε σε 20) γνωστούς και άγνωστους (πχ Άπτερα), παγκοσμίου κλάσης το Μουσείο του Ηρακλείου, εξαιρετικό φαγητό, πολύ γραφικός κόσμος προς Ανώγεια, απίθανες παραλίες, τοπιάρες σε Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο, καταπληκτικό μπάνιο μετά το τρεκ στη Σαμαριά, μαγεία να τρως κάτω από πανσέληνο στο Λουτρό (άδεια τα πάντα λόγω covid), μπάνιο με ηλιοβασίλεμα στο Βάι, απόκοσμα τοπία στη Γραμβούσα, θαλασσοδαρμένα μοναστήρια, φανταστικοί ντόπιοι, φιλοξενίες, κεράσματα , Μονή Αρκαδίου και Τοπλού εξαιρετικές, κάτι παραλίες έρημες, τρεκ, ωτοστόπ με βοσκούς σε μιτάτα, κεδροδάση, δεν υπάρχει το μέρος. Τι άνθρωπος πρέπει να είσαι για να μην πάθεις πλάκα στην Κρήτη;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πάρο-Αντίπαρο προτείνω. Συγκοινωνία καλή στην Πάρο..
Και αρχαία έχει και τον Αρχίλοχο είχε και σπήλαια έχει και αεροδρόμιο έχει και αρχαία λατομεία έχει και κοιλάδα με πεταλούδες έχει και αρχαίο νεκροταφείο στην Παροικιά έχει και περιβαλλοντικό πάρκο με ωραία έκθεση ρωσικής χαρτογραφίας έχει και η Νάξος και τα Κουφονήσια κτλ είναι κοντά και η Αντίπαρος είναι δίπλα, ποδήλατο, περπάτημα φουλ..και από εκεί πετάγεσαι κάθε μέρα στο Δεσποτικό να μας πεις πώς προχωρούν οι ανασκαφές του κυρίου Γιάννου...
Μη μιλήσω για τις υπέροχες παραλίες σε όλο το νησί και τα πανέμορφα χωριά (Λεύκες, Μάρπησσα...)
Πάρος: τα αρχαία υπόγεια λατομεία μαρμάρου των Νυμφών (Μαράθι)
Paros Park, Environmental and Cultural Park of Paros
Μουσεία στην Πάρο
 
Last edited:

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Nίσυρο έχω πάει, οπότε απορρίπτεται, να δω κι εγώ κάτι νέο.

Ε Κρήτη τι να προλάβω να γράψω ρε παιδιά; Απίστευτο μέρος, 15 μέρες μαγεία, τι να πρωτοπείς... Χανιά και Ρέθυμνο μάλλον οι ωραιότερες πόλεις στην Ελλάδα, Γαύδος απλά ΜΑΓΕΙΑ, ανατριχιαστική η Σπιναλόγκα και φοβερά νερά απέναντι στην Πλάκα, απίστευτη η πίσω διαδρομή για το Δικταίο Άνδρο, χορτάσαμε σπήλαια, ΤΟΝΟΥΣ ιστορίας σε αρχαιολογικούς χώρους (πρέπει να πήγαμε σε 20) γνωστούς και άγνωστους (πχ Άπτερα), παγκοσμίου κλάσης το Μουσείο του Ηρακλείου, εξαιρετικό φαγητό, πολύ γραφικός κόσμος προς Ανώγεια, απίθανες παραλίες, τοπιάρες σε Μπάλο, Φαλάσαρνα, Ελαφόνησο, καταπληκτικό μπάνιο μετά το τρεκ στη Σαμαριά, μαγεία να τρως κάτω από πανσέληνο στο Λουτρό (άδεια τα πάντα λόγω covid), μπάνιο με ηλιοβασίλεμα στο Βάι, απόκοσμα τοπία στη Γραμβούσα, θαλασσοδαρμένα μοναστήρια, φανταστικοί ντόπιοι, φιλοξενίες, κεράσματα , Μονή Αρκαδίου και Τοπλού εξαιρετικές, κάτι παραλίες έρημες, τρεκ, ωτοστόπ με βοσκούς σε μιτάτα, κεδροδάση, δεν υπάρχει το μέρος. Τι άνθρωπος πρέπει να είσαι για να μην πάθεις πλάκα στην Κρήτη;

Ωραίος!!!! Την άλλη φορά που θα ξανακατέβεις ρίξε σήμα, να πάμε και σε άλλα κρητικομέρη! ;) Η κρήτη είναι ανεξάντλητη... συνεχεια βρίσκεις και κατι καινουργιο!

Αφού εχεις πάει Νίσυρο, τότε κατευθύνσου προς Ναξο και τα πέριξ νησιά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Γαύδος απλά ΜΑΓΕΙΑ,
Έμεινες μέρες Γαύδο; Βρίσκεις εύκολα δωμάτιο; Πλοίο έχει συχνά από Κρήτη; Πρέπει να κλέισεις από πριν εισητήρια; Αν θες πες 2 κουβέντες για Γαύδο μια και πήγες πρόσφατα.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Για 7 με 10 μέρες με τα στοιχεία που είπες ψηφίζω Φολέγανδρο (έχω να προτείνω διαμονή σε ανεμόμυλο) / Σίκινο (κάνει μπάνιο - πας στην Επισκοπή) / Ίο (τρομερό φαγητό).

Δεν έχω ιδέα για συγκοινωνία στην Φολέγανδρο, αλλά πόσο χάλια μπορεί να είναι? Νομίζω συνδιαστικά και τα τρία ή τα δυο από αυτά ειναι σούπερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom