Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έμεινες μέρες Γαύδο; Βρίσκεις εύκολα δωμάτιο; Πλοίο έχει συχνά από Κρήτη; Πρέπει να κλέισεις από πριν εισητήρια; Αν θες πες 2 κουβέντες για Γαύδο μια και πήγες πρόσφατα.
2 βράδια, 3 μέρες. Ναι δωμάτιο, πανεύκολα, δεν είχαμε κράτηση, βέβαι ήταν και covid φέτος αλλά μας είπαν πως είχαν περισσότερο κόσμο από άλλες χρονιές. Εισιτήρια πανεύκολα, εκτός από τη με΄γλαη σκυλοπν... ε το μεγάλο καράβι ήθελα να πω, έχει και 2 θαλάσσια ταξί τη μέρα, πιο γρήγορα. Εντάξει το μεγάλο πιο καλτ, εποχές 1987 για Ερέτρια φάση.

Αμάξι δεν πήραμε, κάναμε το νησί ποδαράτο, ΠΟΛΥ ωραία τρεκ, καλές παραλίες, απέραντη μοναξιά, έχει και τους χίπηδες, τα ελεύθερα κάμπινγκ, ΩΡΑΙΟ φαγητό, ατμόσφαιρα άλλων δεκαετιών (δεν είχαμε σήμα στα περισσότερα μέρη), φανταστικό ότι υπάρχουν τέτοια μέρη μέχρι σήμερα, θέλει 2 μέρες ακόμη για μένα.

Το μόνο που πραγματικά στενοχωρήθηκα που δεν μπόρεσα να χωρέσω στο ταξίδι στην Κρήτη ήταν το Γαϊδουρονήσι.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
φιλικό μας ζευγάρι με αμάξι
Τσεκ και αυτό. Απορώ τι συζητάτε ακόμα.
1 ως το 10 τις παραλίες Ικαρίας, Κουφονησίων, Σχοινούσας, Αμοργού, Ικαρίας, Σάμου και Χίου.
Καλά, μην ξεκινήσουμε χριστιανούς με λιοντάρια. Κρίμα είναι. :welcome:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Έμεινες μέρες Γαύδο; Βρίσκεις εύκολα δωμάτιο; Πλοίο έχει συχνά από Κρήτη; Πρέπει να κλέισεις από πριν εισητήρια; Αν θες πες 2 κουβέντες για Γαύδο μια και πήγες πρόσφατα.
Το νησί έχει κάποια δωμάτια κατα βάση στην παραλία Σαρακηνικο και πάνω στο χωριουδακι Καστρι καθως και κάποια άλλα διασπαρτα.

Το καλοκάιρι έχει κάποιες μέρες την εβδομάδα πλοίο από Σφακιά και άλλες μέρες πλοίο από Παλαιόχωρα/Σουγια. ΄΄Ολα περνάνε από Αγια Ρουμελη και συνήθως μπορείς να κανεις τρανσιτ εκει και να αλλάξεις πλοιο διότι σε κσθημερινη βάση υπάρχει πλοιο Παλαιόχωρα- Σούγια - Αγια Ρουμέλη - Λουτρό - Σφακια.

Το νησι εαν και μικρό θέλει το χρόνο του είτε για αραγμα είτε για περπάτημα. Σουπερ παραλίες, σούπερ περπατήματα, κλπ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν έχω ιδέα για συγκοινωνία στην Φολέγανδρο, αλλά πόσο χάλια μπορεί να είναι?
Δεν είναι χάλια αλλά δεν είναι κι η καλύτερη. Βασικά τα μόνα μέρη που συνδέονται με κάποιον τρόπο μεταξύ τους (όχι όλα με όλα και κάποια είναι και με ανταπόκριση) είναι Λιμάνι-Χώρα-Ανω Μεριά-Παραλια Αγκάλης. Για να δεις απομακρυσμένες παραλίες (πχ τις βόρειες/δυτικές) θέλεις δικό σου μέσο ή αρκετή πεζοπορία ή μετάβαση με καραβάκι, ανάλογα την περίπτωση. Υπέροχο, μικρό, ήρεμο νησί, σχετικά ακριβό και με νερά κάπως κρύα τον Ιούνιο.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Δύο άλλες εναλλακτικές λύσεις που μου φαίνονται επίσης καλές για την περίπτωσή σας είναι:
1) Ρόδος (εντύπωση μου κάνει εάν δεν έχεις πάει)
α) Ομοίως καλο ΚΤΕΛ για όλους τους αρχαιολογικούς χώρους (Λίνδο και Κάμειρο), αν και εδώ οι αποστάσεις είναι φυσικά λίγο μεγαλύτερες
β) Άπειρες επιλογές σε παραλίες και προσβάσιμες με ΚΤΕΛ
γ) Δεν θα μιλήσω καν για την παλιά πόλη
δ) Τρεις αεροπορικές πετάνε από Αθήνα
ε) Island hopping άνετο σε Σύμη και Χάλκη και ενδεχομένως και σε Καστελλόριζο (πέρσι νομίζω υπήρχε δρομολόγιο που βόλευε ακόμα και για ημερήσια εκδρομή)

2) Νάξος
α) Εξαιρετικότατο ΚΤΕΛ (ακόμα και βραδινές ώρες) για παραλιακές περιοχές
β) ¨Εχει το ιερό της Δήμητρας που είναι εξαιρετικά καλοσωσμένο, αλλά και τους κούρους, ενώ και ο παλιός καστροοικισμός στη Χώρα της Νάξου έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
γ) Κάποιες πραγματικά θαυμάσιες παραλίες (και μάλιστα προσεγγίσιμες με εξαιρετικότατο ΚΤΕΛ όπως προείπα)
δ) Παίζει αεροδρόμιο (αν και λιγότερες πτήσεις σε σχέση με Ρόδο και Κω)
ε) Εξαιρετική βάση για island hopping σε μικρές Κυκλάδες

Συμφωνώ απόλυτα με Θάνο για Ρόδο και Κω! Και παραλίες και αρχαία και καλές συγκοινωνίες. Μεγάλα νησιά και τα δύο. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαγορευτικό κάποιο μεγάλο νησί λόγω μη κατοχής οχήματος. Ίσα ίσα. Η δική μου εμπειρία λέει ότι σε αυτά τα μεγάλα νησιά έχει και αρκετές και συχνές συγκοινωνίες. Η φετινή μάλιστα σεζόν που μπορεί να έχει μειωμένη προσέλευση είναι ο,τι πρέπει για Ρόδο, που υπό άλλες συνθήκες "πλήττεται" (εντάξει, υποκειμενικός χαρακτηρισμός) από τον υπερτουρισμό. (Μιλάμε για σεζόν αρχές Απριλίου με μέσα Νοεμβρίου). Πιθανοί συνδυασμοί Ρόδου: Σύμη, Τήλος, Χάλκη, Καστελόριζο. Συνδυασμοί Κω: Κάλυμνος, Νίσυρος. Στα μικρά νησιά σίγουρα δεν θα είναι και τόσο εύκολες οι συγκοινωνίες όπως στα δύο μεγάλα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Παντως να πω και γω τωρα που καταλαγιασε το πραγμα, πως το γεγονος οτι τοσα ποσταρισματα και δεν εχετε ακομα προτεινει Ναξο θα μπορουσε να αποτελεσει και λογο εντασεως! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι το αν θα επιτραπούν τα πανηγύρια ή όχι θα είναι καθοριστικό για Ικαρία και πέριξ.

Τα άλλα 2 σενάρια είναι επομένως Κουφονήσια και πέριξ (ναι ίσως και Νάξος, θα πρέπει να την τσεκάρω) ή Ρόδος συν κάτι άλλο (Καστελλόριζο θα ήταν μπόμπα! αν και με αυτά που άκουσα για Κάρπαθο στην εκπομπή τη λιγουρεύομαι).

Εντάξει θα πρέπει να μελετήσω ολίγο Χίο (για τα χωριά πείστηκα, από παραλίες δεν ξέρω τι παίζει εκεί γύρω).

Τα πιο ζεστά νερά ολονούθε για τέλη Ιουνίου πού λετε να τα βρω για να το βάλω κι αυτό στην εξίσωση;

Τέλος, για Κάρπαθο ακούσαμε πολύ ωραία πράγματα στην εκπομπή, ίσως παίξει κι αυτή στο σενάριο με Ρόδο.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Γιώργο, η Χίος έχει ωραίες παραλίες και θάλασσες και με μεγάλη ποικιλία.
Αλλά τα νερά της δεν τα λες ζεστά ούτε Αύγουστο/Σεπτέμβριο! Eπίσης χωρίς αυτοκίνητο θα είναι λίγο δύσκολα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
θα κάνω και σενάριο χωρίς αυτοκίνητο, αλλά απ ό,τι φαίνεται λύθηκε
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι το αν θα επιτραπούν τα πανηγύρια ή όχι θα είναι καθοριστικό για Ικαρία και πέριξ.
Το θεωρώ απίθανο με την όλη κατάσταση που επικρατεί. Νομίζω ότι θα πάει όπως και πέρυσι. Κακά τα ψέματα, η Ικαρία χωρίς πανηγύρι είναι άλλο νησί.
Τα άλλα 2 σενάρια είναι επομένως Κουφονήσια και πέριξ (ναι ίσως και Νάξος, θα πρέπει να την τσεκάρω)
Και το Νάξος - Κουφονήσια/Μικρές κυκλαδες είναι καλό (αν παίζει αμάξι στη Νάξο) και το Αμοργός-Μικρές Κυκλάδες. Τρομερή ποιότητα.
Ρόδος συν κάτι άλλο (Καστελλόριζο θα ήταν μπόμπα! αν και με αυτά που άκουσα για Κάρπαθο στην εκπομπή τη λιγουρεύομαι).
Ρόδο - Καστελόριζο με αεροπλάνο αν βγαίνει με πόντους, αλλιώς με τα πλοία να υπολογίζεις από 2 έως 5 ώρες. Καταπληκτική εμπειρία δε το συζητώ, ωστόσο με τα μόνα που συνδυάζεται είναι τα διπλανά στη Ρόδο (Σύμη & Χάλκη), τα οποία είναι εξίσου όμορφα αλλά τσουχτερά σε τιμές.
αν και με αυτά που άκουσα για Κάρπαθο στην εκπομπή τη λιγουρεύομαι).
Επίσης το αμάξι είναι παραπάνω από απαραίτητο.
Τα πιο ζεστά νερά ολονούθε για τέλη Ιουνίου πού λετε να τα βρω για να το βάλω κι αυτό στην εξίσωση;
Όσο πιο Νότια, τόσο πιο σίγουρος θα σαι. Στα Δωδεκάνησα είναι το πιθανότερο. Δε νομίζω βέβαια ότι τα καταπληκτικά νερά των Κουφονησίων θα ναι κρύα...
Τέλος, για Κάρπαθο ακούσαμε...
Δε θα σου φτάνουν οι μέρες. Χρειάζεσαι 5 σίγουρα στη Κάρπαθο, βάλε τις μετακινήσεις, βάλε το Καστελλόριζο, αν όμως έχεις αυτοκίνητο μου ακούγεται πολύ ωραίο σενάριο.

Γενικά αν έχεις αυτοκίνητο θα σου έλεγα να κοιτάξεις πιο ζεστά τη Λήμνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom