Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Μηνύματα
34
Likes
34
Μπορώ να σου προτείνω διαμονή για κουφονησια και Ηρακλεια που είχα παει πέρυσι και τα είδα συνδυάσει.
Είχα πάει Αύγουστο και είχα μείνει και στα δύο νησιά με 80 ευρώ το βράδυ. Ειδικά Ηρακλειά τα δωμάτια ήταν εξαιρετικά με απίστευτη θέα. Κουφονησια ήταν κοντά στο λιμάνι και αρκετά τιμια.
Ήταν ότι πιο οικονομικό είχα βρει και στα δύο νησιά για εκείνη την περίοδο.
Επίσης Δονούσα ή Σχοινουσα δεν έχω πάει αλλά θεωρώ ότι η Ηρακλειά είναι τόσο αυθεντική και τόσο γαλήνια που αξίζει σγουρά μια επίσκεψη.
Καλησπέρα και από μένα. Έχω πάει στη Σχοινούσα και έμεινα 10 μέρες, το νησί, αν και μικρό, είναι πανέμορφο!!! Υπέροχες παραλίες, στις περισσότερες από αυτές δε θα χρειαστείς καν ομπρέλα μιας και τα αρμυρίκια προσφέρουν τη σκιά τους στους επισκέπτες. Καλοσυνάτοι και χαμογελαστοί άνθρωποι και μια χώρα όμορφη. Είχα βρει δωμάτιο σε πολύ καλή τιμή κι αν θέλεις, σου το προτείνω. Για μένα, να πας με χίλια στη Σχοινούσα και μακάρι να σου έβγαιναν οι μέρες και για δύο διανυκτερεύσεις ακόμα...!!! Καλά να περάσετε ότι κι αν αποφασίσετε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Θέλω να πάω το καθιερωμένο 4ημερο της χρονιάς με τη μαμά μου (και ίσως και τον αδερφό μου) σε κάποιο νησί. Χρόνο να φάμε στα πλοία δεν έχουμε, οπότε αρχικά σκεφτήκαμε είτε να πάμε αεροπορικώς είτε να πάμε σε κάποιο κοντινό νησί. Αεροπορικά βρίσκουμε φθηνά για Σαντορίνη και Κρήτη, όμως θεωρώ ότι είναι λίγες οι μέρες και δε θα έχουμε και μεταφορικό, οπότε μάλλον απορρίπτονται. Έπεσαν στο τραπέζι η Αίγινα και η Αμμουλιανή λόγω εγγύτητας από Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Πιθανή ημερομηνία 31 Ιουλίου με 3/4 Αυγούστου (κακό το ξέρω αλλά τότε μπορώ να πάρω άδεια).

1) Μπορεί καμία/κανείς να κάνει μια σύντομη παρουσίαση των νησιών (σε φάση σχέση ποιότητας τιμής, παραλίες κλπ γενικά θετικά αρνητικά); Μας ενδιαφέρουν κυρίως οι ωραίες παραλίες (αν γίνεται όχι οργανωμένες) και το καλό φαγητό. Αν πάμε στην Αίγινα, οι μετακινήσεις θα γίνουν με λεωφορείο ή/και ταξί αναγκαστικά. Αμμουλιανή μάλλον θα παίξει αμάξι, αν και είναι υπερβολικά μικρό νησί απ'ότι είδα.

2) Οποιαδήποτε άλλη πρόταση σε αυτό το βεληνεκές είναι καλοδεχούμενη. Ιόνιο απορρίπτεται γιατί η μάδερ δε ψήνει να πάρει αμάξι.

Ευχαριστώ α πριόρι!

Με εκτίμηση,
μικρή τσοπάνα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
1) παραλιες μετριες στην Αιγινα, πολυ ρηχες.
2) Τα λωφορεια ειναι σπανια, μπορει να καταφυγετε και σε ταξι
3) η πρωτευουσα μ αρεσει πολυ, οι αλλοι οικισμοι οχι.
4) φαι μια χαρα.
Απο αποψη συγκοινωνιων και φαγητου και γραφικοτητας υπερτερει ο Πορος που επισης δεν ειναι μακρια, αλλα οι θαλασσες δεν λενε.

Η Αμμουλιανη μου φανηκε πνιγηρη, τοσο μικρη που ειναι.

Επειδη ζητας κι αλλες προτασεις, βαζω τοπ τις Σπετσες που τα εχει ολα, αλλα δεν ειναι value for money.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
1) παραλιες μετριες στην Αιγινα, πολυ ρηχες.
2) Τα λωφορεια ειναι σπανια, μπορει να καταφυγετε και σε ταξι
3) η πρωτευουσα μ αρεσει πολυ, οι αλλοι οικισμοι οχι.
4) φαι μια χαρα.
Απο αποψη συγκοινωνιων και φαγητου και γραφικοτητας υπερτερει ο Πορος που επισης δεν ειναι μακρια, αλλα οι θαλασσες δεν λενε.

Η Αμμουλιανη μου φανηκε πνιγηρη, τοσο μικρη που ειναι.

Επειδη ζητας κι αλλες προτασεις, βαζω τοπ τις Σπετσες που τα εχει ολα, αλλα δεν ειναι value for money.
Ναι γι αυτό δεν τις συμπεριέλαβα αλλά θα τις έχω στα υπόψιν σαν εναλλακτική, πόσο ακριβά μπορεί να είναι πχια;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Πηγα μια φορα Σπετσες και ενω το ξαναεψαξα, δεν ξαναβρηκα νορμαλ τιμη διαμονης.
Μπορειτε ομως να κατεβασετε ΠΟΛΥ το κοστος μεταφορικων πηγαινοντας με το Κτελ Αργολιδας.
Επισης πολλα Αθηναικα ταξιδιωτικα γραφεια οργανωνουν Σαββατο η Κυριακη ολο το καλοκαιρι ημερησια εκδρομη με αναχωρηση πρωι πρωι. Η τιμη ειναι πολυ χαμηλη,,15-20 ευρω με επιστροφη, δηλαδη σας συμφερει να σας πανε, να σας ξεναγησουν και να μεινετε εκει (το εχω κανει με ταξιδιωτικο στην Κων/πολη, εφοσον πληρωνονται δεν εχουν αντιρρηση).
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οι οργανωμένες παραλίες της Αμμουλιανής είναι οι Αλυκές και η Μεγάλη Άμμος (και οι δύο μισή ώρα απο τη χώρα με τα πόδια). Για λιγότερο κόσμο και πιο απομακρυσμένη υπάρχει η παραλία Καραγάτσι (θέλει όχημα). Οι θάλασσα ζεστή όπως σε όλη τη Χαλκιδική.

Το βράδυ κόβεις φλέβα....έχει ένα δυο μαγαζιά για φαγητό και μετά ύπνο. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό γιατί έχω πολλά χρόνια να πάω.

Πηγα μια φορα Σπετσες και ενω το ξαναεψαξα, δεν ξαναβρηκα νορμαλ τιμη διαμονης.
@mikrh tsopana πριν 11 χρόνια είχα κλείσε 50€ μονόκλινο...

Απο βραδινή ζωή έχει μπόλικη και τα πάντα (μέχρι και ροκάδικο είχα βρει, αλλά μην ζητήσεις όνομα, δεν θυμάμαι...). Απο φαγητό έχει τα πάντα, απο πρόχειρο μέχρι ακριβά εστιατόρια....
Έχει μία παραλία 15-20 λεπτά απο τη χώρα με τα πόδια και στις άλλες πας με λεωφορείο. Έχει σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@mikrh tsopana πριν 11 χρόνια είχα κλείσε 50€ μονόκλινο...

Απο βραδινή ζωή έχει μπόλικη και τα πάντα (μέχρι και ροκάδικο είχα βρει, αλλά μην ζητήσεις όνομα, δεν θυμάμαι...). Απο φαγητό έχει τα πάντα, απο πρόχειρο μέχρι ακριβά εστιατόρια....
Έχει μία παραλία 15-20 λεπτά απο τη χώρα με τα πόδια και στις άλλες πας με λεωφορείο. Έχει σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος.
Ευχαριστώ πολύ, θα τη βάλω στο πλάνο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αεροπορικά βρίσκουμε φθηνά για Σαντορίνη...
Αν έχεις βρει αεροπορικό για Σαντορίνη, είναι πολύ εύκολο να φτάσεις στις γειτονικές Κυκλάδες. Τρεις με τέσσερις ημέρες είναι πολύ εντάξει για μερικά νησιά που δε χρειάζονται απαραίτητα μέσο μεταφοράς. Φολέγανδρος, Σίκινος, Ανάφη αν βολέψουν τα πλοία, Κίμωλος κτλ κτλ.

Επίσης και από Πειραιά μπορείς να κοιτάξεις κάτι κοντινό. Σύρος προς τα βόρεια ή Σέριφος και Σίφνος προς το νότο είναι μια λύση που δεν απαιτεί ατελείωτες ώρες πλοίων. Όλα μ' αρέσουν.

Στην Αμμουλιανή όσες φορές το επιχείρησα να πάω τελευταία δεν έβρισκα διαμονή ή έβρισκα σε εξωφρενική τιμή, Χαλκιδική είσαι, πέφτουν τσεκουριές.
Τις Σπέτσες που αναφέρθηκαν τις θεωρώ πανάκριβες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν έχεις βρει αεροπορικό για Σαντορίνη, είναι πολύ εύκολο να φτάσεις στις γειτονικές Κυκλάδες. Τρεις με τέσσερις ημέρες είναι πολύ εντάξει για μερικά νησιά που δε χρειάζονται απαραίτητα μέσο μεταφοράς. Φολέγανδρος, Σίκινος, Ανάφη αν βολέψουν τα πλοία, Κίμωλος κτλ κτλ.

Επίσης και από Πειραιά μπορείς να κοιτάξεις κάτι κοντινό. Σύρος προς τα βόρεια ή Σέριφος και Σίφνος προς το νότο είναι μια λύση που δεν απαιτεί ατελείωτες ώρες πλοίων. Όλα μ' αρέσουν.

Στην Αμμουλιανή όσες φορές το επιχείρησα να πάω τελευταία δεν έβρισκα διαμονή ή έβρισκα σε εξωφρενική τιμή, Χαλκιδική είσαι, πέφτουν τσεκουριές.
Τις Σπέτσες που αναφέρθηκαν τις θεωρώ πανάκριβες.
Ακούγεται πολύ ωραίο πλάνο αλλά θα της φανεί ταλαιπωρία της μητρός. Μιλάμε για άνθρωπο που το μεγαλύτερο ταξίδι που χει κάνει τα τελευταία πολλά χρόνια είναι το Τρίκαλα-Θεσσαλονίκη. ΈΡιξα μόλις μια ματιά σε Αμμουλιανή και Σπέτσες και δε βρήκα ακριβά. 80 ευρώ τη βραδιά το στούντιο/τρίκλινο αυγουστιάτικα δεν το λες και ακριβό. Μήπως κοιτάω λάθος; Μήπως έπεσαν οι τιμές λόγω κοβιδεος;
Παρόλαυτα και το Σπέτσες μάλλον ταλαιπωρία θα της φανεί, πώς είναι μάνα μου αυτή η γυναίκα δε ξέρω.

Τα Δρένια,κολλητά στην Αμμουλιανή

Κάτι τέτοια είδα στο γκουγκλ φωτογραφίες και μου γεννήθηκε κι εμένα η επιθυμία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακούγεται πολύ ωραίο πλάνο αλλά θα της φανεί ταλαιπωρία της μητρός.
Ναι, υπάρχει αυτός ο παράγοντας όταν αλλάζεις τόσα μέσα, είναι γεγονός.
ΈΡιξα μόλις μια ματιά σε Αμμουλιανή και Σπέτσες και δε βρήκα ακριβά. 80 ευρώ τη βραδιά το στούντιο/τρίκλινο αυγουστιάτικα δεν το λες και ακριβό.
Τι να σου πω, δεν είναι ακριβό όντως, εμένα πάντως η εμπειρία μου στην αναζήτηση δίκλινου στην Αμμουλιανή κάθε φορά στις αρχές Ιουλίου δεν ήταν καλή.

Επίσης να σου πω ότι μιας και στέκεσαι ιδιαίτερα στο θέμα ταλαιπωρία, δε το λες και δίπλα το μέρος. Έχει δρόμο μέχρι το τρίτο πόδι, δεν είναι και τόσο κοντά στη Θεσσαλονίκη όσο φαίνεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom