Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

euchoulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
13
Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα!
Η δική μου πρόταση είναι η Αμοργός.
Είναι πανέμορφη με ωραία τοπία στις παραλίες και υπέροχη κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική.
Επίσης έχει μονοπάτια για πεζοπορία αν και δεν τα έχω κάνει για να σε κατατοπίσω.
Είναι ένα μεγάλο νησί και εφόσον θέλετε ήσυχες διακοπές μπορεί να σας καλύψει από μόνο του.
Όμως αν έχετε επιπλέον μέρες μπορείτε να το συνδυάσετε με κάποιο άλλο.
Τα Κουφονήσια είναι η τοπ επιλογή για παραλίες αλλά έχουν γίνει κοσμικά και πανάκριβα.

Τώρα σε ότι αφορά τον οινοτουρισμό ως λάτρης του κρασιού θα είμαι απόλυτη και θα σου πω ότι ένας είναι ο προορισμός στις Κυκλάδες: η Σαντορίνη.
Ο πιο παλιός αμπελώνας της Ελλάδας με ποικιλίες που είναι περιζήτητες σε όλο το κόσμο.
Και οινοποιεία με κάναβες & υπόσκαφα, ένα μοναδικό φαινόμενο!
Θα έλεγα να μην την αποκλείσεις. Αλλά να μείνεις εκτός των δύο κέντρων (Φηρά & Οία).
Βεβαίως και θα πας ένα βράδυ να θαυμάσεις τη καλντέρα γιατί δεν υπάρχει όμοιά της πουθενά.

Τέλος για υπέροχες παραλίες η Μήλος είναι νούμερο 1 αλλά θα τη συνδυάσεις με την υπέροχη μικρούλα Κίμωλο που έχει εξαιρετικές παραλίες και μια ομάδα τους "Κιμωλίστες" που διοργανώνουν πολιτιστικά δρώμενα!
Καλησπέρα. Παρότι μένω στην Σαντορίνη δεν είχε τύχει να πάω στην Σίκινο Πότε...
Πήγα την τελευταία εβδομάδα και πραγματικά μαγευτηκα από την ομορφιά της και από τους κατοίκους της .
Καταπληκτικό μέρος για ήσυχες διακοπές κατά τη γνώμη μου
received_2816562948658570.jpeg
received_307393011065455.jpeg
received_1000593450753915.jpeg
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Eυχαριστω πολυ ολους για τις προτασεις σας οι πιθανοτητες για να επιλεξουμε τελικα την Πατμο ολο και ανεβαινουν,λιγο με χαλαει τα περιεργα μεταμεσονυχτια δρομολογια και που δεν εχει καθημερινα πλοια για τις ημερομηνιες της επιστροφης.

Σαντορινη εχω παει και μαλιστα ειναι απο τα νησια που επιστρεφω και ξαναεπιστρεφω.

Ενδιαφερον και η επιλογη για την Σικινο .

Εnkay πανω κατω παραλιες και αξιοθετα τα βασικα τα εχω δει ,αν ομως εχεις να μου προτινεις καλα μαγαζια για φαγητο και επιλογες για βραδινο ποτακι ευχαριστως.


Επίσης με ενδιαφερει και για ημερησιες εκδρομες με το καραβακι για Ψιλλη Αμμος ,Τηγανακια και τι τιμες παιζουν πανω κατω
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
με χαλαει τα περιεργα μεταμεσονυχτια δρομολογια
Εάν σε χαλάει αυτό, κάθε Τρίτη και Πέμπτη το BS Chios φεύγει μεσημέρι από Πειραιά και στις 10 το βράδυ έχει φτάσει Πάτμο- άνετα και χωρίς ταλαιπωρία
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Παρότι μένω στην Σαντορίνη δεν είχε τύχει να πάω στην Σίκινο Πότε...
Πήγα την τελευταία εβδομάδα και πραγματικά μαγευτηκα από την ομορφιά της και από τους κατοίκους της .
Καταπληκτικό μέρος για ήσυχες διακοπές κατά τη γνώμη μου View attachment 355851 View attachment 355852 View attachment 355853
Υπέροχες εικόνες! Λέω να τη επιλέξω κι εγώ φέτος για ήσυχες διακοπές.
Ειδικά τα όσα έχω διαβάσει για το οινοποιείο με το υπέροχο ηλιοβασίλεμα με έχουν δελεάσει!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Eυχαριστω πολυ ολους για τις προτασεις σας οι πιθανοτητες για να επιλεξουμε τελικα την Πατμο ολο και ανεβαινουν,λιγο με χαλαει τα περιεργα μεταμεσονυχτια δρομολογια και που δεν εχει καθημερινα πλοια για τις ημερομηνιες της επιστροφης.

Σαντορινη εχω παει και μαλιστα ειναι απο τα νησια που επιστρεφω και ξαναεπιστρεφω.

Ενδιαφερον και η επιλογη για την Σικινο .

Εnkay πανω κατω παραλιες και αξιοθετα τα βασικα τα εχω δει ,αν ομως εχεις να μου προτινεις καλα μαγαζια για φαγητο και επιλογες για βραδινο ποτακι ευχαριστως.


Επίσης με ενδιαφερει και για ημερησιες εκδρομες με το καραβακι για Ψιλλη Αμμος ,Τηγανακια και τι τιμες παιζουν πανω κατω
Θα έχετε μεταφορικό μέσο? Γιατί Ψιλή άμμο μπορείτε να πάτε οδικώς μεχρι ενός σημείου και μετά με περπάτημα. Δυστυχώς δεν ξέρω τιμές για καραβάκια γιατί στη ψιλή άμμο πήγαμε οδικώς και στα τηγανάκια από τους Λειψούς :( Ξέρω όμως ότι γίνονται ημερήσιες εκδρομές και από Πάτμο

Σε ότι αφορά τα δρομολόγια κι εγώ θυμάμαι ότι έφθαναν το βράδυ μετά τις 9 περίπου.

Τώρα για φαγητό θα σου πω ότι θυμάμαι. Είχαμε πάει στη ταβέρνα της ψιλής άμμου. Καλό φαγητό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Στο κτήμα πέτρα είχε πάρα πολύ καλά μαγειρευτά.
Στην Σκάλα πήγαμε στο ουζερί Χιλιομόδι το οποίο μας πρότεινε ένας ντόπιος. Παραδοσικό ουζερί με φρέσκα ψάρια που μας άρεσε πολύ. Επίσης πήγαμε για πρωινό-brunch στο θρυλικό houston. Επιβάλλεται έστω και για καφεδάκι αν και νομίζω έχει και μεζεδάκια εκτός από πρωινό.
Στην παραλία Βάγια είχαμε τσιμπήσει στο καφέ Βάγια. Έχει κυρίως πίτες τάρτες κλπ.
Και τέλος στη Χώρα είχαμε φάει στη Λόζα. Φοβερή θέα και εξυπηρέτηση. Οι τιμές ανάλογες αλλά το ευχαριστηθήκαμε τόσο πολύ. Μπορείς να κάτσεις και για ποτό-κοκτείλ.
Μας είχαν προτείνει και τον Ταρσανά αλλά δεν προλάβαμε.

Τώρα για το βράδυ στην πλατεία της χώρας έχει μαγαζιά για ποτό-κοκτείλ. Δεν θυμάμαι σε ποιο είχαμε καθίσει. Έχει και την Αστοίβη με ωραία ταράτσα στα στενά της χώρας. Θ βρεις κι άλλα κάνοντας βόλτες
Στη Σκάλα είχαμε προτιμήσει το Ginger.
Βέβαια δεν είμαστε του ξενυχτιού και της τρελής διασκέδασης. :p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πανέμορφο νησί η Πάτμος. Εννοείται μοναδική η ενέργεια στο Σπήλαιο της Αποκάλυψης.
Από φαγητό καλή, από γραφικότητα επίσης. Έχει και πολύ ωραία μαγαζιά για να κάνεις βόλτες στα σοκάκια.
Από τα άλλα νησιά που αναφέρθηκαν η Αμοργός έχει και καλές παραλίες και πανέμορφη Χώρα και πανοραμική, εντυπωσιακότατη θέα σε πολλά χωριά της. Γενικά είναι πράγματι το "Απέραντο Γαλάζιο" το νησί.
Η Σύρος τα έχουμε πει. Αρχοντική, ιδιαίτερη με πολιτιστικά δρώμενα, με επιβλητική αρχιτεκτονική και καλούτσικες παραλίες.
Δεν είναι τοπ σαν της Μήλου αλλά η Μήλος πέρα από την Πλάκα και το Κάστρο από όπου μπορείς να θαυμάσεις ωραία ηλιοβασιλέματα, υστερεί σε γραφικότητα.

Επίσης η Λέρος είναι πολύ υποτιμημένο νησί. Γραφικότατη, με σημεία ενδιαφέροντος όπως το Κάστρο, οι -πλήρως ανακαινισμένοι- μύλοι που ο ένας λειτουργεί ως λαογραφικό μουσείο κι ο άλλος ως καφετέρια, ο Πύργος Μπελένη- Μουσείο, εξαιρετικό φαγητό, καθαρά νερά.
Από τις ωραιότερες διακοπές που έχω κάνει!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλησπέρα. Παρότι μένω στην Σαντορίνη δεν είχε τύχει να πάω στην Σίκινο Πότε...
Πήγα την τελευταία εβδομάδα και πραγματικά μαγευτηκα από την ομορφιά της και από τους κατοίκους της .
Καταπληκτικό μέρος για ήσυχες διακοπές κατά τη γνώμη μου View attachment 355851 View attachment 355852 View attachment 355853
Πήγες Επισκοπή; Έχουν ολοκληρωθεί τα έργα ή είναι ακόμα με σκαλωσιές;
 

Traveller&Co

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι καινούρια στην παρέα και φυσικά λάτρης των ταξιδιών :)
Θελουμε να πάμε με το σύζυγό μου φέτος στις Κυκλάδες (αρχές/μέσα προς τέλη Αυγούστου) για περίπου 10 με 12 μέρες. Είμαστε και οι δύο 30. Ο σύζυγος μου δεν είναι από Ελλάδα και μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει σε ελληνικό νησί. (το ξέρω απαράδεκτο:eek:)
Ωστόσο δεν μας αρέσουν καθόλου πολυσύχναστα μέρη, όπως Μύκονος, Σαντορίνη κτλ.
Θελουμε ένα νησί κατάλληλο για ήσυχες διακοπές, με όμορφες παραλίες (όσο πιο εντυπωσιακές γίνεται :cool:), με καλό φαγητό και τοπικά προϊόντα, κυκλαδίτικη αρχιτεκτονική, τοπικό χαρακτήρα, με πολιτιστικά δρώμενα αν γίνεται ή έστω με δυνατότητα να επισκεφτούμε κάποιο χώρο που να έχει σχέσεις με την ιστορία του τόπου, π.χ. παραδοσιακό οινοποιείο, ελαιοτριβείο κτλ. Μας αρέσει η πεζοπορία, ο οινοτουρισμος, η λαϊκή τέχνη και πολιτισμός, και θα θέλαμε να πάμε σε ένα ή δύο νησιά που να τα συνδυάζει όλα αυτά...Δε μας ενδιαφέρει καθόλου η νυχτερινή ζωή. Αν αυτό το νησί υπάρχει, και ΔΕΝ είναι πανάκριβο, θα χαρώ πολύ.:haha:

Σκεφτόμαστε Άνδρο & Τήνο, Σέριφο, Μήλο, Αμοργό ή Κουφονήσια... Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, αλλά θα πρέπει να κλείσουμε σύντομα...Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για τις επιλογές αυτές, ή για κάποιο μαγικό νησί που δε σκεφτήκαμε.:cool:

(Υ.Γ. Πέρυσι είχα πάει Άνδρο με τη μητέρα μου και περάσαμε πολύ ωραία, αλλά ήταν μόνο για 3 μέρες, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα..)
Παιδιά, σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις φανταστικές συμβουλές. Τελικά καταλήξαμε στο Άνδρος/Τηνος μάλλον η στο σενάριο Σέριφος/Μήλος/Κίμωλος..Ωστόσο δεν βρίσκω αρκετή διαθεσιμότητα-επιλογες στη διαμονή για την περίπτωση Σέριφος και Κίμωλος....Δεν ξέρω τα έχουν κλείσει όλα, τι γιενται; χαχαχα.
 

Traveller&Co

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Αρκετά μεγάλο διάστημα για δύο, ίσως και τρία νησιά (ανάλογα ποια), οπότε μπορείς να χωρέσεις πολλά και όμορφα μέσα σε τόσες μέρες.
Θα σου πω συγκεκριμένα για τα νησιά που κοιτάτε.

Μακράν ότι καλύτερο η Μήλος στο τομέα αυτόν. Δεύτερο για μένα έρχεται η Σέριφος και τα υπόλοιπα έπονται. Επίσης τα Κουφονήσια είναι ένα θαύμα της φύσης σε ότι έχει να κάνει με τις παραλίες, απλά είναι για δυο-τρεις μέρες και είναι ακριβά.
Ήσυχα νησιά είναι τα περισσότερα, υπό την έννοια ότι δε θα δεις τα αίσχη της Μυκόνου και της Σαντορίνης.

Η Αμοργός έχει τα πρωτεία εδώ για μένα. Όχι ότι στη Μήλο δε θα βρεις καλό φαγητό όπως αντίστοιχα και στη Τήνο, όμως η Αμοργός τα έχει όλα και συμφέρει, συν τη πολύ ιδιαίτερη ομορφιά και αρχιτεκτονική της. Η Μήλος σε αυτό το τομέα είναι απαράδεκτη το λιγότερο εξαιρουμένης της παλιάς πρωτεύουσας (Πλάκα) και η χώρα της Τήνου είναι οτι χειρότερο, αντισταθμίζεται όμως από τα πανέμορφα χωριά που θα βρεις σ' αυτήν. Για Σέριφο έχω επίσης πολύ καλή άποψη.

Αυτό είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό -και- για το φετινό καλοκαίρι. Για χωριά σου είπα, μακράν της Τήνου, είναι ότι καλύτερο (μαζί με αυτά της Νάξου) μπορεί να βρει κάποιος κατά τη γνώμη μου στις Κυκλάδες.

Σε πολλά νησιά υπάρχουν πεζοπορικές διαδρομές, σίγουρα ξέρω σε Αμοργό και Τήνο. Για οινοτουρισμό δεν έχω εικόνα, πέρα από κάποια διάσπαρτα οινοποιεία που υπάρχουν στις Κυκλάδες και αυτά της Σαντορίνης βεβαίως, λαϊκή τέχνη και πολιτισμό στη Τήνο και πάλι, όπως και στην Αμοργό.

Στη θέση σας θα οργάνωνα κάτι που να προσπαθεί όσο γίνεται να συμπεριλάβει τα πάντα, με τις εκάστοτε υποχωρήσεις.
Θα κοιτούσα για παράδειγμα ένα σενάριο για Μήλο, Κίμωλο & γιατί όχι Σέριφο, που μπορούν να συνδυαστούν, όπως επίσης και για Αμοργό - Κουφονήσια και κάτι ακόμα (ίσως Αστυπάλαια) αλλά και ένα Τήνος - Άνδρος ενδεχομένως μαζί με Σύρο, αν έχετε όρεξη για λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις.

Εδώ τώρα είναι όλα πολύ σχετικά. Τι εννοείς πανάκριβο; Μύκονος ας πούμε δεν είναι κανένα.
Η Άνδρος είναι αρκετά ακριβή σε όλα της πλην της διαμονής νομίζω, αλλά τα ξερεις.
Η Τήνος μακράν ότι φθηνότερο σε όλα της.
Η Αμοργός λίγο στη διαμονή, με το δύσκολο να βρεθεί αυτή στη Χώρα.
Η Μήλος όχι κάτι εξωφρενικό. Η Κίμωλος όμως είναι μόνο στη διαμονή. Η Σέριφος και αυτή επίσης, οι τιμές στα καταλύματα τον Αύγουστο είναι λίγο τσιμπημένες. Πολύ έως πάρα πολύ τσιμπημένες στα Κουφονήσια.
Τα πάντα εξαρτώνται ξαναλέω από το μπάτζετ σας, μπορεί εγώ να τα βλέπω έτσι.
ευχαριστώ παρά πολύ @psilos3 !! Η Άνδρος μου είχε φανεί οικονομική στη διαμονή όπως λες, και γενικά ΟΚ στα υπόλοιπα...αλλά έμεινα μόνο 3/4 μέρες όποτε δεν έχω συνολική εικόνα. Πανάκριβη θεωρώ τη Μύκονο, χαχα και ας μην έχω πάει...

Τελικά καταλήξαμε στο Ανδρός/Τηνος ή Σέριφος/Κίμωλος/Μήλος όπως προτεινες. Φαίνεται ωστόσο ότι θα εξαρτηθεί και από τη διαμονή/τι είναι διαθέσιμο....Επίσης χρειάζεται αυτοκίνητο για Τήνο; Για Σέριφο η Μήλο η Κίμωλο επίσης; (Για Άνδρο ξέρω, καλό θα ήταν..)

Σε ποιο/α χωριά της Τήνου θα πορτεινες να μείνουνε; έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή στη Τήνο γενικά; οι παραλίες είναι ωραίες επίσης;

Σχετικά με Σέριφος και Κίμωλο, έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή; κάνω κάτι λάθος που ψάχνω στο booking? :p
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σχετικά με Σέριφος και Κίμωλο, έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή; κάνω κάτι λάθος που ψάχνω στο booking? :p
Nαι, μέγα! :D
Σε αυτά τα νησιά ελάχιστα μπαίνουν στο booking και τέτοια εποχή δύσκολα να βρεις.
Κίμωλο κοίτα κυρίως airbnb. Στην Σέριφο έχει αρκετά ξενοδοχεία ξεκίνα τα τηλέφωνα!
 

Traveller&Co

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Nαι, μέγα! :D
Σε αυτά τα νησιά ελάχιστα μπαίνουν στο booking και τέτοια εποχή δύσκολα να βρεις.
Κίμωλο κοίτα κυρίως airbnb. Στην Σέριφο έχει αρκετά ξενοδοχεία ξεκίνα τα τηλέφωνα!
ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Φαίνεται ωστόσο ότι θα εξαρτηθεί και από τη διαμονή/τι είναι διαθέσιμο...
Ειδικά σε Κίμωλο και Σέριφο, όπως και στη Μήλο, πάρε τηλέφωνα, μη βασίζεσαι στις πλατφόρμες.
Επίσης χρειάζεται αυτοκίνητο για Τήνο;
Οπωσδήποτε!
Σέριφο καλό θα ήταν αν και γίνεται και χωρίς αυτό, Μήλο επίσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και για Κίμωλο το θεωρώ περιττό.
Σε ποιο/α χωριά της Τήνου θα πορτεινες να μείνουνε; έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή στη Τήνο γενικά; οι παραλίες είναι ωραίες επίσης;
Δε ξέρω αν βολεύει η διαμονή στα χωριά, νομίζω ότι κάπου κοντα στη χώρα είναι το καλύτερο σενάριο, πάντα φυσικά με τη προυπόθεση να υπάρχει όχημα.
Σε δύο παραλίες που έχω βουτήξει εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος, νομίζω θα βοηθήσουν κι άλλοι φίλοι σ΄αυτό το τομέα που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στις παραλίες της Τήνου.
Σχετικά με Σέριφος και Κίμωλο, έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή; κάνω κάτι λάθος που ψάχνω στο booking? :p
Σου απάντησα και πιο πάνω, ειδικά στη Κίμωλο είναι ελάχιστα. Στη Σέριφο τα περισσότερα είναι στο Λιβάδι, το λιμάνι δηλαδή του νησιού. Εκεί θα σου πρότεινα να κοιτάξεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom