Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Πριν 1-2 χρόνια κοιτούσα Σεπτέμβρη στο booking για Φολέγανδρο και μου έβγαζε ένα (!!!!!) διαθέσιμο κατάλυμα με τιμή γύρω στις 2.000 για 4 μέρες:shock::shock::shock::shock::shock::shock::rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Νόμιζα πως ήταν αστείο... Προφανώς δεν υπήρχαν πολλά καταλύματα στην πλατφόρμα.

Σε μερικά νησιά πρέπει απλώς να πάρεις τηλ. Βέβαια εγώ τότε έτυχε να μην βρω άκρη ούτε στο τηλ. και Φολέγανδρο δεν έχω πάει ακόμα γιατί με έχουν τρομάξει οι τιμές που ακούγονται...Αλλά που θα πάει!
Κάποια στιγμή θα μπει στο πρόγραμμα και θα κάνω σοβαρή αναζήτηση για λογικές τιμές και σε αυτό το νησί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Το έχω γράψει και αλλού @alma πως κλείσαμε το 2018 από το Νοέμβριο για ταξίδι τέλη Αυγούστου, έναντι 90€ το βράδυ.
:shock:
Και να γιατί δεν έχω πάει ακόμα Φολέγανδρο.
Δύσκολα θα έκλεινα τόσο νωρίς διακοπές, σχεδόν ένα χρόνο πριν.
Μα τόσα λίγα καταλύματα έχει το νησί;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Είναι σχετικά λίγα σε σχέση με τη ζήτηση.Ακομα,επειδή μου το είπε συνομήλικος μου που μένει όλο το χρόνο εκεί και γνωριστήκαμε στο στρατό,επειδή σχετικά πρόσφατα βγήκε από την αφάνεια,κοιτάνε να το εκμεταλλευτούν υπερβολικά.Μην ξεχνάμε ακόμα πως υπήρχε πλήθος τουριστών από Ιταλία και Γαλλία με σαφώς καλύτερο budget
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
ευχαριστώ παρά πολύ @psilos3 !! Η Άνδρος μου είχε φανεί οικονομική στη διαμονή όπως λες, και γενικά ΟΚ στα υπόλοιπα...αλλά έμεινα μόνο 3/4 μέρες όποτε δεν έχω συνολική εικόνα. Πανάκριβη θεωρώ τη Μύκονο, χαχα και ας μην έχω πάει...

Τελικά καταλήξαμε στο Ανδρός/Τηνος ή Σέριφος/Κίμωλος/Μήλος όπως προτεινες. Φαίνεται ωστόσο ότι θα εξαρτηθεί και από τη διαμονή/τι είναι διαθέσιμο....Επίσης χρειάζεται αυτοκίνητο για Τήνο; Για Σέριφο η Μήλο η Κίμωλο επίσης; (Για Άνδρο ξέρω, καλό θα ήταν..)

Σε ποιο/α χωριά της Τήνου θα πορτεινες να μείνουνε; έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή στη Τήνο γενικά; οι παραλίες είναι ωραίες επίσης;

Σχετικά με Σέριφος και Κίμωλο, έχεις κάποιες προτάσεις για διαμονή; κάνω κάτι λάθος που ψάχνω στο booking? :p
Από παραλίες στην Τήνο οι αγαπημένες μου είναι Άγιος Ρωμανός-απάνεμη-,Αγία Θάλασσα και Ρώχαρη-κοντά στον Πάνορμο-και Κολυμπήθρες.Πιο κοντά στο λιμάνι είναι τα Κιόνια και Άγιος Φωκάς.
Είναι καλό να έχετε αυτοκίνητο για να πάτε και σε περισσότερες και να δείτε τα γραφικά χωριά της:Αρνάδος,Βώλακας,Πύργος,Κάρδιανη,Υστέρνια,Πάνορμος..οι αποστάσεις είναι μικρές.
 

Elenaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για Ρόδο στις 27 του Αυγούστου κι επιστροφή από Κω στις 2 Σεπτεμβρίου και αναρωτιόμαστε πως να σπάσουμε τις μέρες ανάμεσα σε αυτά τα 2 νησιά ή και όχι μόνο. Ακούμε προτάσεις!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για Ρόδο στις 27 του Αυγούστου κι επιστροφή από Κω στις 2 Σεπτεμβρίου και αναρωτιόμαστε πως να σπάσουμε τις μέρες ανάμεσα σε αυτά τα 2 νησιά ή και όχι μόνο. Ακούμε προτάσεις!!
Καλησπέρα και σε σένα.
Εξαρτάται τι διακοπές θέλετε να κάνετε.
Αν έχετε σκοπό να δείτε τα δύο αυτά νησιά, δώστε το βάρος κυριότερα στη Ρόδο, σαν πιο μεγάλο και πιο ενδιαφέρον. Όχι ότι η Κως είναι μικρό νησί και στερείται, κάθε άλλο.
Αν θέλετε τώρα να τα χρησιμοποιήσετε μόνο για τις πτήσεις άφιξης και αναχώρησης, στο ενδιάμεσο θα βρείτε τη Χάλκη, τη Τήλο και φυσικά τη Νίσυρο, στα οποία μπορείτε να μοιράσετε κάποιες μέρες, μόνα τους ή σε συνδυασμό με κοντινά μεγάλα.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει αεροπορικά για Ρόδο στις 27 του Αυγούστου κι επιστροφή από Κω στις 2 Σεπτεμβρίου και αναρωτιόμαστε πως να σπάσουμε τις μέρες ανάμεσα σε αυτά τα 2 νησιά ή και όχι μόνο. Ακούμε προτάσεις!!
Μεινε Ροδο κ ασε την Κω για αλλη φορα....πηγα κ στα 2 ειναι μεγαλα νησια με ενδιαφερον κ τα 2 κ θα ηταν κριμα να χασεις αρκετα αξιοθεατα ή παραλιες....μεινε Ροδο κ κανε μια ημερησια στη Συμη στις 6 μερες που διαθετεις
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Καλησπέρα, ψάχνω για νησί σχετικά ήρεμο, με ωραίες παραλίες μη οργανωμένες και απομονωμένες κτλ, ιδανικά να είναι γραφικό (χώρα-σοκάκια-χωριά) διαμονή υπολογίζω περίπου 5-6 μέρες τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
Πέρυσι πήγαμε Κύθηρα και μας άρεσε πολύ το νησί αν και υστερούσε λίγο στο κομμάτι της χώρας και επειδή δεν είναι τόσο γραφικό αλλά μας κέρδισαν οι παραλίες και η πράσινη λίμνη.
Θα σας πω που έχουμε πάει ήδη και πως μας φάνηκαν ώστε να τα βγάλουμε από πιθανές προτάσεις και να σας δώσω μια εικόνα τι προτιμάμε.
Μήλος-Κίμωλος (τα λατρέψαμε, φοβερές παραλίες)
Νάξος (μας άρεσε πολύ ,ωραία χώρα,ωραίες παραλίες αλλά σχεδόν όλες ίδιες ,ίσως ξαναπηγαίναμε γιατί δεν γυρίσαμε πολύ τα χωριά)
Τήνος (μέτριες παραλίες,ωραία χωριά)
Σίφνος (ωραία χώρα,ωραίο φαγητό, αδιάφορες παραλίες)
Άνδρος (μέτρια, αδιάφορη γενικά)

Σκεφτόμουν για Κάρπαθο, Λέρο, Κάλυμνο, Σάμο/Φούρνους, αλλά ακτοπλοικώς είναι πολλές ώρες και αεροπορικώς είναι το θέμα των πραγμάτων..και αποσκευή να πάρουμε έξτρα τα πράγματα της παραλίας είναι αρκετούτσικα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό..
Μετά σκέφτηκα την Σκόπελο αν και είναι πολύ πράσινη για τα δικά μου γούστα (αγαπώ την ξεραίλα και το άσπρο μπλε των Κυκλάδων) αλλά φαίνεται να έχει ωραίες παραλίες..
Φυσικά όπως και οι περισσότεροι ψάχνουμε κάτι που να μην είναι και πολύ ακριβό όπως πχ η Φολέγανδρος που έχει φθηνότερη διαμονή στο Booking τώρα που κοίταξα 800 ευρώ για 5 βράδια..
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, ψάχνω για νησί σχετικά ήρεμο, με ωραίες παραλίες μη οργανωμένες και απομονωμένες κτλ, ιδανικά να είναι γραφικό (χώρα-σοκάκια-χωριά) διαμονή υπολογίζω περίπου 5-6 μέρες τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
Πέρυσι πήγαμε Κύθηρα και μας άρεσε πολύ το νησί αν και υστερούσε λίγο στο κομμάτι της χώρας και επειδή δεν είναι τόσο γραφικό αλλά μας κέρδισαν οι παραλίες και η πράσινη λίμνη.
Θα σας πω που έχουμε πάει ήδη και πως μας φάνηκαν ώστε να τα βγάλουμε από πιθανές προτάσεις και να σας δώσω μια εικόνα τι προτιμάμε.
Μήλος-Κίμωλος (τα λατρέψαμε, φοβερές παραλίες)
Νάξος (μας άρεσε πολύ ,ωραία χώρα,ωραίες παραλίες αλλά σχεδόν όλες ίδιες ,ίσως ξαναπηγαίναμε γιατί δεν γυρίσαμε πολύ τα χωριά)
Τήνος (μέτριες παραλίες,ωραία χωριά)
Σίφνος (ωραία χώρα,ωραίο φαγητό, αδιάφορες παραλίες)
Άνδρος (μέτρια, αδιάφορη γενικά)

Σκεφτόμουν για Κάρπαθο, Λέρο, Κάλυμνο, Σάμο/Φούρνους, αλλά ακτοπλοικώς είναι πολλές ώρες και αεροπορικώς είναι το θέμα των πραγμάτων..και αποσκευή να πάρουμε έξτρα τα πράγματα της παραλίας είναι αρκετούτσικα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό..
Μετά σκέφτηκα την Σκόπελο αν και είναι πολύ πράσινη για τα δικά μου γούστα (αγαπώ την ξεραίλα και το άσπρο μπλε των Κυκλάδων) αλλά φαίνεται να έχει ωραίες παραλίες..
Φυσικά όπως και οι περισσότεροι ψάχνουμε κάτι που να μην είναι και πολύ ακριβό όπως πχ η Φολέγανδρος που έχει φθηνότερη διαμονή στο Booking τώρα που κοίταξα 800 ευρώ για 5 βράδια..

Καλημέρα και καλωσόρισες στην παρέα!
Εγώ θα σου προτείνω την Αμοργό και την Πάτμο.
Οι ώρες με το καράβι δεν είναι λίγες αλλά εφόσον θα πάτε για μια εβδομάδα δεν το θεωρώ ταλαιπωρία.
Και τα δύο νησιά έχουν κούκλες χώρες για βόλτες και ωραίες παραλίες με όμορφα τοπία.
Επίσης, και στα δύο έχει καλό φαγητό!
Σε ότι αφορά τη διαμονή μη κοιτάς στο booking. Καλύτερα βρες μια λίστα με τα καταλύματα και ξεκίνα τα τηλέφωνα.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Οχι και πάλι όχι, η τριάδα νησιών σου είναι ιδεατή, δε θα το μετανιώσεις καθόλου. :)

Επιβάλλεται αν θέλεις να βρεις διαμονή, δεν είναι και ότι πιο εύκολο εκεί που ψάχνεις.

Δεν είναι κακή περίπτωση και η Αλοπρόνοια, μιας κι εκεί είναι σαφώς περισσότερες οι επιλογές διαμονής, ωστόσο η χώρα είναι το κάτι άλλο.

Ασύλληπτο ηλιοβασίλεμα, ειδικότερα από το οινοποιείο, πάνω από τους αμπελώνες με ένα ποτήρι στο χέρι και θέα τη Φολέγανδρο...

View attachment 351365
Λοιπόν δυστυχώς εκεί που ήμουν τελείως προετοιμασμένη, έπρεπε να αλλάξουν τα πλάνα τελευταία στιγμή και τα πλοία δεν βολεύουν πια για Φολέγανδρο, Σίκινο, Κίμωλο :(

Απ'οτι βλέπω μπορώ να κάνω Κίμωλο, Σέριφο από 3 μέρες στο καθένα.
Θα είναι όμως μήπως πολύ οικογενειακά ?

Πέρσυ για παράδειγμα είχα πάει Κύθηρα που τα λάτρεψα σαν νησί!! Αλλά δεν είχε και πολύ ζωή το βραδακι. Στην Σέριφο πήγα καμία 8ετια πριν και είχα ξετρελαθεί αλλά δεν θυμάμαι και πολύ νέο κόσμο, μπορεί να κάνω λάθος.

Μήπως θα έπρεπε να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές πχ να πάμε μόνο σε ένα νησι αλλά πιο απόμερο τύπου Ανάφη / Αστυπάλαια?

Η θα ήταν μια καλύτερη λύση να κινηθούμε προς Πάτμο, Τήλο, Νίσυρο, Λειψους κλπ για να δούμε κάτι λίγο διαφορετικό? Αν και σε αυτά τα νησιά ήθελα πάντα να πάω οι 6 μέρες από Αθήνα μου ακούγονται λίγες..
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Λοιπόν δυστυχώς εκεί που ήμουν τελείως προετοιμασμένη, έπρεπε να αλλάξουν τα πλάνα τελευταία στιγμή γιατί προέκυψε γάμος και μετακινήθηκαν όλα μια μέρα αργότερα και τα πλοία δεν βολεύουν πια για Φολέγανδρο, Σίκινο, Κίμωλο :(

Απ'οτι βλέπω μπορώ να κάνω Κίμωλο, Σέριφο από 3 μέρες στο καθένα.
Θα είναι όμως μήπως πολύ οικογενειακά ?

Πέρσυ για παράδειγμα είχα πάει Κύθηρα που τα λάτρεψα σαν νησί!! Αλλά δεν είχε και πολύ ζωή το βραδακι. Δεν είμαστε του πάρτυ και της Μυκόνου φυσικά, αλλά μου έχει λείψει η φάση τσιπουραδικου σε νησί με κόσμο να το χαιρεται.. Στην Σέριφο πήγα καμία 8ετια πριν και είχα ξετρελαίνει αλλά δεν θυμάμαι και πολύ νέο κόσμο, μπορεί να κάνω λάθος.

Επίσης θα θέλαμε καλό φαι, ωραία μπάνια και ιδανικα εύκολες μετακινήσεις (αν και δεν θα έλεγα όχι σε αμάξι θα προτιμούσα συγκοινωνίες) 😊

Μήπως θα έπρεπε να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές πχ να πάμε μόνο σε ένα νησι αλλά πιο απόμερο τύπου Ανάφη / Αστυπάλαια?

Η θα ήταν μια καλύτερη λύση να κινηθούμε προς Πάτμο, Τήλο, Νίσυρο, Λειψους κλπ για να δούμε κάτι λίγο διαφορετικό? Αν και σε αυτά τα νησιά ήθελα πάντα να πάω οι 6 μέρες από Αθήνα μου ακούγονται λίγες..
Πω-πω ρε συ Evavoul δεν εχω διαβασει εδω και καιρο τοσο αγχωτικο ποστ!15 νησια αραδιασες χαβαλέ.Ακομα κι ο psilos3 που ειναι λατρης θα τα βρηκε σκουρα :haha:. Θα συμφωνησω ομως για τα Κυθηρα(αν και περασαν χρονια που πηγα) ηταν ομορφα αλλα το βραδυ μονο το Καψαλι μπορουσε να σε κρατησει για 1-2 μπυριτσες,κι αυτο το πολυ.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom