Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μετά σκέφτηκα την Σκόπελο αν και είναι πολύ πράσινη για τα δικά μου γούστα (αγαπώ την ξεραίλα και το άσπρο μπλε των Κυκλάδων
Τότε βγάλε από τα σχέδια τη Σάμο, δεν θα σου αρέσει καθόλου...
Είναι καταπράσινη χωρίς άσπρο μπλε και με ωραίες παραλίες.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Πω-πω ρε συ Evavoul δεν εχω διαβασει εδω και καιρο τοσο αγχωτικο ποστ!15 νησια αραδιασες χαβαλέ.Ακομα κι ο psilos3 που ειναι λατρης θα τα βρηκε σκουρα .
Kostass γιατί αγχώθηκες? :haha: Οι διακοπές δεν θέλουν άγχος! Φαίνονται πολλά τα νησιά γιατί τα γράφω όπως τα έχω γκρουπάρει στο μυαλό μου, όχι επειδή θα πάω σε όλα (δυστυχώς). Ήθελα απλά γνώμες για εναλλακτικό πλάνο και αν αξίζει για 6ήμερο. psilos3 ελπίζω να μην σε τρόμαξα :lol:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Λοιπόν δυστυχώς εκεί που ήμουν τελείως προετοιμασμένη, έπρεπε να αλλάξουν τα πλάνα τελευταία στιγμή και τα πλοία δεν βολεύουν πια για Φολέγανδρο, Σίκινο, Κίμωλο :(

Απ'οτι βλέπω μπορώ να κάνω Κίμωλο, Σέριφο από 3 μέρες στο καθένα.
Θα είναι όμως μήπως πολύ οικογενειακά ?

Πέρσυ για παράδειγμα είχα πάει Κύθηρα που τα λάτρεψα σαν νησί!! Αλλά δεν είχε και πολύ ζωή το βραδακι. Στην Σέριφο πήγα καμία 8ετια πριν και είχα ξετρελαθεί αλλά δεν θυμάμαι και πολύ νέο κόσμο, μπορεί να κάνω λάθος.

Μήπως θα έπρεπε να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές πχ να πάμε μόνο σε ένα νησι αλλά πιο απόμερο τύπου Ανάφη / Αστυπάλαια?

Η θα ήταν μια καλύτερη λύση να κινηθούμε προς Πάτμο, Τήλο, Νίσυρο, Λειψους κλπ για να δούμε κάτι λίγο διαφορετικό? Αν και σε αυτά τα νησιά ήθελα πάντα να πάω οι 6 μέρες από Αθήνα μου ακούγονται λίγες..
Η Σέριφος και παρέες έχει και ζευγάρια και οικογένειες. Δεν νομίζω πως είναι αυστηρά οικογενειακό νησί. Το ίδιο ισχύει και για Κίμωλο. Πανέμορφα νησιά και τα 2.

Από τα Δωδεκάνησα που αναφέρεις, αν έχεις 6 μέρες, καλύτερα να μην πας σε όλα αυτά γιατί είναι και μια απόσταση από Πειραιά. Θα έβαζα 2-3 νησιά. Π.χ. Πάτμο και Λειψούς για τη γραφικότητα και τα πανέμορφα γαλάζια νερά και ίσως και μια εκδρομή στους συμπαθητικούς Αρκιούς.
 

Evavoul

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Από τα Δωδεκάνησα που αναφέρεις, αν έχεις 6 μέρες, καλύτερα να μην πας σε όλα αυτά γιατί είναι και μια απόσταση από Πειραιά. Θα έβαζα 2-3 νησιά. Π.χ. Πάτμο και Λειψούς για τη γραφικότητα και τα πανέμορφα γαλάζια νερά και ίσως και μια εκδρομή στους συμπαθητικούς Αρκιούς.
Σε ευχαριστώ alma :lol:
Όχι φυσικά δεν θα πήγαινα σε 4 νησιά σε 6-7 μέρες απλά δεν ήξερα ποια να συνδυάσω. Πάτμος και Λειψοί ακούγεται τέλειο σαν εναλλακτική, άντε τώρα να διαλέξω μεταξύ κυκλάδων και δωδεκανήσων :rolleyes-80:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σε ευχαριστώ alma :lol:
Όχι φυσικά δεν θα πήγαινα σε 4 νησιά σε 6-7 μέρες απλά δεν ήξερα ποια να συνδυάσω. Πάτμος και Λειψοί ακούγεται τέλειο σαν εναλλακτική, άντε τώρα να διαλέξω μεταξύ κυκλάδων και δωδεκανήσων :rolleyes-80:
Δες τι σε βολεύει σε δρομολόγια,ημερομηνίες κλπ.
Γενικά παραλιάρες βρίσκεις και στα Δωδεκάνησα και στις Κυκλάδες. Απλώς οι Κυκλάδες είναι στην πλειοψηφία τους πιο ξερές, ενώ στα Δωδεκάνησα είναι πιο πιθανόν να βρεις και πράσινο.
Πάντως οι Λειψοί είναι αρκετά ήρεμο νησί, χωρίς να λείπουν τα βασικά. Έχει φαρμακείο, μπακάλικα κλπ.

Η γνώμη μου για το νησί παρακάτω
Λειψοί - Λειψοί:Τυρκουάζ μαγεία στον επίγειο παράδεισο
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Σε ευχαριστώ alma :lol:
Όχι φυσικά δεν θα πήγαινα σε 4 νησιά σε 6-7 μέρες απλά δεν ήξερα ποια να συνδυάσω. Πάτμος και Λειψοί ακούγεται τέλειο σαν εναλλακτική, άντε τώρα να διαλέξω μεταξύ κυκλάδων και δωδεκανήσων :rolleyes-80:
Τη Δευτερα παμε Πατμο- Λειψους :xalara:
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλησπέρα, ψάχνω για νησί σχετικά ήρεμο, με ωραίες παραλίες μη οργανωμένες και απομονωμένες κτλ, ιδανικά να είναι γραφικό (χώρα-σοκάκια-χωριά) διαμονή υπολογίζω περίπου 5-6 μέρες τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.
Πέρυσι πήγαμε Κύθηρα και μας άρεσε πολύ το νησί αν και υστερούσε λίγο στο κομμάτι της χώρας και επειδή δεν είναι τόσο γραφικό αλλά μας κέρδισαν οι παραλίες και η πράσινη λίμνη.
Θα σας πω που έχουμε πάει ήδη και πως μας φάνηκαν ώστε να τα βγάλουμε από πιθανές προτάσεις και να σας δώσω μια εικόνα τι προτιμάμε.
Μήλος-Κίμωλος (τα λατρέψαμε, φοβερές παραλίες)
Νάξος (μας άρεσε πολύ ,ωραία χώρα,ωραίες παραλίες αλλά σχεδόν όλες ίδιες ,ίσως ξαναπηγαίναμε γιατί δεν γυρίσαμε πολύ τα χωριά)
Τήνος (μέτριες παραλίες,ωραία χωριά)
Σίφνος (ωραία χώρα,ωραίο φαγητό, αδιάφορες παραλίες)
Άνδρος (μέτρια, αδιάφορη γενικά)

Σκεφτόμουν για Κάρπαθο, Λέρο, Κάλυμνο, Σάμο/Φούρνους, αλλά ακτοπλοικώς είναι πολλές ώρες και αεροπορικώς είναι το θέμα των πραγμάτων..και αποσκευή να πάρουμε έξτρα τα πράγματα της παραλίας είναι αρκετούτσικα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό..
Μετά σκέφτηκα την Σκόπελο αν και είναι πολύ πράσινη για τα δικά μου γούστα (αγαπώ την ξεραίλα και το άσπρο μπλε των Κυκλάδων) αλλά φαίνεται να έχει ωραίες παραλίες..
Φυσικά όπως και οι περισσότεροι ψάχνουμε κάτι που να μην είναι και πολύ ακριβό όπως πχ η Φολέγανδρος που έχει φθηνότερη διαμονή στο Booking τώρα που κοίταξα 800 ευρώ για 5 βράδια..
Για 5 μέρες θα πρότεινα και την Κύθνο!Ωραίες ανοργάνωτες παραλίες,γραφική χώρα...
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
@katkarak @EnKay
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, τελικά ακόλουθησα την συμβουλή να αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο σε τηλέφωνα και βρήκα Φολέγανδρο με 60€ την διανυκτέρευση και κλεισαμε για 5 διανυκτερευσεις, οπότε περιμένω προτάσεις για Φολέγανδρο.. Παραλίες.. Φαγητό.. Ποτό.. Θα πάμε με αυτοκίνητο ωστε να έχουμε ομπρέλα ψυγείακι κτλ μαζί!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
@AngieS89
Θα πάμε με αυτοκίνητο ωστε να έχουμε ομπρέλα ψυγείακι κτλ μαζί!
[/QUOTE]
Καθε χρονο αγοραζω ομπρελα και ψυγειακι απο τις διακοπες και τα αφηνω εκει για οποιoν περαστικο τα θελει. Εχω ακουσει πολλους λογους για να χρεωθει καποιος αυτοκινητο πηγαινε ελα, αλλα αυτον πρωτη φορα :p
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
19
Likes
18
Φολέγανδρο με 60€....??????Συντέλεια του κόσμου...Για βάλε κατάλυμα να ξέρουμε και οι υπόλοιποι....Όσο για τα υπόλοιπα εχουν απαντηθεί στο νήμα Φολέγανδρος
Νησιά Αιγαίου
Χάχα, κι εγώ όταν άρχισα τα τηλέφωνα δεν το περίμενα η αλήθεια είναι γιατί στο booking είχε ο φθηνότερος 750 τις 5 διανυκτερευσεις, βρήκα στα ostria hotel, αλλά και γενικά βρήκα αρκετά από 65-85€ Perigiali, antheia, embati, κύμα στο φως, aegeo, βέβαια μιλάμε για απλά ενοικιαζομενα δωμάτια όχι τίποτα ξενοδοχεία με πισίνες κτλ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom