Γενικά Προτάσεις για νησιά Αιγαίου.

Ioanna99

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθεια σας. Σκεφτόμαστε για τέλη Ιουνίου να πάμε ή Σέριφο ή Άνδρο.
Τι φάση είναι το κάθε νησί; Εμείς θελουμε νυχτερινή ζωή. Τι μας ταιριάζει από τς δυο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθεια σας. Σκεφτόμαστε για τέλη Ιουνίου να πάμε ή Σέριφο ή Άνδρο.
Τι φάση είναι το κάθε νησί; Εμείς θελουμε νυχτερινή ζωή. Τι μας ταιριάζει από τς δυο;
Είναι εκ διαμέτρου αντίετα νησιά, η Άνδρος θέλει υποχρεωτικά όχημα, είναι μεγάλη και ξεφεύγει τελείως από τις Κυκλάδες. Η δε Σέριφος είναι το κλασσικό μικρό Κυκλαδονήσι που σ' ένα καλό τετραήμερο το έχεις δει. Καλές παραλίες και στα δύο, εύκολα και τα δύο από Αθήνα κι αν μου έλεγες τι θα διάλεγα για νυχτερινή ζωή στα πλαίσια νησιού δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί ο Ιούνιος είναι μια δύσκολη περίπτωση... Εκτός σεζόν για τους Έλληνες, με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθεια σας. Σκεφτόμαστε για τέλη Ιουνίου να πάμε ή Σέριφο ή Άνδρο.
Τι φάση είναι το κάθε νησί; Εμείς θελουμε νυχτερινή ζωή. Τι μας ταιριάζει από τς δυο;
Αφού θέλετε νυχτερινή ζωή να πάτε Νάξο, Πάρο, Μύκονο ή Σαντορίνη.

Από τα δύο που ανέφερες σίγουρα Σέριφο καλύτερη νυχτερινή ζωή αλλά σε νορμάλ πλαίσιο.
 

VeniaTheo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα, θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα θα έχει ξανά απασχολήσει κάποιους από εδώ μέσα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την επανάληψη..... Όμως ψάχνω τόσες ώρες εδώ μέσα και ειλικρινά δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημα μου. Σκεφτόμαστε σαν ζευγάρι να πάμε Σίφνο Σέριφο, έχουμε επισκεφθεί πριν 2-3 καλοκαίρια Μήλο, Πάρο, Αντίπαρο, Σαντορίνη, Ίο οπότε με τον καιρό οι επιλογές πέφτουν. Είμαστε σε δίλημμα !!!! Δεν θέλουμε ηρεμία αλλά ούτε πάμε για πάρτι... Από όσους έχουν πάει θα ήθελα να μάθω αν αξίζουν σαν νησιά, πώς είναι η ζωή, οι παραλίες (οργανωμένες), η μετακίνηση μέσα στα νησιά και οι τιμές στην εστίαση!!! Επίσης σκεφτήκαμε και Σύρο Τήνο... Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ είτε γι αυτά τα δύο νησιά είτε για κάποιον άλλο συνδυασμό (και εντός και εκτός Κυκλάδων ... Σκιάθο, Σκόπελο, Λευκάδα έχουμε επισκεφτεί). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα, θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα θα έχει ξανά απασχολήσει κάποιους από εδώ μέσα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την επανάληψη..... Όμως ψάχνω τόσες ώρες εδώ μέσα και ειλικρινά δεν μπορώ να βρω λύση στο πρόβλημα μου. Σκεφτόμαστε σαν ζευγάρι να πάμε Σίφνο Σέριφο, έχουμε επισκεφθεί πριν 2-3 καλοκαίρια Μήλο, Πάρο, Αντίπαρο, Σαντορίνη, Ίο οπότε με τον καιρό οι επιλογές πέφτουν. Είμαστε σε δίλημμα !!!! Δεν θέλουμε ηρεμία αλλά ούτε πάμε για πάρτι... Από όσους έχουν πάει θα ήθελα να μάθω αν αξίζουν σαν νησιά, πώς είναι η ζωή, οι παραλίες (οργανωμένες), η μετακίνηση μέσα στα νησιά και οι τιμές στην εστίαση!!! Επίσης σκεφτήκαμε και Σύρο Τήνο... Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ είτε γι αυτά τα δύο νησιά είτε για κάποιον άλλο συνδυασμό (και εντός και εκτός Κυκλάδων ... Σκιάθο, Σκόπελο, Λευκάδα έχουμε επισκεφτεί). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
To Σίφνος - Σέριφος είναι κλασσικό δίδυμο. Η Σέριφος πιο μικρή, πιο άγρια ομορφιά. Τουριστικά ανεπτυγμένα είναι κυρίως το Λιβαδι & η Χώρα. Οπότε για ποτό-φαγητό κινείσαι σε αυτά τα δύο.
Οι παραλίες είναι κυρίως μη οργανωμένες (αυτό είναι από τα ατου του νησιού), πέρα από τα ταβερνάκια που υπάρχουν σε κάποιες (Λίγες ξαπλώστρες θα βρεις σε Γάνεμα, Λιβαδάκια...κάποιες χρονιές κ Βαγια). Καλό είναι να έχεις όχημα, αλλά βολεύονται οι μετακινήσεις κ με τα τουριστικά λεωφορεία.

Η Σίφνος, σαφώς πιο ανεπτυγμένη τουριστικά...με ότι καλό κ κακό συνεπάγεται αυτό. Έχει αρκετούς ανεπτυγμένους οικισμούς... υπέροχο χωριό ο Αρτεμώνας & ως πατρίδα του Τσελεμεντέ φημίζεται για το φαγητό.
Στο θέμα παραλίες, κατά την προσωπική μου άποψη, υπερτερεί η Σέριφος.
Τιμές τσιμπημένες Κυκλαδίτικες κ στα δύο, η Σίφνος περισσότερο.

Αφού θέλετε νυχτερινή ζωή να πάτε Νάξο, Πάρο, Μύκονο ή Σαντορίνη.

Από τα δύο που ανέφερες σίγουρα Σέριφο καλύτερη νυχτερινή ζωή αλλά σε νορμάλ πλαίσιο.
Αν κ είμαι team Σέριφος, Iούνιο δεν θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερη ζωή. Μόνο το yacht είναι ανοιχτό και τα μαγαζιά στην πλατεία της Χώρας. Από Ιούλη κ μετά επειδή έχει περισσότερο κόσμο, ανοίγουν κ τα υπόλοιπα (Γάιδαρος, Βατραχος κλπ) κ γίνεται κάτι, τον Αυγουστο γίνεται χαμούλης όπως παντου. Κ γενικά αν ψάχνουν διασκέδαση τύπου κλαμπ, συμφωνώ με τις προτάσεις σου + Ίος.
 

Ioanna99

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Είναι εκ διαμέτρου αντίετα νησιά, η Άνδρος θέλει υποχρεωτικά όχημα, είναι μεγάλη και ξεφεύγει τελείως από τις Κυκλάδες. Η δε Σέριφος είναι το κλασσικό μικρό Κυκλαδονήσι που σ' ένα καλό τετραήμερο το έχεις δει. Καλές παραλίες και στα δύο, εύκολα και τα δύο από Αθήνα κι αν μου έλεγες τι θα διάλεγα για νυχτερινή ζωή στα πλαίσια νησιού δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί ο Ιούνιος είναι μια δύσκολη περίπτωση... Εκτός σεζόν για τους Έλληνες, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Ναι, δεδομένου του μήνα ρωτάω περισσότερο. Θεωρώ, όμως, οτι επειδή θα είναι ΣΚ και είναι πολύ κοντά σε Αθήνα και τα δύο ίσως να έχει κόσμο.

Αφού θέλετε νυχτερινή ζωή να πάτε Νάξο, Πάρο, Μύκονο ή Σαντορίνη.

Από τα δύο που ανέφερες σίγουρα Σέριφο καλύτερη νυχτερινή ζωή αλλά σε νορμάλ πλαίσιο.
Χαχα έχουμε πάει σε αυτά. Εκτός Μυκόνου βεβαια. Όταν λέμε νυχτερινή ζωή, δεν εννοούμε την ξέφρενη ζωή της Μυκόνου, αλλά όχι και την τόση ηρεμία που έχει πχ το Κάτω Κουφονήσι. Σε φυσιολογικά πλαίσια να έχει δύο τρία νυχτερινά μαγαζιά. Περισσότερο η ερώτηση αφορά την σύγκριση των δύο σχετικά με την διασκέδαση.
Ευχαριστούμε για την απάντηση!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θεωρώ, όμως, οτι επειδή θα είναι ΣΚ και είναι πολύ κοντά σε Αθήνα και τα δύο ίσως να έχει κόσμο.
Ίσως να έχουν κόσμο τα πολύ κοντινά στην Αθήνα ναι, ίσως και να έχουν μόνο τουρίστες, πραγματικά δε ξέρω τι μπορεί να συναντήσετε σε σχέση με ότι περιμένετε..

να πάμε Σίφνο Σέριφο, έχουμε επισκεφθεί πριν 2-3 καλοκαίρια Μήλο, Πάρο, Αντίπαρο, Σαντορίνη, Ίο οπότε με τον καιρό οι επιλογές πέφτουν. Είμαστε σε δίλημμα !!!! Δεν θέλουμε ηρεμία αλλά ούτε πάμε για πάρτι... Από όσους έχουν πάει θα ήθελα να μάθω αν αξίζουν σαν νησιά, πώς είναι η ζωή, οι παραλίες (οργανωμένες), η μετακίνηση μέσα στα νησιά και οι τιμές στην εστίαση
Είναι ίσως το πιο κλασσικό «δίδυμο» νησιών, καλύπτοντας νομίζω τον καθένα οπότε προφανώς και αξίζουν δε τίθεται τέτοιο ζήτμα. Είναι πολύ διευκρινιστική η απάντηση της @coco_ ,θα προσθέσω κι εγώ μερικά πραγματάκια.
Τα δύο νησιά δεν έχουν ηρεμία την υψηλή σεζόν, κάθε άλλο, θα βρείτε πολλές επιλογές κυρίως στην κοσμοπολίτικη Σίφνο, αλλά και στη Σέριφο. Όλα αυτά με ποιότητα όμως, όχι κάτι ενοχλητικό.
Καλή κουζίνα έχουν και τα δύο, ιδιαίτερα η Σίφνος.
Ήταν εξίσου ένα νησί που δε με προβλημάτισε καθόλου το θέμα των μετακινήσεων, έχοντας ένα από τα πιο οργανωμένα Κυκλαδίτικα δίκτυα λεωφορείων, που πραγματικά το αυτοκίνητο δε μου έλειψε καθόλου, εν αντιθέσει με τη Σέριφο που το θεωρώ απαραίτητο για να δείτε και μερικά μέρη παραπάνω.
Για τις παραλίες τώρα, απλά ανεκτές στη Σίφνο, τίποτα το εξαιρετικό, πολύ καλές κι αγαπημένες στη Σέριφο.
Στο θέμα τιμές δεν έχω να σχολιάσω κάτι επιπλέον, από παλιά ήταν λίγο πιο τσουχτερά αυτά τα νησιά, φαντάζομαι τι θα γίνεται φέτος...
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
και η Σιφνος και η Σεριφος ειναι αρκετα καλες επιλογες εχω παει και μου αρεσαν τρομερα και τα δυο παμε στα υπερ και κατα ομως και τις διαφορες


1.Σιφνο πολλα περισσοτερα πραγματα να δεις και να κανεις απο την Σεριφο
2. αν σου αρεσει το κυκλαδιτικο στοιχειο ,τα σοκακια,γραφικοι οικισμοι τοτε Σιφνος ειναι το νησι σου.Αρτεμωνας,Απολλωνια (Χωρα) αλλα και Καστρο σε αντιθεση με Σεριφο που κυριως ειναι η μονο η Χωρα ,ομορφη μεν με καταπληκτικη θεα αλλα πολλη μικρη δεν.
3. Φαγητο με κλειστα ματια το καλυτερο στην Σιφνο σχεδον παντου εξαιρετικες επιλογες ,δεν λεω και στη Σεριφο θα φας καπου καλα αλλα στη πατριδα του Nικου Τσελεμεντε η τοπικη κουζινα παει σε αλλο επιπεδο μαστελο,ρεβιθαδα στο πηλινο,ρεβιθοκεφτεδες,καπαροσαλατα ,ντοπιο κρασι να συνεχισω?
4.Νυχτερινη ζωη για ζευγαρι οτι πρεπει στη Σιφνο .Σεριφο ισως πιο πολυ νταμπα ντουμπα και club στο Λιβαδι ,πραμα που λειπει απο τη Σιφνο.Ποτο κυριως Απολλωνια ,κοκτειλακια αλλα επιβαλλεται και μια σταση στο πιο τρελο μπαρ των Κυκλαδων τον Κουβανο στο Καστρο.Googlare και θα δειτε τι εννοω
5.Στο θεμα παραλιων Σεριφος και παλι Σεριφος Ψιλλη Αμμος,Βαγια και η λιστα μεγαλη.Πολυ πιο ομορφες ,μεγαλες αμμωδεις με βαθια νερα.Στη Σιφνο απλα μετριες .Αν βεβαια θελετε το beach bar σας,το club sandwich και ξαπλωστρα τοτε διαλεξτε Σιφνο γιατι Σεριφο δεν εχει ουτε μια οργανωμενη.
6.Σεριφο πιο εναλλακτικες παρεες ,Σιφνο λιγο πιο κυριλε και πιο ζευγαρονησι νομιζω.
7.Τιμες οταν ειχα παει νορμαλ μου φανηκαν πιο οικονομικη η Σεριφος
8.Και τα 2 εχουν μεσα μαζικης αλλα και με αμαξι ,μηχανακι ακομα καλυτερα.Ενα κλικ καλυτερες συγκοινωνιες Σιφνο αλλα και Σεριφο στις πιο γνωστες παραλιες παει απο Λιβαδι.
9.Αποσταση απο Πειραια ειναι πανω κατω γειτονικα νησια οποτε αποσταση λιγο πολυ ιδια.


Τωρα επειδη ειπες και Τηνο ,Συρο κλασσικες επιλογες και οι 2 .
Τηνο στα μειον αδιαφορη Χωρα,πανεμορφα ομως χωρια- οικισμοι,καλες παραλιες οχι κατι top αλλα μπανιο θα ευχαριστηθεις , πολυ καλο φαγητο ,αρκετη ζωη .

Συρο Ερμουπολη κουκλα ,Ανω Συρος μαγεια τα λογια περιττα, για αυτες τις 2 αξιζει να κλεισεις ηδη εισητηρια ,πολλες επιλογες για φαγητο,ποτο ,αλλα στα μειον καλουτσικες προς μετριες παραλιες ,αλλα σχεδονομως οι περισσοτερες οργανωμενες και σε σχεση με τα πιο πανω νησια και ενα ακομα μειον πιο κινηση και βαβουρα σε σχεση με τις πιο πανω επιλογες,ειδικα αν μενεις μεσα Ερμουπολη.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλημέρα σε όλους.

Θα προτείνατε τη Πάτμο για παρέα ανδρών γύρω στα 35;
H Πατμος ειναι μια χαρα νησι για χαλαρωση και και εχει μια πανεμορφη Χωρα.Εξαρταται τι ψαχνεται.Αν θελετε εντονη νυχτερινη ζωη επειδη πατε και αντροπαρεα ισως το νησι δεν σας αποζημιωσει ,νεκρα ομως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ειδικα Αυγουστο.Χαλαρα κοκτειλακια καθιστα μπαρακια εχει κυριως στην Χωρα και στη Σκαλα, καθολου ομως clubοφαση .Ο τουρισμος που εχει ειναι καλος προς το κυριλε.Το νησι ειναι πολυ μικρο το γυρνας ευκολα και οι παραλιες ειναι λιγες και καλες.Αλλα αν αποφασισετε και τελικα σας κανει ειναι ομορφα.Οτι αλλη πληροφορια γραψε γιατι πηγα προσφατα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα προτείνατε τη Πάτμο για παρέα ανδρών γύρω στα 35;
Δίχως αμφιβολία ναι, τα είπε όλα ο @nickostraveller ,μια χαρά ζωή έχει τον Αύγουστο, στην αρχή στα μπαράκια της χώρας και στη συνέχεια στη Σκάλα, αν είναι αυτό το ζητούμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom