Ηνωμένο Βασίλειο Προτάσεις για νότια Αγγλία;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σκέφτομαι για ένα τετραήμερο (30 Μαϊου με 2 Ιουνίου) να πάω Αγγλία. Με αφετηρία και επιστροφή από Dover τι θα προτείνατε; Με ενδιαφέρει η ωραία αρχιτεκτονική είτε σε πόλεις είτε σε χωριά και οι παραδοσιακές καταστάσεις. Λογικά οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένα και λεωφορεία.

Από Αγγλία έχω πάει μόνο στο Λονδίνο και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σκέφτομαι για ένα τετραήμερο (30 Μαϊου με 2 Ιουνίου) να πάω Αγγλία. Με αφετηρία και επιστροφή από Dover τι θα προτείνατε; Με ενδιαφέρει η ωραία αρχιτεκτονική είτε σε πόλεις είτε σε χωριά και οι παραδοσιακές καταστάσεις. Λογικά οι μετακινήσεις θα γίνουν με τρένα και λεωφορεία.

Από Αγγλία έχω πάει μόνο στο Λονδίνο και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Δεν έχω να προσφέρω και πολλά στο θέμα (μου ήρθε παρ' όλα αυτά το πανέμορφο Bath στο μυαλό, αν και πέφτει λίγο μακριά).
Κατά βάση ήθελα να πω ότι χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που αισθάνεται έτσι για το Λονδίνο:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Εχω παει πολλες φορες. Canterbury λογω αρχιτεκτονικης και ιστορικοτητας του Καθεδρικου -"Φονικο στην Εκκλησια" :) ( 1-1,5 μερα φτανει). Απο κει Ramsgate που παλια ηταν γνωστο ως θερετρο για τους Λονδρεζους αλλα τωρα εχει χιπστερικη αναβιωση, γενικα βγαζει κατι το νοσταλγικο.
Επισης Whitstable αρτιστικ χιπστερουπολη για αστακουδακι σε καντινα με θεα τις εκβολες του Ταμεση. Κοντα στο Sandwich Bay για να δειτε White Cliffs αλλα περνωντας μεσα απο τα βραχια στην παραλια (γραφω απο εξω, θα σου δωσω ακριβες στιγμα οταν παω σπιτι) και επισης καπου εκει ειναι το περιπτερο που παραθεριζε ο Ελιοτ γραφοντας την Ερημη Χωρα.
Αυτα για το Κεντ, αν θες απο την αλλη πλευρα δεν εχω παει.
Edit, τωρα ειδα για τρενα, νομιζω πως οι απομερες περιοχες με White Cliffs ισως δεν εξυπηρετουνται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Μια παρατηρηση: τα τρενα ειναι εφιαλτικα ακριβα αν δεν κλεισεις προσφορες, ακομη και με την πτωση της λιρας. Εγω εδω και καποια χρονια κινουμαι οπου μπορω με το λεωφορειο. Στα τοπικα δεν εχει εκπτωση, αλλα για μεγαλυτερες διαδρομες εφοσον κλεισεις απο National Express νωρις και οχι ωρες αιχμης, θα σου κοστισει ισως και 1/4 του ναυλου του τρενου.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όσο ξερω κι εγώ, από την άλλη πλευρά από αυτή που αναφέρει η @paefstra (πρέπει να πάω Κεντ τελικά):
Γουίντσεστερ αρχαία πόλη με φοβερό καθεδρικό, Σόλσμπερι (μου άρεσε ο Καθεδρικός και το κέντρο) από όπου μπορείς να εξορμήσεις σε Στόουνχεντζ και Έιβμπερι αν είσαι πολύ των μεγαλιθικών, Μπαθ σίγουρα, Μπρίστολ για πιο αστικό μοντέρνο περιβάλλον. Από όπου μπορείς να κατευθυνθείς προς στα Κότσγουοντλς (δεν ξέρω πόσο εύκολο με μέσα μαζικής μεταφοράς) και Οξφόρδη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
@interted Το Κεντ το καλοκαιρι ειναι η χαρα της ζωης. Χειμωνα αμφιβαλλω. Θα ειμαι εκει τελος Ιουλη, οποτε κανονισε!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Συμφωνώ με τα παραπάνω, Canterbury προς Λονδίνο δεν είναι ακριβά τα εισιτήρια με τρένο, φυσικά βρίσκεις φθηνότερα με λεωφορεία της National Express απλά κάνουν περισσότερη ώρα.

Γενικά μιλώντας αν θέλετε μεταφορές με σχεδόν μηδενικό κόστος και την πρώτη διαδρομή δωρεάν (αν μου πείτε θα σας στείλω πρόσκληση) μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την εταιρεία https://www.getasnap.com/ για διαδρομές προς Bristol,Birmingham, Leicester, Cardiff, Oxford κτλ κτλ.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αξίζει με χίλια να επισκεφθείς το Brighton κ κάποιες γειτονικές κωμοπόλεις όπως το Hastings. Το Brighton έχει πολύ όμορφο παραλιακό μέτωπο, είναι ολοζώντανο, κ παράλληλα έχει κ ένα πολύ ενδιαφέρον παλιό βικτωριανο κομμάτι, τα lanes! Ενδιαφέρον κ το θερινό παλάτι της πόλης το total pavilion. Γενικά τη λάτρεψα τόσο την πόλη- by far η πιο εξωστρεφής της Βρετανίας κ πολύ gay friendly επισης
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Ήμουν σίγουρος ότι θα διάβαζα κάτι που δεν θα είχα ξανακούσει και θα έμπαινε στη λίστα. Σε υπερευχαριστώ @paefstra κάτι μέρη σαν το Whitstable ψάχνω! Από φωτογραφίες που είδα μου θύμισε λίγο την πολύ ωραία Costa Nova στην Πορτογαλία. Επίσης χαίρομαι που το Canterbury έχει ενδιαφέρον γιατί είναι πολύ εύκολα προσβάσιμο από Dover.

Το κακό απ΄ότι έχω δει είναι ότι οι συνδέσεις με λεωφορεία και τρένα είναι πολύ κακές και οι περισσότερες γίνονται μέσω Λονδίνου. Θέλει ψάξιμο για να μη φας πολύ χρόνο στο δρόμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Αυτο που λες για μη απ' ευθειας δεν ισχυει καθολου, μιση ωριτσα ειναι και με πολλα δρομολογια.
Screenshot_20190426-172419_Samsung Internet.jpg
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
(μου ήρθε παρ' όλα αυτά το πανέμορφο Bath στο μυαλό, αν και πέφτει λίγο μακριά).
Σόλσμπερι (μου άρεσε ο Καθεδρικός και το κέντρο) από όπου μπορείς να εξορμήσεις σε Στόουνχεντζ και Έιβμπερι αν είσαι πολύ των μεγαλιθικών, Μπαθ σίγουρα
Το ταξίδι σε νότια Αγγλία έχει δρομολογηθεί, αλλά τον Ιούνιο θα πάω και Λονδίνο (δεν τρελαίνομαι αλλά Metallica είναι αυτοί!). Θελώ να ρωτήσω αν αξίζει διανυκτέρευση σε Μπαθ και Σολσμπερι ή είναι μονο για μερικές ώρες;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σολσμπερι είναι μία βόλτα γύρω από τον καθεδρικό, και ένα πικ νικ στις δροσερές πρασινάδες στο κέντρο. Υπάρχει και το παλιό οχυρό, το Old Sarum αλλά αν δεν είσαι πολύ των αρχαίων μάλλον θα προτιμήσεις το Στόουνχεντζ που είναι ένα μισαωράκι με το λεωφορείο.

Μπαθ, ίσως θα έμενα μια νύχτα, κυρίως επειδή είναι ατμοσφαιρική πόλη, αν και τουριστική (πάντως τα βασικά μπορείς να τα δεις και σε λίγες ώρες και να μείνεις στο Μπρίστολ το βράδυ). Έχει κάμποσα χόστελ και Travelodge, αλλά την εποχή που πας θα έλεγα να κλείσεις λίγες μέρες πριν. Θυμάμαι πριν δύο καλοκαίρια γυρνούσα όλα τα χόστελ σε Μπαθ και Μπρίστολ και δεν είχαν ούτε κρεβάτι. Τελικά κατέληξα να μείνω σε μια φάρμα με σπάνια είδη κατσίκας κοντα στο Έιμσμπερι. Είναι η εποχή που έχει σχεδόν κάθε χρόνο καλό καιρό και κανονίζουν όλοι διακοπές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom