Προτασεις για Μονεμβασια

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Παιδιά χαίρετε! Σε κανένα μήνα λέω να πάω Μονεμβασιά για κανένα 2μερο..Δεν θα έχω αυτοκίνητο και έτσι θα πάω με ΚΤΕΛ..δεν είμαι από Αθήνα οπότε μπορεί να μου πει κάποιος από ποιο σταθμό ΚΤΕΛ παίρνω το λεωφορείο και πόση ώρα διαρκεί το ταξίδι?
Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Από τον σταθμό Κηφισού.Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά στην σελίδα του ΚΤΕΛ Λακωνίας.
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλησπερα παιδιά.!!
Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε μεσα στο Φεβρουάριο για 3 μέρες Μονεμβασιά που δεν έχουμε ξαναπάει.Απ οτι έχω διαβάζει είναι πολύ ωραιά.Βρίσκω δωμάτια για διαμονή αλλά θέλω να μέινω μεσα στο κάστρο .Έχτε να μου προτείνετε κάποιο?
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κάποια φρέσκια πρόταση για φαγητό στη Μονεμβασιά;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κάποια φρέσκια πρόταση για φαγητό στη Μονεμβασιά;


Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ γραφικός, θα προτείνω μια καλτ ταβέρνα με πολύ καλό φαγητό. Είναι το κάστρο και βρίσκεται στην αρχή του βράχου https://www.tripadvisor.com/Restaur..._Municipality_Laconia_Region_Peloponnese.html

Το μαγαζί σπάει το καλτομετρο γιατί είναι ταβέρνα-βενζινάδικο:haha: αλλά όσο κι αν ακούγεται απίστευτο έχει τρομερές πίτσες και μακαρονάδες. Έχουν αυτή τη φοβερή χωριατίλα!

Θα μετακινηθείτε και στις γύρω περιοχές πχ θα περάσετε από Μολάους για να πάτε; Γιατί έχω μια πολύ δυνατή πρόταση αλλά είναι μακριά από Μονεμβάσια, αλλά σε φαγητό είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε όλη την περιοχή εκεί.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Πες εσύ, κι αν αξίζει, θα περάσουμε από Μολάους!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πες εσύ, κι αν αξίζει, θα περάσουμε από Μολάους!

Μεταξύ Μολαων και του χωριού μεταμορφωσης βρίσκεται η ταβέρνα Δημοτσης https://www.tripadvisor.com/Restaur...i_Monemvasia_Municipality_Laconia_Region.html

Ότι και να πω γι'αυτο το μαγαζί θα είναι λίγο. Δεν ξέρω έναν που να έχει πάει και να μην έπαθε πλάκα. Οι σπεσιαλιτε του είναι γουρουνοπουλα, γκογκες (παραδοσιακό ζυμαρικο της περιοχής με βούτυρο και τουλουμοτυρι-παραδοσιακό τυρί), παϊδάκια κοτόπουλο (έτσι τα λέει αλλά εννοεί κομμάτια κοτόπουλο στη σχάρα. Στην ερώτηση αν θέλετε σάλτσα με μουστάρδα-λαδολεμονο η απάντηση είναι ναι!) και σαΐτια ζύμη γεμιστη με διάφορα χόρτα τηγανιτη ή στη σχάρα. Πολύ καλές τιμές γενικά!

Αν πάτε θα ήθελα να διαβάσω τις εντυπώσεις σας κι αν μπαίνετε κι εσείς στο κλαμπ των φανατικών οπαδών του!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μεταξύ Μολαων και του χωριού μεταμορφωσης βρίσκεται η ταβέρνα Δημοτσης https://www.tripadvisor.com/Restaur...i_Monemvasia_Municipality_Laconia_Region.html

Ότι και να πω γι'αυτο το μαγαζί θα είναι λίγο. Δεν ξέρω έναν που να έχει πάει και να μην έπαθε πλάκα. Οι σπεσιαλιτε του είναι γουρουνοπουλα, γκογκες (παραδοσιακό ζυμαρικο της περιοχής με βούτυρο και τουλουμοτυρι-παραδοσιακό τυρί), παϊδάκια κοτόπουλο (έτσι τα λέει αλλά εννοεί κομμάτια κοτόπουλο στη σχάρα. Στην ερώτηση αν θέλετε σάλτσα με μουστάρδα-λαδολεμονο η απάντηση είναι ναι!) και σαΐτια ζύμη γεμιστη με διάφορα χόρτα τηγανιτη ή στη σχάρα. Πολύ καλές τιμές γενικά!

Αν πάτε θα ήθελα να διαβάσω τις εντυπώσεις σας κι αν μπαίνετε κι εσείς στο κλαμπ των φανατικών οπαδών του!
Ξαδερφος μου :haha:
Αλλα κ περα απο αυτο, φοβερο αληθινο φαγητο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν τον ξέρω προσωπικά. Φαντάζομαι θα γνωρίζεις πόσο ψηλά το έχουν οι ντόπιοι το μαγαζί. Στην ταβέρνα έχω πάει άπειρες φορές απ' όταν πρωτοάνοιξε! Το επίπεδο δεν έχει πέσει ποτέ. Ξέρω πολλούς που έρχονται από Σπάρτη μόνο για να φάνε εκεί. Τι άλλο να πω!
 
  • Like
Reactions: Pel

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν τον ξέρω προσωπικά. Φαντάζομαι θα γνωρίζεις πόσο ψηλά το έχουν οι ντόπιοι το μαγαζί. Στην ταβέρνα έχω πάει άπειρες φορές απ' όταν πρωτοάνοιξε! Το επίπεδο δεν έχει πέσει ποτέ. Ξέρω πολλούς που έρχονται από Σπάρτη μόνο για να φάνε εκεί. Τι άλλο να πω!
Εννοειται πως το ξερω και μαλιστα ειναι must για γαμους κ βαπτισεις λογω του προσεγμενου χωρου, σερβις & φαγητου. Ο λογος που δεν το προτεινα εγω ειναι γιατι θεωρουσα οτι ειναι μακρυα για καποιον που επισκεπτεται την Μονεμβασια να παει να φαει στην Μεταμορφωση! Αν δε σε νοιαζει ομως να κανεις μια διαδρομη 25-30 λεπτων, θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να φας πουθενα καλυτερα στην περιοχη.
 
  • Like
Reactions: Pel

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μην διστάζετε να τα γράφετε αυτά παιδιά! Γι' αυτό μπαίνουμε εδώ μέσα, αλλιώς θα διαβάζαμε τον ταξιδιωτικό οδηγό του αθηνοράματος! Κατά τα άλλα, φίλε μου, 25 λεπτά οδήγηση δεν είναι τίποτα μέσα σε μια μέρα που ούτως ή άλλως οδηγείς για μονοήμερη και αν είναι να σε αποζημιώσει το φαγητό εκεί που θα πας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom